Çipi më i mirë për qentë dhe kontrollimi i kafshës tuaj

Çipi për qentë futet nën lëkurë

Çipi për qentë është një produkt thelbësor për të identifikuar kafshën tuaj dhe për të shpejtuar dhe lehtësuar hapat në rast humbjeje. Çipi që informon regjistrin dhe që injektohet nën lëkurën e qenit tonë mund të implantohet vetëm nga një veteriner, megjithatë, pasi të bëhet ky rast, ne mund të jemi të interesuar të përforcojmë sigurinë e qenit tonë.

Për ta bërë këtë, Në treg gjejmë disa produkte shumë interesante, jakë GPS, me të cilat mund të dimë se ku është qeni ynë në çdo kohë dhe që përfshijnë funksione shumë të dobishmeMe Në këtë artikull ne flasim për to dhe shumë më tepër që lidhen me çipin. Përveç kësaj, ne gjithashtu ju rekomandojmë që të hidhni një sy në këtë artikull tjetër rreth 4 hapat thelbësorë kur birësoni një qen.

Çipi më i mirë për qentë

GPS me mbulim mbarëbotëror

Ky lokator praktik ose GPS për qentë është një pajisje që i bashkëngjitet jakës së qenit tuaj. Ka shumë funksione shumë të lezetshme dhe të dobishme kështu që ju të mos e humbni kafshën tuaj. Për shembull, GPS -i i tij funksionon në më shumë se 150 vende, ka një funksion gardh sigurie në të cilin aktivizohet një paralajmërim kur qeni juaj largohet nga zona që ju e keni përcaktuar si të sigurt dhe madje mund të shihni se sa kalori djeg për ta mbajtur atë në formë Me

Megjithatë, Ashtu si shumë nga këto GPS, mbani në mend se, përveç pajisjes, do t'ju duhet të kontraktoni një plan mujor, një vit, dy ose pesë të jeni në gjendje të përdorni të gjitha funksionet, si dhe të shkarkoni një aplikacion për celularin tuaj.

Lexues i çipave të kafshëve shtëpiake

Një lexues i dobishëm i mikroçipave dhe një çipi, një mjet i përdorur veçanërisht nga veterinerët dhe profesionistët për të qenë në gjendje të lexojnë të dhëna nga patate të skuqura. Punon në të gjitha llojet e kafshëve shtëpiake: qen, mace… dhe madje edhe breshka! Sidoqoftë, nuk funksionon në kafshët e fermave siç janë delet ose kuajt. Thjesht duhet ta çoni lexuesin në rreth 10 centimetra ose më pak nga vendi ku është çipi në mënyrë që pajisja ta lexojë atë dhe përmbajtja të shfaqet në ekran. Përveç kësaj, karikimi është shumë i lehtë, ju duhet vetëm një pajisje USB.

GPS me kod QR

Ndoshta GPS më i lirë që mund të gjeni. Edhe pse nuk përbëhet nga asnjë çip për qen, është shumë e dobishme të gjeni qenin tuaj pa pasur nevojë për pajisje më të shtrenjta ose me plane pagese. Përbëhet nga një simbol me një kod QR. Kur humbet, personi që e gjen atë duhet vetëm të bëjë një fotografi të kodit për të parë të dhënat e kafshës (emri, adresa, alergjitë ...) dhe që pronari të marrë një email me vendndodhjen nga ishte leximi i bërë.

Lexues i vogël dhe kompakt i çipave

Ndryshe nga modeli që rekomanduam më parë, ky lexues i çipave është i përshtatshëm për të gjitha llojet e kafshëve, jo vetëm për qentë, pasi gjithashtu lejon identifikimin e deleve ose kuajve. Isshtë shumë e lehtë për t'u përdorur, pasi ju vetëm duhet ta afroni atë me zonën ku do ta lexoni çipin. Përveç kësaj, mund ta ngarkoni me një USB dhe, kur kompjuteri juaj ta njohë atë, mund të menaxhoni skedarët e lexuar të çipit nga dosja. Së fundi, ekrani ka një shikueshmëri shumë të lartë.

