Што е пипета и за што служи?

Пипетите ги штитат кучињата

на антипаразитска пипета тоа е едноставно мала вијала која содржи активна течност внатре. Овие се подготвени да се користат веднаш и не треба да се разредуваат, што ги прави прилично удобен производ, како и удобен.

Пипети од болви мора да се администрира локално, што значи дека меурот доаѓа во контакт со кожата на грбот на нашето куче, или во една или во неколку точки и со само една апликација, пипетите имаат можност да му понудат заштита на нашето домашно милениче приближно четири недели, сето тоа зависи од пипета, како и специфичниот производител.

Предности и недостатоци на пипетите

Пипетите се корисни за заштита на кучето

Земајќи го предвид составот во кој се произведува пипетата, овие имаат можност да го заштитат нашето куче од комарци, пулги, вошки, песочни мушички и исто така од крлежи.

Предност

Пипетите од болви претставуваат еден од најзначајните третмани што се користат денес поради одличната удобност што ја имаат при нивна примена, како и за време на нивното дејство, освен што можеме да бидеме мирни, бидејќи можеме да го искапеме нашето домашно милениче и истовремено да се подобрува без потреба производот да мора да ја изгуби својата функција.

Освен ова, пипетите од болви имаат одредена особеност и ова е дека тие не се апсорбираат од крвта, затоа не претставува ризици што можат да влијаат на здравјето на нашето домашно милениче. Ова се ветеринарни производи што можат да се користат дури и кај кученца старо само неколку недели и кај бремени жени и доилки.

Поради нивното работење, пипетите од болви се многу корисни за спречуваат појава на болви, како и за лекување на проблем предизвикан од нив.

Недостатоци

Посебниот механизам на дејствување што го поседуваат пипетите од болви предизвикува ова да биде многу ефикасен систем за елиминирање на какви било болвиСепак, не е многу корисно за оние животни кои се алергични на каснување од болви. Овие беа случаи во кои треба да користиме производ способен да одбива болви, бидејќи на овој начин можеме да спречиме болви да го гризат нашето домашно милениче, како и да избегнеме развој на алергиска реакција.

Ова е затоа што лекот нема ефект кога болвата го гризе нашето домашно милениче.

Кога и како да поставите пипета?

Кога ќе забележиме дека нашето домашно милениче е каснато од паразити како болви и крлежи, најдоброто нешто што можеме да направиме е да поставиме еден вид штит И со помош на овие можеме да спречиме каснување на нашето домашно милениче, освен фактот дека можат да пренесат болести.

Кога навистина споменуваме штитови мислиме на пипети за нашите кучиња, кои се репелент или паразитско дејство, се најиндицирани за да се задржат болви и крлежи што е можно подалеку за подолги периоди.

Поставувањето на една од овие пипети е многу едноставно. Важно е да се избере вистинското место така што нашето домашно милениче се чувствува удобно, како и има лесна за чистење површина.

Пипетите имаат активна состојка

Чекор 1: Подгответе го вашето домашно милениче

Вообичаено е, а исто така и еден од неуспесите, да сакате да ја ставите пипетата на вашето домашно милениче капејќи го претходно. И тоа е грешка. Кучето мора да биде најмалку 2 дена без капење и чувајте најмалку 3 дена по нанесувањето без да ја допирате водата.

Ова е затоа што ако се стави пипета после бања, тоа може да ја иритира нивната кожа или да предизвика реакции. Затоа, подобро е да го искапете и, по два дена, да го ставите производот на него.

Чекор 2: десната пипета

Во зависност од тежината на вашето домашно милениче, ќе ви треба пипета или друга. Пипетите често се поставуваат во областа на гребенот помеѓу тилот и рамената, но кога кучето е средно, големо или џиновско, подобро е да се подели дозата на две области. Од една страна крстот за кој разговаравме, и од друга страна крстот што се формира помеѓу неговите колкови и грбот. На овој начин, повеќе ќе го заштитувате вашето домашно милениче, а дозирањето на производот не значи дека е помалку ефикасно.

Чекор 3: лоцирање на крстовите

Оттогаш се многу лесни само треба да го следите грбот на животното и да ги чувствувате празнините со раката (еден токму таму каде што може да започне вратот и друг каде што би започнала областа на опашката прикачена на колковите).

Кога ќе завршиме со постапката, оставаме производот да дејствува така што нашето домашно милениче нема болви и крлежи.

Активните состојки на пипета за кучиња

Дали некогаш сте се запрашале што е потребна пипета за да биде ефективна против болви, крлежи и повеќе? Па, ќе ви кажеме дека, иако има многу брендови, практично сите се составени од исти активни принципи.

Меѓу нив, имате:

Фипронил

Тоа е инсектицид кој влијае на инсектите. Поточно за вашиот централен нервен систем. Она што го прави е да се бори против сите инсекти кои сакаат да останат на вашето куче, како што се вошки, болви, грини или крлежи.

Перметрин

Оваа супстанца е токсична за мачките. Затоа, Ако имате куче кое живее со мачка, се препорачува да се држите настрана од неа. Уште подобро е да користите која било друга пипета што ја нема оваа активна состојка за да избегнете поголеми зла.

Како и претходниот, тој е инсектицид за инсекти, кој исто така ги одбива комарците.

Метопрен

Тоа е индицирано за чувајте ги болвите настрана, но, за разлика од другите, во овој случај не убива инсекти. Она што го прави е тоа што ги спречува да растат, развиваат и репродуцираат, да умрат без потомство.

Имидаклоприд

Тоа е инсектицид кој борба против белиот мува, болви или тли. Денес е „умерено токсичен“, затоа се користи многу малку поради последиците што може да ги има.

Најдобри пипети за кучиња

Постојат многу видови на пипети

Најчесто се грижиме за заштита на кучињата од болви, крлежи ... во лето. Иако е кога има повеќе можности и повеќе прилив можете да најдете, вистината е дека овие можат да се гнездат во вашето куче во текот на целата година. И всушност, заштитата треба да се прошири со текот на времето.

На пазарот има широк спектар на пипети за кучиња во однос на големината, брендовите, заштитата, итн. Најдобрите пипети ќе зависат од секое куче, но вистина е дека има некои брендови кои ја заработија довербата на многумина. И тие се исто така најмногу препорачани од ветеринари.

Тие се меѓу нив: Фронт линија или Баер. Од двете, Frontline е една од најдобрите и најефикасните. Тие се составени главно од Фипронил и Метопрен (или Перметрин) кои нудат основна заштита и исто така помагаат да се спречи повторно појавување на болви, крлежи или вошки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.