Практични и транспортни додатоци за патување за кучиња

Куче се забавува гледајќи го пејзажот на патувањето

Без разлика дали ќе патувате во Куенка или ќе ја посетите далечната Шварцвалд, летото се наближува и бубачката за патување почнува да го зема својот данок. Затоа е веројатно дека размислувате да одите некаде со вашето домашно милениче, па дури и дека мора да го направите тоа од потреба: во секој случај, голема е веројатноста да ви требаат прибор за патување кучиња.

Во оваа статија Подготвивме многу различни додатоци за патување за кучиња, така што и двајцата одите многу подготвени, а дополнително ќе ви дадеме многу совети за патувањето. Ја препорачуваме и оваа друга поврзана статија за заштитник на автомобилско седиште за кучиња.

Најдобар додаток за патување за кучиња

патни марамчиња за кучиња

најдобриот производ, Најкорисното и она што несомнено ќе го цените при рака ако одите на пат со вашето куче е нешто многу поедноставно и поосновно отколку што можете да замислите: неколку марамчиња.. Овие се специјално дизајнирани за вашето домашно милениче, тие се хипоалергични, без мирис и малку влажни, за лесно отстранување на нечистотијата, како и многу меки и идеални за места како што се уши, шепи или клошар. Покрај тоа, тие се со големина на патување, така што можете да ги носите насекаде.

Четири склопливи чинии

Ниту повеќе, ниту помалку од четири силиконски чинии што се склопуваат, со капацитет од 350 ml, е она што ќе го најдете по овој редослед. Со оглед на тоа што се направени од силикон, тие се многу лесни за перење и исклучително отпорни, освен тоа, може да се преклопат додека не станат еден вид многу рамен и податлив круг, а секој доаѓа со свој карабин за да можете да ги носите висејќи каде што сакате и секогаш имате при рака Садовите се сини, зелени, розови и црвени.

Патување анти-стрес феромони

Понекогаш патувањето може да биде вистински хорор, особено ако на вашето куче му е тешко. Затоа постојат феромони како овие од Adaptil, бренд специјализиран за природни производи за намалување на стресот на вашето домашно милениче. Ова доаѓа во формат за патување за да можете да го носите каде што сакате и да го уверите вашето домашно милениче. Сепак, имајте на ум дека секое куче различно реагира на овие видови производи и дека некои работат подобро од другите.

Евтин хранител за патување и пиење

Германскиот бренд Trixie го има овој интересен производ, кој чини околу 8 евра, со кој можете да носите до два литра храна и кој исто така се состои од две пијалоци (или пијачка и хранилка, во зависност од тоа како гледате на него) По 0,750 литри. Исто така, може да се стават во машина за садови, па многу лесно се мијат, а имаат и гумена основа за да не се лизгаат.

Удобно засилено седиште за автомобил

Затоа што вашето куче не е секој обичен човек, тој е крал на куќата и како такво, му треба свој престол за кога ќе оди во кола. Ова е многу меко и удобно седиште, со два безбедносни појаси за да го прилагодите на автомобилот и трет за да го држите за него и да го направи удобно, но безбедно. Покрај тоа што има симпатичен дизајн, многу лесно се чисти, бидејќи можете да го ставите во машината за перење, а има и џеб од страна за да можете да го складирате она што ви треба вам или на вашето куче.

Платнена торба за носење храна

Друго многу погодно решение доколку сакате да ја понесете храната на вашето куче со себе е оваа практична кеса во која можете да складирате до 5 килограми храна. Има ткаенина што може да се тркала, можете да ја чистите машински и најдобро е што ја одржува храната свежа додека кучето не сака да јаде. Покрај тоа, има практичен џеб за носење на преклопниот фидер и друг со мрежа за, на пример, носење на клучевите.

шише со вода за патување

И завршуваме со ова список на прибор за патување за кучиња со највитален елемент доколку сакате да патувате со вашето домашно милениче: шише со вода за патување. Ова е многу практично бидејќи има безбедносно затворање и, покрај тоа, еден од краевите е во форма на сад за вашето куче да може удобно да пие без да му треба сад. Исто така, ако ви остане вода, можете многу лесно да ја вратите во остатокот од садот.

