Најдобрите топчиња за измет за кучиња од секаков вид

Куче си игра со тоалетна хартија

Скуперите за измет за кучиња обично се поделени на два вида, во зависност од тоа дали се мали или големи, но вистината е дека во секоја има уште неколку опции кои ќе ви овозможат да го соберете изметот на вашето куче со растојание и хигиена, како и почитување на околината.

Затоа Денес го направивме овој напис со секакви скупери за кучешки измет. Покрај тоа што ќе ги препорачаме најдобрите, ќе зборуваме и за нивните различни типови и неговите предности и недостатоци. И ако чантите ви се, но сакате да бидете поеколошки, ви ја препорачуваме оваа друга статија за најдобрите биоразградливи кеси за измет на кучиња.

најдобар кучешки измет

60 cm ѓубриште со вилици

Не е ни чудо што овој скутер за измет има најмногу гласови на Амазон, бидејќи е силна и многу корисна структура. да се подигне измет од далечина (уредот мери ниту повеќе ниту помалку од 60 см). Ниту, пак, треба да се плашиме затоа што нашето куче сади борови со одредена големина, бидејќи вилиците се доволно големи за да соберат се што е ставено пред себе. Исто така, можете да го користите на различни начини, на пример, со ставање торба на едниот крај. Можете да го направите и без торбичка, иако потоа ќе треба да ја исчистите. Исто така, многу е лесен за чистење и употреба.

голема топка за измет

На прв поглед, оваа канта за ѓубре изгледа како комплет од лопата и метла, иако низа детали го прават добро осмислено да собере измет од куче. Како прво, изработен е од нерѓосувачки челик, а не од пластика, што го прави поотпорен. Дополнително, шипките на метлата се дизајнирани така што ќе можете да собирате остатоци и од високата трева и од другите површини на земјата. Исто така, има прилагодлива висина за да можете да ја користите онаа што е најудобна за вас. Сепак, употребата на овој голем скутер за кучешки измет е главно наменет за градината, бидејќи е непријатно да се прошетате.

Мала, преклоплива тава за прав

И од едниот до другиот крај, од голема канта за ѓубре за употреба во градината до толку мала тава што можете да ја носите насекаде. Иако не е дизајнирана за да не мора да го свиткате 'рбетот и сепак ќе мора да се наведнете, оваа тава за прашина во која ја ставивте кесата, е специјално дизајниран да ја одржува хигиената до максимум и да не допирате ниедна површина. Со оглед на тоа што може да се преклопи, едвај зафаќа простор, а исто така е компатибилен со повеќето чанти.

Сад за прашина со диспензер за кеси

Друг модел на мал диспензер за кеси, иако овој има голем број карактеристики кои можеби ќе бидат подобро прилагодени на вашите потреби. На пример, вклучува дозер за торби и е врзан за поводникот на кучето за да не заборавите. Операцијата е едноставна, бидејќи се состои од еден вид пластичен сад кој се отвора и затвора за да го собере изметот со пинцета. Достапен е во две големини, S и L.

Соберете измет од далечина

Оваа канта за прашина ви овозможува да го соберете изметот на вашето домашно милениче без да ги извалкате рацете и да оддалечите што е можно повеќе. Има големина од 60 cm и се состои од вилици кои се отвораат и затвораат (повеќе или помалку, во зависност од потребата за отворање, односно големината на кашата) многу лесно, само со активирање на лост. Изметот може да се собере и на два начина, ставајќи кеса на врвот или покривајќи ја со хартија. Достапен е во три бои, сина, розова и зелена.

Пренослив колектор за пинцети

На половина пат помеѓу најголемите берачи со поголемо растојание и повеќе мини, во кои треба да се наведнете, има и ваков тип на производи, доста интересни за оние кои сакаат нешто измеѓу. Сè уште има рачка и е многу удобен за употреба, бидејќи со големите клешти ви овозможува дури и да кревате измет со торба или без ништо, но сепак не е долг како другите модели, што го олеснува и поудобно носат . Вклучува и диспензер за кеси.

Едноставни клешти за подигање

За крај, многу се препорачуваат овие пинцети (кои изгледаат како пинцети за собирање на тестенините), чија операцијата е исклучително едноставна: соберете го изметот на вашето куче. Секоја маша е или во форма на тава или во форма на вилушка за полесно да ги собере остатоците. Тие тежат многу малку и, како недостаток, се прилично валкани поради нивната форма имаат тенденција да се валкаат.

