Додатоци за бањање за кучиња: вашето домашно милениче чисто и сјајно

Можете да го капете вашето куче во градината

Капењето на вашето куче може да биде и смешен момент и тешко искушение (особено ако кутрото не сака вода). Понекогаш изборот на најдобрите додатоци за капење на кучиња може да ја направи разликата помеѓу добрата бања и просечното, во кое кучето излегува речиси валкано како порано.

Затоа ја подготвивме оваа статија за додатоци за купатила за кучиња, а во продолжение подготвивме и серија совети како овој момент да го направиме толку неопходен, но понекогаш и толку сложен, нешто полесно за двајцата. И, ако сте оставени да сакате повеќе, ја препорачуваме и оваа друга статија за што да правите ако кучето се плаши од бањата.

Најдобриот додаток за капење на кучиња

Додаток за туширање 2 во 1

Ако вашето куче се плаши од вода, овој додаток е многу добра опција што треба да ја земете во предвид: тоа е еден вид цевка што завршува со белезник што може да се вклучи во туш или црево (иако се прилагодува само на оние во Обединетото Кралство) Обединети). Со едноставно притискање на копче во центарот на ракавицата можете да ја активирате водата. Дополнително, има прилагодлив ремен за да не ви се лизга од рака и ергономски дизајн низ кој не само што излегува водата, туку има и масирачко дејство врз кучето.

Шампон за сите видови кучиња

Друга многу интересна опција за капење на нашето куче е овој шампон од брендот Men For San, специјалист за овој тип на производи. Има екстракти од алое вера и се препорачува за повеќето раси и палта, како и за иритирана, па дури и чешачка кожа, благодарение на природниот и навлажнувачки состав. Конечно, Има многу добра арома, иако без силен мирис, за да не му пречи на кучето.

Мека и удобна бањарка

Оваа бањарка е уште еден од додатоците за купатила за кучиња што може да биде многу корисен. Многу е мек и удобен, има качулка, велкро затворач и ремен, па дури и мала крпа за сушење на нивните шепи. Достапен е во три бои (сива, сина и кафеава) и шест различни големини (од големина XXS до XL). Осврти за производот исто така нагласуваат колку долго и колку брзо се суши.

фен за кучиња

Но, ако она што му треба на вашето куче е нешто помоќно, оваа машина за сушење ќе работи сосема добро. Иако во коментарите се истакнува дека е доста бучно, вистината е дека повеќе од ги исполнува останатите: има неколку глави, ја суши и отстранува водата речиси веднаш, па дури има и две обични, една за напојување и една за топлина, итн. Избегнувајте согорување на кожата на вашето домашно милениче, како и цевка од речиси два метри. Потребни се 15 до 20 минути за да се исушат малите и средни кучиња и половина час за големите.

пренослив туш за кучиња

Очигледно туширањето што го обезбедува овој производ нема да има ист квалитет како туширање дома или кај професионалец, но Тоа е секако многу корисен производ ако одите на кампување или патување. Тоа е сијалица за туширање што можете да ја ставите во шише од два литри (иако изгледа дека работи само со шишиња со сода) и која обезбедува повеќе од една минута туширање, совршена за чистење на вашето куче пред да влезете во автомобил, на пример.

склоплива када за кучиња

Ако имате мало куче, склопливата када како оваа е многу добра опција за капење на вашето куче. Како што се преклопува, речиси и не зафаќа простор, а можете да го користите и за други задачи како чување облека, играчки... материјалот е пластичен, многу цврст и издржлив и е долг околу четириесет сантиметри на висина 21. Исто така, има дупка покриена со силиконски затворач во основата за да можете да ја исцедите водата откако ќе завршите.

регенератор за кучиња

Завршуваме со уште еден многу интересен производ со кој можете да ја комбинирате бањата на вашето куче, регенератор за неговото крзно да биде во најдобра можна состојба. Тој е од брендот Artero, класика меѓу домашните миленици, а особено овој регенератор е направен од природни производи и се препорачува и за мачки и за кучиња со двослојна, крупна или кратка коса.

Бањата и вашето куче: сè што треба да знаете

Куче во када со поводник за да не избега

Вашето куче знае како е да го живеете животот во потполност: да се тркалате во калта, да трчате низ паркот, да ги бркате гулабите и да прскате низ реката се некои од неговите идеи за забава. Затоа кучињата бараат добро капење од време на време за да ги остават нови и меки како плишано животно. Но, колку често треба да се капе кучето? И што е потребно? Го гледаме подолу.

Колку често треба да се капе куче?

