Темперамент од каникрос

темперамент за запрегање на каникрос

Дали сакате да вежбате каникрос со вашето куче? За да бидете безбедни и дека и вашето домашно милениче и вие носите с everything што ви треба, важно е вашето куче да има темперамент каникрос.

Но, какви се темпераментите за каникрос? Дали некои брендови се подобри од другите? Какви предности нуди во споредба со вообичаениот темперамент? Каде да го купите најдоброто? Ако си ги поставувате сите овие прашања, тука се информациите што ви се потребни за да го направите вашето купување правилно.

Најдобрите темперамент за каникрос

Што е каникрос

Каникрос е познат како спортска активност што се изведува со вашето куче. Се состои од трчање со кучето врзано за половината. За ова, се користи специјален појас, заедно со поводник и карабин, кој се поврзува со темпераментот на кучето. Затоа е толку важно да се користи каникрос појас, бидејќи тие се најпогодни за овој спорт.

Оваа активност се практикува во Шпанија повеќе од 15 години, иако во други делови на Европа дури имаат и натпревари. Станува збор за а вежба која бара добра рамнотежа и разбирање помеѓу личноста и кучето, бидејќи ако не постои, последиците за двете можат да бидат сериозни.

Како се прицврстувачите за каникрос

Како се прицврстувачите за каникрос

Многумина мислат дека ременот за каникрос не мора да биде специфичен, туку дека работи со што и да е купено. А сепак, исто е како да носите патики од 10 евра и специјализирани и професионални патики од 90 евра. Навистина можете да вежбате и со двете, но последиците врз вашето тело (конкретно на нозете) ќе бидат многу различни.

Истото важи и за темпераментите со каникрос. Овие се карактеризираат со постоење полнење во одредени области каде што животното ќе направи поголем физички напор, како што е градната коска. Тие се многу полесни и се обидуваат да му бидат удобни на животното, за да не му пречи кога трча и во исто време да не чувствува притисок да го повлече лицето, ниту да се повреди себеси.

Во зависност од видот на каникрос, расата на кучиња, неговата големина, итн. еден или друг тип ќе се препорача повеќе.

Кога купувате темперамент од каникрос, треба да го земете предвид следново:

 • Не купувајте премногу тесноНа Ако вашето куче е бегалец, постојат модели фокусирани на овој тип кучиња. Но, во принцип, треба да му дозволите да дише, и, пред с, дека темпераментот нема да притисне на ребрата на животното, бидејќи можете да го доведете во опасност. Мал трик за да знаете дали е вистинскиот е дека можете да ставите два прста околу половината, градите и вратот.
 • Треба да проверите дали животното може вдишете длабоко без да се чувствувате непријатно поради тоа.
 • Има висока врскаНа Објектите што се поврзуваат одзади се посоодветни за прицврстување, а не за вкрстување. Мушинг всушност влече санка.
 • Осигурајте се дека темпераментите не се премногу долги, бидејќи тоа ќе го направи непријатно и неговите движења може да бидат поопасни и поверојатно да предизвикаат повреди.

Може ли да користам нормален појас за каникрос?

Со оглед на горенаведеното, ова прашање е практично одговорено. Нормалното темперамент не е фокусирано на вршење физичка активност, а уште помалку на тоа животното да го повлече својот сопственик на некој начин. Всушност, ако имате куче, ќе сфатите дека, кога тој сака да трча, а вие не, борбата што се генерира е штетна за животното.

Поради оваа причина, иако е можно да се користат нормални појаси, не се препорачува за каникрос. И тогаш ви ги даваме причините (по предности) за всушност да го користите посочениот материјал, односно темперамент од каникрос.

Предности на темпераментите на каникрос

По с everything што ви кажавме, нема сомнение дека каникрос појасот е најдобрата опција ако сакате да го практикувате овој спорт со вашето куче. Но, ако предностите на овој тип додатоци не ви се јасни, тука ви ја кажуваме главната работа по што се издвојуваат.

