Проблеми што можат да предизвикаат јака за кучиња

изберете помеѓу јака или темперамент

Кога ќе избереме помеѓу јака или темперамент За нашето куче, мора да имаме предвид одредени работи, а тоа е дека во продавниците може да има голема разновидност помеѓу форми и различни бои, што обично ни предизвикува збунетост затоа што не знаеме кој да избереме, бидејќи е важно да се има предвид дека видот на материјалот што треба да се користи не му штети на нашето куче кога го носиме на прошетка.

Поради оваа причина, ние ќе ви помогнеме да го олесните изборот дали подобар ремен или јака за кучиња, земајќи ги предвид предностите и недостатоците на секоја од нив, да знаете што е најименувано.

Откријте што е подобро, запрега или јака за кучиња?

изберете помеѓу јака или запрега и зошто

Ecердан за кучиња

Опцијата за прицврстување генерално не се смета од повеќето луѓе, затоа што ѓерданите продаваат повеќе и тие се постари на пазарот.

Сепак, некое време имаше мала дебата во која се дискутираше дали е најсоодветна за куче или можеби постојат и други опции тоа се подобра алтернатива.

Општо земено, има многу причини зошто јаките од кучиња повеќе не се избор за одговорни соништа, добивајќи некои упатства од вашиот ветеринар или вашиот етолог.

Кога ќе го поставиме ѓердан, ова се наоѓа на вратот на нашето домашно милениче, а област каде што се сместени разни многу важни структури, дека ако поради некоја причина се повредени, може да предизвикаат голема болка или некој сериозен проблем. Меѓу физичките оштетувања што можат да се појават, може да се споменат абразии, исеченици, проблеми со тироидната жлезда, удари во 'рбетниот мозок, невролошки заболувања од садовите и нервите, абнормалности во дишењето како што е хронична кашлица и веднаш откако душникот ќе помине низ оваа област и кој било друг проблем што може да биде штетен.

Таквите проблеми можат да бидат предизвикани кога нашето куче влече многу на поводник или, исто така, кога користиме казнени инструменти како што се ѓердан за задушување или полу-задави, што секако не се препорачуваат и во други земји е забрането да се користат.

Освен фактот дека кучињата кои напаѓаат други на крајот имаат лошо искуство на прошетка или носење јака И тоа е затоа што влечењето на поводник што може да претставува негативна асоцијација, може да предизвика однесувањето на нашето куче да стане многу агресивно, со многу нерви или дури може да заврши предизвикувајќи му многу страв. Па тоа не е ни чудо што стануваат непослушни кога сакате да излезете или кога ставате поводник со јака, бидејќи им предизвикува некаква непријатност.

јаката често предизвикува повреда

Од друга страна, можеме исто така да кажеме дека е најсоодветно за оние кучиња кои одат правилно, бидејќи во ниту еден момент нема да претставува никаков елемент на тортура, но секако земајќи ја предвид материјал од кој се направени, бидејќи тоа може да им предизвика одредена штета.

Ремен за кучиња

Може да се каже дека ременот за кучиња не е решение за сите проблеми што ги споменавме, но е така може да биде најсоодветно за вашето домашно милениче, бидејќи е многу помалку штетно и покрај тоа, има повеќе предности од ѓерданот, па може да спречи физичко оштетување кое е од важност.

За возврат, мора да земеме предвид одредени размислувања кога ќе го направиме тоа изберете најсоодветна запрега за нашето куче, и за ова треба да го изберете оној што не предизвикува никакво физичко оштетување.

Материјалот мора да биде мек за поголема удобност, да не предизвикува повреди во одредени области како што се пазувите, имајте во предвид дека материјалот треба да може да се дише а прстенот каде што е прикачен на лентата мора да биде во задниот дел така што силата да се дистрибуира низ целото тело, а не во централниот дел на предните екстремитети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.