Кучешки скали

Предности на скали за кучиња

Скалите се една од основните додатоци што ги имаме во нашиот живот. Навистина се неопходни за да можат да се качуваат и спуштаат подови или со различна височина. Значи, ако одиме во светот на животните, скалите на кучето тие не можеа да бидат оставени. Тие се исто така дел од нивниот живот, особено во некои многу специфични моменти.

Значи, треба да знаете што е највообичаени предности дека ќе ни ги понудат скалите за кучиња, како и употребата што ќе им ја дадеме и кога ќе бидат целосно препорачани. Сето ова и многу повеќе, секогаш размислувајќи за удобноста на нашите миленичиња, што е она што навистина ни е важно. Дали го имаш твоето?

Зошто е погодно да се користи скала за кучиња

Па, тоа е многу едноставен одговор, бидејќи има многу животни кои се цел ден од креветот до софата, правејќи скокови што на долг рок може да бидат штетни за нивното здравје. Некои раси имаат навистина деликатен 'рбет, што ќе доведе до одредени проблеми или разни заболувања. Да не зборуваме дека зглобовите исто така страдаат од секој скок. Значи, од суштинско значење е да се има помош, особено кога животното старее. Значи, сега знаете дека е една од основните додатоци што ви се потребни во животот и во крзнените.

Предности на користење скали за кучиња

Видови скали за кучиња

 • Спречува болки во грбот.
 • Тоа ќе ги спречи животните да скокаат напред и назад кога сакаат да заминат на одмор.
 • Со секој скок може да ги оштетат зглобовите, со што скалата на кучињата ќе ги штити и ќе се грижи за нив.
 • На ист начин, исто така е едно од подобри начини за грижа за коските, бидејќи тие се следните што страдаат од толку скокови, можејќи побрзо да се скршат.
 • Дали знаете дека повеќето повреди може да се избегнат со ваков додаток?
 • Подобрете го квалитетот на животот затоа што со скалата за кучиња ќе го намалиме вашиот напор.

Највообичаена употреба за скали за кучиња

Станете на кревет или софа

Еден од најпривлечните обичаи што го имаат кучињата е да може да се качи и на креветот и на софатаНа Ако сме таму, тие ќе дојдат да трчаат и понекогаш, дури и ако не сме таму, знаат дека имаат место во таа област. Но, она што ќе го направите е рутина, која како што споменавме нема да биде добра за вашето тело. Значи, ќе поставиме скала за да ви го покажеме вистинскиот пат. Вистина е дека нема да учат преку ноќ, но ќе го сторат тоа со малку трпение. Кога ќе се навикнат, само ќе ја користат скалата!

Влези во колата

Друга навика што секојдневно ја гледаме кај нашите животни е влегување во автомобилНа Кога се многу агилни, можеби нема да го забележат тоа, но малку по малку толку скокови можат да си го направат својот данок. Така, таму играат и скалите. Совршени се да одат горе -долу кога одиме на прошетка со нив. Помагајќи да ги направите вистинските чекори без да го затегнувате телото. Исто така, не грижете се ако се извалкаат бидејќи повеќето од нив лесно се чистат.

Излезете од базенот

Ако сакаат да пливаат во базенот, ќе можат да се релаксираат додека вежбаат малку и ова е нешто што им се случува и на нив, како и на нас. Но, по бањата, излезот може да биде малку комплициран и затоа, ништо како да ни помага да се качиме по скали. Willе ги скратат чекорите со нив а исто така, тие нема да мора да го вложат истиот напор. Значи, сите овие се предности што треба да се земат предвид!

