Најдобрите ќебиња за кучиња од сите видови

Куче се засолни во наборите на ќебето

Ќебињата за кучиња не само што ја исполнуваат својата функција како заштитници на софата или да го направиме креветот на нашиот најдобар пријател потопол и попријатен, но тие исполнуваат многу други функции, како што се обезбедување топлина, но и свежина и удобност.

Затоа Од витално значење е да се знае, покрај различните видови на ќебиња за кучиња, како да се избере најдобриот производ за нашето куче. Денес ќе го видиме, а ќе ви ги кажеме и најдобрите производи што можете да ги набавите од Амазон за да ви биде совршен изборот. Бидејќи сме тука, и дека топлината наскоро ќе почне да се стега, ја препорачуваме и оваа друга статија за најдобрите душеци за ладење за кучиња.

Најдоброто ќебе за кучиња

Пакување од три многу меки ќебиња со дезен

Нема сомнеж дека ова пакување од три ќебиња за кучиња е еден од најценетите производи за покривање на нашето милениче и заштита од студ. од Амазон. Покрај тоа што можете да изберете големина (S, M и L) имате и многу дезени за избор, кој е посладок, со разнобојни точки, стапалки, мали слонови... За да можете лесно да ги споредите големини, можете да проверите компаратор во делот за слики на производи. И, се разбира, тие се толку меки и пријатни што продавачот ги споредува со натопување во бања со топло млеко.

Ќебе за да не се залепат влакната

Ако барате ќебе каде што косата не се лепи, не правете грешка: потешко е отколку да побарате од вашето куче да оди да го земе лебот во супермаркетот долу. Можеби една од најдобрите опции што ги имате е оваа подлога за душек што може да се користи и како ќебе (или поточно јорган), со мек допир, но во кои влакната нема така лесно да се залепат. Исто така, може лесно да се исчисти со влажна крпа.

Ќебиња за ладење за лето

Веќе во други прилики зборувавме за освежувачки ќебиња, кои благодарение на гелот што го вклучуваат внатре, оставете го вашето домашно милениче да се разлади во лето. Ова е особено препорачливо затоа што можете да го користите и надвор и внатре, освен тоа, се лади со контакт со телото (т.е. кога животното ќе легне на него) и се преклопува, што го прави многу лесен за складирање.

Супер топли термални ќебиња

И ние одиме со ќебе што е тотално спротивно, бидејќи она што го прави е да ја рефлектира топлината на телото за да го загрее кучето (кое мора да биде мало во овој случај) благодарение на металниот лим што го има внатре, со кој е особено се препорачува за оние кучиња поладни. Треба само да го ставите на подот или над неговиот кревет. Покрај тоа, овој модел лесно може да се пере во машина за перење со ладна вода.

Мирисни душеци за забава

Во други прилики зборувавме и за миризливи ќебиња, со кои вашето куче не само што може убаво да душка, но многу се препорачуваат и за ослободување од стрес, вежбање на умот и сетилото за мирис и секако за забава. Овој модел е особено убав, а го има и во разни бои. Нејзината работа е многу едноставна, бидејќи треба само да ставите награди меѓу праменот, така што вашето куче да ги бара со својата муцка.

Големи двометарски ќебиња за кучиња

Ова кучешко ќебе не е големо, гигантско е: два метри од едната страна, еден и пол метри од другата страна. Иако некои коментари велат дека е многу тенок, па затоа не може да се користи како кревет, вистината е дека многу други истакнуваат многу пријатен допир, како плишано животно, како и дека е многу мек. Дополнително, достапни се неколку бои за да ја изберете онаа која најмногу одговара на вашето куче или на вашата куќа: сива, розова, сина или бела.

Многу меко мало ќебе

Бидејќи зборувавме за големи ќебиња, ајде да им дадеме аплауз на ваквите мали ќебиња: меки, достапни во различни бои (крем, сина и сива) и големини (патем, не само мали). ова ќебе е идеално за употреба на софата, на вашиот кревет или дури и на подот, и толку топло и пријатно што вашиот миленик сигурно нема да сака да се одвои од него ни за момент.

Видови ќебиња за кучиња

Кутре на бело ќебе

Постојат многу видови на ќебиња за кучиња, секој со своја функција, па понекогаш може да биде огромно да се избере најдоброто меѓу толку многу понуди. Пред да ви дадеме неколку совети како да го направите тоа, ви ги прикажуваме различните типови:

Термички

Термичките ќебиња, како што сугерира нивното име, се вид на подлога што му овозможува на вашето домашно милениче да ја задржи топлината на телото. Општо земено, постојат два вида: оние кои се загреваат од сопствената тежина на животното и оние кои го прават тоа со поврзување со струја, како електрична подлога. Изборот на едното или другото во голема мера ќе зависи од тоа како е вашето куче. Ако е многу топло, за зима подобро онаа што не е приклучена на струја, па дури и нормално. Од друга страна, ако на кутриот веднаш му се олади, можеби е добра идеја да му купите електричен.

