четки за заби за кучиња

Забите на кучињата треба да се чистат најмалку три пати неделно

Четките за заби за кучиња се еден од начините да ја одржуваме денталната хигиена на нашето милениче во тек. Четкичките за заби за кучиња доаѓаат во многу различни форми, па може да биде малку тешко да се одлучите за една, особено ако првпат го купувате овој производ.

Поради оваа причина, денес подготвивме статија со најдобрите четки за заби за кучиња кои можете да ги најдете на Амазон, но ќе зборуваме и за други подеднакво интересни теми поврзани со денталната хигиена на кучињата, на пример, различните четки достапни на пазарот и како да ги користите. И ако сакате да навлезете во оваа тема, ви препорачуваме да ја погледнете оваа друга статија за чистење на забите на вашето куче.

Најдобрата четка за заби за кучиња

Пакет за забна хигиена на кучиња

Овој комплетен пакет е еден од најпродаваните и најдобро ценет на Амазон, и не е за помалку, бидејќи е многу комплетенВклучува две четки за прсти (една обична четка за заби и еден масажер), една четка со две глави (една мала и една голема) и шише паста за заби со вкус на нане. Иако делува кај повеќето кучиња, некои коментари истакнуваат дека врвовите на прстите се преголеми за малите раси. Исто така, имајте на ум дека некои кучиња не се ентузијасти за нане, па затоа друга паста за заби може да биде подобра во тие случаи.

Силиконски четки за прсти

Ако сте еден од оние кои претпочитаат четки за заби да се ракуваат со прст, овој производ со пет силиконски парчиња е многу удобен. Покрај тоа што може да се избере бојата (зелена, бела, сина, розова или разновидна), секоја глава е покриена со силикон да може да ги отстрани сите глупости што се акумулираат меѓу забите. Дополнително, можете да го користите со секакви пасти за заби и доаѓа со практични футроли за складирање.

Мини четки за заби за кучиња

Ова е несомнено најмалата четка што ќе ја најдете на пазарот: всушност е толку мал што некои коментари велат дека не е добро за нивните кучиња (се препорачува за раси помали од 2,5 килограми). Има ергономска рачка за употреба со палец и показалец и глава со четири групи влакна. Покрај тоа, можете да изберете помеѓу четка со нормална глава и друга со двојна глава, која достигнува повеќе места одеднаш, за иста цена.

Одлични четки за заби за кучиња

Истиот јапонски бренд Mind Up, специјализиран за орална хигиена на кучиња, овој друг модел е дизајниран за средни и големи кучиња, со поголема глава и повеќе влакна. Покрај тоа, има многу голема рачка со дупка за да можете да ја движите како што сакате, покрај трезвен и функционален дизајн, совршен за оние кои сакаат да ги комбинираат убавината и чистотата.

Четка од 360 степени за да стигне до целата уста

Друг забен комплет со вашата паста за заби (исто така со вкус и мирис на нане, како и збогатен со витамин Ц) и четка со три глави која врши чистење од 360 степени, бидејќи секоја глава покрива дел од забот (страните и горниот дел), за да може да се изврши чистењето на многу поудобен и поефикасен начин. Рачката е исто така ергономска, дизајнирана да постигне добар стисок.

12 четки за ткаенина

И за оние кучиња со повеќе тешкотии да се прилагодат на рутината на миење заби, препорачливо е да користат парче ткаенина за да почнат да се навикнуваат на тоа., или четки за заби како овие, кои се состојат од ткаенина за покривање за прстот. На овој начин можете удобно да ја четкате устата на вашето куче и да ја оставите чиста од забен камен и плаки. Дванаесет парчиња кои одговараат на сите доаѓаат во секое пакување, бидејќи стојат на повеќето прсти. Можете исто така да ги исчистите и повторно да ги користите.

Четка за заби со двојна глава

За да ја завршиме оваа статија за четки за заби за кучиња, производ кој се состои од четка со ергономска рачка со двојна глава: еден поголем и еден помал. Со непобедлива цена (околу 2 евра), оваа четка е идеална за оние кои имаат две миленичиња со различна големина и сакаат една четка за двете. Сепак, поради неговата форма може да биде малку комплицирано за ракување, особено кај домашните миленици кои се нервозни.

Зошто е добро да ги четкате забите на вашето куче?

Добар потпирач за глава е неопходен за поголемите кучиња

како луѓето, кучињата имаат тенденција да страдаат од болести поврзани со забите доколку не се почитува соодветна хигиена од нив, па затоа е од витално значење да ги четкате. Помеѓу најчестите стоматолошки заболувања наоѓаме таложење на наслаги, што со текот на времето може да доведе до губење на забите, нешто, како што можете да замислите, многу болно.

