Кучешки топки, најдоброто за вашиот најдобар пријател

Играњето со топки е една од омилените активности на кучињата

Топките за кучиња се нераскинлив елемент на овие животни: колку пати не сме ги виделе во филмовите (и во паркот) како фаќаат некои? И се чини дека среќата на кучето понекогаш е ограничена на едноставно бркање на тие предмети кои отскокнуваат со сета своја сила и да ви ги врати со среќна крзнена насмевка.

Во оваа статија не зборуваме само за најдобрите топки за кучиња што можеме да ги најдеме, туку и ќе зборуваме за опасностите од премногу играње на оваа игра и како можеме да имаме совршена сесија за играње топка. Комбинирајте го со оваа друга статија за како да го научам моето куче да ја носи топката да се забавуваме уште повеќе!

најдобри топки за кучиња

Пакување од две чакит топки!

Топки од брендот Чакит! се најпопуларни на Амазон и со добра причина: тие имаат многу различни модели, големини (од големина S до XXL), како и многу пријатен гумен допир за кучето и светла боја за да може лесно да се лоцираат и сопственикот и миленичето. Покрај тоа, тој фрла многу и во секое пакување има по две играчки. Сепак, вреди да се спомене дека некои коментари тврдат дека лесно се кршат, па затоа е важно да се биде особено внимателен за ништо да не му се случи на кучето.

Нераскинливи топки за вашето куче

Другиот голем производител на топчиња за кучиња е американскиот бренд Конг, кој меѓу своите производи го има и ова интересна топка од гума која се издвојува по многу потскокнување и која е и практично неуништлива, бидејќи е наменет за големи кучиња со моќни вилици. Всушност, многу од коментарите нагласуваат дека тие се совршени за деструктивни кучиња од повеќе од 25 килограми, овие играчки се толку силни што можат да ги издржат најстрашните вилици!

фрлач на топка

Ако ви здосади да ја фрлате топката одново и одново или едноставно сакате вашето куче да трча повеќе, можете да размислите да набавите практичен фрлач на топки како овој. Операцијата е многу едноставна, бидејќи треба само да ја ставите топката на соодветниот крај за неа (имате две големини да изберете, M и L) и да ја фрлите со сила. Имајте на ум, сепак, дека според коментарите при неговото користење, топчињата се оштетуваат малку побрзо.

Големи топки за кучиња

Ако барате нешто различно, Оваа топка со повеќе од респектабилна големина (ниту повеќе, ниту помала од 20 см) може да биде идеална за добро време со вашето куче. Изработен е од многу тврда пластика, така што ќе ги издржи нападите на вашето куче, но внимавајте, бидејќи материјалот долгорочно може да му ги истроши забите. Сепак, тој е идеален за играње фудбал со вашето куче во градините или други големи простори.

Мали топчиња за фрлање

Во овој интересен пакет не се обезбедени ниту повеќе, ниту помалку од 12 топчиња со многу, многу мала големина, бидејќи Тие се само 4 cm во дијаметар, што ги прави идеални за кучиња од помала раса.. Имајте го овој фактор во предвид при нивното купување, бидејќи ако големината не е точна, вашето домашно милениче може да се задави. Топчињата имитираат тениски топчиња, но и чкрипат, што може да биде многу стимулативно за вашиот пуч.

Топки со писклив звук

Овие топки за кучиња тие се многу кул бидејќи имитираат фудбалски топки, но со различни бои. Покрај тоа, тие се направени од латекс и имаат дијаметар од 7 см. Не се полнети, лесно се чистат и малку фрлаат. Конечно, тие се идеални за играње, бидејќи при џвакање прават многу карактеристично и стимулативно крцкање за кучињата. Се разбира, не го активирајте звукот од зад вашето домашно милениче или можете да го исплашите!

Топка со светлина за лов во мракот

Ако сте од оние кои темелно уживаат во вечерните прошетки, оваа топка со светлина е идеална за вас и вашето домашно милениче. Покрај тоа што е нетоксична, топката е достапна во различни големини, дури има и пакувања кои вклучуваат две од овие играчки. Секое полнење трае околу 30 минути, доволно за забавна сесија за играње.

Дали е добро кучињата да си играат фат?

