Витамини за кучиња

кучиња со мирис на витамини кои се наоѓаат на масата

Витамини за кучиња се основни соединенија за гарантирање на здравјето и правилно функционирање на животинското тело, и на метаболичко и на клеточно ниво. Слично на тоа, потребно е да се има предвид дека постојат различни класи на витамини, и сите имаат различна функција.

И бидејќи производството на овие соединенија во телото на кучиња не се генерираат во доволна мерка, потребно е тие да се консумираат преку хранењеБидејќи недостаток на витамин може да генерира сериозни проблеми што ќе го променат здравјето на животното, дури и да предизвикаат откажување на неговиот имунитет и органи

придобивките

куче на ветеринар кој се набудува

Придобивките што ги имаат витамините треба да се ценат преку перспективата дека се од голема помош на организмот за време на периоди на опоравување или во прилики кога поради различни околности не се добива потребниот дневен внес на витамини за правилно функционирање на телото на кучето.

Сепак, треба да се напомене дека меѓу нејзините главни придобивки се нејзините голема ефикасност, бидејќи тие се додатоци чиј ефект започнува брзо со нудење на соодветно снабдување со хранливи материи, така што кучињата можат да ја повратат својата енергија.

На ист начин може да се каже дека тие се целосно природни додатоци, кои кога се правилно администрирани, не претставуваат никаков вид на проблем врз долгорочното здравје на кучињата.

Сепак, мора да се земе предвид дека за правилно да се администрира, овие додатоци треба да бидат препишани од специјалист ветеринар според посебните потреби на секое животно, и неговите индикации мора строго да се следат.

Часови за витамини за кучиња

Постојат две групи витамини кои се класифицирани според нивната растворливост, па можеме да најдеме витамини растворливи во вода (тие се раствораат со вода) и витамини растворливи во масти (се раствораат со маснотии).

 • Витамини растворливи во вода: треба да се снабдуваат преку секојдневната исхрана на животното, бидејќи телото не е во можност да ги чува. Меѓу нив има витамин Ц и оние кои спаѓаат во групата Б: Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, Б8, Б9 и Б12.
 • Витамини растворливи во масти: Тие обично се чуваат во црниот дроб и се елиминираат преку измет; тоа се витамин А, Д, Е и К.

Треба да се напомене дека давајќи им на кучињата прекумерен внес на витамини, може предизвикуваат знаци на токсичност; Поради оваа причина, од суштинско значење е да не започнувате да ја надополнувате исхраната на миленичето, без претходно да одите кај ветеринар и дека тој тоа го укажува.

Како треба да се снабдат?

Кога се обезбедуваат витамини на кучиња, тие секогаш треба да се обезбедуваат под рецепт и надзор на ветеринар, бидејќи и покрај тоа што се многу корисни за организмот на домашните миленици, прекумерното внесување може да биде контрапродуктивно па дури и се покажа дека е поопасен од недостаток на витамин.

Затоа, мора да бидеме свесни дека витамини неопходни за правилно функционирање на телото на животните треба да се обезбедат преку a избалансирана и здрава исхрана, што не остава простор за употреба на додатоци како замени.

Природна храна за кучиња со висока содржина на витамини

Со цел да се натераат кучињата да го добијат адекватен внес на витамини дека тие бараат секој ден, обично е најдобро да се менува нивната исхрана, во оваа смисла треба да им се понуди:

 • Мислам дека е комерцијален.
 • Зеленчук.
 • Месо
 • Јајца.
 • Овошје.
 • Млечни производи и сл.

Слично на тоа, можно е да им се понуди снабдување со витамини преку внесување на  апчиња или пастили од витамин комплекс, кои обично се продаваат преку специјализирани продавници, иако во овој случај, прво треба да се консултирате со ветеринар. На ист начин, постои и алтернатива за користење на некои од таканаречените додатоци на храна од кучиња од природно потекло, кои се добиваат директно од елементи што се присутни во природата.

Тие обично се консумираат орално и можно е да им се понудат на кучиња придружени со нивната храна.

Мора да се има на ум дека бидејќи тие се додатоци, тие мора да се даваат на животното во мали дози, наместо да го полнат неговиот фидер со нив; Инструкциите и на производителот и на ветеринарот секогаш треба да се следат.

Производи за кучиња кои имаат дополнително снабдување со витамини

Додаток на напредни кучешки зглобови и колкови

додаток за кучиња со проблем со колк

Ова домашно милениче Воодушевено додаток на кучешки зглоб и колк, ја подобрува подвижноста во исто време кога ги зајакнува колковите и зглобовите на кучињата, па доколку сакате да имате најдобри додатоци за вашите кучиња, купете ги овде.

Тоа е затоа што неговата формула е оптимизирана со природни супстанции меѓу кои се витамин Ц, хондроитин, хијалуронска киселина, глукозамин и МСМ, кои нудат безбеден и природен начин за подобрување на сврзното ткиво со цел да се стимулира правилната подвижност и, следствено, да се понуди поголема благосостојба на животните, дозволувајќи им да бидат поздрави и поактивни.

Пивски квасец со крзно со вкус на пилешко

таблети квасец за здравје на кучиња

Се состои од а целосно природен производ Особено погоден за домашни миленици, кој е произведен од пивски квасец, витамини и минерали, со цел да помогне во одржување на палтото на кучето во оптимална состојба, како и на кожата и ноктите, што се должи на следниве карактеристики:

 • Има одлична содржина на сулфурни аминокиселини (цистеин, метионин и цистин) кои дејствуваат да го поттикнуваат растот во исто време кога го подобруваат квалитетот на палтото, бидејќи тие ја оптимизираат синтезата на кератин (протеин за коса) и го запираат производството на себум (намалување на маслото на палтото) .
 • Витамини од групата Б. Тие се неопходни за подесување на цинк, како и за раст и зајакнување на палтото правилно.
 • Цинкот помага да се одржат палтото, кожата и ноктите во најдобра состојба, додека штити од оксидативен стрес.
 • Витаминот Е е антиоксиданс кој е одговорен за борба против слободните радикали, така што го намалува оксидативниот стрес на клетките.

Значи, ако мислите за вашето куче и му нудите најдобри хранливи состојки за неговото здравје, набави ги овде.

Додаток на витамини таблети Zoetis Redomin Vita 60 за домашни миленици:

витамински додаток за кучиња и мачки

Тоа е додаток на витамини подеднакво погоден и за кучиња и за мачки, кој ги нуди најважните витамини што ги бара телото на домашните миленици. Во исто време, помага да се стимулира брзото закрепнување на животното.

Во секој случај и во времето на употреба природни додатоци за да обезбедите витамини на кучињата, не треба да размислувате двапати и најдете ги овде лесно.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.