безбедносни појаси за кучиња

Кучињата никогаш не треба да се возат како патници

Безбедносните појаси за кучиња се задолжителни кога го носиме нашето куче со нас во автомобилот доколку сакаме сите патници во возилото да бидат безбедни и да избегнуваат стравови и несреќи.

Во оваа статија ви прикажуваме избор со најмногу препорачани што сме ги нашле и исто така За овој фундаментален елемент за безбедност, на пример, изложување на опасностите од носење куче во автомобил, накратко коментирајќи ги прописите, разговараме со вас во длабочина... а исто така ви препорачуваме да ја прочитате оваа поврзана статија за како да се земе кучето во кола.

најдобар безбедносен појас за кучиња

Прицврстувач со вклучен ремен

Овој ремен е несомнено едно од најкомплетните набавки што можете да ги направите на Амазон доколку барате појас. Како што рековме, покрај ременот, кој можете да го закачите на ременот и на „човечката“ игла на појасот на возилото, производот вклучува многу удобен ремен што дише, кој исто така е достапен во многу различни бои и големини. . Во коментарите се истакнува дека и ременот е многу отпорен, многу лесно се прицврстува и е малку еластичен.

Не obstante, Ви препорачуваме пред да го купите да ги погледнете, во листот со производи, марките на автомобили во кои е компатибилен, бидејќи не може да се користи во сите.

Прилагодлив појас со штипка

Во случај некој ремен да не ве интересира и едноставно да го сакате ременот на ременот, оваа опција од Kurgo не е само едноставна., со разумна цена и отпорен е достапен и во три бои сива, сина и портокалова. Благодарение на бравата, ременот може да се прилагоди така што кучето има повеќе или помалку простор за движење, што го прави многу удобно. Како тоа да не е доволно, имате и две должини за да ја изберете онаа што најмногу одговара на она што ви треба.

Конечно, Ве молиме имајте предвид дека иако е компатибилен со повеќето возила, ременот не може да се користи во комбиња Volvo и Ford.

Поврзете се со едноставен појас

Друг модел на ремен, многу удобен и во форма на X, кој вклучува и ремен што можете да го користите во автомобилот. Во овој случај, станува збор за поедноставен, но и многу интересен производ кој има практично прилагодливо ременче за вашето куче да биде што поудобно на задното седиште. Запомнете, како што се случува со сите модели, проверете дали е компатибилен со вашиот автомобил пред да го купите.

Два еластични појаси

Идеален за оние кои имаат повеќе од едно домашно милениче или повеќе од еден автомобил да го носат, овој пакет содржи два ремени за да може безбедно да го носите вашето домашно милениче на задното седиште. Како и обично во овие производи, има еластичен дел и може да се прилагоди со помош на ремен за вашето куче да биде удобно и безбедно. Дополнително, компатибилен е со голем број автомобили, достапен е во разни бои, има многу цврст карабин и рефлектирачки ленти за да не го изгубите од вид вашиот миленик кога ќе се стемни.

Кука за појас со патент

Алтернатива на безбедносните појаси за кучиња што ги видовме досега е оваа верзија со zip-line. Се состои од јаже што можете да го закачите на горните прицврстувачи или на ременот и на кое е прикачен поводник за кучето да може да се движи послободно додека е безбедно. Сепак, не е многу препорачливо ако кучето е многу нервозно, бидејќи според некои коментари, ако се движи многу, може да се вклучи и поводникот.

мал појас за кучиња

Друг модел, покласичен, со спојка за појас компатибилен со повеќето возила. Има еластичен дел за да го апсорбира ударот од сопирањето, како и рефлектирачки ленти и прилагодлив ремен. Сепак, мора да се земе предвид дека во некои коментари се вели дека не е многу отпорен, па затоа се препорачува само за мали кучиња кои тежат малку.

Двоен безбедносен појас за кучиња

Конечно, последниот производ што ќе го претставиме денес е двоен појас за кучиња, па доколку имате две миленичиња идеално е да ги однесете во автомобилот без да се мешаат ремените. Материјалот е особено отпорен и има метална кука за ременот, како и рефлектирачки ленти, еластичен дел и единечна кука за појасот, што исто така е компатибилно со повеќето возила.

Како да го земете вашето куче во автомобил

Куче кое ја вади главата низ прозорецот е многу опасно.

