A vuan qeni im nga dhimbje barku?

Qen i rritur i sëmurë me dhimbje barku

Si bebet qentë janë shumë të ndjeshëm ndaj dhimbje barku ose dhimbje barku të shkaktuara nga akumulimi i gazit në stomak, meqenëse dhimbjet e barkut prekin veçanërisht qentë e rinj dhe megjithëse shumë njerëz mendojnë se nuk duhet kushtuar shumë vëmendje, është e rëndësishme që të trajtohet sa më shpejt që të jetë e mundur, përndryshe mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin dhe jeta e mikut tonë të vogël.

Por çfarë është dhimbje barku i qenit?

Dhimbje barku në qen është e dhimbshme

Kolit ose dhimbje barku është një inflamacion i zorrës së trashë ose nga disa pika, ku kafshët që vuajnë nga kjo sëmundje shpesh kaloni sasi të vogla të jashtëqitjes Ato madje mund të përmbajnë gjak ose mukus. Përveç kësaj, ata shpesh ndihen të rraskapitur dhe jashtë ajrit, duke e bërë të pakëndshme për jashtëqitjen.

Disa qen tregojnë simptoma të lehta të kolitit, ndërsa të tjerët mund të preken më rëndë nga kjo sëmundje dhe madje ka edhe qen që janë më shumë të prirur për kolit rregullisht.

Qeni shtrirë.
Artikulli i lidhur:
Koliti në qen: shkaqet dhe trajtimi

Një e mirë dietë dhe trajtim anti-inflamator adekuate do të kontribuojë shumë në ulin inflamacionin dhe parandalojnë që koliti të përsëritet, si qen që shpesh vuajnë nga kjo sëmundje kanë nevojë për anti-inflamatorë, të paktën në fillim të kësaj, pasi që këto ilaçe shpejt ulin inflamacionin dhe përmirësojnë shenjat klinike.

Llojet e dhimbjeve barku në qen

Dhimbje barku akute

Në shumicën e rasteve të kolit ose dhimbje barku akute, qeni sëmuret papritur dhe shumë herë arsyet mund të jepen nga kushte të tilla si moti i padurueshëm, pasi qentë janë shumë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë, prandaj duke u ekspozuar zakonisht ndaj kushteve të padurueshme të nxehtësisë i bën ata të sëmurë dhe vuajnë nga ky lloj dhimbje barku.

Sëmundja mund të jetë gjithashtu te shkaktuara nga parazite si krimbat, që qarkullojnë në sistemin e qenit sepse ai ka qenë në gjendje të hajë nga mbeturinat ushqim i kalbur, por jo vetëm kaq, por mund të ndodhë edhe sepse qeni jeton në të kushte jo sanitare.

El dhimbje barku akute te qentë, zakonisht shërohet me një kurs të shkurtër të ilaçeve që janë përshkruar nga veterineri.

Gjatë kësaj kohe, qeni duhet të ushqehet lehtë për t’u tretur ushqimet. Sidoqoftë, mishi i gjallë duhet të shmanget sa më shumë që të jetë e mundur, duke qenë mish të zier me pak vaj në bruto një alternativë e përshtatshme.

Dhimbje barku kronike

Ky incident ndodh kur qeni vuan nga dhimbje barku për disa javë ose muaj pasi simptomat rishfaqen dhe mund të bëhen gjithnjë e më të rënda. Një arsye tjetër për ndërprerjen e vazhdueshme të dhimbjeve të barkut mund të jetë për shkak të thjeshtë alergji nga ushqimi i qenve, të cilat kanë të bëjnë me kimikate dhe përbërës artificialë në ushqim.

Kështu që duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur kolit ose dhimbje barku janë tashmë kronike, pasi kjo sëmundje mund të kthehet vdekjeprurëse për kanaçe.

Dhimbje barku ulcerative

Ky lloj dhimbje barku njihet gjithashtu si kolit boksieri sepse kjo racë e qenve, Boksieri, janë shumë të prirur për të.

La kolit ulcerativ bën që kafsha jonë shtëpiake të vuajë nga një dhimbje e madhe dhe gjakderdhje gjatë jashtëqitjesNdërsa besohet se qentë që vuajnë nga kjo sëmundje kanë sistem të ulët imunitar ndaj baktereve në zorrën e trashë, gjë që çon në këtë situatë të rëndë.

