Која е најдобрата храна за кучиња?

Која е најдобрата храна за кучиња?
Нашите кучиња станаа уште еден член на нашето семејство, поради што сега многу повеќе се грижиме да им понудиме соодветна храна, која е прилагодена на нивните потреби и која ги вклучува сите хранливи материи што им се потребни.

Но Дали некогаш сте се запрашале која е најдобрата храна за кучиња? Дали е газдарицата?Дали ги храниш? Можеби диетата Барф? Ако и вие сакате да му го дадете најдоброто на вашето домашно милениче, ние ќе ги погледнеме добрите и лошите страни на секоја храна за да можете да споредите и да извлечете свои заклучоци.

Храна за кучиња, што има?

нахрани ги кучињата

Ако пребарувате во која било онлајн продавница за миленичиња или супермаркет за зборовите „храна за кучиња“, ќе наидете мноштво брендови и производи. Не само храната, туку и влажната, дехидрирана храна...

Значи, како да знаете дали она што ќе му го дадете на вашиот крзнено е најдоброто? Во овој случај, најдобрата опција секогаш ќе биде да ги знаете алтернативите што постојат на пазарот и да ги видите предностите и недостатоците на секоја од нив за да ја одредите онаа што најмногу ви одговара.

остатоци од дома

Претпоставувам дека тоа е нешто што сите сме го направиле во одреден момент. Го завршуваме јадењето, ни останува храна и знаеме дека на нашето куче му се допаѓа, па му ја даваме.

Можеби е тоа бидете еден од оние кои веруваат дека домашното готвење е подобро. Но, дали е навистина добра опција?

Ако анализираме малку, нема сомнеж дека има голема придобивка а тоа е што знаете што јаде вашето куче. Односно, знаете дека не му давате замени, ниту пепел, ниту хемиски супстанци кои можат долгорочно да му наштетат на неговото здравје.

Но, да се биде попребирлив, Дали знаете дали навистина му давате целосна и урамнотежена исхрана?Дали ги покривате сите негови потреби за исхрана? подгответе сеопфатна диета според нивната тежина, нивото на физичка активност и возраста, обезбедувајќи ништо да не недостасува?

Најверојатно не, или поради незнаење или поради недостаток на време, а тоа е дека со овој тип на исхрана, иако знаете што содржи, имате проблем што може да се предизвикаат нутритивни дефицити.

Хранат

Храната е опција за хранење на нашите кучиња многу години. Но, како што одминува времето, се повеќе луѓе се прашуваат дали ова е најдобрата опција, отфрлајќи ја како преработена, сува и блага храна. Исто така, има многу кучиња кои не го сакаат тоа.

Со текот на времето, предложени се други многу поздрави алтернативи, со повеќе вкус и прилагодени на природата и физиологијата на кучето. Сепак, точно е дека добиточната храна е многу удобна храна за луѓето, бидејќи треба само да купите кеса и да послужите.

Добрата храна содржи и несигурни производи кои не можеме да ги контролираме, како што се нуспроизводи, адитиви, конзерванси и хемикалии, кои фрлаат сомнеж во транспарентноста на состојките.

Ова е главната причина зошто многу луѓе избираат да кажат не за да се хранат. .

Дехидрирана храна

куче што јаде коска

Можеби го знаете повеќе како сува храна. Се состои во храна која се „суши“ овозможувајќи и лесно складирање, невалкана и исто така многу поевтина наспроти другите опции.

Сепак, претставува неколку проблеми, а главниот е самата дехидрација. Дигестивниот систем на кучето е подготвен да јаде со минимум 70% влажност. Да, покрај тоа, вашето куче не е од оние кои пијат многу вода, со обезбедување на „сува“ исхрана, ќе ја фаворизираме дехидрацијата на нашето крзнено.

Дополнително, уште еднаш, етикетата мора внимателно да се прегледа за да се увериме дека дадените хранливи материи се квалитетни и се прилагодени на вашите потреби.

Барф диета

хранење кучиња

Диетата Барф се состои од обезбеди сирова храна на нашето куче, исто како што би ја јаделе во нивното „диво“ живеалиште. Така, меѓу намирниците кои ја сочинуваат оваа диета, би биле месото, рибата, месото од органи, зеленчукот...

Главните предности што можете да ги најдете се, без сомнение, знајте во секое време што вашето куче ќе јаде, како и квалитетот на сите употребени состојки, кои се свежи и не содржат конзерванси, адитиви или хемикалии.

Сега, зборуваме за диета каде што храната не се готви, туку се јаде сирова, што предизвикува инхерентно да постои одреден бактериолошки ризик.

зготвена природна храна

Конечно, имаме можност на нашето крзнено да му понудиме природна варена исхрана.

Ова е исто така составено од 100% природни и свежи состојки, како што се месо, риба, зеленчук и овошје, но со таа разлика што тие се подложени на контролирани процеси на готвење за да се избегне бактериолошки ризик. Покрај тоа, тоа е еден вид храна која е многу поапетитна за нашето крзнено.

Има Компании за варена природна храна како Dogfy Diet, што го прават персонализирани менија за секое куче според неговите карактеристики (раса, возраст, тежина, ниво на активност...) да се прилагоди 100% на неговите нутритивни потреби и со тоа да гарантира целосна и урамнотежена исхрана.

Придобивките од овој тип на исхрана се многубројни, бидејќи ни овозможува на нашето крзнено да му понудиме здрава исхрана, прилагодена и персонализирана за секоја фаза од животот на нашето куче.

Оваа диета прво се нуди за пробен период од 14 дена, за да може вашето домашно милениче да ја проба и во исто време да премине кон новата храна. Плус, кога ќе дојде замрзнато, се што треба да направите е да го извадите, да го загреете и да го послужите.

Со други зборови, ќе биде исто толку удобно како да му давате храна, но да знаете дека тоа што го храните е нешто квалитетно.

Значи, која е најдобрата храна за кучиња?

Одговорот не е лесен, бидејќи сè ќе зависи од вашите потреби и од потребите на вашиот крзнен пријател. Но, нема сомнеж во тоа персонализирано мени приспособено на вашите потреби, како онаа што ја нуди домашната храна за кучиња, е многу подобра од другите опции. Замислете дека треба да изберете за себе меѓу сите овие опции, зарем не би ја избрале истата опција?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.