Најдобрите пелени за кучиња за секоја ситуација

Пелените за повеќекратна употреба се многу добри со околината

Пелените за кучиња се многу специфичен производ за лекување работи како инконтиненција или старост, но и за да им помогнете да ги обучите кученцата да чекаат да одат во тоалет и да не излегуваат од дома, фрлете лисици.

Во оваа статија Ќе ги видиме различните видови пелени за кучиња, како и нивната употреба и неколку совети при изборот и употребата. Станува збор за пелени направени со исти карактеристики на заштита, контрола на мирис и удобност што веќе знаете, но тоа одговара на анатомијата на вашето куче.

Тие се за еднократна употреба и доаѓаат по големини без нарушување на мобилностаПокрај ова, тие оставаат слободен простор за опашката и двете задни нозе, па затоа се идеални за да спречат кучиња кои се во процес на стекнување навики да ги оштетат аглите на мебелот или wallsидовите на вашата куќа.

Најдобрата пелена за кучиња

Пакување од 3 пелени за повеќекратна употреба

Овој пакет со три пелени за повеќекратна употреба за кучиња имаат се што ви треба за да избегнете несреќи и стравови на тапацирот, килимите и софите. Изработени се од многу впива ткаенина и имаат ластик на половината за подобро да ги држат. Посебно се наменети за кучки на жештина (односно со менструација) и со прилично мала големина, иако на располагање има неколку големини и модели, од најсериозните до највпечатливите (цртаните се многу слатки).

Во коментарите се истакнува дека иако се одличен производ, земајте само загуби, а не големи количини на мочање.

Машки пелени за повеќекратна употреба

Овие пелени не се наменети за жени, бидејќи се закачени како еден вид појас што ги покрива нивните надуени делови. Очигледно и тие не се дизајнирани да какаат (на кучињата обично не им оди стомакот во пелена освен ако имаат фекална инконтиненција), само мочаат. Тие се многу удобни, бидејќи можете целосно да ги прилагодите со велкрото, а имаат и два слоја ткаенина за да го задржат мочањето. Покрај тоа, тие се достапни во различни големини и бои.

Машки пелени за еднократна употреба

Amazon Basics секогаш има производи со добар квалитет по одлична цена, како ова пакување од 30 пелени за еднократна употреба за машки кучиња. Може да се прилагодат до одреден степен за вашето домашно милениче, иако мора да се уверите во правилната големина со тоа што ќе ја погледнете табелата со препорачаните мерења и големини. Добрата страна на овој производ е што ја менува бојата кога кучето ќе се измоча, па веднаш ќе знаете дали е време да го промените.

Пакет за пелени за еднократна употреба Trixie

Trixie, германскиот бренд специјализиран за домашни миленици, ви го става на располагање ова интересно пакување пелени за мажи за еднократна употреба. Тие се развиени со помош на ветеринар, покрај тоа, имаат и ластик за да ги прилагодат што е можно повеќе на половината на вашето куче, покрај тоа што има на располагање неколку големини. Покрај тоа, се користи за многу обилно мочање.

Женски пелени што се перат

Друг пример на пелени за кучиња, во овој случај женски, кои страдаат од инконтиненција или на кои им била менструацијата. Овој пакет доаѓа со три вклучени пелени кои можете да ги перете на рака или на машина. Тие се вклопуваат многу добро, бидејќи имаат еластична лента и велкро од двете страни, како и дупка низ која ќе се добие опашката и ќе се направи што е можно поудобно. Конечно, овој производ е достапен во различни модели и бои.

Супер абсорбента пелена за жени

За оние кои имаат куче со проблеми со инконтиненција, иОвие пелени за еднократна употреба од брендот Trixie се идеални. Иако некои коментари велат дека големината е донекаде фер, сите ја истакнуваат неговата голема моќ на апсорпција, бидејќи го одржува животното суво и, се разбира, не продира. Имаат дупка низ која минува опашот и дека им е поудобно: за да се уверите дека мочањето не избега таму и подобро да го прилагодите, залепете ги двата краја од дупката што останале со малку селотејп трака (внимавајте да не да ја фати косата).

Подлошки за кучиња

Конечно, производ кој не е самиот пелена, туку нешто многу слично: натопување. Тоа е како пелена за еднократна употреба што ја ставате на подот за да може вашето куче да си олесни горе и не оставајте се загубено. Ова не само што многу добро се впива, туку има добра големина и четири лепила за да може да го прицврстите на земја и да го спречите да се движи, со што ќе избегнете повеќе стравови. Како што кажавме се за еднократна употреба и во секое пакување има 30.

За што служат пелените за кучиња?

Претпоставуваме дека не треба да ви кажеме каква е употребата на пелени за кучиња, иако може да биде корисно за придружниците на кучиња кои првпат ќе ги знаат причините зошто може да биде корисно да ги користат. Меѓутоа, во сите случаи, Се препорачува ако видите дека вашето куче протекува, претходно да го однесете на ветеринар за да бидете сигурни дека ќе го добие најдобриот третман..