 • Дека тој е удобен во темперамент. Имајќи поместени делови, особено во областите каде што се врши поголем притисок, се постигнува животното да не страда и во исто време да се чувствува удобно кога вежба каникрос.
 • Избегнувајте повреда на кучетоНа Поради тоа полнење, а исто така и затоа што овие ремени се наменети за каникрос, ќе го заштитите кучето од повреда.
 • Користете материјал фокусиран на физичка активностНа Бидејќи овој тип на спорт бара поспецијализирани додатоци за да нема несреќи како што се повреди, бегство на кучето, изгореници итн.

Најдобри брендови на ремени за каникрос

Ако веќе размислувате да добиете каникрос темперамент, треба да знаете кои се најдобрите брендови, оние во кои повеќе луѓе веруваат за нивниот квалитет. Многу од нив не се евтини, но вредат за заштитата што ја нудат, како и издржливоста на додатоците. Дали сакате да знаете кои ви ги препорачуваме? Тие се како што следува:

Нон стоп

Одиме во Норвешка за да го знаеме потеклото на овој бренд. Тој е специјализиран за опрема за кучиња и, ако ја земеме предвид областа каде што се наоѓа, ќе сфатиме дека е едно од најдобрите за кучиња нацрт, без разлика дали се во санка или во каникрос.

Во врска со нивните дизајни, тие се обидуваат да се прилагодливи, поместени и едвај ги чувствувате кучето, така што е што е можно поудобно.

Спидог

Speedog е онлајн продавница специјализирана за производи, додатоци и додатоци, и за луѓе и за кучиња, за да се занимава со каникрос, трескање, планинарење, лов, велосипедизам, итн.

Производите што ги продаваат се многу висок квалитет и фокусиран на професионалци, максимално да се грижи за здравјето и удобноста на животното. Тие не само што имаат ремени, туку и други производи како што се чизми, додатоци во исхраната итн.

Неева

Neewa е италијански бренд со висок квалитет. Тој нуди производи кои во моментов се референца при купување на прицврстувачи за кучиња, не само за canicross, туку и воопшто. Во овој случај, фокусирајќи се на спортски додатоци за кучиња, тие се издвојуваат пред с for за нивната ергономија.

Тие се дизајниран да се прилагоди на раси на кучиња, со ленти за прилагодување и дише и хипоалергични материјали кои ќе спречат трескање и други проблеми кај животните.

Декталон

Декатлон е „ефтина“ алтернатива што треба да ја купите за спортски појаси за кучиња. Всушност, во него ќе можете да најдете се што ви треба за да вежбате каникрос.

Иако моделите се ограничени, квалитетот на овие, иако не е до стандардите на претходните марки, е сосема прифатлив. С long додека не вежбате професионално, тие ќе ви служат доста добро.

Каде да се купи темперамент за каникрос

Ако барате темперамент за каникрос, немојте да останете со првиот што ќе го видите, има повеќе продавници каде што можете да најдете интересни модели, како што се:

 • Кивоко: Тоа е една од продавниците фокусирани на додатоци за домашни миленици. Тие обично имаат а широк каталог, иако ограничени, со квалитетни производи кои се најпродавани и претпочитаат loversубителите на животни.
 • Амазон: Во Амазон имате предност да купувате во голема продавница со повеќе бизниси кои учествуваат со прикажување на нивниот каталог. Тоа ви овозможува да имате повеќе опции за да го изберете вашиот темперамент од каникрос. Повеќе разновидност, големини, бои и дизајни. Тоа е она што ќе го најдете во оваа продавница.
 • Тенденимал: Тенденмајл, како Кивоко или Зооплус, е еден од најпознатите меѓу оние што имаат животни. Во случајот на темпераментите на каникрос имаат некои специфични и други на кои може да им се искористи оваа употреба.
 • Зооплус: Што се однесува до темпераментите за каникрос, тие имаат ограничен каталог, но сите оние што ги продава се со висок квалитет и некои од нив со добар рејтинг.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.