Хидратантна кучешка крема за шепи и нос

Муцката исто така може да се исуши

Иако може да изгледа глупаво, хидратантниот крем за кучиња е многу неопходен за да ја одржиме кожата на нашето милениче мека., без црвенило или чешање и секако хидриран. Иако ќе зависи од неколку фактори (како што се временските услови или дури и ако вашето куче неодамна имало операција) за да одлучи дали е неопходно или не, посетата на ветеринар вреди да се посети ако сакаме да се увериме дека нашето куче навистина му треба.

Затоа денес не само што ќе ве препорачаме најдобар хидратантен крем за кучиња што ќе ги најдете на Амазон, но ќе зборуваме и за други фактори поврзани со оваа тема, на пример, за што служи хидратантната крема, какви симптоми имаат кучињата на кои им е потребна и што да правиме ако се сомневаме дека ова е случајот. Дополнително, ја препорачуваме и оваа друга поврзана објава за како да се третираат сувиот нос.

Најдобар хидратантен крем за кучиња

Крем за поправка на влошки

Ако вашето куче има испукани влошки за шепите, овој тип на крем ќе работи многу добро бидејќи ја поправа, храни и хидрира влошката. Специјално дизајниран за овој дел од телото, кремот е тотално органски, па содржи само природни состојки како масло од авокадо или шеа путер. Идеално е да се избегнат повреди во тие најстудени или најтопли денови од годината. Покрај тоа, многу лесно се нанесува, само треба да ставите малку на раката, да го распоредите и да почекате кожата да го впие (по потреба можете да користите играчка или лек за да го одвлечете вниманието на вашето куче).

Мелем за шепа и нос

Направено со бел пчелин восок и разни видови масло (маслиново, кокосово, лаванда, јојоба...), овој мелем ја смирува иритацијата и на влошките на шепите и на муцката. Работи и за кучиња и за мачки, не е токсичен, па ништо не се случува ако го излижат, а се препорачува да се користи два-три пати неделно. Покрај тоа, не остава дамки на подот.

Органски регенерирачки крем

Ако шепите или муцката на вашето куче или мачка се исушат, оваа смирувачка и регенерирачка крема прави чуда за да ја хидрира, така што повторно ќе биде удобна и хидрирана за кратко време. Се прави со тотално органски производи, како масло од лаванда, кокос и камелија, како и пчелин восок. Не е токсичен, единствениот недостаток е што е малку мрсен и може да го извалка подот.

Крем за шепа со восок

Веќе во неколку наврати зборувавме за германскиот бренд Trixie, специјализиран за производи за домашни миленици. Во овој случај нуди 50 милилитри хидратантна крема за шепи по непобедлива цена бидејќи е околу 4 евра. Без сомнение, добра опција е доколку не потрошите многу хидратантна крема, покрај тоа е направен со пчелин восок, не е токсичен и многу лесно се нанесува. Тоа е многу корисен производ за спречување на сувост и изгореници од топлина или студ.

мелем за нос

Овој целосно природен крем го навлажнува, штити и смирува носот на вашето домашно милениче. Не е токсичен и е направен од природни состојки како што се сончогледово масло, шеа путер, пчелин восок, витамин Е и маслиново масло. Нема парфем за да не му пречи на кучето и неговото нанесување е полесно и попријатно. Се препорачува да се користи два или три пати на ден, особено во постудените месеци.

дневен хидратантен крем

Производителот препорачува да се користи овој крем, од друга страна нешто поскап од просекот, еднаш дневно за да се задржат шепите. а носот на вашето домашно милениче е хидриран и мек. Направен е со целосно природни состојки како маслиново масло, кокосово масло, масло од витамин Е, восок од канделила, манго и шеа путер, плус нема вештачки вкусови и не е токсичен.

Крем за заштита на влошките

Завршуваме со овој друг крем специјално дизајниран да ги навлажнува влошките на вашето куче. Идеален е да го заштитите од топлината, исто така многу лесно се става и не остава лепливи нозе. Покрај тоа, неговите состојки се природни и прва класа: арника, алое вера, шеа путер и масло од сладок бадем.

Што е навлажнувач за кучиња?

Навлажнувачот за кучиња добро функционира за влошки

Навлажнувачот за кучиња е потполно ист како и човечкото навлажнување, крем дизајниран да ја хидрира кожата на вашето домашно милениче, само што е направен од други елементи погодни за безбедно користење на кучињата бидејќи, на пример, ако му ставите човечка крема на носот на вашето куче, тоа несвесно ќе го излиже и ненамерно ќе го проголта, со што е многу можно да се чувствувате лошо. .

Исто така, како што кучињата се навикнати да бидат покриени со влакна, кремот обично се нанесува на места како што се носот или перничињата за шепи, каде сува кожа е позабележителна.

За што служи овој хидратантен крем?