Одговорот на ова прашање не е лесен, бидејќи Тоа ќе зависи од секое куче во зависност од неговата раса и особено од должината на палтото. На пример, кучињата со средна должина се препорачува да се капат еднаш на секои шест недели или така. Кучињата со пократки палта, пак, имаат потреба од почесто капење, додека на оние со подолги палта, спротивно од она што се очекува, им треба помалку капење.

Покрај тоа, кучињата треба да имаат минимум природна маст за да го одржат своето палто во оптимална состојба, поради што е многу препорачливо првиот пат кога ќе отидете на ветеринар со вашето куче да прашате колку често треба да го капете. Друга можност е да го одведат кај дотерувач на кучиња, каде што не само што можат да го избањаат, туку и да му го исушат крзното и да го остават како четка.

Што ви е потребно за да го избањате?

Влажно куче после капење

Иако претходно видовме избор на високо препорачани производи за капење на нашето куче, може да биде корисно да имаме список со минимум производи кои ќе ви требаат:

 • Шампон и регенератор. Важно е тие да не се за луѓе, бидејќи се премногу агресивни и можат да ја оштетат нивната кожа.
 • Вода Очигледно, за да се соединиме со шампонот и регенераторот и да ги извадиме од крзното откако ќе биде готов, потребна ни е вода. Може да биде под туш, но градинарското црево ќе го направи исто толку добро.
 • Место за сместување на вашето куче за време на капењето. Изгледа глупо, но леген или бебешка бања, па дури и базен на надувување се многу корисни за да избегнете неред, да го задржите вашето куче и да имате дополнителна вода за да го капете.
 • Награди и некоја играчка. Можете да ги користите за да го одвлечете вниманието на вашето куче ако не се капе многу.
 • Неколку крпи. Мора добро да го исушите на крајот од бањата за да се осигурате дека нема да остане шампон и дека нема да настинете.
 • Четка. Четкајте го пред и по капењето за да го направите крзното што е можно поблескаво и фино, како и да ги отстраните јазлите или дури и да ги лоцирате крлежите.

Трикови како да ги капете без драма

кучињата сакаат да прскаат

Ако вашето куче не е многу љубител на вода и секогаш кога сакате да го капете добивате кафеав неред, постојат низа трикови кои можат да бидат корисни:

 • Користете играчки и награди. Рековме и претходно, многу кратко ќе повториме: да го одвлекувате вниманието на вашето куче со играчки и кучиња за да го сметаат времето за капење како позитивен момент е добра идеја постепено да ги навикнете на тоа.
 • Носете јака и поводник. Особено ако вашите бањи се надвор, како во двор или градина, многу е добра идеја да користите јака и поводник (обидете се да ги направите водоотпорни за да не се оштетат). На овој начин не само што ќе можете подобро да го контролирате, туку и ќе спречите да избега.
 • Искористете ја можноста да го направите тоа кога сте уморни. Ако вашиот џеб бил во трчање по верверички во паркот, добро време да го капете е кога е уморен, па ќе има помалку енергија да се спротивстави, а можеби ќе му се допадне и ќе го опушти.

Каде да купите додатоци за капење кучиња

Дотерувач на кучиња

Во зависност од производот, наоѓањето додатоци за бања за кучиња може да биде потешко или полесно. Така, тие се производи кои до одреден степен можеме да ги најдеме во општите продавници. На пример:

 • En Амазон Ќе најдете голем избор на додатоци. Иако можеби вреди да се купи брендиран шампон или од ветеринар, има и други додатоци, како што се крпи, мијалници, играчки... кои Амазон ви ги става на располагање и кои ќе ги испрати за кратко откако ќе го купите. што поскоро да го имате дома.што поскоро.
 • En специјализирани продавници како што се TiendaAnimal или Kiwoko, ќе најдете и многу добар избор на производи за капење за вашето домашно милениче. Тие се продавниците каде што ќе најдете повеќе баланс помеѓу квалитетот и квантитетот, исто така, нешто многу позитивно е што имаат и онлајн и физичка верзија.
 • Конечно, внатре стоковна куќа како El Corte Inglés, можете исто така да најдете интересен и кул додаток. Од друга страна, добри производи можете да најдете и кај ветеринарите, а доколку се сомневате, тоа е најдоброто место да отидете за да ги разјасните.

Се надеваме дека овој напис за додатоци за купатила за кучиња ви помогна да го пронајдете она што го барате. Кажете ни, дали вашето куче сака да се капе? Кои трикови ги користите за да го држите под контрола? Дали има производ што заборавивме да го прегледаме и кој вие го препорачувате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.