Најдобри шампони за кучиња: кој да се избере за секој тип

Куче завиткано во пешкир после капење

Шампонот за кучиња е многу важен производ за одржување на правилна хигиена на нашето куче и, во исто време, да не предизвика алергиска реакција, како и да ги држи болвите и другите суровини настрана. Затоа, изборот на добар производ е од суштинско значење.

Во оваа статија ние не само што ќе ви дадеме совети како да го направите тоа, туку ќе видиме и совети за тоа како да го искапеме нашето куче, од која возраст можеме да го направиме тоа, па дури и ќе ви ги препорачаме најдобрите производи што можете да ги најдете на Амазон. Исто така, ако сте заинтересирани за оваа тема, не заборавајте да ја прочитате оваа друга статија зошто да користите сув шампон за кучиња.

Најдобар шампон за кучиња

Шампон со природен отвратителен

Без сомнение, најдобриот шампон за кучиња е оваа опција што ја предлага Менфосан. Тоа е природен отвратителен за инсекти и паразити како што се болви, вошки и крлежи и нивните ларви благодарение на неговите компоненти базирани на цитронела и гераниол, чиј мирис ги мразат бубачките (а луѓето сакаат, бидејќи оставаат пријатна арома на цитрус на кучето) Палто). Покрај тоа, Ph на производот е целосно неутрален за кучиња, што го прави безбеден за употреба. Конечно, можете да ја изберете големината на шишето што го сакате (доаѓа во количини од 300 ml, 1 l и 5 l), па дури и, ако оваа сорта не ве убеди, Menforsan има многу повеќе (против првут, црна коса , навлажнувачки ...).

Смирувачки шампон

Ако вашето куче имаат чувствителна кожа и имаат потреба од шампон кој е особено нежен, овој производ од францускиот бренд Dhohoo е спектакуларен. Не само што го ублажува чешањето и првутот што се појавуваат кај некои кучиња со тенденција да страдаат од алергии, туку содржи и етерични масла кои ќе ја направат вашата коса чиста и сјајна. Покрај тоа, таа е направена од природни компоненти, како што е маслото од лимонска трева, и без парабени. Многу е интересно што можете да изберете една опција само со шишето со шампон, а друга со четка за масажа.

Шампон против првут

Не се пронајдени производи

Еден од најчестите проблеми кај кучињата е првутот. Затоа опциите како овој шампон Coatex одат како ракавица ако го имаме овој проблем. Формулата на овој шампон речиси веднаш ги елиминира корите, лушпите и лошите мириси. Покрај тоа, неговата формула е исто така антифунгална и антибактериска. Уште малку може да се побара да ги ослободиме нашите миленици од таков досаден проблем. Како и секогаш, ви препорачуваме да се консултирате со вашиот ветеринар за да откриете дали ова е најдобриот третман за секој можен проблем.

Сува шампон

Не е идеално решение секогаш да го искапеме кучето, но сув шампон може да ве извлече од неволјаНа Ова ја зајакнува косата и е со неутрален Ph, така што може да се користи за палто на кучиња. Има арома на чоколадо и е многу лесен за употреба, бидејќи треба само да ги испрскате местата што сакате да ги исчистите околу 30 сантиметри, нежно да го раширите шампонот со прстите, да ја масирате кожата на кучето и да ги отстраните остатоците со сува крпа. Како што се истакнува во коментарите, се чисти на површен начин, но ја работи својата работа.

Шампон за поправка и релаксирање

Со своите природни состојки, Оваа ресторативна и релаксирачка опција ќе го остави вашето куче стопено со вкус, бидејќи не само што чисти во длабочинаНаместо тоа, тој е направен од природни состојки (како што се алое вера, чајно дрво, каолин или оригано). Како бонус, не е тестиран на животни, ја смирува иритираната кожа и го забавува растот на габите и бактериите.

Шампон од Јоркшир

Марката ICA е специјализирана за нудење шампони наменети за различни раси на кучиња или според нивниот слој. (црно или бело), ​​со кои имаат големо искуство во подготовка на квалитетен и многу специфичен производ. Во овој случај, литар шампон кој исто така вклучува и регенератор, така што вашата коса во Јоркшир ќе биде чиста и толку мека што ќе сакате да ја користите како перница.

Шампон против опаѓање на косата за кучиња

Завршуваме со овој шампон за кучиња кој се рекламира како средство против опаѓање на косата за време на опаѓање (иако неколку коментари се разликуваат за овој ефект). Да навистина, постои едногласност во однос на цената и добриот мирис што го правиНа Плус, работи чуда со само малку, што оди многу. Погоден е и за кучиња и мачки, може да се користи од шест недели, не содржи парабени или било каков вид на хемикалии или бои и збогатен е со семки од брусница, па после капење вашето куче сигурно ќе биде тука за вас! Јадете го !

Може ли да користам човечки шампон за кучиња?

Куче во када

Воопшто не се препорачува, бидејќи кожата на кучињата и луѓето воопшто не е иста. Затоа, иако капењето со човечки шампон можеби нема да му направи ништо на нашето куче еднаш, воопшто не е препорачливо да го земеме како навика. На долг рок, кожата на нашето милениче, веќе деликатна, ќе страда, па дури може да се појават и дерматолошки проблеми.