Препораки за патување со вашето куче

Кога патувате со авион, мора да преземете дополнителни мерки на претпазливост

Сега кога летото се приближува, можеби планирате да одите некаде на одмор со вашето куче за да ја прекинете рутината и да се опуштите. Сепак, патувањето со кучиња не е сосема исто како да ги однесете на прошетка во парк. Затоа ви ја подготвивме оваа листа на совети кои можете да ги примените за секаков вид превоз, но особено за автомобилот:

Подгответе го вашето куче за патување

Нема ништо помалку препорачливо од тоа да одиме од нула до сто со нашите миленици, затоа, избегнувајте да го заклучувате вашето куче во автомобил на долго патување без претходно да сте тренирале. И како тренираш? Па, малку по малку, и како што ви препорачавме и други пати: во овој случај, почнете да го навикнувате вашето куче на автомобилот, на пример, приближувајќи го, оставајќи го да мириса, на звуци... кога се користи. на него, можете да почнете да правите кратки патувања и да одите кај нив постепено да се издолжува.

Подгответе пригоден комплет за патување

И под погодно не мислиме на неколку кикиритки за грицкање, туку напротив одговара на вашите потреби и потребите на вашето куче. На пример, одобрениот превозник е од витално значење во случајот со авионите, обезбедувајќи безбедност со ремени и носач во автомобилот, и, се разбира, шише и хранилник за патување, особено ако се работи за долго патување. Исто така, корисно е да подготвите комплет за прва помош (ако е потребно со лекови кои веќе ги земате), пластични кеси за кога треба да какате и се друго што може да ви треба.

закажете состанок на ветеринар

Исто така, многу се препорачува да закажете состанок со ветеринарот неколку дена пред да патувате. На овој начин можете да го проверите вашето домашно милениче и да проверите дали е во добра здравствена состојба, како и да го прашате ветеринарот за лекови, па дури и ако е препорачливо да му дадете апче за болест на движење или да го натерате да заспие и да си помине подобро. .

Куче ја вади главата низ прозорецот

Не го оставајте вашето домашно милениче сам

Особено ако патувате со автомобил, не го оставајте вашето домашно милениче во возилото, не само затоа што може да ви даде гушкање од топлината, туку затоа што е сурово. Всушност, во некои земји дури може да бидете казнети за злоупотреба на животни.

Дополнителни размислувања ако патувате со авион

Ако патувањето со авион како човек е веќе одисеја, носењето на вашето домашно милениче е речиси титанска задача. Затоа се надеваме дека вие овие совети се корисни подготвивме:

 • Прво на сите секогаш носете ги вашите документи патуваат и дека се ажурирани.
 • Како што рековме претходно, секогаш патувајте со превозник одобрен специјално за воздушно патувањеособено за ваша безбедност.
 • Во превозникот, згора на тоа, ставете ознака за идентификација со името на вашето домашно милениче, фотографија, како и вашето име и податоци (телефонот е особено важен) и со големи букви „жив товар“ („живо товар“), за да се покаже дека е животно и дека треба да внимаваат. Исто така, препорачливо е да носите фотографија од вашето домашно милениче во случај да избега.
 • Кажете му на целиот персонал во бродот дека патувате со вашето домашно милениче (не за да изгледате кул, туку да ги освестам дека во авионот има уште едно живо суштество и да го земат предвид).
 • Конечно, ако авионот доцни, известете го персоналот на авиокомпанијата и замолете ги да проверат дали е добро.

Каде да купите додатоци за патување кучиња

Куче гледа низ прозорецот на возот

Можеби затоа што тие се многу специфичен производ, не е особено вообичаено да се најдат производи за патување дизајниран специјално за кучиња. Меѓу најчестите места, на пример, наоѓаме:

 • En Амазон, кралот на производите од секаков вид, ќе најдете голем број производи специјално дизајнирани за патување со вашето куче, како што се, на пример, носачи, ремени кои се закачуваат на безбедносниот појас, шишиња и хранилки за патување... , со неговата Prime опција ги имате дома за миг.
 • En специјализирани продавници кај животните како TiendaAnimal или Kiwoko ќе најдете и многу производи за патување со вашето домашно милениче. Доброто кај овие продавници е што и покрај тоа што имаат помала разновидност, тие се со висок квалитет и можете и лично да ги посетите за да ги проверите од прва рака.
 • Конечно, во некои ветеринари можете да најдете носачи и некој друг производ, иако тоа не е вообичаено. Цената исто така има тенденција да биде нешто повисока отколку во другите продавници, но добрата работа е што можете да побарате совет од професионалец, а исто така можете да ги купите и лековите што ќе ви бидат потребни за патувањето.

Се надеваме дека овој напис за додатоци за патување кучиња ви помогна да планирате Подобро тоа бегство или тоа долго патување што треба да го направите со вашето домашно милениче. Кажете ни, дали некогаш сте патувале со вашето куче некаде? Како беше искуството? Дали мислите дека пропуштивме да прегледаме интересен производ?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.