Qentë me këtë sëmundje ata fillojnë të tregojnë shenja nga mosha 2 vjeç dhe këto simptoma përkeqësohen me moshën.

Qentë e prekur me kolit ulcerativ nuk i përgjigjen mirë barnave konvencionale anti-inflamatore si p.sh. metronidazol ose tylosin sulfasalazine, secila prej të cilave është treguar të ketë rezultate të shkëlqyera në dhimbje barku normale në qen, megjithëse enrofloksacina Isshtë një nga të paktët antibiotikë që tregon përmirësime të menjëhershme në gjendjen e qenve.

Ky antibiotik është më efektivi kur bëhet fjalë vrasin bakteret negative të cilat janë shkaqet kryesore të dhimbjeve të barkut.

Cilat janë shkaqet e dhimbjeve barku në qen?

Ndryshimet e dietës mund të çojnë në dhimbje barku në qen

Dhimbje barku është kryesisht i shkaktuar nga lloji i dietës që ne ia japim kafshës sonë shtëpiake, domethënë nëse jeni duke ushqyer gabimisht kafshën tuaj me të produkte të prishura ose në zbërthim, me mbeturina, me produkte që mund të jenë të kontaminuar me pesticide ose substanca toksike ose helmuese kjo dhimbje e bezdisshme e barkut mund të gjenerohet.

Në mënyrë të ngjashme, dhimbje barku mund të ndodhë edhe për shkak të infeksione virale ose bakteriale.

Ndryshimet në dietë

Një ndryshim i papritur në dietën e ushqimit të qenit tuaj mund të shkaktojë a periudha e diarresë ose dhimbjeve të barkutMeqenëse aparati tretës i qenit përshtatet shumë më keq me këto ndryshime sesa aparati tretës i njerëzve.

Quhet diarre 'adaptimi' është e zakonshme në puppies të cilët janë ende pa u zvogëluar ose që vuajnë nga një ndryshim i papritur i dietës së tyre pas mbërritjes në shtëpinë e tyre të re, pasi që çdo ndryshim i rëndësishëm në dietën e qenit ose qenit tuaj duhet të bëhet gradualisht.

Ky tranzicion ushqimor zhvillohet brenda një jave dhe është gati përzieni ushqimin e ri me të vjetrin të zvogëlohet gradualisht sasia e tij në favor të ushqimit të ri, që nga viti flora e zorrëve Qeni juaj do të përshtatet me ushqimin e ri shpejt dhe pa vuajtur nga asnjë lloj diarre.

Hani tepër

Nëse qeni juaj ha shumë ose nëse ha ushqim i patretshëm (mbetjet e ushqimit, eshtrave, qumështit, etj.), ju keni një rrezik shumë më të lartë të zhvillimit të diarresë, ky është rasti tipik i qumështit të lopës, pasi që qumështi i lopës nuk është i përshtatshëm për shumë më pak këlyshë, pasi i mungon një lloj enzimë e quajtur laktaza, e cila është ajo që ju lejon të tretni mirë ushqimin.

E njëjta gjë ndodh me ushqime me niseshte, si patate të papjekura, që prej niseshteja fermentohet në zorrë sepse qeni nuk mund t’i tretë mirë, duke shkaktuar dhimbje barku shumë të frikshme.

Përveç kësaj, ushqimet që përmbajnë proteina me cilësi të dobët, gjithashtu shkaktojnë diarre nga a tretje e dobët shkaktuar nga kjo lloj proteine, duke qënë gjithashtu rasti i ushqimeve industriale me cilësi shumë të dobët dhe të bëra me kërc dhe kocka.

Unë mendoj për qentë me sëmundje të veshkave
Artikulli i lidhur:
Si të zgjidhni një ushqim të mirë për qentë?

Parazitëve

Parazitët që banojnë në trakti gastrointestinal janë faktorët irritues të mukozën gastrointestinale, pasi këto mund të shkaktojnë dhimbje barku të rënda, veçanërisht kur ka shumë prej këtyre parazitëve.

Prandaj, është e rëndësishme që kafsha juaj shtëpiak rregullisht të marrë një antiparazit i brendshëm për të shmangur këto çrregullime të tretjes, duke qenë në gjendje të merrni çdo muaj nëse është një qenush dhe çdo 3 ose 6 muaj (pranverë dhe vjeshtë), kur qeni është në fazën e tij të të rriturve.

