Најдобар чип за кучиња и добро контролирање на вашето домашно милениче

Чипот за кучиња се става под кожата

Чипот за кучиња е неопходен производ за да го идентификувате вашето домашно милениче и да ги забрзате и олесните чекорите во случај на загуба. Чипот што го известува регистарот и кој се инјектира под кожата на нашето куче може да го всади само ветеринар, меѓутоа, откако ќе се направи овој случај, можеби ќе бидеме заинтересирани да ја зајакнеме безбедноста на нашето куче.

За да го направите ова, На пазарот наоѓаме некои многу интересни производи, ГПС јаки, со кои можеме да знаеме каде е нашето куче во секое време и кои вклучуваат многу корисни функцииНа Во оваа статија зборуваме за нив и многу повеќе поврзани со чипот. Покрај тоа, ние исто така препорачуваме да го погледнете овој друг напис за 4 основни чекори при посвојување куче.

Најдобар чип за кучиња

GPS со светска покриеност

Овој практичен локатор или ГПС за кучиња е уред кој се прикачува на јаката на вашето куче. Има многу многу кул и корисни функции за да не го изгубите вашето домашно милениче. На пример, неговиот ГПС работи во повеќе од 150 земји, има функција за заштитна ограда во која се активира предупредување кога вашето куче ќе ја напушти областа што сте ја дефинирале како безбедна и дури можете да видите колку калории согорува за да се одржува во форма На

Сепак, Како и многу од овие ГПС, имајте на ум дека, покрај уредот, ќе треба да склучите месечен план, една година, две или пет да може да ги користи сите функции, како и да презема апликација за вашиот мобилен телефон.

Читач на чипови за миленичиња

Корисен читач на чипови и микрочипови, алатка што особено ја користат ветеринарите и професионалците за да можат да читаат податоци од чипс за миленичиња. Работи на сите видови миленичиња: кучиња, мачки ... па дури и желки! Сепак, не работи на фарма на животни како што се овци или коњи. Едноставно, треба да го доведете читателот на околу 10 сантиметри или помалку од местото каде што е чипот, така што уредот го чита и содржината се појавува на екранот. Покрај тоа, полнењето е многу лесно, потребен ви е само USB -уред.

GPS со QR -код

Можеби најевтиниот ГПС што можете да го најдете. Иако не се состои од чип за кучиња, многу е корисно да го лоцирате вашето куче без потреба од поскапи уреди или планови за плаќање. Се состои од значка со QR -код. Кога ќе се изгуби, лицето што ќе го најде треба само да направи фотографија од кодот за да ги види податоците на животното (име, адреса, алергии ...) и сопственикот да добие е -пошта со локацијата од каде што се читало направени.

Мал и компактен читач на чипови

За разлика од моделот што го препорачавме претходно, овој читач на чипови е погоден за сите видови животни, не само за кучиња, бидејќи овозможува и идентификација на овци или коњи. Многу е лесен за употреба, бидејќи треба само да го доближите до областа каде што треба да го прочитате чипот. Покрај тоа, можете да го вчитате со USB и, кога вашиот компјутер ќе го препознае, можете да управувате со читаните датотеки на чипот од папката. Конечно, екранот има многу висока видливост.

ГПС чип за кучиња

Уште еден чип за кучиња што можете да го додадете во јаката на вашето домашно милениче за да го држите под контрола во секое време. Овој модел е против протекување и, покрај тоа, вклучува многу интересни функции, како што е самиот ГПС со локација во живо, но и предупредување за бегство. Водоотпорен е до еден метар и, како и многу производи од овој тип, за да функционира потребна е претплата која може да биде месечна, годишна или тригодишна. Конечно, вклучете историја со патеките што кучето ги следело за време на прошетката.

Супер издржлив ГПС јака

И завршуваме со овој интересен GPS, со многу кул дизајн и достапен во три бои, зелена, кафеава или розова, што можете да го закачите на јаката на вашето куче за да биде трајно лоцирана. Водоотпорен е и, меѓу неговите многу интересни функции, вообичаени за други производи, како што се ГПС или заштитната ограда, исто така, има свои карактеристики што можат да ја направат добра опција за вас, на пример, цената на претплатата, многу поевтино од другите модели (нешто повеќе од 3 €) или тежината, бидејќи е многу мала.

Што е чип за кучиња?

Ако го изгубите кучето, чипот може да ви овозможи да го најдете

Во оваа статија ви презентиравме неколку написи што можете да ги добиете на Амазон и тоа Тие ви дозволуваат да го следите вашето куче со помош на ГПС или да го прочитате чипот што веќе го вградилеНа Очигледно, човек не може среќно да всади чип за идентификација во неговото куче, туку мора да оди кај ветеринар.

