Çantat më të mira të biodegradueshme për jashtëqitjen e qenve

Qeni i bukur jashtë për një shëtitje

Ka gjithnjë e më shumë ndërgjegjësim për çështjen e mjedisit, dhe ndoshta kjo është arsyeja pse është gjithnjë e më e zakonshme gjetja e qeseve të mbeturinave të qenve të biodegradueshme. në mënyrë që marrja e jashtëqitjes së qenit tonë të mos bëhet gjithashtu një akt ndotës për planetin tonë.

Në këtë artikull ne nuk do të flasim vetëm për qeset më të mira të mbeturinave të qenve të biodegradueshme që mund të gjejmë në Amazon, por do të flasim edhe për ato që janë, llojet e ndryshme të tyre dhe si t'i dallojmë. Gjithashtu, nëse jeni të interesuar për këtë temë, ju rekomandojmë edhe këtë postim tjetër në lidhje me çantat me jashtëqitje për qentë.

çanta më e mirë e biodegradueshme e jashtëqitjes së qenve

Qese plotësisht e kompostueshme e bërë nga misri

Më shumë se dy mijë opinione në Amazon e mbështesin këtë model si më të mirën midis qeseve të mbeturinave të qenve të biodegradueshme. Materiali nga i cili janë prodhuar është nga misri, janë shumë rezistente, hapen pa mundim dhe në të njëjtën kohë nuk kanë rrjedhje apo aromë. Por gjëja më e rëndësishme është që ato të jenë në përputhje me certifikatën OK Compost të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara. Pas përdorimit, qesja do të dekompozohet dhe mbetjet e mbetura nuk do të ndotin mjedisin. Përveç kësaj, vjen me një këllëf për t'i bartur si dhuratë.

Çanta të bëra me 50% niseshte misri

Disi më lirë se modeli i mëparshëm, këto çanta për të mbledhur jashtëqitjet e qenit tuaj nuk janë plotësisht të biodegradueshme, megjithëse përmbajnë 50% niseshte misri dhe detajet (si rrotullimi brenda qeseve) janë gjithashtu të bëra nga materiale të riciklueshme si kartoni. Ato janë mjaft të mëdha dhe rezistente, si dhe tërësisht të papërshkueshëm nga uji. Çdo paketë përmban treqind thasë të ndarë në njëzet rrotulla me pesëmbëdhjetë thasë secila.

qese të lira polietileni me densitet të lartë

Nëse jeni duke kërkuar për çanta të lira pa qenë veçanërisht të këqija për mjedisin, ky opsion nuk është i keq. Megjithëse mund të jenë më ekologjike (janë prej polietileni me densitet të lartë, i cili mund të riciklohet mjaft lehtë, megjithëse është ende ndotës), ato janë të mëdha, rezistente, shumë komode për t'u veshur dhe kanë kapacitet të mjaftueshëm. Sillni gjithashtu një mbajtëse çanta dhuratash. Çdo paketë përmban 330 thasë.

Çanta të biodegradueshme me cilësi të lartë

Çantat Umi premtojnë jo vetëm një produkt cilësor, rezistent, pa rrjedhje dhe parfume dhe me një kapacitet të madh, por edhe ato janë tërësisht të biodegradueshme, pasi premtojnë se qeset e tyre janë bërë nga materiale të kompostueshme, më konkretisht nga niseshte vegjetale.. Marka premton se çanta shpërbëhet vetë në 18 muaj dhe ka kaluar standardet e cilësisë së Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. Përveç kësaj, mund të zgjidhni midis dy versioneve, një me dorezë (për të lidhur çantën dhe për ta transportuar më lehtë) dhe një pa. Paketimi është gjithashtu ekologjik dhe i lehtë për t'u ricikluar.

600 çanta shumë të mëdha jashtëqitëse

Nëse qeni juaj mbjell sekuia më shumë se pisha, mund t'ju duhet një çantë më e madhe. Këta gjermanë dhe me një mut në ambalazh (nuk mund të ishte më e qartë) përmbushin atë që premtojnë: as më shumë e as më pak se 600 thasë prej rreth 30 cm pa mikroplastikë dhe atë premtim për t'i hedhur pa lënë mbetje dhe kanë OK Compost vula e garancisë së Bashkimit Evropian për ta vërtetuar atë. Përveç kësaj, ato janë jashtëzakonisht të qëndrueshme, pa aromë dhe rezistente ndaj rrjedhjeve dhe erërave.

Scoop bioplastik për jashtëqitjen

Një produkt interesant dhe ekologjik që duhet vlerësuar për sinqeritetin e tij, pasi sigurojnë se janë bërë kryesisht nga misri., por edhe nga derivatet e naftës (që, siç mund ta imagjinoni, nuk është shumë pozitive). Nga ana tjetër, ata raportojnë se megjithëse përmban elementë të këtij lloji, ato kanë një përbërje kimike që i lejon ata të biodegradohen me kalimin e kohës. Çantat kanë vulën OK Compost të Bashkimit Evropian dhe janë shumë rezistente, përveç kësaj kanë doreza duke i bërë më të lehtë mbylljen dhe mbajtjen e tyre.

Qese të biodegradueshme jashtëqitjes

Së fundi, çanta të tjera që janë mjaft të biodegradueshme (ne themi "pak" sepse, si shumica e produkteve, ka vetëm një pjesë të bërë nga niseshte misri). Në këtë rast janë rreth 240 thasë jeshile, me ambalazhin prej kartoni, i cili gjithashtu është mjaft i lehtë për t'u ricikluar. Megjithatë, disa komente thonë se ato janë pak të dobëta dhe të vështira për t'u hapur, kështu që nëse qeni juaj dëshiron të shkojë në tualet, mund të keni nevojë për diçka më rezistente.