Колку често треба да ги четкате забите?

Иако најдобро е прво да разговарате за тоа со вашиот доверлив ветеринар, Најпрепорачливо е да ги четкате забите повеќе или помалку неколку пати на ден.. Во секој случај, а минимум, потребно е да ги четкате најмалку три пати неделно.

Видови четки за заби за кучиња

Кучињата мора да имаат чисти заби за да се избегнат болести на забите

Иако не се чини, има неколку видови четки за кучиња. Користењето на едното или другото може да се назначи според потребите на вашето куче. Меѓу најчестите наоѓаме:

нормални четки

Тие се оние кои се најмногу слични на човечките четки, иако влакната се многу помеки (Всушност, ако сакате да користите човечка четка за заби, се препорачува само да користите бебешка четка за да не ги оштетите забите на вашето домашно милениче.) Во оваа категорија можете да најдете и поспецифични четки, како што се четките со тројна глава.

силиконски четки

Всушност, повеќе од четки, тие се состојат од силиконски капак за прстот со шилци од истиот материјал. Поминувајќи низ забите на нашиот миленик со него, ќе ги елиминираме остатоците од храна и наслаги кои се наталожиле на забите.

платнени четки за заби

Конечно, Најмеките четки и идеалните за да започнете да ги четкате забите на вашето куче се овие ткаенини.. Тие се состојат и од капак што мора да го ставите на прстот и со кој можете да ја исчистите устата на вашето домашно милениче.

Како да ги четкате забите на вашето куче

Има четки за кучиња од секаков вид, повеќе или помалку слични на човечките

Како и сè, подобро е да го навикнете вашето куче на правилна хигиена уште од мали нозе, за да не ви биде непријатен и тежок процесот на четкање. Во секој случај, постојат низа препораки кои можете да ги следите за да го навикнете вашето куче на процесот на четкање без разлика колку е старо:

 • Прво, изберете момент во кој и двајцата сте мирни да го четкаш.
 • Изберете еден позиција која е удобна за вас. Ако кучето е мало, ставете го во скут, ако е прилично големо, седнете на стол зад него.
 • Првите неколку пати користете парче ткаенина, не четка, за да го навикнеш на чувството на четкање.
 • покажете му го тестото што ќе го користите (запомнете дека не можете да користите паста за заби за луѓе, бидејќи не е наменета за голтање) за да не бидат изненадени и да не паничат.
 • Го имитира движењето на четкање со ткаенината по површината на забите. Ако станува премногу нервозно, прекинете го процесот и обидете се повторно подоцна.
 • Откако ќе се навикне да ги мие забите со крпа, можете користете нормална четка.

Дали постои начин да ги мијам забите без четка?

Во право си, има неколку начини, иако идеално е да користите четка за да отстраните повеќе нечистотија. Сепак, тие можат да бидат многу корисни како засилување:

 • Парче ткаенина може да се користи како четка за заби. Бидејќи е помек, тој е идеален за оние кученца на кои особено им пречи поконвенционалната четка.
 • Има слатки кои делуваат и како средство за чистење на забите, бидејќи поради својата форма и текстура го елиминираат забниот плак.
 • Конечно, на играчки Тие можат да дејствуваат и како четка. Побарајте ги оние што се рекламираат како такви, бидејќи не се однесуваат сите вака.

Каде да купите четки за заби за кучиња

Куче пробува паста за заби

Четки за заби за кучиња се прилично специфичен производ и затоа е доста тешко да се најдат во конвенционалните места како супермаркетите. Така, местата каде што ќе ги најдете овие производи се:

 • Амазон, каде има секакви четкички за заби за вашето куче (нормални, силиконски, платнени...). Покрај тоа што е местото каде што несомнено ќе најдете поголема разновидност на четки, со својата Prime функција, кога ќе ги купите тие ќе пристигнат во вашиот дом за многу кратко време.
 • Овој производ можете да го најдете и на специјализирани продавници како што се TiendaAnimal или Kiwoko, места специјализирани за производи за домашни миленици и каде ќе најдете нешто поправедна сорта, но многу добро избрана.
 • Конечно, во ветеринари Можете да најдете и ваков тип на хигиенски производи. Иако не се издвојуваат по тоа што имаат голема разновидност, тоа е несомнено најдоброто место за да добиете добар совет од професионалец.

Четкичките за заби за кучиња се речиси задолжителен производ за да се одржува добрата хигиена на забите на нашите миленици, нели? Кажете ни каква четка користите? Колку често ги четкате забите на вашето куче? Дали препорачувате некои трикови кога станува збор за нивното четкање?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.