Иако прописите се менуваат од земја до земја, вистината е таа и заради безбедноста на нашето куче и нашето, најдобро е да го носиме добро прицврстено во возилото. Всушност, според DGT, повеќе од половина од возачите кои се придружувани од нивните миленици во автомобилот живеат во ризични ситуации бидејќи не се соодветно прицврстени. Затоа е многу препорачливо, а во некои земји задолжително:

 • Носете го вашето куче во задниот дел од автомобилот, зад предните седишта. Ако имате носач, тој ќе мора да биде поставен нормално на предното седиште било да е тоа големо или мало.
 • Слично на тоа, бидејќи прописите утврдуваат дека кучето не може да му пречи на возачот додека тој или таа вози, препорачливо е да го носите врзан за појасот со специјален ремен или да поставите мрежа помеѓу предниот и задниот дел на автомобилот.
 • Покрај тоа, кучето (или носачот во кој го носиме) исто така, треба да се прицврсти на седиштето со помош на вселенски ремен или некоја кука како оние што штотуку ги видовме за во случај на ненадејно запирање или несреќа да не се исклучи и да се повреди.
 • Иако ниту една од овие препораки не е задолжителна, DGT може да ве казни ако види дека вашето куче може да претставува опасност, па затоа не е излишно (покрај безбедноста на двете) преземете мерки на претпазливост.

Зошто превозникот не може да оди на врвот на седиштето?

куче јава во кола

Како што рековме погоре, носачот не може да оди на врвот на седиштето, ниту назад, ниту напред, туку на земја, попречно на насоката на патување. Ставањето на носачот на седиштето закачено на ременот е многу опасно, бидејќи ако има ненадејно запирање или тресок, силата предизвикува ременот да ја скрши пластиката на носачот на парчиња, што може да предизвика многу сериозни повреди на вашето кутро куче. како и на другите станари.

Зошто се корисни безбедносните појаси за кучиња

Кучињата треба да се задржуваат во грбот

Постојат многу причини да го обезбедиме нашиот миленик со појаси за кучиња. (или уште подобро, со носач) е одлична идеја за подобрување на безбедноста на сите патници во возилото:

 • Високо нервозните кучиња можат да предизвикаат несреќи полесно ако предниот и задниот дел на автомобилот не се одделени со заштитна решетка.
 • Ниту, пак, да дозволиме кучето да ја извади главата низ прозорецот или може да биде повреден од гранки или други предмети однадвор.
 • Покрај тоа, ако кучето е лабаво, како што веќе рековме, може да се проектира во случај на ненадејно сопирање или несреќа и да се повредите себеси, како и другите патници во автомобилот.
 • Лабаво куче исто така е поверојатно да го одвлече вниманието на возачот многу движење наоколу, лаење или дури избегнување соодветна видливост на патот.
 • Исто така, не е добра идеја да го врзувате со поводник кој не е специјално дизајниран да се користи во автомобилот или може да го повредите вратот.
 • Конечно, една од причините зошто не треба да го носите кучето на предното седиште, покрај тоа што му го одвлекува вниманието на возачот, е тоа што доколку се активира воздушното перниче може да предизвика многу, многу сериозни повреди.

каде да се купат безбедносни појаси за кучиња

Кучињата мора да користат специјални појаси за нив

Ти можеш да најдеш доста различни видови на појаси за кучиња во голем број специјализирани продавници. Спротивно на тоа, не очекувајте да го најдете овој производ на поопшти места како стоковни куќи:

 • Првото место каде што можете да најдете ваков тип на производи за кучиња е Амазон, каде што, како што веќе видовте погоре, имаат многу различни модели за да можете да го изберете оној кој најмногу одговара на вашите потреби и на вашите потреби.
 • Од друга страна, во специјализирани онлајн продавници како TiendaAnimal или Kiwoko, исто така, постојат неколку видови на појаси за да изберете, така што тие можат да бидат одлична опција за разгледување ако не најдете ништо што ве убедува.
 • Конечно, овој вид производи за домашни миленици можете да најдете и во продавници за миленичиња доживотно. Иако можеби немаат толку разновидност како онлајн, вистината е дека персонализираниот третман може да ви го олесни животот и да направи разлика кога станува збор за наоѓање на она што го барате.

Безбедносните појаси за кучиња се задолжителни за безбедно да го носиме нашето милениче во автомобилот, нели? Кажете ни, дали сте имале искуство со ваков тип на производи? Што користите за да го однесете вашето куче со автомобил? Дали мислите дека престанавме да препорачуваме одреден модел?

Фуентес: Ровер, ТуризамКучешки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.