Shkaqet infektive

Disa viruse si p.sh. rotavirus, parvovirus, koronavirus dhe baktere si p.sh. Salmonella dhe / ose Campylobacter janë përgjegjës për çrregullimet e tretjes, por duhet të themi se për disa nga rastet e ekspozuara më parë vaksinat shumë efektive, siç është rasti me parvovirus ose dispemper.

Në raste të tjera, nuk ka asnjë parandalim kundër këtyre sëmundjeve virale ose bakteriale, prandaj duhet të jemi shumë të kujdesshëm, pasi në dimër shpesh ka episode dhimbje barku në qen.

Shkaqet toksike

Toksinat që shkaktojnë dhimbje barku janë të shumta, pasi disa bimë përmbajnë irritues të traktit tretës, të tilla si feks i latexit dhe dafinës.

Cilat janë simptomat e dhimbjes së barkut në qen?

Nëse po pyesni se si të tregoni nëse kafsha juaj ka një dhimbje barku barku ju duhet t'i kushtoni vëmendje të madhe sjelljes së tij. Nëse vëreni poshtë, i papërshtatshëm, me siklet ose dhimbje Sapo të prekni zonën e barkut, është e rëndësishme që ta çoni te veterineri sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të jetë ai që verifikon nëse është me të vërtetë dhimbje barku apo nëse është një sëmundje tjetër.

Specialisti dhe për të diagnostikuar sëmundjen, do të kryejë një ekzaminim të kujdesshëm që mund të përfshijë jo vetëm një ekzaminim fizik, por edhe mostrat e gjakut, mostrat e urinës dhe madje edhe një profil biokimik.

Simptomat e tretjes

 • Jashtëqitjet ndodhin më shpesh ose janë më të mëdha dhe shpesh kanë një efekt të butë ose të lëngshëm tërheqës të vëmendjes.
 • Në disa raste, qeni gjithashtu përfaqëson të vjella dhe kjo njihet si
 • Barku i qenit mund të lëshojë zhurma anormale dhe madje mund të tingëllojë si gurgullimë.
 • Shpesh kafsha gjithashtu ka spazma e tretjes (dhimbje barku) dhe mund të ketë një bark të fortë.

Simptoma të përgjithshme

Këto nuk janë gjithmonë të pranishme sepse varen nga shkaku i dhimbjeve të barkut të qenit, megjithëse në disa raste kafsha juaj mund të ketë ethe dhe gjej veten të lodhur.

Një qen me diarre të rëndë shpesh refuzon të hajë, ka tendencë për të pirë shumë, gjë që mund ta bëjë sëmundjen edhe më keq me të vjella.

Nëse dhimbja e barkut është shumë e rëndësishme dhe zgjat për disa ditë, qeni juaj mund të jetë i dehidruar, diçka që ndodh shpesh në rastin e këlyshëve me diarre të rëndë.

Trajtimi i dhimbjeve të barkut

Një veteriner do t'ju tregojë se si ta trajtoni qenin tuaj

Masa kryesore për të marrë është vendosni qenin në një dietë për 24 deri në 48 orë pas vëzhgimit të sëmundjes, pasi duke bërë këtë lë mukozën e zorrëve "Pushimi".

Qeni gjithashtu duhet të pijë ujë, por në sasi të vogla.

Rifillimi i furnizimit me ushqim duhet të bëhet pak nga pak dhe duhet të jepet ushqime të tretshme si pula e gatuar dhe karota. Këto ushqime duhet të jepen në disa vakte të vogla të shpërndara gjatë gjithë ditës.

Sapo qeni fillon të ketë jashtëqitje më të forta, ai gradualisht mund të kthehet në dietën e tij normale.

Trajtim mjekësor

Në varësi të ashpërsisë dhe shkakut të diarresë, veterineri juaj do të përshkruajë lloje të ndryshme të droga:

 • Medikamente lokale: Ky lloj ilaçi quhet veshje e zorrëve. Ato administrohen nga goja dhe do të shpërndahen në të gjithë murin e traktit tretës për të thithur toksinat bakteriale.
 • Rregullatorët e trafikut: Këto janë të dobishme vetëm kur diarreja është aq e rëndë sa të parandalojë që kafsha të vazhdojë të ketë diarre të bollshme.
 • antibiotikët: Ato nuk janë gjithmonë të dobishme, përveç nëse qeni ka simptoma të konsiderueshme sistemike ose në rast se vuan nga dhimbje barku bakterial, të cilat nëse janë kështu, antiseptikët e zorrëve do të përshkruhen nga veterineri.
 • Rehidrimi: Kjo është absolutisht e nevojshme në diarre të rëndë akute, veçanërisht në këlyshë. Rehidrimi mund të bëhet nga goja, por në raste të rënda, kërkohet një transfuzion.

