Најдобрите душеци за мирис за кучиња

Мирисните душеци за кучиња се многу корисни

Мирисните душеци за кучиња се еден вид играчка која е најкорисна кај кучињата кои се хиперактивни и на кои покрај секојдневните прошетки им е потребна дополнителна доза вежбање (иако во овој случај тоа е психичко) за да се смират.

Затоа денес ќе зборуваме не само за најдобрите душеци за мирис за кучиња, но и како да ги користите, какви поволности имаат, каде да ги купите и многу повеќе. И, исто така, ако сакате повеќе, ја препорачуваме оваа поврзана статија за хранилки за кучиња: ви кажуваме сè.

Најдобрата миризлива подлога за кучиња

Мирисна подлога за обука

Помеѓу миризливите килими за кучиња достапни на Амазон, се издвојува овој, околу 45 см по страна и достапен во неколку многу слатки бои. Дизајнот е исклучително едноставен, но не помалку ефикасен: серија ленти од ткаенина прикачени на перфорирана пластична основа, меѓу која може да се сокријат наградите. Допирот на ткаенината е мек и отпорен и поради нејзината големина е совршен за мали или средни кучиња.

Овој килим целосно ја исполнува својата функција, бидејќи треба само да ја водите муцката на вашето куче за да ги пронајдете наградите и да ја доловите работата на играта, што е идеално за брзо да престане да јаде.

Мека подлога со различни тестови

Нешто поинаков дизајн од другите мирисни килими е оној на овој модел, кој вклучува мека основа и неколку тестови каде да ги сокриете наградите: џебови, ракави, прстени од ткаенина, па дури и еден вид цвет ќе се погрижат вашето куче да не му здосади овој производ.. Ткаенината е слична на фланелен, па е многу мека, освен основата која не се лизга. Плус, може да се пере во машина. Конечно, поради неговите димензии (36,5 cm на најдолгата страна) се препорачува да се користи особено со мали кучиња.

Мека подлога за релаксација

Оваа простирка против стрес, многу слична на претходната, е идеална за вашето куче да се опушти, особено ако е хиперактивно. Се состои од различни места каде што можеме да ги скриеме наградите (прстени, џебови, еден вид ракави, возбудува и тркалезна од ленти ткаенина) и да дозволиме нашиот миленик да добие многу мирис. Оваа ментална вежба ќе ве остави уморни и среќни, а згора на тоа, заснована на вежба за напор-награда, многу добро функционира и кај кучињата со депресија.

Склоплива подлога за мирис

За оние кои бараат производ кој освен што е делотворен, е убав, ќе најдат добра опција во овој прекрасен килим. Обликува на цвет, иако, покрај лентите од ткаенината, можеме да најдеме и други мали места за да ги сокриеме наградите, како што се прстени од ткаенина, пеперутка со неколку слоеви или еден вид кнедли. Дополнително, се преклопува, па штом ќе завршите со користење, можете многу лесно да го вратите назад.

Тепих за големи кучиња

Оваа подлога со околу 50 см во својот најдолг дел е идеална за поголеми кучиња, освен тоа, работи поинаку од оние што сме ги виделе досега. Се состои од низа влакненца, слични на оние на подлогата за капење, дебели и околу 2 см, во кои можеме да ги сокриеме наградите. Овој производ вклучува торба за складирањеМоже да се стави во машина за перење и вклучува вшмукување чаши за да не се поместува, иако некои мислења истакнуваат дека тие не работат многу добро.

Тепих кој се претвора во сад

Овој интересен килим има две функции: Најпрво делува како миризливите килими за кучиња што ги гледаме, односно наградите се кријат меѓу лентите на облеката за да може нашиот миленик да ги најде. Од друга страна, со помош на едноставен механизам рабовите на подлогата се креваат нагоре и стануваат чинија која е најкорисна за тренирање на вашето куче да јаде побавно.

Простирка во облик на цвет

И завршуваме со олфакторна подлога со која кучето може да мириса како што сака додека ги бара своите награди. Центарот е главното место за пребарување и е обликуван како цвет направен од ленти од ткаенина, иако наоколу има и други игри. Покрај тоа, тој се преклопува, така што можете да го складирате за кратко време. Ткаенината е мека и издржлива и се пере во машина. Конечно, подлогата вклучува неколку ремени за да можете да ја врзете за мебелот и нема да се преврти.

Што се душеци за мирис?

Куче што душка тепих

Патосниците за мириси за кучиња се вид на играчка која му овозможува на вашето домашно милениче да го вежба својот ум, опуштете се и, згора на тоа, добијте уживање.

