Ших Цу

Долга коса златен Ших Цу

ова куче од кинеско потекло Тоа е мал примерок кој ги освојува сите со својот доброто изглед и добриот карактер. Shih Tzu го носи името на кинеските зборови „лавско куче“, бидејќи се одгледувало за да личи на лав, иако неговата големина не е близу до лавот.

Во моментов тоа е куче кое стана многу популарно на места како Англија. Неговата големина го прави идеален за секаков вид на дом и неговото однесување обезбедува наклонетост на целото семејство. Овие кучиња имаат многу карактеристики со Пекинезецот и Ласа Апсо и се исклучително популарни.

Историја на Шиз Цу

Ших Цу со кратка коса

Точното потекло на оваа раса, исто така познато како „куче лав“ или „куче од хризантема“. Очигледно веќе имало слични кучиња во VII година п.н.е. од пронајдените слики. Воведен е во Кина за време на династијата Танг. Во Тибет бил воспитан како будистичко божество, поради неговиот изглед. Овие кучиња биле одгледани во Забранетиот град. За време на комунизмот, и оваа и другите домашни раси на кучиња беа пред истребување, бидејќи се сметаа за луксуз на повисоките класи. Во текот на XNUMX век, овие кучиња станаа познати на европскиот континент, што обезбеди континуитет на расата и нејзино ширење во другите земји. Денес е друга популарна раса на кучиња низ целиот свет, која е идеална за мали домови поради нејзината големина.

физички карактеристики

Ших Цу

El Кучето Шиз Цу е мало, со висина од околу 26 сантиметри. Малку е подолг отколку што е висок и нуди смешен изглед. Неговата глава е мала во однос на телото и има големи очи и кратка муцка. Неговите уши се мали, но многу влакнести, што му дава изглед на тој мал лав. Неговото крзно е долго, и на лицето и на телото, па затоа мора да биде постојана грижа. Има долга опашка што витка преку грбот. Нејзината боја на коса има многу нијанси на златна, бела и кафеава боја.

Карактер на куче

Кутре кутре Шиз Цу

Shih Tzu е идеално куче за сите типови семејства, кое е способно да се прилагоди на сите видови средини. И двајцата можете да уживате во куќа со градина и мал стан. Кучето тој има многу добар карактер по својата природа, олеснувајќи ја комуникацијата со него. Тоа е куче кое се позајмува да си игра и кое обично има многу добро расположение кога станува збор за тоа да биде со неговото семејство. Тој ќе биде куче што ќе направи да уживаме во неговото друштво секој ден. Кога се кученца, овој аспект може да ги направи малку непослушни.

Е паметно и будно куче нема да потрае долго за да се научат нарачките. Тоа е раса што може да биде малку тврдоглава, затоа мора да бидеме трпеливи и пред се да вежбаме секојдневно со нив, за да го подобрат нивниот карактер. Образованието на кучето е прилично едноставно, бидејќи учи брзо и е куче со добар карактер. Ако знаеме како да стоиме цврсто пред неговата тврдоглавост од време на време, ќе имаме многу послушно куче.

Кутре кутре Шиз Цу

ова кучето е секогаш будно. И покрај тоа што е мало куче, тоа е животно кое е добар чувар. Тоа ќе го предупреди семејството за присуство на странци и ќе биде храбро куче кое е подготвено да го брани своето. Ова не значи дека е агресивно куче, но е силно и лојално.

El кучето мора да се дружи со други кучиња и луѓето. Тоа е куче со добар карактер и дружеубиво, но во секој случај мора да научи да се однесува. На кучето ќе му биде лесно да научи да се дружи и да биде со деца и други животни.

Ших Цу се грижи

Долга коса Ших Цу

Ова куче ќе треба специфична нега особено во палтото. Неговата коса расте уште како кученце. Тоа е прилично долг капут на кој ќе му треба многу грижа за дотерување. Мора да купите специјален чешел за долга коса што не го расипува или крши палтото. Треба да се чешла и да се демантира секојдневно за да се избегнат јазли и брави. Очигледно, ако палтото е долго, ќе мора да поминеме уште повеќе работа. Друга опција е да ја исечете косата во фризер за да можете полесно да ја обликувате една сезона. Кога кучето носи долга коса, држете ја подалеку од лицето, бидејќи може да му пречи на очите.

Вашиот големи очи може да предизвикаат некои проблеми, па мора да избегнете дека косата ви пречи. Ние мора да ги исчистиме ако видиме дека имаат нечистотија и да ги гледаме од инфекции. Нивната кратка муцка е исто така проблем за нив, бидејќи можат да имаат проблеми со дишењето, а понекогаш дури и 'рчат.

Здравје на кучиња

Кутриња Шиз Цу

Кучето Шиз Цу е животно кој е со прилично добро здравје, бидејќи нивниот животен век е околу 13 години. Постојат голем број на болести кои можат да се појават кај кучето, како што се ентропија, прогресивна атрофија на мрежницата или дисплазија на колкот. Неговите флопи уши и многу влакна исто така можат да бидат проблем што го тера да страда од отитис.

Su храната мора да биде добра да се грижи за палтото и мора да вежба секој ден за да биде избалансирано и потполно здраво куче. Тие имаат тенденција да имаат нежен стомак, но со квалитетна храна тие нема да имаат проблеми кога станува збор за хранење.

Зошто да чуваш Шиз Цу дома

Кучиња Ших Цу тие се шармантни веднаш штом ги сретнете. Нивната појава на мали плишани животни ги тера сите да ги обожаваат од првиот момент, впечаток што го потврдува нивниот добар карактер и разиграна личност. Тоа е идеално куче за куќа со деца, бидејќи секој ќе ужива во своите игри. Тоа е куче кое е лесно тренирано и покажува голема интелигенција. Неговата големина го прави совршено куче за мали станови и сите видови домови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.