Носач за кучиња, што треба да знаете

За што служи превозникот?

Денес носач на кучиња стана тотално неопходен додаток. Овие носачи ни овозможуваат да го однесеме нашето домашно милениче на патувања или безбедно да ги однесеме во автомобилот за да одиме на ветеринар. Речиси е невозможно да немате, бидејќи тие често се корисни за движење на сите видови домашни миленици. Но, ние мора да ги знаеме типовите што постојат и како да го избереме најдобриот за нашето куче.

Thisе видиме во оваа статија носачи на пазарот, кој може да биде најдобар за кучето и исто така како да ги навикнеш да го возат. Секако, тоа е многу корисен елемент кога треба да направиме посети на ветеринар или едноставно кога одиме со кучето на некое патување.

Видови на носач

Сега ќе разговараме за некои видови превозникот што можеме да ги најдеме.

Цврст пластичен носач

Кога зборуваме за овој производ на сите дојде на ум на крут пластичен носач, бидејќи тие се најразновидни од сите. Тие имаат идеална мешавина помеѓу добра цена, издржливост и отпорност за сите видови миленичиња. Тие се продаваат во различни големини и тоа е носач кој има мрежеста врата што се отвара и затвора за да го внесе животното. Некои можеби ја имаат оваа врата од страна или одозгора, но обично ја имаат на потесниот преден дел, бидејќи тоа им овозможува на кучињата да бидат помирни во кабината. Овие носачи можат да се расклопат поголемиот дел од времето, отстранувајќи ја вратата и делејќи ја на два дела. Ова е направено за полесно чистење и за да се избегне нечистотија во аглите.

Носач од типот на торба

Од друга страна, за помали кучиња станаа популарни носачи на торби. Овие се мали и обично имаат убав дизајн. Тие се добри за кучиња со не повеќе од пет килограми, бидејќи ние ќе ги носиме на рамото. Тие имаат предност да бидат многу лесни, да имаат прекрасни дизајни и да не бидат многу скапи, иако секако можат да станат помалку хигиенски од пластичните или металните.

Носач на метални кафези

Што се однесува до металните, може да се каже дека на преклопни метални кафези тие се и носители, бидејќи во многу прилики се користат за носење на поголемите кучиња. Сепак, овие кафези се користат и во домашната средина, за да го затворат кучето во некоја пригода или да имаат нивно место, како што е засолниште. Добрата работа кај овие кафези е што кога ќе се расклопат и преклопат, тие зафаќаат многу малку, и може да се користат во многу прилики, да бидат отпорни и лесно се мијат и дезинфицираат.

Носач на ранци

Денес го наоѓаме и Носачи од типот ранец. Тие се многу пријатни ако нашето куче не е многу големо, бидејќи можеме да го носиме од едно до друго место со голема леснотија и полесно е да се транспортира отколку торбите. Тие имаат добра цена и кога станува збор за нивно перење може да се стават во машината за перење, па затоа чистењето е прилично едноставно. Но, како што велиме, овој тип превозник работи само ако нашите кучиња се мали и тежат малку.

Носач на количка

Во а се појавија еволуцијата на претходниот превозник носачи од количка, да носиме малку поголеми кучиња што не можеме да ги носиме со ранецот, но можеме да ги носиме на количка. Тоа е лесен начин да ги носите, иако можеби не се навикнуваат на движењето толку брзо како возење количка од овој тип. За повеќето гурмани сме виделе дури и колички што се преклопуваат и може да се однесат да го шетаат кучето внатре во нив.

Како да изберете носач на кучиња

Кога изберете го вистинскиот носач за нашето куче Ние мора да размислиме каков тип на куче имаме, големината што ни е потребна и употребата што ќе му ја дадеме на носачот, бидејќи сè ќе влијае при изборот на едното или другото.

Помали кучиња можат да се носат во кое било од нив. Чанти и ранци често се избираат затоа што се лесни за чување, тежат малку и лесно се носат од едно до друго место бидејќи не се обемни. Ако нашето куче има поголема големина треба да изберете една направена од крута пластика или метал, бидејќи е единствената во која ќе најдеме соодветни големини за овој вид кучиња. Во прилог на фактот дека кај големите кучиња ќе ни требаат носачи отпорни и силни.

Што се однесува до употребата што ќе ја дадеме, може да биде да ги однесе на ветеринар, за јавен превоз или да бидам дома. Општо, сите тие се валидни за да ги носат од едно до друго место и носачот обично се избира според големината на кучето. Сепак, за патувања со метро или јавен превоз се препорачуваат ранци, бидејќи тие ни овозможуваат полесно движење со кучето од едната и другата страна.

Одржувајте добра хигиена во носачот

Мали носачи на кучиња

Постојат носачи кои полесно се чистат од другите. Тоа е место каде што кучето може да повраќа или да се ослободи од едноставниот факт дека е нервозен при промена на дневната рутина. Затоа секогаш се препорачува да ставите малку весници и памук одозгора така што тие се пријатни и можеме лесно да чистиме во случај да имаме катастрофа на патот. Донесувањето неколку марамчиња со нас исто така може да биде добра идеја.

Од време на време мораме извршете темелно чистење на носачот, особено во случај кога кучето било болно. Секогаш мора да се чисти и дезинфицира. Пластичните и металните се расклопуваат за да можат темелно да ги исчистат, а во случајот на ткаенините, треба да видите дали може да се стават директно во машината за перење за да се мијат со топла вода.

Навикнување на кучето да патува со превозник

Видови носачи за кучето

Ова воопшто не е лесно, бидејќи станува збор за ставање на кучето на затворено место и одведување од едно до друго место, нешто што ќе биде стресно доколку не се навикнеме. Кучињата кои често одат во превозник се мирни и постои голема разлика со оние што ја гледаат само кога одат на ветеринар, за кои искуството е постресно. Мора навикнете се на нив од мала возраст, ставајќи ги во носач, но без да излезете од дома, така што тие ќе се чувствуваат пријатно во него. Значи, кога ќе треба да одиме на ветеринар нема да почувствуваат дека е чудно место.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.