Çelësat për shëndetin e terrierit Yorkshire

Yorkshire në fushë.

El Terrier i Jorkshire Shtë një racë e përmasave të vogla, energjike, e shoqërueshme dhe e gjallë. Pavarësisht nga pamja e saj e brishtë, ai është një qen i fortë që është përgjithësisht në shëndet të shkëlqyeshëm. Dinamik dhe i dashur, ai i pëlqen sfidat fizike dhe intelektuale, si dhe shëtitjet në ajër të pastër. Sidoqoftë, si të gjitha racat, ajo është më e ndjeshme ndaj sëmundjeve të caktuara.

Për fillestarët, si qentë e tjerë të vegjël, yorkshire mund të paraqesë disa probleme me dhëmbët tuaj, pasi rrënjët e dhëmbëve të tyre janë shumë të imët dhe madhësia e gojës së tyre është shumë e vogël. Për këtë arsye, rekomandohet të kujdeseni veçanërisht për dhëmbët tuaj duke larë shpesh dhe duke ofruar ushqim të thatë me cilësi të lartë. Për më tepër, nëse veterineri e gjykon të përshtatshme, do të ishte e nevojshme të kryhen pastrime të rregullta profesionale.

Për më tepër, zona e gypit tuaj të erës është shumë delikate, prandaj është më mirë të përdorni një parzmore sesa një jakë që shtyp drejtpërdrejt në qafën tuaj. Kjo ka më shumë kuptim nëse qeni tenton të tërheq zinxhirin gjatë ecjes, pasi mund të kollitet dhe të ketë vështirësi në frymëmarrje. Gjithashtu, kjo racë është e prirur për dëmtime të fytit.

Pavarësisht se janë një racë me forcë të madhe, në një moshë të përparuar nyjet e tyre mund të vuajnë plagosje. Prandaj, ne duhet të kujdesemi për to, duke siguruar që i vogli të mos kërcejë nga sipërfaqet shumë të larta dhe duke ecur nëpër zona të buta siç janë bari ose papastërtitë. Përveç kësaj, ai mund të pësojë luksacion të pellusit, një sëmundje që shkakton zhvendosjen e këmbëve të tij dhe dhimbje të forta.

Po kështu, procesi i shtatzënia dhe lindja mund të jetë vërtet e vështirë për këtë racë. Essentialshtë thelbësore që një veteriner të mbikëqyrë tërë këtë fazë dhe të marrë pjesë në lindje për të zgjidhur çdo problem të mundshëm që mund të lindë.

Më në fund, terrierët Yorkshire janë më të ndjeshëm sesa qentë e tjerë ndaj uroliteve; domethënë, gurët e tëmthit. Ky çrregullim karakterizohet nga një rritje e tepruar e urinës dhe prania e gjakut në të, dhe kërkon vëmendje të menjëhershme veterinare. Ndonjëherë operacioni është i nevojshëm për t'i dhënë fund problemit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.