Затоа е подобро отколку ајде да го исчистиме кучето со шампон за кучиња дека сте ги зеле предвид вашите потреби. И покрај тоа, ако се најдете во брзање и треба да користите човечки шампон да или да, подобро е да се одлучите за pH неутрален или бебешки раствор, помалку агресивен со кожата.

Како да изберете добар шампон

Во лето, кучињата навистина уживаат во капењето

Шампонот за кучиња не само што ќе направи убав мирис, туку мора да има и голем број карактеристики да се увериме дека нема да му наштети на нашето куче. Покрај тоа, мора да ги земеме предвид вашите потреби:

Содржина на шампон

Добар шампон за кучиња Не треба да предизвикува проблеми во кожата на нашето миленичеНа Затоа, ако имате особено деликатно куче, подобро е да се одлучите за неутрални решенија или да го почитувате PH на кожата на кучето (што е помеѓу 2,2 и 7,5). Исто така, не заборавајте да ги идентификувате, меѓу компонентите на шампонот, оние што можат да бидат алергични на вашето куче. Накратко, побарајте квалитетен производ што ја разгалува кожата и палтото на вашето куче.

Потреби за кучиња

Најдобриот совет што можеме да ви го дадеме во овој поглед е тоа Пред да купите шампон, проверете која е најдобрата опција за вашето куче.На На пример, меѓу најчестите наоѓаме:

 • El тип на палто (долго, средно или кратко) може да одреди дали избирате шампон против јазли за да го олесните четкањето.
 • El боја на палто Исто така е одлучувачко, има шампони посветени на оние кучиња со бела или црна коса.
 • Знам тип на кожа на нашето куче (масно, нормално или суво) е исто така корисно при изборот на вашиот шампон.
 • на можни алергии Може да се избегнат со проверка на компонентите на шампонот.
 • Ако вашето куче има болви, ќе мора да изберете специјален шампон за да ги елиминирате или спречите нивниот изглед.
 • Конечно, тоа е многу добра идеја избегнувајте шампони со вештачки мирисибидејќи можат да ве вознемируваат и да ја иритираат вашата кожа.

Колку често треба да го бањам кучето?

Бањата може да се направи внатре или надвор од домот

Иако варира многу од куче до куче, бидејќи зависи од нивото на активност (ако е многу живо куче и има тенденција да се калне, да трча и да дупчи дупки, ќе му треба почесто да се бања), па дури и од палтото (долгата коса има тенденција да се мати и кратка косата многу брзо ќе се извалка), нормално се препорачува бањање кучиња најмалку еднаш на секои три месеци. Во секој случај, лесен начин да се знае кога е време за капење е да се набудува дали кучето почнува да мириса лошо.

Што се однесува до кученца, не се препорачува да го сторат тоа додека не наполнат најмалку четири недели, бидејќи кога се мали не ја регулираат температурата добро.

Во секој случај, ветеринар може да ве советува колку често е добро да се капете вашето куче, бидејќи ако отидете и го капете премногу, тоа исто така може да биде проблем за неговата кожа.

Совети при капење на вашето куче

Ако кучето има многу долга коса, можеме да ја исушиме со специјален фен за него.

Бањање на вашето куче може да биде вистинско искушение, особено ако е прв пат да го направите тоа и не сте многу навикнати на тоа, или ако вашето куче лесно се плаши. Затоа се препорачува:

 • Подгответе с everything што ви треба за бања однапред. Однесете го во када или каде и да сакате да го бањате кучето за да има се при рака. Меѓу најважните: сува крпа за после бања, играчка или третира за да го одвлече вниманието, шампонот и главата за туширање или црево.
 • Четкајте го кучето пред да го бањате да ја отстраните целата нечистотија што се наталожила во косата и да ја одврзете.
 • Капете го. Најпрво, испечете го од нозете кон главата со кружни движења, без притискање, а потоа исплакнете го со млака вода, внимавајќи да не навлезе во очите или ушите. Не вртете го тушот или цревото на максимална фреквенција за да не го исплашите и не одете на друг начин, од глава до пети. Можете да го одвлечете вниманието или да го наградите неговото однесување со награди.
 • Откако ќе го отстраните сапунот, завиткајте го во крпа за да не се изладиНа Ако има многу долга коса, можете да користите фен за кучиња за да ја исушите.

Каде да купите шампон за кучиња

Да се ​​биде толку специфичен производ, нема многу места каде што можете да купите шампон за кучиња покрај вообичаените. На пример:

 • Амазон, без сомнение, содржи огромна разновидност на шампони посветени на секое куче кое има каква било потреба. Покрај тоа, се враќа дома за брзо време ако ја договорите опцијата Prime.
 • на онлајн продавници Специјалисти како што се TiendaAnimal или Kiwoko, исто така, имаат доста разновидни шампони. Покрај тоа, можете да ја посетите неговата физичка верзија за да видите каков е шампонот од прва рака и, на пример, да проверите кои компоненти ги вклучува.
 • Конечно, шампоните што можете да ги најдете во ветеринари можеби немаат голема разновидност, но секако се со одличен квалитет. Ако за прв пат купувате шампон, ја препорачуваме оваа опција за да бидете сигурни дека ќе го купите оној што е навистина најдобар за вашето куче.

Изборот на добар шампон за кучиња е потежок предмет отколку што изгледа на прв поглед, бидејќи овие животни имаат доста чувствителна кожа. Кажете ни, колку често го капете вашето куче? Дали имате совет да ни дадете за времето на туширање? Каков шампон користите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.