 • Пелени се изработени од материјал отпорен на оптоварувања и мириси. Тие одговараат на телото на вашето домашно милениче бидејќи се во големини S, L и XL.
 • неговата ултра абсорбента и има и за машки и за жени, дел од кои се идеални за топлината на женките.
 • Овие пелени имаат прилагодлива форма на половината со леплива лента за да се спречи излевање. Неговиот центар е тотално апсорбирачки и има рабови што му овозможуваат на животното да дише без да го вознемирува.

Просекот на времетраењето на пелена за кучиња е шест до осум часа според големината и тежината. Постојат модели за еднократна употреба и за повеќекратна употреба, а овие последни доаѓаат во материјали за перење или во ткаенина со внатрешна подлога за да можат да оптоваруваат.

Првиот пат кога ќе се обидете да го ставите вашето куче во пелена, многу е важно да му дадете мирис, бидејќи тоа ќе зависи од тоа дали ќе добие самодоверба или ќе се спротивстави на неговото користење.

Ова е причината зошто препорачливо е да се направи оваа прва пелена а пријатно искуство. Повикајте го вашето домашно милениче и започнете да играте со него спонтано, малку по малку дозволете му да го душка материјалот и да започне да го става на задните нозе, а потоа нежно да ги прилагодувате лентите на страните без да го повредите.

Отпрвин ќе одите внимателно поради чувството на туѓ материјал на вашето тело, но малку по малку ќе се навикне.

За постари кучиња

Кога некој ќе старее, се појавуваат болести, нешто вообичаено и кај луѓето и кај животните. Кучињата кои веќе се на одредена возраст може да имаат истекување на урина, или затоа што им е многу тешко да излезат надвор за да се ослободат., бидејќи тие не можат добро да се контролираат или од други причини поврзани со возраста.

Уринарна инконтиненција

Уринарна инконтиненција не само што се појавува кај постарите кучиња, туку може да биде и симптом на болести кои можат да ги зафатат сите видови кучињаНа пример, уринарна инфекција, дијабетес... Како што рековме, не ставајте само пелени на кучето, однесете го на ветеринар да одлучи на што се должи инконтиненцијата и кој е најдобриот третман.

Да тренирате кученца

Како што пелените се неопходни кога кучињата стареат, тие се многу корисни и на почетокот на животот. Можете да ги користите за време на тренинзите, за да го спречите вашето домашно милениче да истече мочање и да го збрка, додека не научи да се држи.

Со оглед на анатомските разлики помеѓу кучињата и женските кучиња пелени се анатомски прилагодлив и за обајцатаВо случај на кучиња, лентите што лепат и се наоѓаат на рабовите може да се продолжат или намалат во согласност со ширината на обемот на половината на вашето куче, додека кај жените тоа е многу попрактично и поудобно.

За машки кученца тие се идеални кога ќе почнат да се олеснуваат дома; Употребата на пелена спречува излевање и осигурува дека тие лесно се прилагодуваат за да се контролираат додека не дојде време за прошетка.

Женките на топлина

Пелените исто така ги спречуваат женките на топло да остават дамки низ куќата, со што тие се вообичаен елемент за оние кои имаат кучиња без кастрирање, бидејќи тогаш е кога кај кучињата доаѓа правилото.

Без разлика дали станува збор за чивава, лабрадор или малтешко куче, пелената за кучиња е неопходна за здрав начин на живот. Значи, ако сте сопственик на куче и не знаете колку чинат пелените или како да ги облечете, најдобриот начин да дознаете е да размислите брендовите, расата и големината на вашето домашно милениче.

Големината на вашето куче е од витално значење да се најде моделот на соодветна пелена што му одговара. За да го направите ова, измерете ја половината на вашето домашно милениче и потоа упатете се на упатствата за правилна пелена.

Ако барате голема пелена за кучиња, можете брзо да изберете пелена за кучиња со големина L.

Морфологијата на кучето е различна според полот, затоа е потребно да се земе предвид полот на вашето куче (машко или женско) за да изберете го пелена што најдобро одговара. Продавниците за миленичиња нудат широк спектар на пелени за кучиња.

Видови пелени за кучиња

Обоени пелени

На пазарот Постојат два главни типа на пелени за кучиња, што може да биде подобро или полошо според нашите потреби.

 • На пелени за еднократна употреба тие имаат тенденција да бидат нешто поевтини, но бидејќи се за еднократна употреба, тие се доста штетни за животната средина. Од друга страна, ако вашето куче има проблем поради кој треба да носи пелена за кратко време, тие може да бидат опција за разгледување.
 • На пелени за перење Тие се направени од ткаенина и тие се такви, се перат. Иако е тешко да се биде свесен за нивното перење и тие се нешто поскапи од оние за еднократна употреба, вистината е дека тие се многу подобри за животната средина и на долг рок завршуваат поевтини, бидејќи можат да бидат се користи многу пати. Идеални се за кучиња на кои им требаат долготрајни пелени.

