Çfarë është kontrata e birësimit të kafshëve?

Adopto dhe mos ble një qen

Kur adoptojmë një kafshë, para se ta çojnë në shtëpi ata do të na bëjnë të nënshkruajmë një kontratë birësimi, e cila nuk është asgjë më shumë se marrëveshja ligjore midis dy personave në mënyrë që njëri prej tyre të bëhet kujdestari ose kujdestari i gëzofit nga tani e tutje.

Ky dokument është shumë i rëndësishëm, pasi që ka vlefshmëri ligjore në rast se nuk respektohet marrëveshja, mbrojtësi ose pronari i mëparshëm mund ta kërkojë atë.

Çfarë rregullon kontrata e birësimit?

kjo është një marrëveshje ligjore midis dy palëve, birësuesi dhe mbrojtësi i kafshëve ose ndërmjet dy personave fizikë. Isshtë një dokument që specifikon jo vetëm gjithçka që lidhet me lindjen e qenit, por edhe detyrimet që ka familja e re ndaj tij. Kështu, klauzolat e tij janë si më poshtë:

  • Data dhe vendi i dorëzimit
  • Shuma që adoptuesi duhet të paguajë për birësimin
  • Statusi shëndetësor i kafshës (sëmundjet që ka ose ka pasur, trajtimet që i janë nënshtruar)

Cilat janë rregullat dhe detyrimet e familjes së re?

Mbrojtësi ose familja e mëparshme dëshiron që qeni të shkojë në duar të mira, kështu që Në kontratën e birësimit do të shohim gjithashtu se janë treguar një sërë rregullash dhe detyrimesh që duhet t'i respektojmë., të tilla si kujdesi për të në mënyrë korrekte pa e keqtrajtuar ose neglizhuar atë, duke pranuar ndjekjen, dërgimin e kafshës nëse pronari i ri nuk mund të kujdeset për të dhe njoftimin nëse ndryshojmë adresën tonë.

Në këtë mënyrë, kontrata e birësimit është një dokument që rezulton të jetë shumë, shumë i rëndësishëm për të dy palët, por mbi të gjitha për qenin, i cili duhet të trajtohet ashtu siç e meriton vërtet, pra me dashuri dhe durim.

Adopto një qen

Ka qenë e dobishme për ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)