Закуски за кучиња: вкусни задоволства за вашето домашно милениче

Куче џвака благо

Грицките за кучиња се, после храната што секојдневно ја даваме на нашите миленици, редовен дел од нивната исхрана, иако тие не се ограничени само да им пружат малку радост од време на време, туку имаат и други намени кои можат да ни помогнат да го подобриме нивното однесување, па дури и да ја зајакнеме нашата врска со нив.

Во оваа статија ќе зборуваме за најдобрите достапни закуски за кучиња на страниците како Амазон, како и различните намени што можеме да ги приредиме, каква човечка храна можеме да користиме како награда и каква храна никогаш не треба да им даваме. И во случај да сакате да продолжите по оваа линија, ви препорачуваме да ја погледнете оваа друга статија за најдобри коски за кучиња.

Најдобрата закуска за кучиња

Стоматолошки закуски кои го освежуваат здивот

Нема ништо поубаво од тоа да се разбудите наутро со здивот на вашето куче на лицето затоа што сака да оди на прошетка. Овие грицки за кучиња, иако нема да го спречат здивот на вашето куче да мириса на кучиња, тие до одреден степен го освежуваат и го оставаат здивот посвеж. Во секој случај, тие се одлични за чистење на забите, бидејќи се грижат за непцата и отстрануваат до 80% од забен камен благодарение на нивната форма. Овој производ е наменет за средни кучиња од 10 до 25 килограми, иако се достапни многу повеќе.

Меки и вкусни закуски

Витакрафт прави грицки за кучиња и мачки кои едноставно ги сакаат. Во овој случај, тоа се многу меки закуски на база на паштети, со 72% месо, без бои или антиоксиданси. Тие се несомнено уживање и кучињата лудуваат по нив, иако треба да имате на ум дека можете да им давате само неколку дневно во зависност од нивната тежина (максимум 10 во куче од 25 килограми). Тие се и нешто поскапи од просекот, нешто што треба да се земе предвид.

Меки задоволства со лосос

Arquivet е еден од водечките брендови за природна храна за животни, кој има и широк избор на грицки за кучиња од секаков вид. Овие во форма на коски се многу меки и добри, а додека се со вкус на лосос, достапни се и јагнешко, говедско или пилешко. Можете исто така да ја изберете количината на пакетот за да ви излезе повеќе на сметка ако вашето куче ги изеде многу брзо.

Квадрати од говедско и сирење

Уште една ситница на Витакрафт, овој пат со многу потврда текстура на говедско месо и полнети со сирење, но ако не сте убедени имаат друг џигер и компир. Иако е нешто поскапо од просекот, вистината е дека тие ги обожаваат слатките од овој бренд. Покрај тоа, тие немаат зрна, адитиви или конзерванси или вештачки шеќери и доаѓаат во практична кеса со херметички затворач за да можете да ги носите насекаде. Проверете колку парчиња можете да му давате дневно според неговата тежина.

голема тврда коска

Ако вашето куче е повеќе од тешки грицки и сакате да му дадете нешто со супстанција, оваа коска, исто така од брендот Arquivet, ќе го воодушеви: часови и часови забава со џвакање што исто така ќе ви помогне да ги одржувате забите чисти и да ви обезбеди калциум. Коската можете да ја купите сама или во пакувања од 15, сите се направени од шунка и третирани природно.

Закуски за кучиња од мали раси

Trixie е уште еден бренд специјализиран за домашни миленици кој во оваа прилика нуди пластична тегла полна со задоволства за кучиња во облик на срце. Тие не се ниту меки, ниту тврди и поради нивната мала големина, тие се специјално дизајнирани за кучиња од помала раса. Идеални се за тренирање и имаат вкус на пилешко, лосос и јагнешко месо.

Природни закуски за кучиња

За крај, природна закуска од брендот Edgar & Cooper, која не уверува дека користи само говедско, јагнешко, компири за замена на житариците и јаболкото и крушата во овие грицки (кои патем има и други верзии на пилешко, меѓу другото). Кучињата го сакаат и згора на тоа е производ кој е многу посветен на околината, не само поради неговите природни состојки, туку и затоа што, на пример, пакувањето е направено од хартија.

Дали се потребни закуски за кучиња?

Бело куче јаде закуска

Во теорија, Ако вашето куче следи урамнотежена исхрана и јаде доволно, грицките не се неопходни. Сепак, оваа гледна точка е ограничена на нутриционистички пристап, бидејќи грицките можат да имаат друга употреба освен само да му дадат радост на вашето куче.