Всушност, чиповите, тие се мали микрочипови инкапсулирани во капсула што се вметнува поткожно во вашето домашно миленичеНа Тоа е направено со едноставен боцкање, и тие не предизвикуваат непријатност кај животното, ниту пак предизвикуваат алергии. Наместо тоа, тоа е навистина ефикасна алатка за да го пронајдете вашето домашно милениче ако се изгуби.

Како што рековме, чипот го вградува ветеринарНа Ова ги содржи податоците на човекот, како што се адресата, името и телефонскиот број, а исто така овозможува да се чува контролирана евиденција за сите миленичиња. Постапката е многу едноставна: едноставно ќе треба да пополните формулар со вашите податоци, кој ќе биде внесен во чипот, ветеринарот ќе го извести регистарот и за неколку недели ќе добиете писмо дома, писмо со кое се потврдува животното е регистрирано и значка Идентификација со QR -код што можете да ја ставите на јаката на вашето домашно милениче како дополнителна сигурност.

Како можете да замислите многу, многу е важно да ги ажурирате вашите лични податоци, бидејќи, во случај вашето куче да се изгуби, тие можат да ви го вратат.

Важноста на чипот

Некои GPS за кучиња се користат со мобилниот

Се вели дека една слика вреди илјада зборови, и ние би можеле да го кажеме истото за проценти, тоа многу добро илустрираат некои факти и ситуации за важноста на чипотНа Според студијата за афинитет во 2019 година:

 • Само 34,3% од кучињата собрани од заштитниците носат чип
 • Од нив, се постигнува вратат 61% на нивните сопственици
 • Меѓутоа, ако го погледнеме вкупниот број кучиња што пристигнуваат во засолништата, сМожете да вратите само 18%
 • Останатите 39% од кучињата не можат да си одат дома или затоа што семејствата што ги напуштиле или ги изгубиле не го земаат телефонот или затоа што имаат погрешни податоци (затоа споменавме дека е толку важно да се ажурира регистарот)

Дали е задолжително да го идентификувам моето куче со микрочип?

Препорачливо е да го исечете вашето куче

Во Шпанија е задолжително да се идентификуваат миленичиња, иако не мора со чип (Да, тоа е во случај на потенцијално опасни кучиња), на пример, со помош на мала тетоважа, значка ...

Не obstante, Иако според законот од нас не се бара да имплантираме микрочип во домашно милениче, секој добар човек што вреди за неговата сол ќе го стори тоаНа Како што рековме, микрочипот е од суштинско значење за да го најдеме нашето милениче ако е изгубено или украдено, покрај тоа, помага да се спречи напуштање. Накратко, не само што е побезбедно за животното, туку ја обезбедува и неговата благосостојба, бидејќи ги зголемува шансите да се вратат дома со своето семејство.

Каде да купите чипс за кучиња

Некој гледа во нивниот прелистувач за мобилни телефони

Следно, ние не само што ви покажуваме каде можете да купите чипс за кучиња, туку исто така ви кажуваме каде да купите различни идентификатори за да го задржите вашето домашно милениче под контрола:

 • За да го идентификувате вашето куче со поткожен чип, ќе треба да го однесете на а ветеринарНа Ова (или ова) ќе биде задолжено за негово инјектирање и информирање на регистарот за податоците на животното. Овој процес може да се спроведе само кај ветеринар.

Ако покрај чипот сакате да имате и други дополнителни начини да го контролирате вашето куче, има многу други опции на располагање:

 • En Амазон Findе најдете многу производи како што се ГПС јаки, чинии, чинии со QR ... што ќе ви овозможат да го контролирате вашето куче и, во случај да избега, ќе ви бидат од голема помош да го најдете штом можете На
 • Понатаму, во онлајн продавници за животни како TiendaAnimal или Kiwoko, исто така, ќе најдете голем број значки и ѓердани, иако тие имаат помала разновидност. Тие исто така нудат интересно име на бренд GPS што може да ви биде корисно.
 • Конечно, има брендови на телефони (како Водафон) или ГПС за автомобил (како Гармин) кои исто така нудат свои верзии на јаки за лоцирање кучиња. Сепак, тие обично се нешто поскапи.

Чипсот за кучиња е одличен производ за да го одржите вашето куче идентификувано во случај на загуба, нели? Кажете ни, дали сте имале искуство со некој од овие брендови? Дали вашето куче има чип? Дали мислите дека ова е доволно или претпочитате да го зајакнете со ГПС?

Фуентес: Фондација за афинитет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.