Pse të zgjidhni një qese të biodegradueshme?

Qeset e biokompostueshme nuk ndotin aq shumë

Aktualisht, dhe gjithnjë e më shumë, po i kushtohet shumë rëndësi mjedisit dhe ndikimit njerëzor që kemi në të (i quajtur gjurma ekologjike). Për një kohë të gjatë ne njerëzit kemi përdorur një material po aq të dëmshëm për tokën sa plastika, e cila kërkon shekuj për t'u degraduar dhe zhdukur. Në fakt, edhe kur degradon, ajo lë një gjurmë mikroplastike që me siguri do të na e dëmtojë pasi, ndër të tjera, përfundon duke u gëlltitur nga peshqit (dhe mendo se kush ha peshk).

Për këtë arsye, dhe duke marrë parasysh që qentë e lehtësojnë veten, si zakonisht, disa herë në ditë, rekomandohet shumë të zgjidhni një produkt për mbledhjen e jashtëqitjes se është sa më ekologjike të jetë e mundur, dhe kështu të minimizojmë gjurmën tonë në planet.

alternativa të biodegradueshme

Qeset e mbeturinave të qenve me doreza mbyllen më lehtë

Duke qenë një shqetësim relativisht i ri, ne jemi ende në një fazë mjaft eksperimentale sa i përket "plastikës së re", domethënë materiale që ngjajnë shumë me plastikën, por janë bërë nga materiale të tjera, më pak të dëmshme. Në treg mund të gjejmë:

Çanta plotësisht të biodegradueshme

Janë ata që ndjekin rregulloret e SHBA-së (pak më të dobët) dhe ato të Bashkimit Europian. Ato janë bërë nga materiale që, siç thamë, janë shumë të ngjashme me plastikën, por nuk përmbajnë polimere dhe janë bërë nga alternativa bimore, si misri. Ata premtojnë se do ta heqin qafe për njëqind ditë dhe nuk do të lënë asnjë lloj mbetje ndotëse. Brenda këtij lloji të qeseve, nga ana tjetër, ka të biodegradueshme (që shpërbëhet nga veprimi i mikroorganizmave) ose të kompostueshme (ajo shpërbëhet në kushte specifike dhe lë pas kompost).

50% plastike

Ata nuk janë alternativa më e mirë, edhe nëse premtojnë se do të kontaminojnë gjysmën, sepse në fund të fundit ato vazhdojnë të kontaminojnë. Ato përbëhen nga 50% plastikë dhe 50% materiale të biodegradueshme, shumica e të cilave janë bërë nga misri, për shembull. Shumica e produkteve të këtij lloji shoqërohen me një rrotull të brendshëm kartoni dhe një paketë letre të ricikluar. E vetmja pozitive është se ato janë disi më të lira se ato që janë plotësisht të biodegradueshme.

Papel

Ndonjëherë zgjidhja më klasike është më e mira. Nëse dëshironi një produkt tërësisht të biodegradueshëm që nuk lë gjurmë në tokë dhe është gjithashtu shumë i lirë, është mirë të përdorni letër. Më pak të rehatshme se qeset plastike, është ajo që ne përdornim në të kaluarën për të mbledhur jashtëqitje nga qentë. Megjithëse është e mundur të përdoret clínex, klasikja e vërtetë është letra e gazetës: askush nuk mundet ekologjik dhe të lirë.

Si të kuptoni nëse një qese është e biodegradueshme

Dy qen duke luajtur në park

Mënyra më e mirë për të kontrolluar nëse një qese është e biodegradueshme apo e kompostueshme është përmes vulosjes së saj, i cili do të vërtetojë nëse ndjek specifikimet e Shteteve të Bashkuara ose të Bashkimit Evropian.

Përveç kësaj, në pamje të parë dhe megjithëse duken identike me qeset plastike, qeset e biodegradueshme ose të kompostueshme kanë edhe disa elementë që i dallojnë, për shembull prekja, pasi priren të jenë më të vrazhda, ose aroma, e cila zakonisht është disi më intensive se ato plastike.

Ku të blini qese mbeturinash të biodegradueshme të qenve

Njerëzit po ndërgjegjësohen më shumë për mjedisin

Ju mundeni blini çanta për të mbledhur jashtëqitjet e qenit tuaj në shumë vendeMegjithatë, jo të gjithë do të gjejnë lehtësisht modele që janë të biodegradueshme. Ndër më të zakonshmet janë:

  • En Amazona ata kanë, pa dyshim, numrin më të madh të qeseve me jashtëqitjen e qenve të biodegradueshme në treg. Megjithatë, ndonjëherë produktet mund të jenë të etiketuara ose mashtruese, pasi shumë prej tyre nuk janë plotësisht të biodegradueshme. Një këshillë e mirë përpara se të blini diçka është të shikoni komentet, pasi shumë përdorues janë shumë të vetëdijshëm për këtë lloj gjëje.
  • En dyqane të specializuara online si TiendaAnimal ose Kiwoko është gjithashtu e mundur të gjeni shumë lloje çantash. Në këtë rast, ia vlen të përfitoni nga një prej zbritjeve apo promovimeve të shumta për ta bërë më të lirë.
  • Më në fund në dyqane të specializuara për produkte me përdorim të vetëm, si Monouso, do të gjeni edhe shumë produkte që përmbushin funksionin e tyre duke mos qenë të dëmshëm për mjedisin.

Qeset e mbeturinave të qenve të biodegradueshme janë një produkt që kur përdorni çdo ditë, është e rëndësishme të jeni sa më të pastra, apo jo? Na tregoni, a përdorni ndonjë lloj nga këto çanta? Na rekomandoni ndonjë? Çfarë lloj produkti përdorni për të marrë jashtëqitjen e qenit tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.