Мастиф

тажен и среќен мастиф легнат на трева

Оваа раса се смета за единствена по својата храбра и приврзана способност кон сопствениците, бидејќи е многу добра како куче чувар, па затоа е се користи за складирање на големи имоти. Неговата корисност произлегува од фактот дека многу се препорачува како куче да прави друштво заради неговите атрибути.

Со векови, мастифот ги придружуваше стадата овци одбрана на говеда од напад на волк. Дали сте страстни за оваа раса? Потоа продолжете да го читате овој напис за да дознаете за најважните аспекти поврзани со ова прашање.

карактеристики

двајца мастифи рамо до рамо насмеани и во ливада

Како што веќе споменавме, неговата функција е чисто заштитна. Познато е и со други имиња во зависност од географскиот регион каде се наоѓа, едното од нив е куче-добиток.

Интересно е што знаете нешто за историјата на оваа благородна раса, а тоа е дека во 1981 година Шпанското здружение на Куче од шпанско мастиф.

Оваа асоцијација имаше идеја да организира а програма за собирање информации за оваа раса во старо време. Затоа, тој изготви нова шема со цел да ги поврати сите информации што се однесуваат на старите кучиња говеда.

Тие ги имаат атрибутите што ги дефинираат и им даваат идентитет, односно тоа Тие се раси кои можат да се користат и за домашни миленици и за кучиња чувари.

Belowе сумираме подолу некои од квалитетите и атрибутите што го прават тоа навистина привлечно:

Се карактеризира со тоа што е големо куче, навистина робусно, многу моќно и со многу мускули. За ова се вели дека Тоа е најголемата раса видена во Шпанија.

Тоа е многу недоверлива трка, со голема цврстина пред странци и многу сигурен во себе. Неговото крзно е густо и има еден вид волнена коса што дава изглед на подвлакно, што го губи на лето.

Што се однесува до нивната боја, белата, црната и рачката се почести. Нивната должина е 60 и 80 см во зависност од тоа дали се машки или женски. Тежината се движи помеѓу 40 и 70 килограми иако евентуално можат да достигнат 90 кг.

Тие често се користат за грижа за добиток, како и за фарми и имот. Како и обично, тие се доста избалансирани, што ги карактеризира како добри придружни кучиња. Просечниот животен век е помеѓу осум и десет години и во однос на животната средина може да се каже дека многу добро се вклопува во семејства, во рурална средина, пасење и / или надзор.

За него може да се каже дека тој е една од најголемите раси што ги има Шпанија. Постојат сомнежи во неговото потекло и потекло, но има историски податоци кои се блиски до реалноста; дојде во земјата преку Феникијците и Келтите и тие биле користени од Римјаните како борбени кучиња.

Она што не се сомнева е дека во средниот век нивната корисност била насочена како чувари на стада. Општо, неговите атрибути се оние на а раса доста агилна, силна и способна да ги брани стадата од други животни ако се чувствувате загрозени.

Нега

brindle обоен мастиф зјапајќи

Кучето шпански мастиф е силно, големо и корпулентно. Нозете му се агилни, тешки и силни. Има многу голема глава, овенати уши, а кожата на лицето виси над очите и образите.

Целото тело е покриено со многу густа коса. Што се однесува до бојата, најчести се оние цврсти бои и раса.

Неговото одржување е лесно и бара многу вежбање, затоа препорачливо е да живеете во голема куќа. Не занемарувајте ја неговата вознемиреност поради недостаток на вежбање.

Четкање се препорачува да се отстранат сите траги од нечистотија и мртва коса. Проверете по секое излегување од болви и крлежи и кога ќе го избањате, погрижете се за неговите уши.

Бидејќи е раса со голема големина, внимава на болести како што е дисплазија на колк. Мора да јадете балансирана исхрана, со есенцијални хранливи материи за добро варење; да се грижат за своите вакцинации и редовно да присуствуваат на ветеринар.

Исто така, треба да го дерумирате до степен до кој специјалистот го препорачува. Паразитите се хранат со дел од вашето тело, предизвикувајќи директни повреди што можат да доведат до дијареја, губење на тежината, повраќање, па дури и цревната цевка може да се запре.

Вие само треба да земете предвид точна и адекватно деорминирање со лекови специјално дизајнирани за домашни миленици.

Оваа раса бара малку висок внес на калории поради големата големина, како и вежба својствена на нејзината робусна форма, така што неговото одржување е приоритет и сите прецизни препораки мора да се следат.

Во зависност од тоа дали сè уште е кутре, се препорачува внесувањето храна да биде од мали порции и во различно време најмалку три пати на ден, а не кога животното сака, треба да го навикне на дисциплина во неговите навики во исхраната.

Исто и во рамките на предлозите добро е што јадете антиоксидантибидејќи тие се неопходни за да се одржи палтото во добра состојба. На ист начин снабдете го со сите оние протеини и храна што ги штитат неговите зглобови.

жена прегрнува кафеаво матине

Бидејќи тие имаат проблем со дебелина, мора да внимавате на нивната тежина и на кој било друг дисбаланс на храната. Исто така, следете ги вашите консултации со специјалистот, тој ќе ви даде подобра ориентација како се развива Мастифот.

Не размислувајте за тоа да го вежбате или да го носите на прошетка после јадење, препорачливо е да почекате прецизни часови за да може добро да се вари, бидејќи ако не може да предизвика проблеми.

Треба да го изнесете на прошетка барем неколку пати на ден, е за вашето здравје и физичка благосостојба. Можам да ве уверам дека со ова ќе ја контролирате тежината и доброто варење на вашето куче.

Хигиена

Заштитете го од паразити, утврдете го распоредот за вакцинација со вашиот ветеринар. Оваа раса бара големо внимание, да се чувствувате сами или да не ви се нуди affубов може да предизвика негативно да реагира, па дури и да доведе до психолошки проблеми.

Еден од здравствените проблеми претставен во ова издание е дисплазија на колкот, што може да ви предизвика болка и може дури и да осакат. Веќе знаете дека можете да го ублажите со вежбање, спорт, храна и прошетки.

Внимавајте на проблеми со извртување на стомакот. Ако се грижите внесувањето храна да биде во мали порции неколку пати на ден, ќе го контролирате нивното здравје и благосостојба.

Затоа, шпанскиот мастиф Тоа е големо, силно куче, многу верно на своите господари и многу приврзан кон децата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.