Отстранувач на коса

отстранувач на коса

Имањето куче вклучува многу добри работи: ве буди наутро, ве придружува за појадок и потоа чека да се вратите за да поминете време со вас. Проблемот е што понекогаш времето поминато дома предизвикува да пушти коса. Што ако ова е на каучот? Или во вашата облека? Дефинитивно, ви треба отстранувач на коса.

Ако сакате да знаете кој е најсоодветен и каде да купите епилатори за секое место во вашата куќа, тогаш ви ги даваме сите потребни информации.

Најдобрите отстранувачи на коса

Еве избор на средства за отстранување влакна за кои знаеме дека работат и со кои можете лесно да ги отстраните влакната што вашето куче ги остава насекаде:

Видови средства за отстранување на влакна

На пазарот не само што наоѓате тип на отстранувач на коса, туку имате на располагање неколку модели. Некои се повеќе фокусирани на одредена површина, како што се облека, теписи, итн. Додека другите се поуниверзални, може да се користат воопшто. Дали сакате да знаете кои се таму?

Отстранувач на коса за теписи, облека и софа

Бидејќи е поголем, ви овозможува да зафатите поголема површина. Тие обично се базираат на ролери систем, но има некои пософистицирани од другите, како оние што ја собираат косата и ја пренесуваат на подрачје за да биде секогаш чиста.

Ролер за отстранување коса

Тие се состојат од ротирачки цилиндар, обично лепливи или во кои влакната на кучето се држат за да ги отстранат од површините.

Ова е една од најдобро за мали и средни површиниКако што ролерот поминува, го губи придржувањето додека се полни со коса.

Еден недостаток е тоа што, откако влакната ќе се залепат, може да биде тешко да се разделат и на крајот да се истрошат (работи само за неколку намени).

Четка за отстранување коса

Ова е најприфатливото и познато од сите. Се состои од а Отстранувач на коса за раце со издолжена површина што мора да ја поминете следејќи ја наведената насока за да може да се отстрани косата од облеката или од која било друга површина.

Потоа, мора да го ставите во еден вид кутија што ја дели косата од четката за да се користи повторно како да е нова.

Како да спречите вашето куче да фрли толку многу коса

Навистина постои разни причини за пуштање коса од кучеНа Некои од нив се нормални, како на пример дека се наоѓа среде опаѓање на косата, или дека самото животно е склоно кон опаѓање на косата (како што е случајот со луѓето). Други се предизвикани од други причини, како што се паразитски болести, лоша исхрана, стрес ...

Во принцип, губење на косата не бара третман, напротив, треба да се обидете да ја знаете причината за да се обидете да ја елиминирате и дека животното престанува да ја влече косата. Ова значи:

 • Проверете дали диетата е соодветна. Ако е така, ќе забележите дека косата на вашето куче е мека, силна, сјајна и бујна.
 • Носете внатрешно и надворешно отстранување на црви. За да спречите паразитите да влијаат на вашето здравје.
 • Користете специфични производи за вашата хигиена. Поточно, шампон индициран за кучиња и не претерувајте во бањите (доволно е само еден-два месечно).
 • Важноста на четкање. Четкањето секојдневно, или неколку пати неделно, е многу важно, бидејќи не само што ги отстранувате мртвите влакна од вашето домашно милениче (и на тој начин не ги оставате на подот, облеката, троседот, итн.), Туку трошите време со тоа.
 • Пронајдете ја причината за проблемот. На пример, во случај на стрес, нервоза ...

Имајте на ум дека кучињата ги менуваат палта двапати годишно, за да се прилагодат на високи или ниски температури. Исто така, има и такви кои имаат почувствителна кожа.

Места во куќата каде што секогаш има влакна

Места во куќата каде што секогаш има влакна

Куче во куќа, сакале ние или не, ќе пушти коса. Освен ако ова не го прави, се разбира. Но, тоа е исто како и кај луѓето. Ние губиме во просек по 100 влакна секој ден, и нешто слично им се случува бидејќи мора да го обноват крзното.

Но, она што е јасно е дека, без разлика дали станува збор за човечка коса или коса од куче, не изгледа добро на облека, на троседот, во автомобилот ... И може да даде слика на занемарување и лоша хигиена. Затоа, главните места во куќата на кои треба да се фокусирате кога купувате отстранувач на коса се следниве:

Троседот

Софата обично се наоѓа во дневната соба и, ако не сте го научиле кучето дека ова е ваш простор, вообичаено е да се качува по него, а со тоа и остава коса. Дури и без да се качите, со триење на нивната контура, можете да ги оставите.

Во овие случаи најдобриот отстранувач на коса што можете да го користите е оној со ролери, бидејќи трчањето по површината ќе ви ги олесни работите да отстраните с. Друго што може да ви помогне е специфичното за облека, софа и теписи.

Ropa

Отстранувач на коса за теписи, облека и софа

Многу луѓе користат еден вид облека за да бидат дома, а друг за излегување. Но, кучињата обично не го разбираат тоа и, на крајот, се приближуваат да бидат галени секогаш кога можат. Поради оваа причина, ако носите улична облека, можете да најдете многу влакна што го расипуваат вашиот изглед.

Решение да се отстрани? Епилатори за облека, тросед и тепих, како и четки за отстранување на влакна (да, во облека што не е нежна).

Килими

Теписите се едно од местата каде што кучето може да остави најмногу влакна, бидејќи лежи одозгора, затоа што се трие со нив итн. Значи, како да ја отстраните косата, би ви кажале да се фокусирате на тоа што се специфични за теписи, облека и софиНа Ако тие се исто така со телескопски столб, или големи, многу подобро затоа што ќе покриете повеќе површина.

Кохе

Дали го носите вашето куче на ветеринар? Или кога излегувате го правите тоа со него? На крајот, теписите и седиштата ќе завршат со влакна од вашето куче што мора да ги отстраните.

Во овој случај, ние исто така ги препорачуваме оние што се специфични за софи, теписи и облека, бидејќи тие се многу ефикасни на овие површини. Но, ако претпочитате друг тип, залог на ролки.

Дали отстранувачите на влакна за кучиња се ефикасни?

Нема да ви кажеме дека отстранувачот на влакна целосно ќе го елиминира фактот дека гледате коса на софата, на подот или на облеката. Ако причината поради која вашето куче испушта коса не се поправи, нема да ги прекинете.

Но, можеме да ви го кажеме тоа тие се ефикасни бидејќи отстрануваат голема количина коса. Помеѓу четкање и редовно чистење (ако не секојдневно), можете да заборавите на влакната.

Каде да купите отстранувач на коса

Ако сакате да ја прекинете косата на кучето засекогаш, или на вашата облека или каде и да седи, еве ги главните продавници каде што ќе најдете производи.

 • Амазон: Амазон е можеби едно од првите места каде одиме кога сакаме да купиме нешто. Поточно, на отстранувач на коса ќе можете да најдете различни отстранувачи на коса, од рачно до автоматско.
 • Икеа: Во Икеа се грижат за с everything што продаваат, и затоа можете да најдете епилатори за оние што имаат кучиња дома, така што мебелот не изгледа полн со коса. Да навистина, тие немаат многу широк каталог, но да со квалитет.
 • Кивоко: Кивоко е една од продавниците фокусирани на производи за домашни миленици. Затоа, тука имате опција да најдете Отстранувачи на коса кои навистина работат за оние со кучиња.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.