Најдобри коски за кучиња

Куче си игра со коска од играчка

Можеби поради популарната имагинација, кучешките коски се неразделен дел од едното и другото. На крајот на краиштата, видовме дека сите видови кучиња закопаат коски во безброј градини и дворови во безброј поглавја од цртаните филмови, и, всушност, исхраната на кучињата до неодамна се базираше токму на коските и другите остатоци што ги добиваа од нивните луѓе.

Затоа, во MundoPerros решивме да направиме статија која ги собира најпопуларните коски од кучиња од АмазонНе само како играчки, туку и како слатки, храна, па дури и како начин да ги одржите забите чисти и цврсти. Покрај тоа, ако сте заинтересирани за темата за исхрана на овие животни, ви препорачуваме да го погледнете овој напис на 7 најдобра храна за кучиња.

Најдобра коска за кучиња

Елен еленов џвака

Snвездената закуска за кучиња не е за некоја традиционална коска, туку за рогови што ги носат елените и кои паѓаат секоја година: Навистина, зборуваме за рогови на елени. Сите рогови се предности, бидејќи тоа е уживање без калорична вредност, кое може да трае со денови и исто така ги остава забите многу чисти. Покрај тоа, тоа е тетер со кој нема да се плеткаат дома, бидејќи, како што можете да замислите, не остава лош мирис или дамка.

Во овој случај тоа е со големина Л, ако вашето домашно милениче е мало, не заборавајте да ја погледнете табелата за големина што ја нуди продавачот за да ја пронајдете совршената големина за вашето домашно милениче. Како што ќе видите, се продава по тежина, така што можете да примате рогови на различни начини.

Конечно, продавачот препорачува да внимавате на вашето куче додека си играте со столбот и дека ќе го отстраните кога е доволно мал за да претставува ризик од задушување.

Пластична играчка во форма на коска

Класика меѓу класиците: оваа играчка направена од најлон е специјално дизајнирана за оние кучиња кои сакаат да џвакаат тешко и насилноНа Интересното кај играчката, според производителот, е дека додека кучето ја џвака, станува грубо, што е идеално за чистење на забите. Покрај тоа, тие имаат арома на пилешко и сланина (иако е фер да се каже дека некои коментари велат дека не се цени премногу). Иако во овој случај играчката е индицирана за големи кучиња и е екстра силна, постојат и други малку помеки опции достапни, на пример, за кученца.

Дрвена коска за џвакање

И продолжуваме со коски од кучиња во нивната најразиграна форма со а играчка во форма на стап направена од дрво од дрво од кафе, која вашето милениче може да ја џвака и џвака со часовиНа Како и за другите производи, тој е достапен во различни големини, овој е за големи кучиња до 45 кг. Оваа играчка му овозможува на вашето куче да ги одржува забите чисти и да џвака без да застане без опасност да се здебели, бидејќи, очигледно, нема калории. Покрај тоа, стапот му овозможува на кучето безбедно да си игра со него благодарение на острите краеви. Бидејќи се суши во рерна, не се чипи, иако некои прегледи за производот тврдат дека е така.

Слатки во облик на коска

Кучињата не живеат само од коски од играчки: тие се исто така хит со бонбони форматНа Во овој случај тие имаат симпатична форма на коска, иако е направена од кожа и пилешко месо. Има многу корисници во коментарите кои го истакнуваат и неверојатниот квалитет на третирањето и фактот дека изгледа дека се доста добри за кучиња нетолерантни кон животински протеини (запомнете дека, ако вашето куче е нетолерантно кон каква било храна, пред да ви даде не треба да барате ништо од вашиот ветеринар за да бидете сигурни дека тоа нема да го натера да се чувствува лошо). Конечно, многу е практично да изберете помеѓу купување на една кеса од сто грама или дванаесет.

Притиснати коски за кучиња

За оние што бараат да убијат три птици со еден камен, Овие притиснати коски се вистинско чудо, бидејќи обезбедуваат додатоци во исхраната, ги одржуваат чистите забите на вашето куче и го спречуваат да џвака други работи, како што се перници, чевли ... Исто така, во зависност од големината на вашето куче мора да изберете една или друга големина. Коските доаѓаат во пакети од неколку, во зависност од нивната големина, шест, дванаесет, па дури и осумнаесет.

Мини награди за говедско и пилешко

Строго влегувајќи во светот на наградите, овие во облик на коска (всушност е кожа од вол) и валани со дехидрирано пилешко се вкусниНа Тие доаѓаат многу во секој пакет (не повеќе и не помалку од триесет!) И се многу мали, па затоа треба да се користат како еднократна награда, а повеќето нема да траат без здив. Се разбира, имајте на ум дека, според коментарите, како мали, некои кучиња се обидуваат да ги јадат цели и можат да се задават.

Две половини коски од шунка Серано

Не се пронајдени производи

Ако вашето куче е лудо по шунка, тие дефинитивно ќе ги сакаат овие две Серано Шунка Половини Коски. Тие се големи и целосно природни, бидејќи тоа е само две коски од шунка. Нема што друго да се каже, освен дека повеќето кучиња имаат долго време, им се допаѓа и се забавуваат, што не само што работи како ужинка, туку и го одвлекува вниманието, за да не ги јадат останатите работи дома . Конечно, некои коментари даваат добар совет: исечете ја трската за да не се расцепи.

