Велосипедска корпа за кучиња, носете го вашето домашно милениче удобно и безбедно

Жена го носи своето куче на велосипед

За љубителите на велосипедизмот и екологијата, велосипедската корпа за кучиња може да биде одлична опција да се движите без да контаминирате, додека брзо и со најдоброто друштво. Сепак, наоѓањето на совршен производ, особено кога тие се толку специфични, понекогаш може да биде одисеја.

Зошто Следно ќе зборуваме за велосипедската корпа за кучиња, а покрај тоа ќе ви го претставиме најдоброто што можете да го најдете на Амазон, подготвивме и неколку совети, на пример, да го навикнете вашето куче да вози велосипед. Но, ако преферирате е да пешачите, ви препорачуваме да ја погледнете оваа статија најдобри колички за кучиња.

најдобра кошничка за велосипеди за кучиња

Повеќенаменска корпа што се склопува

Иако не е специјално дизајнирана за домашни миленици, вистината е дека оваа повеќенаменска корпа одлично ја исполнува својата функција. Направен е од Оксфорд ткаенина, која е отпорна на нечистотија и многу лесно се мие (доволна е влажна крпа). Покрај тоа, се преклопува и има две рачки кои можете да ги подигнете за да може да се користи како корпа еднаш од велосипедот, а има и три џебови: еден напред и два од страните, арматура за да можете да носите уште повеќе работи. Понесете си подарок водоотпорна покривка за дожд. Треба само да проверите дали е компатибилен со вашиот велосипед: проверете дали растојанието помеѓу рачката и предното тркало е 25 cm или повеќе.

Едноставна корпа за мали кучиња

Но, ако она што го претпочитате е едноставен модел без големи работи, но кој одлично ја исполнува својата функција, оваа корпа за преклопување е идеална. Има и рачки, иако во овој случај не се крути, туку како ранец, а горниот дел може да се затвори со врвка. Иако устата на корпата е изработена од алуминиум, остатокот од структурата е полуцврста. Работи дури и со прилагодување на кормилото на скутерот и е совршен за носење на најмали кучиња, до околу 5 килограми.

Всушност, една од точките против неа е тоа што со текот на времето, и ако го вчитате, корпата на крајот ја губи стабилноста и завршува удира во предното тркало.

Цврста најлонска кеса

А за робусноста ќе зборуваме со следниов производ, нешто поскап модел, зголемување на цената оправдано со неговата голема издржливост и карактеристики. Всушност, корпата треба да се прицврсти на две различни места, што гарантира дека не ја губи стабилноста со текот на времето. Се работи за модел со многу детали, на пример има неколку мали џебови за да можете да носите повеќе работи, а внатре има мало ременче за подобро да го држите вашето куче. Конечно, корпата може да се претвори во практична чанта во спортски стил која доаѓа дури и со сопствено ременче за да можете да ја префрлите преку рамо.

држачи за велосипеди

Добра велосипедска корпа за кучиња е овој сив модел во кој можете да носите животни до 5 килограми. Има многу кул дизајн во сива боја и со флуоресцентна жолта лента за да се зголеми безбедноста на патот. Како и другите модели на оваа листа, кога ќе го извадите од велосипедот се трансформира во торба за рамо. Внатрешноста е особено удобна, бидејќи основата е мека, а внатре вклучува и мала лента за да го држи вашето куче. Овој модел е специјално дизајниран за велосипеди за турнеи, не заборавајте да ги земете мерењата и на велосипедот и на вашето домашно милениче за да бидете сигурни дека одговара.

преклопна корпа за велосипеди

Не се пронајдени производи

Иако нема ништо што го разликува од другите модели, вистината е дека оваа велосипедска корпа во која можете да превезувате мали кучиња го прави она што го ветува: практична е и многу дискретна. Има две алуминиумски рачки за да можете да го користите како корпа за пазарење и лесно да го облечете и соблечете. Исто така, ако ви се допаѓа корпата, но адаптерот за рачката е скршен, го продаваат посебно. Достапен е во два различни модели, црна и со кафена раб.

евтина корпа за дишење

Не се пронајдени производи

Многу, многу едноставен модел, но и многу корисен, особено ако ќе го однесете вашето куче на велосипед и е лето, бидејќи неговата главна карактеристика е што многу дише, бидејќи предниот дел е мрежеста мрежа низ која не само што поминува воздухот, туку може да му даде и дополнителна видливост на вашето куче. Издржува до 4,5 кг и е достапен во три бои: тиркизна, сива и тегет.