Што да барате при изборот на скали за кучиња

Кучешка скала

 • Број на чекори: Сакаме да го утешиме главниот лик кога станува збор за качување и симнување некаде. Затоа, скалите за кучиња може да имаат неколку чекори. Некои можеби имаат само два широки чекори, но многу други имаат повеќе од три или четири. Затоа, важно е тие да бидат превисоки и ако ја избереме само опцијата од два чекори, со кои се меки и удобни материјали и завршетоциНа Само тогаш можете да го ублажите секој скок.
 • Висина на чекорот: Го споменавме и уште еднаш го коментираме најдоброто нешто е што немаат голема висина и ако има повеќе чекори. Особено за помалите кучиња или оние кои веќе имаат некаква болест. Бидејќи на овој начин скоковите ќе ги однесат многу подобро, без толку многу последици за вашето тело.
 • Ширина на чекорот: На ист начин како и во однос на бројот на чекори, ние исто така може да се соочиме со наоѓање различни ширини од нив. Удобноста е присутна во најширокото, но не мора секогаш да биде вака, бидејќи со средна големина тие исто така ќе му овозможат на нашето милениче да се движи удобно.
 • Во очекување: Секогаш ќе зависи од самата форма на скалитеНа Така, понекогаш можеме да откриеме дека едниот чека повеќе од друг. Но, навистина ако имаат неколку чекори, промената тешко ќе се забележи. Најдоброто нешто е што не е премногу стрмно и дека само им обезбедува удобност на нашите миленичиња.
 • Ако се преклопуваат: Имаме опцијата за избор на виткањеНа Нивната голема предност е што можеме да ги сместиме само кога ќе ги искористиме. Во спротивно, тие ќе заземаат многу малку простор и ќе ги чуваме во секој агол или под креветот. Така што тие не се попречуваат во секое време кога миленичињата повеќе не ги користат.
 • материјал: Дрвото е еден од најчесто користените материјали во овие случаи. Но, за да биде малку поудобно, може да биде решетката обложена или со кадифени капаци, што го прави неговиот допир многу помазен. Се разбира, секогаш со чекорите против лизгање и чија покривка удобно можете да ја измиете. Се разбира, од друга страна, имате и пластични структури, полесни и подеднакво отпорни.

Раси на кучиња во кои е препорачливо да се користат скали

Општо земено, качување и качување по скали не се препорачува за ниту едно куче. Но, вистина е дека секогаш ќе има исклучоци. Во овој случај, можеме да кажеме дека на сите раси кои се составени од кратки нозе и издолжено тело ќе им треба овој додаток секој ден. Затоа што некои сакаат дакелчиња или дакелчиња, басети или дури и корги се доста ранливи и ова може да предизвика проблем со колкот, на коските и зглобовите.

Секако и трки како Лабрадорот или Германскиот овчар може да страдаат од колкот, но на ист начин и од 'рбетотНа Бидејќи при скокање се компресира и се вчитува повеќе отколку што треба. Колку се постари, толку се полоши, но вистина е дека на кученцата до околу 4 месеци им е потребна помош. Секоја мерка на претпазливост е добра за нашите миленичиња!

Кутија рампа или скала? Која опција е подобра?

Кутија рампа

Тоа е вечното прашање, бидејќи во него секогаш треба да дадете неколку квалитети за да направите подобар избор. Прво, измерете ја висината и површината каде што ќе се постави, без разлика дали станува збор за троседот или креветот и дали има доволно простор за двете опции. Се разбира, од друга страна и едно од најважните е тоа што, ако е за превенција, тогаш скалите се на ваша страна. Но, ако вашето куче има некаква болест или физички проблем, тогаш рампата е подобра за да не ве принудува.

На ист начин, ако станува збор за куче со кратки нозе, како што споменавме, рампата исто така може да биде вашиот најдобар сојузник. Ако видиме дека може да се искачите на одредени рабници кога одиме по улица, тогаш можете да се одлучите за скали. Како што гледате, Секогаш мора да размислуваме за големата удобност на нашите животни и нивните ограничувања доколку ги имаат.

Каде да купите поевтина скала за кучиња

 • Амазон: Како може да биде помалку, Амазон секогаш има се што ви треба и во овој случај немаше да биде оставено. Поради оваа причина, меѓу скалите за кучиња н surpr изненадува со идеи за преклопување и отстранување, со различни завршетоци и материјали. Но, секогаш со завршувања што не се лизгаат.
 • Кивоко: Продавницата Кивоко исто така е посветена на скали за кучиња и повеќе, за што им се претставени со три чекори, бидејќи тие успеваат да им помогнат на нашите миленичиња с and повеќе и подобро. Кога сте наредени, ќе добиете повеќе удобност, заштита и мекост.
 • Тенденимал: Во оваа продавница се наоѓаат и најевтините опции, без да се заборави дека тие исто така имаат различни завршетоци од пластика или обложени, што секогаш помага да се избере најдоброто во однос на скалите за кучиња.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.