Што да направите ако кучето се плаши од бањата

Бања за кучиња

Од разни причини има кучиња кои ве имаат вас страв од бањата. Ова не е пријатна работа за нив, бидејќи не сакаат да се капат, дури и ако сакаат да влегуваат во вода кога одиме на плажа. Добриот мирис на шампони не е нешто што им се допаѓа, па затоа е вообичаено кучето да развие одреден страв од бањата и по секоја цена да го избегнува.

Ние сме тие што мора да го навикнеме и да го натераме да не го гледа овој момент како нешто што го плаши. Има многу начини да се направи тоа, затоа мора да поставиме неколку упатства со кои ќе го постигнеме тоа. Општо земено, бањата не треба да се дава почесто отколку на секои два месеци, бидејќи косата на кучето би се оштетила ако се мие премногу често, и секогаш кога ќе ги капеме мора да се обидеме да го минимизираме нивниот страв.

Првиот е безбеден простор да се направи што е можно поудобно за кучето. Избегнувајте лизгање во када, бидејќи може да создаде страв од лизгавата површина. Подобро е да се стави пластична подлога за бања за да се одржи на место. Можеме да го ставиме во када неколку пати пред да го капеме за да се запознае со просторот и да му дадеме неколку награди за да има добро сеќавање на тој простор.

Најдоброто нешто е тоа што бањата е нешто релаксирачко за нив. Затоа мора да внимаваме водата да биде топла за да биде пријатна. Исто така, ако не ви се допаѓа тушот, секогаш можеме малку да ја наполниме кадата и малку по малку да истуриме вода со тенџере. Во оваа смисла тие ќе бидат поудобни и ќе биде ретко да се плашат од бањата. Исто така, подобро е да ги исушите на отворено, иако во зима не може да се направи затоа што можат да ги разболат. Во секој случај, фенот мора да се користи што е можно помалку, бидејќи има тенденција да ги стресови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.