Базени за кучиња

насмеано и среќно куче во базен

Кога барате да го освежите вашето куче во текот на летото, базенот што одговара на неговите мерења е идеален, базени за миленичиња одговараат и на кученца и на поголеми кучиња. Тие ви дозволуваат да уживате во бања, да играте и да се релаксирате.

Идеален за контрола на анксиозноста, базените го вклучуваат кучето во релаксирачка активност а во исто време ако сакате можете да го исчистите. Во случај вашето домашно милениче да има проблем со подвижноста, базенот ќе им користи на неговите мускули и зглобови.

Најдобри базени за кучиња

Како да го однесете вашето куче на базен за прв пат?

куче скокајќи во базен за да се разлади

Во секоја активност што ја правите со вашето куче за прв пат, важно е да му дозволите да ја добие својата доверба, капењето секогаш ќе биде активност што ќе ја цените но најпрво може да се случи да имате одредени резервации, особено ако станува збор за кутре може да се плашите да и пријдете на водата.

Преносливите базени се идеална опција за оваа практика, прво пристапете внимателно кон вашето домашно милениче, дозволете му да стекне самодоверба малку по малку, можете да го испрскате со неколку капки и да му дозволите да пие вода и да ја помириса областа, Нежно подигнете го кучето и оставете го да ја допре водата.

Важно е водата во базенот да биде на топла температура, избегнувајте што е можно повеќе дека водата е многу студена, бидејќи може да настинете кај вашето домашно милениче, а во случај на кученца мора да бидете повнимателни. Не оставајте го во вода долго време и внимавајте на тоа.

Многу е важно да се игра за време на бањањето, обидете се да вметнете секакви стимулации за вашето куче, како што се топки, заби, така ќе се чувствувате сигурни и среќни. Моментот на уживање како семејство секогаш ќе биде инвестиција.

Придобивките од базенот за кучиња

Покрај неговиот безбеден карактер за кучето од топлина, купувањето базен за кучиња ќе има многу придобивки:

Базените за кучиња се специјално дизајнирани да ги издржат канџите на нашите пријатели животни. Ова ќе спречи вашето кученце да го разнесе вашиот базен на надувување.

Ви овозможува да имате отворено игралиште, базенот на надувување станува вистинско игралиште, го поканува вашето куче на вежба и затоа помага да биде помирно еднаш дома.

Базенот е простор за хигиена затоа што исто така е одлично место за негување на вашето куче во текот на летото или пролетта. Ова ќе ве спаси од непотребно мешање во бањата или плаќање на фризер.

Во лето или за време на високи температури, кучето секогаш ќе биде ранливо на топлина. Не случајно е незамисливо да го оставите вашето куче на сонце, или уште полошо во автомобил. Тоа едноставно може да го изложи на ризик вашето здравје.

Затоа, поседувањето базен за кучиња ќе биде одличен начин да го заштитите вашето куче од топлина. Всушност, куче кое се капе и освежува ќе биде целосно заштитено од високи температури.

Предности на учење пливање

Важно е вашето домашно милениче да вежба секојдневно, да оди на прошетка, да игра, но покрај ова бањата во базенот може да биде и безбедносна мерка, бидејќи губење на страв од вода или страв од пливање е предност.

Со оглед на потребата вашето куче да го стекне ова учење е многу важно, бидејќи во случај на пад во базен ќе знаете како да постапите.

Добар базен за кучиња може да го заштити вашето куче на здрав начин:

  • Со регулирање на температурата на вашето тело
  • При ладење на вашето домашно милениче.

Треба да се напомене дека кучето не може да се пот. Не може да ја регулира својата температура, како што прават луѓето. Како резултат, нуркањето во вода ќе биде одличен начин да останете ладни и избегнувајте го топлотниот удар.

Затоа, базен за кучиња ќе биде основниот додаток за купување во текот на летото или за време на празниците.

Кој е најдобриот базен за вашето куче?

Важно е да ги земете предвид мерењата при купување базен, бидејќи сè ќе зависи од големината на вашето домашно милениче и расата. И запомнете го тоа тоа е подобро отколку за просторот да не може да се движи.

Базените со дијаметар од 160 см и длабоки 30 се идеални за секое куче да биде таму и уживајте во доволно простор за да се чувствувате добро.

Димензиите на овој базен за кучиња се едни од најголемите на пазарот. Но, дури и за мало куче, секогаш му е попријатно да има простор, па ако може тој базен да го стави надвор, не двоумете се.

Овој модел на базен за кучиња може да се најде и во 80 х 20 см (практични мерки за кутреs) или 120 x 30 cm (стандардната големина се наоѓа во другите производи на овој компаратор за базени за кучиња).

Исто така, треба да размислите дали базенот е крут или преклопен, вториот во голема мера ќе ја фаворизира удобноста и движење низ домот, како и чистење на истиот.

Базен за кучиња Нов Пласт 0104

Базен за кучиња New Plast 0104 со дијаметар од 180 см

Со дијаметар од 180 см и висина од 30 см, базенот за кучиња New Plast 0104 е идеален за отворен простор во текот на летото, бидејќи ќе ви овозможи да го освежите вашето куче и да се забавувате со него.

Направен е од отпорни материјали за да спречи ноктите да го кинат материјалот на базенот. Овој модел има и вентил за испуштање на водата откако ќе заврши бањата. Во исто време, тој е лесен за инсталирање и можете да го транспортирате без проблеми, во случај да имате деца дома, капењето на вашето куче ќе биде забавна и пријатна игра за целото семејство.

Затоа, не размислувај двапати и разбирај се овде.

Мал повеќенаменски базен Bramble за кучиња со врвен квалитет

Мал повеќенаменски базен Bramble за кучиња со врвен квалитет

Малиот базен со бренд Брамбл има димензии 80 х 30 см и е идеален за мали кучиња Изработена е од издржлив и супериорен квалитет на ПВЦ, базенот е направен од цврста пластика со армирани wallsидови, што го прави побезбедно да се игра со кучиња и деца.

Овој базен има вентил за одвод откако ќе заврши бањата, со што се избегнуваат истури или непотребни напори, базенот од соништата што можете да го купите овде.

Базен со склопувачки кучиња со крзнени пријатели

FurryFriends Базен за склопување кучиња

Furry Friends ви носи голем преклопен базен за миленичиња од голема раса или за семејна забава со најмалите, запомнете дека водата е идеален простор за споделување и играње.

Како семејство можете да го инсталирате базенот бидејќи е многу лесен за транспорт и осветлување, покрај ова и благодарение на фактот што е преклопен, можете лесно да го чувате. Ако сакате вашето домашно милениче да си помине убаво, најдете го најдобриот базен за кучиња овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.