Kyon Pet Tracker, паметна јака за кучиња

Kyon Pet Tracker, паметна јака за кучиња.

Континуираниот напредок во технологијата влијае на сите аспекти на нашите животи, вклучително и грижата за домашни миленици. Добар пример за ова е Kyon Tracker за миленичиња, Еден ѓердан за кучиња способни за пренесување на расположението и потребите на животното. Ние ви кажуваме како работи.

Тоа е роман ѓердан од висока технологија што вклучува голем број внатрешни сензори, преку кои ни обезбедува информации во реално време. Пренесете ги овие податоци преку Wi-Fi директно на нашиот паметен телефон, покажувајќи како нашето куче е физички и емоционално. Системот ги „преведува“ овие пораки, кои се рефлектираат на ѓерданот со помош на ЛЕД светла.


Овој додаток исто така ни помага најдете го нашето милениче во случај на загубабидејќи е опремен со GPS, акцелерометар со девет оски, чип што вклучува жироскоп, магнетометар и алтиметар. Благодарение на сето ова, тој е во состојба да ја открие точната локација на кучето и да ја пресмета стапката на дневна физичка активност што ја извршува.

Преку други сензори, како што е оној измерете ја температурата, можеме да спречиме животното да страда од топлотен удар, бидејќи јаката испраќа известување до мобилниот кога открива премногу степени. Вклучува и сензор за вода кој не предупредува дали кучето е во опасност да се удави. Друга негова функција е да емитува ултразвук што го смирува кучето кога лае. Покрај тоа, тоа ни овозможува да снимаме белешки за состаноци со ветеринар и други настани поврзани со нашето домашно милениче.

Според креаторите на Kyon Pet Tracker, системот е развиен врз основа на уникатни алгоритми кои ги анализираат и толкуваат нивоата на активност на кучето, запознавајќи се со неговата душевна состојба. Сепак, овој ѓердан има и некои омаловажувачи кои се сомневаат во строгоста на овие толкувања.

Во секој случај, брендот ќе започне кампања на почетокот на март во Kickstarter со цел да се открие колку единици да се произведат. Цената на ѓерданот ќе биде 249 УСД, со месечна претплата од 4,99 УСД за користење на GSM чипот ширум светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рејчел Санчез dijo

    Здраво shiba87, многу ти благодарам за информацијата. Ако е така, се надевам дека ќе го отстранат ултразвукот од јаката и ќе ги задржат само корисни функции што не му штетат на кучето. Инаку, не мислам дека ќе биде многу успешно во продажбата ... Ви благодариме уште еднаш за вашиот придонес, сите информации се малку кога станува збор за купување најдобри додатоци за нашето куче. Прегратка.