Мала корпа во две бои

И завршуваме со можеби најмалата корпа од моделите што ги гледаме денес. Достапен е во две бои, сина и црвена, и многу лесно и брзо се склопува., иако ќе мора да се погрижите вашиот велосипед да биде компатибилен за да не удира корпата во тркалото и вашето куче да биде безбедно. Од друга страна, овој модел иако е отпорен и доста водоотпорен, има негативна страна, а тоа е што не вклучува никаков внатрешен ремен за прицврстување на вашето куче.

Дали е легално да го носите вашето куче на велосипед?

Куче во корпа за велосипед

Во моментов не постои конкретен закон кој ви забранува да го носите вашето куче на велосипед, иако има мал правен вакуум во овој поглед. Во секој случај, мора да се погрижите патувањата да бидат кратки и што е можно побезбедни и удобно за вашето домашно милениче да ги минимизира ризиците и, се разбира, мора да бидете особено внимателни на сообраќајните прописи.

Кои кучиња можат да возат велосипед?

Корпите ни овозможуваат удобно да го транспортираме нашиот миленик

Вистината е дека не сите кучиња можат да уживаат во добро возење велосипед, и не само затоа што имате мастиф кој не се вклопува во корпата: вистината е дека цврстината на асфалтот може да ги повреди нивните зглобови без разлика дали се внатре во корпата или трчаат до вас. Затоа, најдобро е да почекате додека вашето куче целосно да порасне за да избегнете повреди и долгорочни оштетувања. Ова обично се случува по околу една и пол година, иако зависи, меѓу другите фактори, и од расата.

Исто така, и од истите причини, Исто така, не е препорачливо многу стари кучиња да возат велосипед или да трчаат покрај а. Во секој случај, подобро е прво да разговарате за тоа со ветеринар за да избегнете стравови.

Како да го навикнете вашето куче на корпата за велосипеди

Куче чека на велосипед

Најдобрата техника за да го навикнете вашето куче на корпата за велосипеди што сте го купиле со толку многу љубов за него е класика: од трпение и позитивно засилување.

 • Прво на сите го навикнува кучето на мирис и допир на кошот. За да го направите ова, оставете го дома со ќебе или перница или играчка на вашето куче за да се навикне. Наградете го секогаш кога ќе се приближи или дури и ако влезе во кошот.
 • Кога повеќе не ја сметате корпата за странски артикл, обидете се да го монтирате на велосипедот и да го ставите кучето внатре. За да го забележите неговиот мирис, оставете перниче или ќебе внатре.Покрај тоа ќе ви биде поудобно. Не заборавајте да го зајакнете нивното однесување со награда.
 • Обидете се првите прошетки да ги направите кратки и да ги издолжите со текот на времето. Исто така, за почеток, побарајте мирни места, бидејќи патот со многу сообраќај може да ве стресе и целата работа да оди на отпад.
 • Кога возите велосипед, чувајте илјада очи: покрај сообраќајот, проверете дали има непознати кучиња околу тоа може да предизвика реакција кај вашето куче, како и дупки што може да му наштетат.
 • Конечно, многу е подобро за време на прошетките вашето куче да носи ремен наместо поводник, за подобро да ги контролирате неговите движења во кошот и ќе му биде поудобно.

каде да се купи велосипед корпа за кучиња

Куче подготвено да се соочи со ветрот додека вози велосипед

Бидејќи е доста специфичен производ, Вистината е дека никаде не можеме да најдеме велосипедска корпа за кучиња, и мора да се обложите на најспецијализираните продавници, како што ќе видиме подолу:

 • En АмазонКако и секогаш, можеме да најдеме многу различни модели на корпи за да го носиме нашето куче на велосипед, дополнително коментирани од многу корисници, што може да ви даде прилично приближна претстава за квалитетот на корпата. Исто така, бидејќи е гломазна ставка, опцијата за многу брза испорака на Амазон е особено корисна.
 • Второ и конечно (бидејќи, како што рековме, не е многу чест предмет за купување), во специјализирани онлајн продавници Тие исто така имаат многу многу интересни опции. Иако имаат тенденција да бидат малку поскапи, вистината е дека се брендирани, се забележува и квалитетот.

Кошницата за велосипед за кучиња е идеална опција за оние кои сакаат да возат велосипед и сакаат да го земат својот миленик со себе. Кажете ни, дали вие и вашето куче обично возите велосипед заедно? Какви искуства сте имале при носењето на овој начин на транспорт и вашето домашно милениче? Дали препорачувате некоја корпа конкретно?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.