На пример, најраспространетата употреба на грицките е да ги користиме за тренирање на нашето куче или навикнете го на некоја непријатна ситуација. На овој начин, вообичаено е да се користат за подобро да ги издржат патувањата до ветеринар, да ги навикнат да ги капат или дури да ги ставаат на поводник или да ги натераат да влезат во носачот: знаејќи дека на крајот од напорниот процес за ќе има награда им помага да издржат.

Идејата е да го наградите вашето куче секогаш кога ќе направи нешто како што треба. Во попозитивна смисла, грицките за кучиња исто така помагаат да се засилат однесувањата што сакаме да ги спроведуваат или повторуваат, на пример, ако го тренираме нашето домашно милениче да ја дава шепата или да ја користи влошката. Секој пат кога ќе го направи тоа, а тоа го прави добро, тој е награден со галење, убави зборови и третирања.

Сепак, не ги злоупотребувајте овие задоволства, бидејќи тие можат да предизвикаат зголемување на телесната тежина, иако секогаш постојат поздрави опции од другите.

Дали има човечки закуски за кучиња?

За нивно тренирање се користат грицки за кучиња

Постои човечка храна што кучињата можат да ја јадат и што можат да ја протолкуваат како уживање, иако мораме да внимаваме и со храната што не треба да им ја даваме со ризик да се чувствуваат лошо или уште полошо.

Така, Меѓу човечката храна што можеме да ја дадеме на нашето куче, иако секогаш во многу умерени количини, наоѓаме:

 • Моркови, кои исто така имаат витамини и им помагаат да го задржат забниот камен.
 • Јаболка, кои исто така обезбедуваат витамин А, иако мора да се погрижиме да не се скапани или ненамерно би можеле да го отруеме.
 • Пуканки, како што е, без путер, сол или шеќер.
 • Риба како лосос, ракчиња или туна, иако прво треба да го зготвите, бидејќи сировата риба може да ве разболи
 • Месо како пилешко или мисирка, посно или варено. Можат да јадат и свинско месо, но во многу мали количини, бидејќи содржи многу маснотии и тешко се вари.
 • На млечни производи како сирење или млеко, исто така, може да биде закуска за кучињата, иако во многу мали количини. Исто така, ако вашето куче е алергично на лактоза, не му давајте или ќе му се слоши.

Што не можат да јадат кучињата?

Не злоупотребувајте грицки за кучиња

Има многу човечка храна што може да изгледа како закуска за кучиња, и ништо не е подалеку од вистината: оваа храна може да направи многу штета и уште полошо, со кои не ни помислувате да им дадете:

 • чоколадо или кафеи се што содржи кофеин. Тие се токсични за кутрите кучиња, тие се чувствуваат ужасно, па дури и можат да ги убијат, покрај тоа што предизвикуваат повраќање и дијареа.
 • Frutos secos. Иако токсичните се оревите макадамија, оревите може да предизвикаат гушење на кучето.
 • Овошје како грозје, агруми, авокадо или кокос се непријатни за нив и можат да предизвикаат повраќање и дијареа.
 • La цимет содржи и супстанции кои не се добри за нив, особено во големи количини.
 • кромид, лук и сродната храна, исто така, содржи супстанции кои се токсични за вашето домашно милениче.
 • Конечно, како што рековме, ако сакате да дадете месото или рибата мора да се сварат за да се чувствуваат добро, инаку бактериите присутни во оваа сирова храна се многу штетни за нив.

Каде да купите закуски за кучиња

Куче до закуска на земја

Има многу различни места каде што можете да купите задоволства за кучиња., иако квалитетот на овие ќе се разликува доста. На пример:

 • En Амазон Ќе најдете широк спектар на закуски од најдобрите брендови. Покрај тоа, можете да ги купите во пакувања или на повторлива основа за поевтина цена. Интернет гигантот е исто така познат по тоа што ги носи вашите купувања дома за кратко време.
 • En онлајн продавници како што се TiendaAnimal или Kiwoko ќе ги најдете само најдобрите брендови, освен тоа, ако одите во физичката верзија на некоја од нивните продавници, нивните службеници можат да ви помогнат да ја изберете онаа што најмногу ќе му се допадне на вашето куче, како и да видите што опции што ги има ако, на пример, има некакви алергии.
 • En големи површини како Меркадона или Карфур, можете да најдете и широк спектар на грицки за кучиња. Иако им недостига малку разновидност, особено во однос на поприродните грицки, тие се удобни затоа што можеме да добиеме неколку кога правиме неделен шопинг, на пример.

Грицките за кучиња не се само уживање за да го израдуваме нашето куче навремено, туку тие се и корисни ако го тренираме. Кажете ни, дали му давате многу грицки на вашето домашно милениче? Кои се вашите омилени? Дали мислите дека е подобро да се одлучите за индустриско решение или нешто поприродно?

Fuente: медицински новости денес


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.