Shkaqet e diarresë janë të shumta dhe trajtimi do të varet nga shenjat klinike të vëzhguara nga veterineri juaj dhe nga ashpërsia.

Mjetet juridike natyrale për qentë me dhimbje barku

Për të kuruar dhimbjet e barkut (vetëm në raste të përsëritura, veçanërisht kronike), është e rëndësishme që qeni juaj t’i nënshtrohet a provim fizik në mënyrë që shkaqet themelore të identifikohen dhe trajtohen.

Megjithatë, mjetet juridike natyrore Si barishte ato mund të përdoren për të lehtësuar simptomat e pakëndshme të dhimbjeve të barkut.

Bimë për lehtësimin e dhimbjeve të barkut

Bimët që janë karminativë (dmth barishte që relaksojnë muskujt e stomakut dhe lehtësojnë gazrat e zorrëve) janë të dobishme për heqjen e gazit të tepërt dhe ndalimin gazra në qen. Këtu janë disa nga barishtet carminative që mund të ndihmojnë lehtësisht dhe në mënyrë të sigurt qenin tuaj:

 • kamomil
 • Kopër
 • Kopër
 • xhenxhefil
 • trumzë
 • Nenexhik

Bimë për inflamacion

Nëse dhimbja barku i qenit tuaj duket se është shkaktuar nga inflamacioni, bimët e mëposhtme janë shumë të dobishme:

 • Elmja e rrëshqitshme
 • Rrënja e marshmallow

Këto barëra kanë vetitë anti-inflamatore dhe mucilaginous, duke qenë shumë efektiv në zvogëlimi i pezmatimeve brenda dhe në trup, përveç që është qetësues, lubrifikues dhe krijon një pengesë mbrojtëse midis mukozave, të tilla si veshjet e stomakut dhe zorrëve dhe substancat që kontribuojnë në acarim.

Bimë për ulcerat

Nëse dyshoni se dhimbjet e barkut të qenit tuaj janë shkaktuar nga a ulçerë, këto barishte do të vijnë në ndihmë:

 • liquorice
 • Elm i rrëshqitshëm
 • Aloe Vera

Jamballi stimulon rritjen e qelizave, ndihmon në mbrojtjen e rreshtimit të stomakut dhe lehtësimin e ulçerave.

Elmja e rrëshqitshme qetëson, lubrifikon dhe mbron rreshtimin e stomakut dhe lëngu i traktit tretës dhe aloe vera parandalon të përzierat dhe ndihmon që ulçera të shërohet më shpejt.

Bimë për infeksione

Nëse ndonjë lloj i infeksion bakterial, fungale ose parazitare është pjesë e shkakut themelor të dhimbjeve të barkut të qenit tuaj, rrënja e jamballit do të jetë shumë e dobishme.

Si të parandalojmë qenin tim nga dhimbjet e barkut

Kujdesuni për qenin tuaj në mënyrë që ai të shërohet shpejt nga dhimbjet e barkut

Tani që ju dini gjithçka që lidhet me dhimbjet e barkut në qen, ne e dimë se nuk është një situatë që ju do të donit që kafsha juaj të kalonte. Pra, në vend që ta trajtoni problemin, pse të mos mendoni ta shmangni atë? Në fakt, ka shumë këshilla që mund të aplikoni çdo ditë dhe që ato shërbejnë për të parandaluar dhimbjet e barkut. Nuk do të thotë që duke ndjekur të gjitha këto rekomandime qeni juaj nuk do t’i ketë, por është më e komplikuar që ai të vuajë prej tyre.

Ndër këshillat janë:

Kujdesuni për dietën tuaj

Në të kaluarën, qentë ushqeheshin me mbeturina shtëpiake, apo edhe me mbeturina nga dyqanet e kasapëve, pasi shumë pronarë blinin atë që kasapët do të hidhnin për të gatuar dhe për t'u ushqyer qenve të tyre. Që do të thotë se, kryesisht, ata hanin mish.

