Çfarë nënkuptojnë sytë e përlotur te qentë?

Sytë e përlotur të një qeni mund të jenë një shenjë e sëmundjes

Kuptimi i syve të përlotur është se kemi shumë lot që na dalin nga sytë. Kjo është diçka që ndodh që prej lacrimal ka një stimul të tepërt Dhe kjo ndodh për arsye të ndryshme, prandaj në sytë tanë ka një grisje ose lagështirë shumë të pakëndshme dhe të vazhdueshme në pjesën sipërfaqësore të syrit, diçka që ndodh edhe tek qeni ynë.

Funksioni i lotëve është të eleminojë secilin prej trupave të huaj që kanë hyrë në sy si dhe t'i mbajë ato me lagështi të mjaftueshme. Po kështu, të kesh sy të përlotur do të thotë se mund të jetë pjesë e një prej simptomave të disa sëmundjeve të tjera.

Cili është shkaku i lotimit të syve tek qentë?

Qentë mund të kenë sy të përlotur

Në përgjithësi, në pothuajse të gjitha rastet, sytë që qajnë vazhdimisht mund të përfaqësojnë një simptomë të ndonjë problem tjetër shëndetësor për shembull:

 • Sytë e lodhur: Për shembull, kur qyteti ose qyteti po feston dhe zhurma në rrugë rritet, kafsha mund të ketë probleme me gjumin në orët e nevojshme, diçka që do të favorizojë lotimin e syve të saj.
 • Kur kanali i lotit pengohet: për gjithçka. Nëse kanali i lotit bllokohet, sytë do të sekretojnë lotë.
 • Shkaktuar nga acarimi: kruarja dhe / ose acarimi mund të jetë për shkak të një alergjie, ose që ka rënë në kontakt me një substancë irrituese.
 • Për shkak të infeksionit: Konjuktiviti është më i zakonshmi. Kjo është një sëmundje e syve simptomat e së cilës përfshijnë grisjen.
 • Prania e një trupi të huaj në sipërfaqen e syrit: është paksa e vështirë, por jo e pamundur. Një copëz e vogël pluhuri ose një kokërr shumë e vogël rëre do ta bëjë ujin e syrit të përpiqet të ndalojë atë shqetësim.
 • Qerpikët që kanë një rritje të brendshme: Nuk është më e zakonshmja, por qerpikët, si dhe pjesa tjetër e flokëve, ndonjëherë rriten brenda dhe jo jashtë, gjë që mund të shkaktojë shqetësime.
 • Blefariti: është inflamacion i buzës së qepallës së syve.
 • Nga ajri që është i ndotur ose që nga ana tjetër është i ngarkuar me kimikate: sytë reagojnë duke prodhuar më shumë lot për tu mbrojtur.
 • Devijimi i qepallës qoftë i brendshëm ose i jashtëm: Me këtë nënkuptojmë një lloj hernie të mukozës që është e vogël.

Një shkak tjetër fillestar, megjithëse duket mjaft ironik, është fakti që sytë thahen, gjë që bën që trupi i qenit të prodhojë lotë të tepërt.

Sytë e qenit tim po lotojnë dhe ai ka shtypje, çfarë i ndodh?

Sytë e qenve, si tonat, prodhojnë njolla. Këto janë shumë të dobishme, pasi i mban të lubrifikuara. Por jo të gjithë janë të barabartë:

 • Ligjet e verdha ose jeshile: ato janë tipike për një infeksion, si dhe plagë në sy. Nëse qeni juaj ka lega të ndonjë prej këtyre ngjyrave, duhet të konsultoheni me një specialist sa më shpejt të jetë e mundur, pasi mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje të rëndë.
 • Ligjet e bardha ose gri: ato janë të zakonshme gjatë konjuktivitit, dhe si pasojë, do të jetë e nevojshme të vendosni qenin në trajtim.
 • Ligje të pastra dhe të holluar me ujë: Ato mund të shkaktohen nga një alergji, një substancë e çuditshme dhe e bezdisshme që është depozituar në sipërfaqen e syrit, madje edhe diçka aq serioze sa glaukoma. Kështu që vëzhgoni qenin tuaj, dhe nëse vëreni se ai gërvishtet shumë, ose se po shqyen tepër, çojeni tek veterineri.
 • Liganë të kuqërremtë: ata e marrin atë ngjyrë kur kafsha është e ekspozuar në ajër për një kohë të gjatë. Në parim nuk keni pse të bëni asgjë, por nëse sytë skuqen ose fillojnë të prodhojnë shumë lot, duhet ta merrni atë për t'u ekzaminuar.
 • Liganë të thataAta kanë pak lëvore dhe në thelb përbëhen nga material i ngordhur, si dhe pluhur. Për sa kohë që ato nuk i shkaktojnë ndonjë shqetësim qenit, asgjë nuk do të ndodhë, pasi që është normale të kesh disa, veçanërisht pas ngritjes.