освежувачки

Во антиподите на топлинските ќебиња се наоѓаат ќебињата за ладење за кучиња, кои, како што кажува нивното име, Обезбедуваат свежина и се идеални за лето. Вообичаено, овие типови на ќебиња се како вид на душек исполнет со гел кој сам се лади или со ставање во замрзнувач. Тие се нешто многу корисно (а во некои случаи речиси задолжително) за оние раси на кучиња кои имаат најлошо време на жештините, како што се хаски.

Ќебињата им даваат топлина и удобност на кучињата

На косата

Крзнените килими се најпријатни на допир, бидејќи се направени од ткаенина што изгледа токму така, крзно. Некои кучиња (и многу луѓе) сакаат да го чувствуваат овој допир (кој знае дали ги враќа назад во времето кога беа преслатки кученца кои спиеја со својата мајка), со кои овој тип на ќебиња се на ден.

кадифен

Плишаните ќебиња тие исто така имаат многу убав допир (всушност, допирот е една од работите што може да одреди дали вашето куче сака или не ќебе), иако тие не се дебели како крзно. Препознатливи се затоа што, ако ги допрете на зрното, бојата малку се менува. Тие се најразновидни на оваа листа, бидејќи покрај тоа што одлично се превиткуваат (крзнените, како и обично, се покрупни) погодни се за повеќето сезони од годината и згора на тоа имаат многу различни дизајни.

Мирисна

И завршуваме со олфакторни килими, најсмешните ќебиња за вашето куче. Функцијата на овие е дека вашето куче го вежба сетилото за мирис. Тие се многу лесни за употреба, бидејќи наградите треба да ги сокриете само помеѓу лентите од ткаенина, така што вашето домашно милениче, потпомогнато само од неговиот нос, да ги најде и да ги изеде.

Како да се избере најсоодветното ќебе за кучиња

Има многу видови на ќебиња, ако се меки и лесни, толку подобро

Сега кога ги видовме различните видови ќебиња за кучиња, ајде да видиме неколку совети за избор на производот посоодветно.

мерење

Очигледно, мерењето е една од првите работи што треба да ги земете предвид доколку сакате да купите ќебе. Ако е премногу голем, вашето куче ќе се изгуби во ткаенината и може да биде непријатно. Од друга страна, премалото ќебе нема да ја исполни својата функција, што дури може да биде и пречка.

Función

Откако ќе се одлучите за мерката, дојде време да размислите за што точно го сакате ќебето. Ако е за лето, изберете освежително ќебе, едно од оние со ладен гел. Ако е за зима, термо. Ако сакате кучето да го подобри сетилото за мирис, миризливо. И, ако сакате сеопфатно, нема ништо како кадифено ќебе: тие се меки, супер слатки и исто толку добри за искинато како и за искинато.

Боја

Изгледа глупо, но како што велеше мајка ми (која никогаш, никогаш не ми дозволи да изберам бели патики Викторија) црната и сината боја се многу долготрајни бои... освен ако немате бело куче. Имајте на ум дека во зависност од неговото крзно, влакната што ги фрла животното, нешто неизбежно во овој тип на простор каде што почива, ќе биде позабележително на ткаенината. Слично на тоа, нечистотијата, исто така, има тенденција да биде позабележлива кај светлите бои.

Вкусовите на кучето

Конечно, Треба да ги земете предвид и вкусовите на вашето куче за да му се допадне на производот и не го остави повеќе напуштен од пита со круша на натпревар за пита со јаболка. За да го направите ова, погледнете какви преференции има во ќебињата што ги користел досега, и ако е прв пат, каде има тенденција да стави повеќе: на ќебето на софата, на чаршафите, на подот...

каде да купите ќебиња за кучиња

Меките ќебиња се многу удобни

Има милиони сајтови каде што можете да купите ќебиња за кучиња, бидејќи тие се многу корисен производ, и речиси задолжителен за секој што има домашно милениче (всушност, можете да користите дури и човечки ќебиња). Еве неколку:

  • En АмазонБез сомнение, ќе најдете голема разновидност на ќебиња од секаков вид (освежителни, плишани, крзнени, големи, термални...). Згора на тоа, тие имаат многу добри цени и, ако ја имате нивната опција Prime, за кратко време ќе го имате ќебето дома.
  • Од друга страна, овој производ исто така може многу лесно да се најде во продавници за миленичиња како што се Kiwoko или TiendaAnimal. Доброто кај овие продавници е што имаат физички верзии, па може да се провери дали ќебето што го видовме на интернет е толку меко како што изгледа.
  • Конечно, внатре стоковна куќа како El Corte Inglés, можете да најдете и ќебиња, иако нема толку голема разновидност како на други места. Сепак, тие имаат тенденција да бидат квалитетни и со многу убав дизајн, па доколку размислувате да подарите, тие се високо препорачливи места.

Се надеваме дека ви се допадна овој напис за ќебиња за кучиња и го олеснивте животот кога избирате едно за вашето куче. Кажете ни, дали барате одреден тип на ќебе? Мислите ли дека пропуштивме некој? Што мислите, кое е омилено на вашето куче?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.