Sidoqoftë, kur ushqimi i qenve filloi të dilte, megjithëse kishte shumë ngurrues që një top të zëvendësonte një tas të mirë me mish, pak nga pak ushqimi i kafshëve u ndryshua dhe kjo shkaktoi një ndryshim.

Sidoqoftë, në treg ka një larmi të gjerë të ushqimit me çmime të ndryshme. Dhe megjithëse duket se janë të gjitha njësoj, nuk janë ashtu. Në fakt, sipas vetë ekspertëve, një ushqim ushqimor që nuk kënaq qenin, që nuk i jep shkëlqim veshjes së tij dhe që nuk duket aktiv, nuk është ushqim i mirë. Cfare ka me shume, një dietë e dobët mund ta bëjë qenin tuaj të sëmurë. Dhe këtu është dhimbja e barkut tek qentë.

Dhe është se, një ushqim jo i përshtatshëm, që nuk ka të gjithë elementët ushqyes dhe siguron një dietë cilësore dhe të ekuilibruar, do të shkaktonte një incidencë më të lartë të dhimbjeve të barkut, si dhe sëmundjeve të tjera. Sh.B.A. ne rekomandojmë këtë lloj ushqimi në mënyrë që të jeni mirë me shëndet dhe të mbuloni mirë nevojat tuaja ushqyese.

Kini kujdes me ndryshimin e ushqimit

Kjo është e zakonshme. Ju mbaron ushqimi, ose ju mbetet pak, dhe keni parë një ofertë dhe shkoni për të. Ju përfundoni ushqimin e zakonshëm dhe vendosni tjetrin. Dhe ai nuk ha.

Së pari, kur ndryshoni dietën e kafshës suaj, duhet ta bëni ngadalë. Arsyeja është se, kur ka një ndryshim të papritur në dietën tuaj, sistemi juaj i tretjes nuk e toleron atë, dhe gjithashtu mund të bëjë që ai të mos hajë derisa t'i jepni asaj që është mësuar.

Pra, nëse do të ndryshoni markat, është më mirë që t'i kushtoni mes 2 dhe 4 javësh këtij ndryshimi në mënyrë që qeni të mësohet me të dhe të mos shkaktojë probleme me dhimbje barku ose refuzimi.

Mos i jepni ushqim nga tryeza juaj

Ne jemi mësuar me faktin se kur ka ndonjë ushqim të mbetur, ose ne e hedhim ushqimin larg, qentë janë atje për të hedhur një mbeturinë në këmbë. Që do të thotë se ata e hanë atë. Për ta është si një karamele sepse nuk është diçka e zakonshme dhe ka aromë, strukturë etj. ndryshe nga çfarë hanë gjithmonë.

Por Nuk është i përshtatshëm, veçanërisht nëse keni një qen të prirur për dhimbje barku. Tani, unë nuk do të të them të ndalosh çdo lloj ushqimi ose mbeturinash. Për shembull, një fetë proshutë nuk do t'ju dëmtojë; por një kofshë pule gjysmë e ngrënë, me kockat e saj dhe të gjitha, po (sepse gjithashtu mund të shkaktojë një hernie anale dhe duhet të operojë urgjentisht sepse nuk mund të evakuohet).

Në përgjithësi, ushqimi që hamë nuk është i përshtatshëm për stomakun e një qeni. Melmesat, kripa, sheqeri ... janë të dëmshme, prandaj duhet të jeni shumë të kujdesshëm që t’i jepni lloje të tjera ushqimi që mund të dëmtojnë sistemin e tretjes së tij dhe, me të, të shkaktojnë probleme.

Uji gjithnjë i freskët dhe i disponueshëm

Qentë zakonisht pinë shumë ujë. Shtë mënyra se si hidratohen, por e bëjnë edhe si a ndihmon kur kanë probleme me stomakun. Prandaj, është e rëndësishme që uji të jetë gjithmonë i disponueshëm dhe që të jetë i freskët dhe i pastër për të shmangur, përveç problemeve të tjera, parazitë të mundshëm që hyjnë në stomakun tuaj dhe ju bëjnë të sëmureni.

Mësojeni qenin tuaj të mos hajë asgjë jashtë shtëpisë

Ju e nxirrni qenin tuaj dhe ai përfundon duke iu afruar dikujt që i jep një "trajtim", ose më keq, sheh diçka të hedhur dhe e ha atë. Thingshtë gjëja më e keqe që mund të bësh, por ka një zgjidhje: mësoji të mos hajë jashtë shtëpisë, dhe më pak nga toka ose nga të huajt.