Изборот на големината на топката е важен за да се спречи гушење

Иако се чини дека секоја физичка активност може да биде одлична за кучињата, вистината е дека сè во овој живот треба да се применува со глава и мерка. Така, ако вашето куче премногу ја игра топката (а со играње на топката мислиме на типичната игра на фрлање за да ни ја донесеме) тоа има некои опасности и недостатоци:

 • Премногу игра ја зголемува опасноста од абење во зглобовите и повредите.
 • Адреналинот на кучето ќе се израмни дури два часа подоцна, а со многу интензивни и долги сеанси може да биде уште полошо, бидејќи ќе ви биде многу тешко да се опуштите.
 • Дури и некои кучиња тие се „закачуваат“ на оваа игра и може да биде тешко да се вклучат други алтернативи.
 • Освен тоа, играњето со топка е игра која тие сметаат дека е многу интензивно ментално и дека може да доведе дури и до стрес, бидејќи истата шема не се копира како во природата (лов, јаде, одмор) затоа што се прават неколку лансирања, сесиите можат да траат доста...
 • Во зависност од топката, играта може да биде опасна, на пример, бејзбол топчињата се полни со издолжена материја која може предизвикуваат опструкции во цреватанешто крајно опасно.

Како можеме да ги избегнеме овие ризици?

Играњето фати е одлична забава, но не претерувајте

Не е неопходно целосно да се елиминира играта на фрлање топка само за да се избегнат овие ризици. За разлика од, за нашето куче да остане исто здраво и среќно, можеме да ги следиме овие совети:

 • Обезбедете добро загревање и релаксација пред и по сесијата за играње.
 • Комбинирајте ја играта на фрлање топка со други игри подеднакво забавно и тоа, покрај тоа, може да биде уште покорисно за да го подобрите односот со вашето домашно милениче, на пример, да го истегнете јажето, да барате награди со мирисот...
 • Направете го сесија за игра со топка не трае повеќе од некое време.
 • Ниту, пак, треба да ја играме оваа игра со нив секој ден, бидејќи е многу интензивен и може да заврши со стрес на кучето на долг рок.
 • Изберете соодветна топка за вашето домашно милениче, особено оние кои се направени исклучиво за домашни миленици, и избегнувајте ги оние кои се премногу мали за да се спречи гушење или оние направени со опасни материјали.

Воспоставете совршена сесија за игри

Куче брка топка

За да создадете совршена сесија за игри, покрај тоа што ќе ги земете предвид сите горенаведени елементи, Многу е позитивно што ги следите следните чекори:

 • Пред да започнете да играте бидете сигурни дека можете да ги однесете играчките кои лесно ќе ги користите за да ја завршите сесијата кога и да посакате.
 • Како што рековме, загревањето е од суштинско значење за да се избегнат повреди. Одлучете се да започнете со помеки игри.
 • Не играјте премногу грубо (на пример, на тепачки) за да спречите адреналинот на вашето куче да биде превисок или да ја изгуби контролата врз играта.
 • За да го спречите вашето куче да скока, се препорачува тоа играчките се секогаш повеќе под твоите гради.
 • Подобро е да имате неколку интензивни сесии дневно (на пример, дома или кога излегувате на прошетка) отколку сингл многу интензивна. Се препорачува секоја сесија да трае околу пет минути.
 • Сесијата на играта мора да заврши кога кучето сè уште сака да продолжи да игра.
 • Конечно, никогаш не го присилувајте вашето куче да си игра ако не сакате или не ви се допаѓа.

каде да купите кучешки топки

Куче кое џвака рагби топка

Има многу, многу места каде што можеме да добиеме топки за кучиња, дури и топки насочени кон луѓе кои можеби ќе паднеме во искушение да ги користиме со нашите куриња. Сепак, како што веќе кажавме, бидејќи не се наменети за животни, може да се направат со елементи кои се опасни за нив. Затоа, се ограничуваме на следниве места:

 • En Амазон Тоа е местото каде што ќе го најдете најголемиот избор на топки за вашето куче. Ги има дури и во пакувања со други играчки, нешто идеално да се користи во играчките сесии и да не се ограничувате само на топките. Покрај тоа, нивната испорака е обично многу брза.
 • на специјализирани продавници за животни, како Kiwoko или TiendaAnimal, најмногу се препорачува да се бара таков производ, особено во неговата физичка верзија. Таму можете да ја проверите тврдоста на материјалот, допирот и да го споредите со други производи за да го изберете оној кој најмногу ви одговара.
 • Конечно, во стоковна куќа, иако нема толку многу разновидност, можно е да се најдат и топчиња. Сепак, како што рековме, погрижете се тие да бидат специјално дизајнирани за домашни миленици за да избегнете стравови.

Топките за кучиња се суштински елемент за една од нивните омилени игри, иако како и сè, мора да играте умерено за да избегнете ризици. Кажи ни, што мислиш за топките? Како се играчките сесии со вашето куче? Дали сакате да споделите со нас некои совети што ги сметате за важни и кои сме заборавиле да ги споменеме?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.