Видови тава за прашина

Потпис барајќи од сопствениците да го подигнат изметот на своето куче

Изгледа дека кучешкиот измет нема да има многу иновации, но вистината е дека постојат многу видови производи што може или не одговара на она што ви треба.

во форма на пинцети

Кучиња за измет во форма на пинцети се најчестите што можеме да ги најдеме. Има повеќе или помалку долги, големи и мали, иако механизмот има тенденција да биде ист: еден вид пластично тенџере што се отвора и затвора како клешти од другиот крај.

мини корпи за ѓубре

Мини берачите тие се најмали во рамките на типологијата на овој вид производи, и затоа не споделувајте некои од неговите најважни предности (како што е практичноста да не мора да се наведнувате или да се приближувате до изметот), иако тие многу ја почитуваат околината, бидејќи ви дозволуваат да ги соберете, па дури и да ги складирате измет додека не најдеме каде да го фрлиме. Тие обично се обликувани како лопата или пластичен приемник.

во облик на метла

Садовите за прашина во форма на метла изгледаат така на прв поглед, иако штиците се различни, бидејќи ви дозволуваат да го соберете изметот и само изметот, ставете го во тава и фрлете го. Немаат многу повеќе мистерија, само треба да имате на ум дека се користат особено во градината, бидејќи е незгодно да се носите во парк или на прошетка.

со интегрирана торба

Овој вид на кучешки измет Вклучува пластична кеса во една од нејзините крајности, обидете се да преземете максимални мерки на претпазливост и да се држат настрана од атомскиот измет на вашето куче. Нормално, кога ќе го соберете изметот, веќе го ставате во кеса, па само треба да го врзете и да го фрлите. Очигледно, ова е најмалку еколошка опција.

Предности и недостатоци на скуперите за измет за кучиња

Црно куче подготвено да оди на прошетка

Скуперите за измет за вашето куче, како и сè во овој живот, имаат многу предности и недостатоци, па конечно добивањето ќе зависи од вашите потреби и вкусови. Ајде да ги видиме:

Предност

 • Најдолгите берачи ви дозволуваат со помал напор да собирате измет од подот, бидејќи нема потреба да се наведнувате.
 • исто така, се попозитивни за животната средина, бидејќи, за разлика од кесите, секогаш се користи истата канта за прашина.
 • Тие ги држат рацете подалеку од измет, па тие се похигиенски и има помала опасност од валкање.

Недостатоци

 • Малку се монструозни, особено најдолгите, па може да биде малку непријатно носи
 • Е мора измијте го садот за прав после секоја употреба (особено ако изметот бил особено влажен), што исто така може да биде непријатност.
 • Колку се поголеми, толку повеќе зафаќаат простор., па кога станува збор за нивно складирање, тие можат да бидат непријатни, особено ако живеете на мало место.

каде да купите топчиња за измет за кучиња

светлечки измет

За да најдете разновидни топки за измет за кучиња, ќе треба малку да пребарувате бидејќи е прилично специфичен производНе се навикнувајте на овие достапни на места како стоковни куќи, на пример.

 • En Амазон, без сомнение, е местото каде што ќе ги најдете повеќето канти за прашина со повисок квалитет и разновидност. Ги имаат долги, кратки, големи, мали, во форма на метла... згора на тоа, со нивната Prime опција за кратко време ќе ја имате дома.
 • Меѓутоа, ако сакате лично да ја видите кантата за прашина, најдобро е да отидете некаде. специјализирана продавница. На пример, во Kiwoko или TiendaAnimal не само што ја имате физичката продавница за да видите какви се производите во реалноста, туку можете да најдете и многу интересни понуди на интернет.
 • Конечно, во aliexpress Имаат и доволно корпи за прашина за да можете да ја изберете онаа што најмногу одговара на вашите потреби. Иако цените обично се многу тесни, вистината е дека може да потрае многу време за да стигнат, што го прави добра опција да се има на ум се додека не брзате.

Скуперите за измет имаат многу повеќе можности од очекуваното, и тие се удобен, хигиенски и почитуван начин со околината да го собереме изметот на нашето куче. Кажете ни, дали користите некоја слична тава за прашина? Како за? Дали мислите дека изоставивме некои корисни или важни типови за спомнување?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.