Премисата за работа на овие објекти е многу едноставна: Тие обично се состојат од еден вид тепих со повеќе или помалку лабави ленти од ткаенина прикачени на пластична основа што му овозможува на кучето да мириса во потрага по наградите кои претходно биле скриени во него. Како што можете да видите, операцијата е многу слична на онаа на пластичните лавиринти во кои се кријат награди и во кои кучето треба да размисли за да ги добие.

На крајот на краиштата, како кучињата ја толкуваат својата околина преку мирис (кои се речиси сто илјади пати помоќни од луѓето), таквата подлога е секогаш добра идеја.

Кои се предностите на душеците за мирис?

Кучињата мирисаат 100.000 пати повеќе од луѓето

Како и секоја играчка, душеците за мириси за кучиња имаат голем број на предности кои ќе ви помогнат да го направите вашето куче посреќно и тоа, генерално, ќе биде многу корисно за вашето здравје, на пример:

 • Прво на сите дозволете му на кучето да го вежба умот без да има потреба од големи простори.
 • Фактот на вежбање на умот само по себе веќе има неколку придобивки, на пример, а подобрување на здравјето, намалување на стресот, релаксација од страна на кучето и спречување на досада.
 • За возврат, мирисната активност е многу пријатна за кучиња.
 • Конечно, таков килим му помага на кучето да јаде побавно, бидејќи мора да си ја бара храната пред да ја лапа.

Смирувачката функција на душеците за мирис

Наградите може да се кријат во душеци за мириси за кучиња

Ги видовме придобивките од душеците за мирис на кучиња, иако вреди да се задржиме на една од нејзините главни придобивки: смирувачка функција на овие играчки.

Во принцип (како што треба да знаете, има кучиња за сè) главната функција на душекот е да му обезбеди ментално вежбање на вашето домашно милениче, кое, со отскокнување, помага да се смири.. Така, подлогата ќе го стимулира мирисот на вашето куче, кое откако ќе уживате во стимулот онолку долго колку што е потребно (и ќе најдете разни награди) ќе се чувствувате поопуштено, помалку под стрес и посреќно.

Сето ова не само што му помага на кучето да се чувствува подобро за себе и за светот околу него (Станува збор за вежбање класичен труд-награда), но помага и да се избегнат деструктивни однесувања, како што се гризење и гребење по мебел или човечки килими. Овие производи можат да бидат многу корисни и за хиперактивни кучиња, на кои им треба повеќе од нивните дневни прошетки за да ја потрошат својата енергија.

Совети за употреба на душеци за мирис

Менталните вежби се многу добри за вашето здравје

Тогаш Ќе ви дадеме неколку совети кои можеби ќе ви бидат од помошОсобено ако првпат користите една од овие играчки:

 • Иако секој производ е свет, повеќето килими за кученце се перат во машина на нежна програма и сушење на сушење или сушење на воздух. Прво протресете го за да ги отстраните преостанатите награди и трошки. Исто така, погледнете ја етикетата на производот за да се уверите како треба да се чува.
 • Никогаш не дозволувајте вашето куче да користи подлога без ваш надзорбидејќи може да се повредите или да проголтате мал или грицкан дел.
 • Отстранете ги од нивниот вид кога не ги користат. Така ќе го поврзат со некоја посебна пригода и ќе имаат поголема желба за игра.
 • Можете да ставате награди, но исто така и други елементи за кои знаете дека ќе му одговараат (како некои билки). Бидете сигурни дека тие не се токсични.

Каде да купите душеци за мириси за кучиња

Патосниците за мирис помагаат да се опуштите вашето куче

Има многу места, некои многу неочекувани, каде можете да најдете душеци за мириси за кучиња. На пример:

 • En Амазон ќе најдете многу различни модели, секој со своја боја, функција и карактеристики. Ако сте ја договориле нивната функција Prime, дополнително, тие ја носат во вашиот дом без ништо.
 • En специјализирани продавници како Zooplus или TiendaAnimal тие исто така имаат многу интересни опции. Добрата страна на овие опции е што можете лично да отидете до продавница за да видите каква е големината, материјалот ... па дури и да ги прашате продавачите која опција е најдобра за вас и вашето домашно милениче.
 • Конечно, внатре мрежи од рачно изработени работиКако и Etsy, ќе најдете и еден тон различни опции. Во некои случаи тие се целосно приспособливи, па можете да ги изберете боите, материјалот или обликот што најмногу ви се допаѓа.

Патосниците за мириси за кучиња се играчка која прави чуда за да го смири и ментално да го тренира нашето куче. Кажете ни, дали сте пробале некој од овие килими? Дали успеа? Дали имате некои трикови кога ги користите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.