Дали можам да му дадам на моето куче вистински коски?

Пластична коска за џвакање

Со години, сликата за кучиња со коска е неразделна, оттогаш Во минатото, бидејќи немаше храна, пријателите на кучиња им даваа на своите миленици остатоци од нивната храна. И, меѓу остатоците, највообичаено беше да се најдат коски, се разбира.

Не obstante, Во денешно време не е многу препорачливо да му дадете коски на вашето куче без да бидете сигурни дека ќе седи добро.. Всушност, во зависност од тоа кои коски можат да предизвикаат дијареа или повраќање. Покрај тоа, додека коските се расцепуваат, тие можат да предизвикаат кучето, при внесување на мало парче коска, да се задави, нешто што е особено присутно во зготвените коски. Затоа е многу подобро да се одлучите за готови опции, како закуска или како играчка за џвакање, многу побезбедно.

Сепак, подобро разговарајте со вашиот ветеринар пред да донесете одлука, бидејќи тие се подготвени да ви дадат најдобар совет. На пример, во некои случаи закуски можеби не се препорачуваат ако кучето следи диета.

Придобивките од коските за кучиња

Пластична играчка за црвено куче

Како и да е, не исклучувајте одвреме -навреме да му дадете коска на вашето куче (но, како што рековме, подготвено или како играчка)бидејќи тие имаат многу придобивки за да бидете здрави. На пример:

 • Бидејќи се цврсти, тие ги одржуваат чистите забите на вашето куче, бидејќи тие го елиминираат забниот камен кога ги гризат, и ги чистат непцата.
 • Ги стимулираат мускулите на вилицата. Кучињата често каснуваат (без разлика дали станува збор за чевли, мебел или коски) затоа што треба да ги одржуваат вежбите на вилицата. Коските помагаат во ова, а исто така ...
 • Тие се добра играчка за да ги спречат да џвакаат други работи низ куќата, бидејќи тие обезбедуваат одвраќање и одозгора, со добар вкус.
 • Тие го одржуваат вашиот ум буден. Коските може да се сметаат за добар ментален вежбач за вашето куче да остане активно. И покрај тоа, тие помагаат во ублажување на стресот.
 • Бидејќи се вкусни, тие работат како награда, кои се одличен начин да придонесете за позитивно засилување со кое ќе го едуцирате вашето куче.
 • Конечно, кај кученцата помага да се спречи болката во забите. Кога се млади и нивните заби растат, коските се одличен начин да се спречи болката. Патем, ако видите дека на вашето кученце му е тешко со болки во забите, ставете играчка за џвакање во замрзнувач за да се излади, ќе видите како е подобро.

Како да ја изберете најдобрата коска за вашето куче

Кучињата имаат институт за каснување

Не се сите кучиња исти, и затоа не треба да избираме иста коска за секого, напротив: лошо избраната коска може дури и да биде опасна. А) Да:

 • За големи кучиња, избегнувајте да им давате премногу мали коскибидејќи може да се обидат да ги проголтаат цели и да се задават. Погледнете ги различните достапни модели на коска што ве интересираат да го изберете оној што најмногу одговара на големината на вашето куче.
 • Ова важи и за џвакање играчки за кучињаАко не е доволно силен, може да се скрши на мали парчиња и да ви наштети. За малите кучиња, од друга страна, помеката играчка е подобра за да не произведе спротивен ефект.
 • Во врска со коските за јадење, изберете ги оние што се направени од кожа или кожа за да избегнете кршење и наштети на кучето.
 • Конечно, имајте на ум, во случај на коски за јадење, компонентите што ги носат за да бидат сигурни дека одговараат на она што вашето куче може да го јаде (во случај да сте алергични или да следите диета, на пример). Во секој случај, како што рековме погоре, секогаш е добра идеја прво да се консултирате со вашиот ветеринар.

Каде да купите коски од кучиња

Иако нема да најдеме коски од кучиња на многу различни места, тоа го правиме постои голема разновидност за избор од најспецијализираните места. На пример:

 • En Амазон Тие имаат огромна разновидност на коски, или во форма на играчки или закуски. Доброто е што, со коментарите на корисниците, можете да добиете идеја што може да биде подобро за вашето куче. Исто така, ако имате Prime, ќе ве врати дома за кратко време.
 • En специјализирани продавници за животниИ онлајн и физички, како што се Kiwoko или TiendaAnimal, има и многу опции за избор. Добрата работа во врска со овие продавници е што, имајќи физичка верзија, можете лично да отидете да го проверите производот. Покрај тоа, нивните зависни лица можат да ви дадат малку повеќе специјализирани совети.
 • Иако, ако навистина сакате специјализирани совети, најдобро е да се одлучите за ветеринарНа Повеќето имаат продавници или производи за продажба, па можете да прашате што би било најдобро за вашето куче за да добиете тотално професионален совет.

Коските за кучиња се цел свет кој има различни форми, како закуски или играчки, и тоа несомнено должи многу на класичната слика на кучето со неговата коска. Кажете ни, дали сте пробале некој од горенаведените производи? Какво искуство сте имале? Дали препорачувате нешто друго? Запомнете дека можете да ни оставите коментар!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.