Најдобрите подлоги за кучиња: што се тие и како да го навикнете вашето куче на нив

Куче се потпира на грб на подлога

Влошките за кучиња имаат две главни функции (главно се користат за мочање или измет) и тие се корисни додека нашето куче е многу старо, штотуку е оперирано и особено кога е кученце кое треба да научи да ги прави своите работи.

Во оваа статија ќе зборуваме за најдобрите подлоги за кучиња и ние исто така ќе ве научиме како да ги користите, ќе ги опишеме неговите различни функции, па дури и кои се тие за да знаете во длабочина како функционира и добрите и лошите страни на овој производ. Имаме и статија поврзана со најдобрите пелени што може да ви биде корисно.

Најдобра подлога за кучиња

Пакет од 60 екстра големи подлоги

Овие марамчиња за обука за основите на Amazon имаат цена и квалитет што е тешко да се победи. Доаѓаат во пакувања со различни количини (50, 60, 100 и 150), имаат пет слоеви на апсорпција кои дури и привлекуваат течности за да не се обојува подот што е можно повеќе и згора на тоа ја претвораат течноста во гел откако ќе се поминува внатре. Тие исто така апсорбираат мирис и имаат значителна големина, бидејќи се со димензии 71 x 86 сантиметри и можат да издржат неколку часа влажни (колку ќе зависи од количината на мокрење што го ослободува вашето куче). Некои коментари, пак, укажуваат дека тие не траат колку што треба и дека веднаш губат.

ултра абсорбентни марамчиња

Друга опција со висок квалитет и со пакувања од 30, 40, 50 и 100 влошки (спакувани во мали пакувања од 10 и потоа составени во поголемо пакување). Овие од брендот Nobleza вклучуваат пет абсорбентни слоеви и нелизгачка основа за да се избегнат плашењата што е можно повеќе. Всушност, можете да ги носите во носачот или во автомобилот. Тие апсорбираат до четири чаши течност и, како и другите модели, го претвораат мочањето во гел за да не истекува толку лесно.

Подлоги со лепливи ленти

Ако она што го сакате влошки за кучиња кои не се движат ни милиметар, оваа опција на Arquivet, познат бренд во светот на домашните миленици, сигурно одлично ќе. Покрај тоа, многу добро се лупи и не остава траги на подот. Доаѓа во пакувања од 15 и до 100 единици, а достапен е и во различни големини. Како што рековме, има неколку ленти за лепење од страна за да се залепи за земја и да не се движи. Иако не прецизираат колку апсорбираат, некои коментари велат дека тоа одлично си ја врши работата.

100 влошки 60 x 60

Велат дека брендот Feandrea потекнува од две мачиња кои брендот ги усвои, Fe и Rea, а дека е проширен откако извади мачка дрво во 2018 година. Во секој случај, Пакетот од 100 влошки на овој бренд работи и за кучиња. Тој е многу впива, всушност, тие тврдат дека марамче од 45 g тежи 677 g по додавањето чаша вода за да можете да го видите неговиот голем капацитет на апсорпција. Тие исто така имаат пет слоја, апсорбираат мириси и имаат водоотпорна основа.

Јаглен влошки за кучиња

Она што ги издвојува овие влошки за кучиња, повторно од Amazon Basics, е тоа што тие се направени со раствор од јаглен за многу подобра контрола на мирисот. Всушност, останатите ја следат истата формула како и останатите производи од оваа класа: пет слоја за апсорпција, последниот водоотпорен за да се избегнат стравови и протекување и се сушат многу брзо. Влошките од јаглен доаѓаат во две големини, обични (55,8 x 55,8 cm) и екстра големи (71,1 x 86,3 cm).

Подлоги кои апсорбираат речиси 1,5 l

За оние кои бараат влошки кои апсорбираат што повеќе течност, оваа опција е многу интересна. Апсорбира до 1,4 литри течност во своите шест слоеви, а последниот е водоотпорен. Покрај тоа, подлогата станува сина кога треба да се смени, му помага на кучето да се приближи и да комуницира со неа и ги неутрализира непријатните мириси. Тие можат да траат без промена цел ден, што е идеално за оние поголеми кучиња.

подлоги за повеќекратна употреба

И за повеќето екологисти, ви го претставуваме овој интересен производ (секое пакување содржи два): подлога за повеќекратна употреба. Тоа е најголемата од влошките за кучиња што сме ги виделе (со димензии 90 x 70 cm) и е составена од 5 слоја кои го спречуваат мочањето да го извалка подот. Покрај тоа, како што рековме, тој е модел за повеќекратна употреба, па можете без проблем да го ставате во машината за перење и да го користите одново и одново. Секако, некои коментари се жалат дека не впива онолку колку што ветува и дека кога ќе го измиете, мирисот на мочање не секогаш исчезнува.

Што се влошки за кучиња?