За кучиња со инконтиненција

Уринарна пелена за инконтиненција со каиш

Ако барате пелени кои го штитат вашето домашно милениче од инконтиненција што може да ја претрпи, ви препорачуваме да ги барате тие модели на пантолони кои се убави, практични и меки.

Овој модел е еден од најчесто користените мали кучињабидејќи добро се вклопуваат и спречуваат истурање на нивните тенки нозе. Запомнете дека кога вашето куче има уринарна инконтиненција, тој ќе започне да уринира насекаде без да сака да го стори тоа, па затоа мора да ја користи оваа пелена.

Овој модел ја има посебноста на да се направи со многу мека ткаенина да му понудите оптимална удобност на вашето домашно милениче. Покрај неговата мекост, ќе бидете изненадени и од неговата добра поддршка благодарение на квалитетот и практичноста. Значи, ако ова беше моделот што го баравте, можете да го купите овде.

Памучни хигиенски гаќички

куче со гаќички што може да се перат и се мијат, најдени во пакувања од две единици

За некое инконтинентно куче или кучка во топлина, ништо подобро од овие хигиенски панталони. Всушност, хигиенската употреба на овие гаќи може да го заштити вашиот дом; било да е тоа вашата софа, подот или перниците.

Тоа е хигиенски и удобен модел, покрај тоа што е убава за вашето домашно милениче.

Пријатно да се носи, вашето куче веднаш ќе го усвои благодарение на неговата мекост. Главната предност на овие гаќи е нивната Велкро затворање што нуди подобра заштита.

Важно е дека од првиот момент кога ќе го наведете вашето куче да не се плаши или да не се спротивставува на неговата употреба, до степен до кој ќе го сторите тоа, толку полесно ќе се прилагоди и на тој начин ќе почувствува одлично чувство на удобност кога го користите.

Големината е прилагодете се според мерењето на обемот на стомакот на вашето домашно милениче, може да биде S, ML или XL. На кратко, тие се прекрасни гаќички што нема да ве разочараат и лесно можете да ги изберете со кликнување овде.

Еколошки пелени

Еколошка пелена за миленичиња

Исто така, бараше и пазар на пелени употреба на поблагородни материјали кои фаворизираат грижа и зачувување на животната средина И сето тоа благодарение на материјалите како што е велкро, пелените се покажаа поевтини.

Мора да се има на ум дека детето користи повеќе од 1000 пелени во својот живот и ако на оваа бројка сега додадеме употреба на пелени за домашни миленици, бројот на фрлен материјал во природни простори значително ќе се зголеми.

Во таа смисла се препорачува покрај употребата на еколошки пелени, пелени што можат да се мијат, бидејќи тие значително го намалуваат отпадот. Овие пелени се со големина S, во розова или сина боја и можете да ги најдете Не се пронајдени производи.

Совети при ставање на пелената

Фактот на ставањето пелена на нашето куче може да биде збунувачки, барем првите неколку пати. Затоа овие совети може да ви бидат корисни:

 • Проверете ја големината пред да ги купите. Преголема или премала пелена може да биде многу непријатна.
 • Проверете дали е точниот производ, како има пелени за машки и женски па дури и во зависност од расата.
 • Si не се држи добро на местоРазмислете за купување на еден вид ремен што се користи за подобро вклопување на пелената.
 • Променете го веднаш нека го извалка вашето домашно милениче. Освен што е непријатно, оставањето на вашето куче во валкана пелена може да предизвика иритација на кожата.
 • Исчистете ѝ го долниот дел пред и по менувањето на пелената со а мала влажна крпа.
 • Навикнете го на пелената да му дозволите да го мириса и да му давате почести додека го облекувате.

Каде да купите пелени за кучиња

Има многу различни места каде што можете да купите пелени за кучиња, било во специјализирани или општи продавници.

 • Пред с,, во Амазон Ќе најдете голем број на пелени од секаков вид, од еднократна употреба до перење, за женски, машки...исто така, доколку сте го договориле нивниот Prime сервис, за многу кратко време ќе ги имате дома.
 • Друго од најчестите места за купување на овој тип на производи се онлајн продавници за животни како Kiwoko или TiendaAnimal. Тие не само што имаат висококвалитетни производи таму, туку можат да ве советуваат доколку е потребно.
 • Конечно, во некои ветеринари Имаат и пелени и влошки. Иако е едно од местата кои обично се поскапи, тука можат и многу подобро да ве советуваат, бидејќи се професионалци.

Се надеваме дека ви помогнавме да ги пронајдете совршените пелени за кучето за вашето домашно милениче. Кажете ни, дали вашето куче некогаш морало да го носи? Дали имате некои трикови за да ги облечете или извадите? Каков тип на пелени беше најдобар за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.