Çip GPS për qen

Një çip tjetër për qentë që mund ta shtoni në jakën e kafshës suaj për ta mbajtur nën kontroll gjatë gjithë kohës. Ky model është kundër rrjedhjes dhe, përveç kësaj, përfshin funksione shumë interesante, siç është vetë GPS me vendndodhje të drejtpërdrejtë, por edhe një alarm alarmi. Isshtë i papërshkueshëm nga uji deri në një metër dhe, si shumë produkte të këtij lloji, për të funksionuar ka nevojë për një abonim që mund të jetë mujor, vjetor ose trevjeçar. Së fundi, përfshini një histori me rrugët që qeni ka ndjekur gjatë shëtitjes.

Jakë super e qëndrueshme GPS

Dhe ne përfundojmë me këtë GPS interesant, me një dizajn shumë të ftohtë dhe të disponueshëm në tre ngjyra, jeshile, kafe ose rozë, që mund t'i bashkëngjitni jakës së qenit tuaj për ta vendosur atë përgjithmonë. Proofshtë i papërshkueshëm nga uji dhe, ndër funksionet e tij shumë interesante, i zakonshëm në produktet e tjera, të tilla si GPS ose gardhi i sigurisë, ai gjithashtu ka karakteristikat e veta që mund ta bëjnë atë një opsion të mirë për ju, për shembull, kostoja e pajtimit, shumë më e lirë se modelet e tjera (pak më shumë se 3 €) ose pesha, pasi është shumë e lehtë.

Çfarë është një çip për qentë?

Nëse e humbni qenin tuaj, çipi mund t'ju lejojë ta gjeni

Në këtë artikull ne ju kemi paraqitur disa artikuj që mund të merrni në Amazon dhe atë Ato ju lejojnë të gjurmoni qenin tuaj duke përdorur një GPS ose të lexoni çipin që ata tashmë kanë instaluarMe Natyrisht, nuk mund të mbillni me kënaqësi një çip identifikimi në qenin e tij, por duhet të shkoni te një veteriner.

Patate të skuqura, në fakt, ato janë mikroçipa të vegjël të kapsuluar në një kapsulë që futet nën lëkurë në kafshën tuajMe Shtë bërë me një goditje të thjeshtë, dhe ato nuk shkaktojnë ndonjë shqetësim për kafshën, as nuk shkaktojnë alergji. Në vend të kësaj, është një mjet vërtet efektiv për të gjetur kafshën tuaj nëse humbet.

Siç thamë, çipi mbillet nga një veterinerMe Kjo përmban të dhënat e njeriut, të tilla si adresa, emri dhe numri i telefonit, dhe gjithashtu lejon mbajtjen e një regjistrimi të kontrolluar të të gjitha kafshëve shoqëruese. Procedura është shumë e thjeshtë: thjesht do të duhet të plotësoni një formular me të dhënat tuaja, i cili do të futet në çip, veterineri do të informojë regjistrin dhe brenda pak javësh do të merrni një letër në shtëpinë tuaj, një letër që konfirmon kafsha është regjistruar dhe një simbol identifikimi me një kod QR që mund ta vendosni në jakën e kafshës suaj si siguri shtesë.

Si mund ta imagjinoni është shumë, shumë e rëndësishme që të mbani informacionin tuaj personal të përditësuar, meqenëse, në rast se qeni juaj humbet, ata mund t’jua kthejnë atë.