Многу натопувачи

Подлошките обично се состојат од еден вид ќебе изработено од материјал сличен на оној на пелените и влошките, односно со абсорбирачка страна на врвот и водоотпорна страна на дното.  Неговата функција е, главно, да го собере мочањето од оние кучиња кои, од една или друга причина, не можат да излезат надвор за да се ослободат. или едноставно не знаат како затоа што се премногу млади.

Кога треба да се користат подлогите?

Има различни моменти во животот на кучето во кое можеби ќе треба да користите влошки:

 • Најчеста причина за користење на оваа алатка е во кучиња кои се премногу млади, кои сè уште не знаат како да одат во тоалет.
 • Напротив, многу стари кучиња, кои можат страдаат од инконтиненција, можеби ќе им требаат и влошки.
 • Слично на тоа, ако вашето куче претрпело операција неодамна, можеби ќе ви треба и помагало за да одите во тоалет.
 • Конечно, влошките имаат и функција на собираат загуби од женките кои можеби се во топлина.

Каде е подобро да се стави подлогата?

Влошките за кучиња се корисни за различни времиња

Како можете да замислите впивачот не може да оди никаде, бидејќи може да биде непријатност и за вас и за вашето домашно милениче. Бидејќи:

 • Најдобро е да се најде а мирно место, каде што можете тивко да мочате. Ова место не само што мора да биде подалеку од човечкиот премин и другите животни, туку и од нивната храна, пијалок и нивниот кревет.
 • Можете ставете послужавник или нешто слично за да се зајакне водоотпорниот ефект на основата на подлогата (понекогаш не се способни да апсорбираат сè) и на тој начин да го спречат да го извалка подот.
 • дури и ако одиш менување на подлогата по секоја употреба, трудете се секогаш да го чувате истото место каде што го ставате за да не го доведете во заблуда кучето и да го научите за што служи тоа катче.

Како да го обучите вашето кученце да користи подлога

Подлошките може да се стават на врвот на креветот на вашето куче ако се плашите од „несреќа“

Тренирањето на вашето куче да користи подлога вклучува употреба на низа трикови Сигурен сум дека нема да ви се чудат со оглед на она за што секогаш зборуваме на MundoPerros: позитивно засилување врз основа на награди.

 • Како прво, мора навикнување на вашето куче на мирисот и изгледот на подлогата. За да го направите ова, оставете ги задоволствата на неа и приближете го за да се навикне. Никогаш не го присилувајте, нека го открие сам.
 • Научете да идентификувајте кога вашето кученце има потреба да моча или кака. Ако многу шмрка на подот, е немирен и почне да трча и наеднаш застане, тоа е знак дека сака да оди во тоалет. Соберете го и однесете го во натопувачот за да почне да го поврзува со таа функција. Ако побегне по пат, не го карајте или може тоа место да го поврзе со нешто негативно.
 • Откако ќе измоча или ќе кака, поздравете му, погалете го и разговарајте со него, така што ќе ја мислите и подлогата како безбедно и позитивно место за извршување на вашите работи.
 • Конечно, не ја менувајте подлогата веднаш, така што кучето ќе го поврзе тоа место како место каде што ќе мочка или кака.

каде да купите влошки за кучиња

Подлошките се користат и за да ги научат кученцата да мочаат

Подлошките за кучиња се производ кој, искрено, не може да се најде во аголниот супермаркет, бидејќи ќе мора да одите во специјализирани места или стоковни куќи, покрај неколку онлајн продавници. Меѓу најчестите места наоѓаме:

 • Giинови како Амазон Тие имаат огромна разновидност на облоги. Без сомнение, тие се најдобрата опција помеѓу квалитет и цена, покрај тоа, со пратката ги имате дома (исто така нешто многу позитивно, бидејќи нема да мора да ги носите) за многу кратко време.
 • Исто така, специјализирани продавници како TiendaAnimal или Kiwoko тие исто така имаат неколку модели. Добра идеја да го извлечете максимумот од овие места е да ја купите храната заедно со други работи за вашето домашно милениче, како што се влошки, така што ќе добиете сè во една пратка и ќе можете дури и да ги искористите можните понуди.
 • En стоковна куќа како El Corte Inglés имаат и неколку модели, иако тие се оние кои обично имаат повисока цена. Добрата работа е што, како физичка продавница, можете да ги купите лично, што може да ве извлече од неволја.
 • Конечно, и ако не се брзате, во AliExpress Имаат и неколку модели на подлоги. Тие се многу евтини, иако негативна точка е тоа што може да потрае многу време за да стигнат.

Несомнено, влошките за кучиња се многу корисни во различни периоди за кучињата, особено кога се мали и треба да научат да одат во тоалет. Кажете ни, дали вашето куче некогаш користело влошка? Дали беше потребно долго време да се научи? Дали претпочитате подлоги или пелени?

Извор 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.