Навлажнувачот е важен ослободете го вашето куче од чувството на чешање што може да доведе до сува кожа како резултат, на пример:

 • Во области каде што е многу студено или многу топло, температурата може да предизвика кучето да има многу сува кожа, која пак чеша и, со гребење, предизвикува рани.
 • на алергии тие исто така може да предизвикаат кожата да стане сува и чешање.
 • Исто така, ако се капете премногу или премалку кучето може да развие и сува кожа.
 • Слично на тоа, ако ви недостасува некоја хранлива материја може да резултира и со оваа состојба.
 • Понекогаш, ако кучето се триело од коприви или некое друго иритирачко растение, хидратантниот крем може да го ублажи чешањето.
 • Конечно, ако вашето куче неодамна имало операција навлажнувачот може да ја хидрира раната и да ја направи помалку досадна.

Како се манифестира сувата кожа?

Проверете кај вашиот ветеринар за да дознаете дали на вашето куче му треба навлажнувач

Ако не сте сигурни дали вашето куче има сува кожа или не, погледнете низа симптоми кои можат да бидат причина за овој проблем: најчесто е тоа што вашето домашно милениче постојано гребе. Друга трага е дали се појавува првут (што не е ништо повеќе од делови од сува кожа што се излеа од кожата), особено ако го видите на слабината или грбот.

Што да направите ако кучето ги има овие симптоми?

Очигледно, ако се појави некој од овие симптоми, тие не треба да се игнорираат, на крајот на краиштата, можеби не е ни сува кожа, туку друг проблем, како на пример габична инфекција. Во секој случај, Најпрепорачливо е да го однесете кучето на ветеринар за да ни каже кое е најдоброто решение.. Некогаш тоа ќе биде антибиотска крема, друг пат некој друг лек: запомнете дека кремите што ги препорачуваме, иако се наменети за овие животни, не се лекови, така што нивното нанесување може да обезбеди само моментално олеснување (на крајот на краиштата, овој тип крем само елиминира дел од симптомите) и дека на вашето куче му треба нешто друго.

Кои природни елементи треба да ги содржи хидратантната крема за кучиња?

Шепите може да се исушат поради промена на температурата

Прво на сите најдобро е да бидете сигурни дека производот што сакате да го купите е погоден за кучиња и не е токсичен. Следно, прочитајте ја етикетата за да дознаете каков тип на навлажнувач има во него. Меѓу најчестите (и најприродните) ќе најдете:

Нафта

Маслото е суштински навлажнувач, бидејќи, меѓу другото, содржи и омега-3, која ја зачувува хидратацијата на кожата. За да направите свој домашен раствор, можете да разредете 5-10 лажички масло во прочистена вода и да го нанесувате еднаш дневно.

Кокосово масло

Како што можете да замислите, маслото е одлично средство за навлажнување, а кокосовото масло не е исклучок. Всушност, многу креми го содржат овој елемент затоа што спречува габични инфекции и речиси нема никакви несакани ефекти, што го прави совршен за кучиња кои страдаат од некој вид алергија.

алое вера

Алое вера е исто така многу корисно растение, како за луѓето така и за животнитеЗатоа е толку вообичаено да се најде во сите видови креми, без разлика дали се хидратантни, после изложување на сонце... Алоето помага во спречување на чешање и го ублажува чувството на печење во кожата како и ја хидрира.

Авена

Конечно, уште една многу честа состојка во кремите, па дури и шампоните за кучиња е овесна каша, бидејќи помага во спречување на чешање и ја хидрира кожата. Од друга страна, можете сами да нанесете домашна паста на кожата на вашето куче ако треба да се извлечете од неволја, само треба да измешате овесна каша и вода. Сепак, внимавајте да не го јадете, бидејќи иако не е токсичен, подобро е да контролирате се што јаде нашиот миленик.

каде да купите навлажнувачки крем за кучиња

Куче го покажува носот

Како и обично во овој тип на многу специфични производи, Не е вообичаено насекаде да најдете хидратантна крема за кучиња, а мора да одите во поспецијализирани продавници. На пример:

 • En Амазон, електронскиот гигант, ќе најдете секакви хидратантни креми за сите вкусови. Покрај тоа, можете да се раководите од коментарите на корисниците, кои можат да бидат многу корисни доколку барате нешто многу специфично.
 • Од друга страна, во специјализирани продавници како што се Kiwoko или TiendaAnimal, исто така, ќе најдете ваков тип на производи, иако имајте на ум дека тие имаат тенденција да имаат поголема разновидност на интернет отколку во физичките продавници, што, сепак, може да ви помогне доколку сте збунети.
 • Конечно, иако немаат воопшто ветеринари, секогаш, секогаш, пред да нанесете каква било крема, подобро е да се консултирате со вашиот ветеринар, кој ќе ве информира дали е навистина потребно, дали проблемот е нешто друго или каде можете да ја набавите кремата што најмногу одговара на вашите потреби.

Хидратантната крема за кучиња е, без сомнение, нешто покорисно отколку што може да изгледа на прв поглед или ако никогаш не сте имале куче. Кажете ни каков крем користите за да ја одржувате хидрирана кожата на вашето куче? Дали препорачувате некој од списокот? Дали мислите дека оставивме да споменеме?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.