Rëndësia e çipit

Disa GPS për qentë përdoren me celularin

Thuhet se një fotografi vlen sa një mijë fjalë, dhe ne mund të themi të njëjtën gjë për përqindjet, që ilustroni shumë mirë disa fakte dhe situata në lidhje me rëndësinë e çipitMe Sipas një studimi të Afinitetit 2019:

 • Vetëm 34,3% e qenve të mbledhur nga mbrojtësit mbajnë një çip
 • Nga këto, arrihet kthejnë 61% pronarëve të tyre
 • Sidoqoftë, nëse shikojmë numrin e përgjithshëm të qenve që mbërrijnë në strehimore, sMund të ktheni vetëm 18%
 • 39% e mbetur të qenve nuk mund të shkojnë në shtëpi ose sepse familjet që i kanë braktisur ose i kanë humbur nuk e marrin telefonin ose sepse kanë informacion të gabuar (kjo është arsyeja pse ne përmendëm se është kaq e rëndësishme që përditësimi i regjistrit të jetë)

A është i detyrueshëm identifikimi i qenit tim me një mikroçip?

Rekomandohet shumë që të copëtoni qenin tuaj

Në Spanjë është e detyrueshme të keni kafshë shtëpiake të identifikuara, edhe pse jo domosdoshmërisht me një çip (Po, është në rastin e qenve potencialisht të rrezikshëm), për shembull, me anë të një tatuazhi të vogël, një simbol ...

Megjithatë, Edhe pse me ligj nuk na kërkohet të implantojmë një mikroçip në një kafshë shtëpiake, çdo njeri i mirë që ia vlen kripa e tij do ta bëjë atëMe Siç kemi thënë, mikroçipi është thelbësor për të gjetur kafshën tonë nëse humbet ose vidhet, përveç kësaj, ndihmon në parandalimin e braktisjes. Me pak fjalë, nuk është vetëm më e sigurt për kafshën, por gjithashtu siguron mirëqenien e saj, pasi rrit shanset për t'u kthyer në shtëpi me të dashurit e tyre.

Ku të blini patate të skuqura qensh

Dikush që shikon shfletuesin e tij celular

Tjetra ne jo vetëm që ju tregojmë se ku mund të blini patate të skuqura për qen, por gjithashtu ju tregojmë se ku mund të blini identifikues të ndryshëm për të mbajtur nën kontroll kafshën tuaj:

 • Për të identifikuar qenin tuaj me një çip nënlëkuror, do t'ju duhet ta çoni atë në një veterinarioMe Ky (ose ky) do të jetë përgjegjës për injektimin e tij dhe informimin e regjistrit për të dhënat e kafshës. Ky proces mund të kryhet vetëm tek një veteriner.

Nëse përveç çipit dëshironi të keni edhe të tjera mënyra shtesë për të mbajtur nën kontroll qenin tuaj, ka shumë mundësi të tjera në dispozicionin tuaj:

 • En Amazona Do të gjeni shumë produkte të tilla si jakë GPS, pllaka, pllaka me QR ... që do t’ju ​​lejojnë të keni nën kontroll qenin tuaj dhe, në rast se shpëton, ato mund të jenë një ndihmë e madhe për ta gjetur sa më shpejt që të keni mundësi Me
 • Për më tepër, në dyqanet online të kafshëve si TiendaAnimal ose Kiwoko gjithashtu do të gjeni një numër të madh simbolesh dhe gjerdanësh, edhe pse ato kanë më pak larmi. Ata gjithashtu ofrojnë emër interesant të markës GPS që mund të jetë i dobishëm për ju.
 • Më në fund, ekziston markat e telefonit (si Vodafone) ose GPS makinash (si Garmin) të cilët gjithashtu ofrojnë versionet e tyre të jakave të gjetjes së qenve. Sidoqoftë, ato zakonisht janë disi më të shtrenjta.

Patatinat për qentë janë një produkt i shkëlqyeshëm për ta mbajtur qenin tuaj të identifikuar në rast humbjeje, apo jo? Na tregoni, a keni pasur ndonjë përvojë me ndonjë nga këto marka? A ka qeni juaj një çip? Mendoni se kjo është e mjaftueshme apo preferoni ta përforconi me GPS?

Fuentes: Fondacioni i Afinitetit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.