Pse sytë e qenit tim janë të kuq dhe të trishtuar?

Ka shumë shkaqe të mundshme të grisjes së syve tek qeni juaj, por nëse ai gjithashtu ka sy të skuqur mund të keni një infeksion. Nëse nuk ka më simptoma, dhe kafsha jeton pak a shumë si zakonisht, nuk duhet të shqetësoheni tepër. Por po, është e rëndësishme që një profesionist ta shohë atë, sepse ai do të jetë ai që mund t'ju tregojë se çfarë ilaçi të jepni.

ASNJEHERE vet-mjekojeni qenin tuajMadje as për diçka kaq 'të thjeshtë' sa konjuktiviti, sepse rreziku për të mos ju dhënë ilaçin ose dozën e duhur është i lartë.

Kur të shkoni te veterineri?

Kjo zakonisht nuk është një simptomë që paraqet diçka për tu shqetësuar. Megjithatë, këshillohet të bëni një vizitë tek veterineri kur vërejmë se kjo ndodh e shoqëruar me simptoma të caktuara si më poshtë:

 • Për momentin ne e vërejmë atë ka dhimbje kur prekim rreth hundës qeni, ashtu si sinuset.
 • Kur sytë skuqen dhe vërejmë se ka një sekretim i tepërt.
 • Për momentin shoqërohet me dhimbje në sy.
 • Lotim që shfaqet vazhdimisht pa ndonjë arsye të dukshme.

Mjetet juridike natyrore për lotimin e syve tek qentë

Lotimi i syve tek qentë nuk është gjithmonë problem

Siç e kemi përmendur tashmë, kjo është një simptomë që është pjesë e sëmundjeve të ndryshmePrandaj, nëse trajtojmë secilën nga simptomat veçmas, nuk do të marrim ndonjë rezultat. Gjëja më e rekomanduar është që të këshillohemi me një veteriner në mënyrë që ai të mund të na japë një diagnozë të plotë për këtë sëmundje që prezanton qeni ynë.

Sapo të kemi njohuri se mund të trajtohet, ne mund të marrim alternativën e aplikoni mjete juridike që janë me origjinë natyrore, jo vetëm për sytë e përlotur, por edhe për sëmundjen ose problemin që është kryesor.

Për të trajtuar rinitit alergjik në qen

Hithra, si Eyebright, kanë aftësinë për të zbërthejnë sinuset dhe gjithashtu për të eleminuar secilën nga simptomat që ndodhin në rinitit alergjik, të tilla si lotimi i syve.

Për konjuktivit në qen

Sa i përket çështjes së mëparshme, Ne mund të përdorim Eyebright ashtu si Kamomili, pasi që këto janë bimë që përdoren kur ka ndonjë problem me sytë.

Për kanalin e lotëve të bllokuar në qen

Nëse e pastrojmë me pak kamomil ose ujë me vetulla, mund ta trajtojmë këtë problem. Atëherë na duhet masazh në qarqe, duke shtypur butësisht me gishtin tuaj, të paktën disa herë në secilin sy.

Për lodhjen e syve në qen

Nëse aplikojmë a kompresë hithër, ne mund të përfitojmë plotësisht nga vetitë e tij anti-inflamatore pasi ndihmon në përmirësimin e tensionit në sytë e qenit tonë, si dhe qarkullimin e gjakut.

Shpresojmë t'ju ketë shërbyer juve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.