Светлечка кучешка јака

прозрачна кучешка јака

Замислете да одите на прошетка со вашето куче ноќе. Го пуштате во паркот и седнувате да се одморите, или вежбате додека знаете дека вашето куче е покрај вас. Но, одеднаш, вашето куче исчезнува и, колку и да го викате, не се враќа. Проблемот е што и вие не го гледате затоа што е многу темно. Можете ли да замислите што можете да почувствувате? Сега замислете ја таа сцена, но со а прозрачна јака за кучиња.

Понекогаш е неопходно кучињата да носат додаток што ве тера да знаете секогаш каде е, или што е видлив за велосипеди, автомобили и други возила со цел да избегнат несреќи. Но, што треба да знаете за лесни јаки за кучиња? Подолу навлегуваме во нив.

Видови прозрачни јаки за кучиња

На пазарот можете да најдете многу видови светлечки јаки за кучиња. Една од класификациите, и од најпродаваните ѓердани, би била следнава.

прилагодливи

Ова е најосновното од сите, но не од таа причина со помал квалитет. Тоа е едноставен ѓердан, кој се прилагодува на вратот на животното без затегнување (ниту е лабаво). Така ќе го осветлите и ќе знаете каде е во секое време ја гледате светлината.

Полнат

Светлечката јака што се полни за кучиња подразбира дека има батерии внатре во кои, по некое време, треба да се полнат. Имаат предност што тие траат подолго, бидејќи циклусот на полнења на овие батерии е поголем.

Потопливо

Дали имате куче што сака вода? Потоа треба да се одлучите за овој тип на светлина јака за кучиња. Не можеме да ви кажеме дека ќе блесне на голема длабочина, но нема да имате проблем кучето да се навлажни со него или да скокне во вода, ќе продолжи да работи без никаков проблем.

Кога да купите прозрачна јака за кучиња

Не постои одредена возраст да купите прозрачна јака за вашето куче. Всушност, служејќи како водич кога одите со него на прошетка, вистината е дека можете да го користите од моментот кога кученцето е веќе вакцинирано и можете да го извадите на прошетка.

Се разбира, постојат активности во кои се препорачува повеќе, особено ако одите на трчање со вашето куче, без разлика дали го носите лабаво или на поводник, да излегувате навечер (бидејќи тоа е начин да ги предупредите другите за неговото присуство), итн.

Дали прозрачните јаки за кучиња се безбедни?

Дали прозрачните јаки за кучиња се безбедни?

Досега е многу веројатно дека се прашувате дали ставањето светлечка јака на вашето куче е добра работа или, напротив, влијае на неговото здравје. Вистината е дека во принцип не треба да вклучува никаква опасност. Огромното мнозинство светлосни јаки имаат ланци од светлосни сијалици, и тие, иако даваат светлина, за кучињата е со низок интензитет (покрај тоа, тие нема да го видат, бидејќи светлината не оди директно во нивните очи).

Меѓутоа, ако останете посмирени, можете да користите ваков вид ѓердани само кога ќе излезете на прошетка со него. На овој начин, освен што не ги трошите батериите, избегнувате да имате и светлина што подоцна, кога ќе се одморите, може да ве наруши за спиење.

Како да направите прозрачна јака за кучиња

Светлечка кучешка јака

Може да се случи, наместо да купувате прозрачна јака за кучиња, да сакате сами да ја изградите. И да, вистината е дека можете да го направите тоа. С All што ви треба е да ги имате сите материјали на дофат на раката.

За да изградите еден, ќе ви треба следново:

 • Платна лента.
 • Велкро.
 • Приклучок за батерија и батерија.
 • ЛЕД лента.
 • Игла и конец.
 • Еластична лента.

Процесот е прилично едноставен. Еве детално кои се чекорите што треба да се следат:

 • Прво треба да ги поправите краевите на лентата за лепило на ткаенината. Оваа ткаенина треба да биде должина што ви е потребна за да го опфатите вратот на вашето куче. Како го поправате? Па, со игла и конец ќе мора да го шиеш. Сега, погодно е да го поправите на уште неколку делови за да не се помести од ткаенината. Ова може да се направи со создавање мали дупки во ткаенината за да ја поминете лентата или, со конецот, да ја поминете неколку пати како да ја користите како жица.
 • Сега кога ја фиксиравте лентата за лед, време е да го шиете велкро на секој крај, за да можете да го затворите ѓерданот и да го направите врзан за да не се откачи.
 • Земете го конекторот за батерија и батеријата. Пред да ја покриете лентата со велкро, мора да ја поврзете со конекторот за да може да работи. За да го направите ова, ќе треба да ги споите каблите (секој на свое место) и да ги залепите за да не се откачат. Се разбира, бидете сигурни дека пред да го направите тоа, каблите, поставени на начин на кој ќе ги залемите, ќе ја вклучат лентата за лед (тие имаат правилен поларитет). Во прилог на лемење, препорачуваме да додадете малку силикон.
 • Само треба да ја покриете лентата за лед со велкро.
 • Theерданот е речиси подготвен за употреба. Останува само да се шие еластичната лента и да се вметне батеријата таму. Треба да се направи добро и не е премногу лабаво за да може батеријата да издржи добро.

И тоа е тоа! Тоа е прилично лесно да се направи иако изгледа потешко.

Каде да купите јака за кучиња со светлина

Сега кога сте виделе сите информации за лесни јаки за кучиња, Нормално е дека сакате да знаете каде можете да добиете, нели? Па, ние ќе ви дадеме неколку опции за избор.

 • Амазон: Тоа е првата опција што ја препорачуваме, и ја правиме затоа што таму ќе најдете повеќе разновидност. Haveе имате различни модели, големини, бои ...
 • Кивоко: Кивоко е продавница за додатоци за животни и, како таква, купувањето јака со светлина за кучиња е уште една опција што ја имате во продавницата. Меѓутоа, немаат многу модели, само неколку. Но, тие се од модели кои знаат дека продаваат повеќе.
 • Тенденимал: Во овој случај, како и во претходниот, зборуваме и за продавница специјализирана за миленичиња. Во врска со јаките со светлина за кучиња има неколку модели, не многу, туку некои кои се поуниверзални за секоја раса кучиња.
 • aliexpress: Друга опција ако не ти пречи да чекаш уште малку а да го нема за 1-2 дена е Алиекспрес. Во овој случај, можете да најдете доста разновидност, речиси како на Амазон. Единствениот недостаток е тоа што ќе ви треба време да пристигнете.

Дали сте пробале кучешка јака со светлина? Што мислевте за искуството?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.