Ka shumë dhimbje barku që qeni juaj do të vuajë dhe që, pa marrë parasysh sa përpiqeni t'i shmangni ato, nuk do të jeni në gjendje. Të qenit në kontakt me qen të tjerë, pirja e ujit në vende që nuk janë të përshtatshme, etj. mund të ndikojë në shfaqjen e tyre.

Por nëse e trajnoni kafshën tuaj që të mos hajë mbeturina, ushqime të hedhura në rrugë ose të mos pranojë ushqim nga askush, kjo do të ndihmojë në parandalimin e këtyre problemeve.

Kontrolle të rregullta me veterinerin tuaj

Ne priremi të mos e çojmë tek veterineri nëse një qen është mirë. Derisa të shihni se ai është i sëmurë, ju nuk shkoni. Dhe ky është një problem. Ashtu siç përdorim mjekët për të vlerësuar shëndetin tonë, rekomandohet gjithashtu që të bëjmë të njëjtën gjë me qentë.

Nuk do të thotë që duhet ta vishni shpesh, por po rekomandohet një vizitë vjetore Dhe, në rast problemesh, ose që vitet kalojnë, këto vizita bëhen çdo gjashtë muaj. Në këtë mënyrë, profesionisti mund të zbulojë disa situata që do të kalojë me kohë dhe t'i rregullojë ato para se të përkeqësohen.

Rracat e qenve të prirur për probleme të tretjes: dhimbje barku, rrotullim ...

Ka shumë racat e qenve që mund të vuajnë nga dhimbje barku. Në fakt, megjithëse mendohet se qentë e racave të vogla kanë më shumë probleme me tretjen (sepse janë më delikatë), e vërteta është se nuk është kështu. Për shembull, Boksieri është një nga qentë që ka më shumë të ngjarë të vuajë nga dhimbje barku ulcerative. Nga ana e tyre, një Bari Gjerman, një Dane i Madh, apo edhe një Shën Bernard, gjithashtu kanë probleme me tretjen, siç janë dhimbje barku ose përdredhje stomaku.

Në përgjithësi Racat e mëdha dhe të vogla të qenve kanë problemet më të tretjes ata mund të japin. Jo vetëm dhimbje barku, por probleme të tjera më të lehta ose më serioze.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   karolina florez dijo

  Ka qenë një ndihmë e madhe për mua sepse këlyshi im vuan nga dhimbje barku të vazhdueshëm, ata më sugjeruan të marr një mostër gjaku ...... siç thotë ai, unë do të ndjek këshillën e tij

 2.   Linda Escobar dijo

  Kam nevojë për ndihmë qeni im është 28 ditë i vjetër dhe ka ngërçe në stomak. Se jap. Veterineri e vëzhgoi atë në ditën e 1-të dhe thotë se gjithçka ka mbaruar. Por ai ende ka dhimbje barku dhe pendohet shumë. Unë e bëra atë të shkonte keq tek veterineri dhe ajo thotë se e kam prishur. Çfarë bëj unë

 3.   pilar dijo

  Përshëndetje: Qeni im është një moshë e artë 11 vjeç sapo ka përfunduar dhe një muaj më parë ajo filloi me disa sulme me spazma, ajo ka analitikë të mirë, por ditët e fundit ato janë rritur, mua më është thënë që duket se ajo ka ca gur ne zorren e holle. Atij i janë dhënë ilaçe për dhimbje barku në tëmth, por sulmet e kanë bërë atë disi të verbër dhe mendjelehtë. Kur i jap barkun e tij bëhet shumë e vështirë, çfarë mund të bëj më shumë.

 4.   I kuq dijo

  Përshëndetje, një fyerje, këlyshi im është chitzu dhe që dje shoh që ai po rrotullohet me dhimbje stomaku. Dhe unë shoh se si ai shkelmon dhe fillon të vrapojë që është për shkak dhe për atë arsye ai skuq osico e tij

 5.   Ana Paula dijo

  Qeni im maltez kishte 4 këlyshë dje, 2 prej tyre vdiqën, ata kishin lindur para kohe dhe njëri është kolik me sa duket sepse ajo bëhet e vështirë dhe qan dhe nuk di çfarë të bëj.