Bariu bask

 

Qeni i vogël Bari Bask i shtrirë në tokë me një lodër të kuqe

Racat e qenve janë shumë të larmishme. Shumë prej tyre filluan të përkufizohen në shekullin e XNUMX-të dhe u regjistruan dhe pranuan nga Klubi i lukunisë në shekullin e XNUMX-të. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që origjina e saj është e kohëve të fundit, vetëm se mbarështuesit kanë përcaktuar veçoritë e racës gjatë kësaj kohe.

Në rastin e Bari bask origjina e saj kthehet në të kaluarën, shumë më gjatë se racat e tjera. Arsyeja është se ky qen vjen nga Shteti Bask, ku puna e bagëtisë ishte mjaft e përhapur, kjo kafshë shtëpiake ishte veçanërisht e dobishme.

Origjinë

 

Tufë delesh me bari dhe qen

Aktualisht të kesh një ekzemplar të kësaj race konsiderohet si një privilegj i vërtetë. e saj prejardhja antike, karakteri i veçantë dhe besnikëria e pabesueshme Ata e bëjnë atë një qen që punon ose shoqërues. Nëse ka hapësira të hapura, Bariu Bask është qeni ideal si një shok besnik.

Origjina e këtij qeni fjalë për fjalë kthehet në parahistori. Studimet arkeologjike dhe kërkimet antropologjike kanë studiuar skeletet qenore me karakteristika të ngjashme me ato të bariut bask. Duke marrë parasysh distancën e kohës dhe evolucionin natyror, është konkluduar se kjo racë është me origjinë stërgjyshore. Kjo ka logjikën e saj, pasi që ndër veprat e para të zhvilluara nga njerëzimi ishin kopetë e gjuetisë dhe të bagëtive. Për të mbështetur më tej teorinë, ekziston dokumentacioni historik nga shekulli i XNUMX-të, ku kjo kafshë shtëpiake portretizohet në pikturat e kohës.

Bariu bask konsiderohet si paraardhës i përbashkët i bariu australian dhe racat e tjera të Pirenejve. Shekulli i XNUMX-të ishte veçanërisht konfliktual për qenin bari bask, që prej kësaj periudhe tufat që kullotnin këta qen u sulmuan ashpër nga ujqërit. Kjo jo vetëm që rezultoi në viktima të mëdha, por gjithashtu hapi mundësinë e përdorimit të racave të tjera për punë.

Rajonet ku raca pësoi një regres të veçantë ishin Guipúzcoa dhe Navarra. Aty bariu bask u zëvendësua nga mastiffs ose siç njihet në zonë, artzanoras. Sidoqoftë, ishin territoret e Álava dhe Bizkaia që kishin idenë e shkëlqyer të përdorimit të bariut si një qen alarmi.

Në këtë mënyrë riata ruanin dhe paralajmëronin fshatrat për rreziqet që mund të përshkonte tufën. Kjo ishte vendimtare për të shmangur zhdukjen e racës. Sidoqoftë, kjo nuk e ndaloi racën të ndikohej thellësisht nga kriza dhe monografia e parë mund të njihte vetëm 413 ekzemplarë. Atëherë rritja e turizmit në zonë solli një problem tjetër, pasi përzierja e pakontrolluar me qentë e tjerë të bagëtive filloi racat e reja që pak nga pak po përcaktonin karakteristikat e tyre.

Aktualisht emri zyrtar për bariun bask u përcaktua gjatë viteve 1970, kur organizata Laketània zgjodhi një qen nga Solsona dhe një tjetër nga Bergueda. Nëpërmjet shumimit selektiv ata ishin në gjendje të rimarrin racën.

Karakteristikat e Bariut Bask

qen në këmbë në bar duke i dhënë rrezet e diellit

Dy varietetet e qenve baskë kanë karakteristika të ngjashme, përveç atyre që janë përmendur tashmë në lidhje me pallton. Konsiderohet një qen i racës së mesme dhe ka një ngjashmëri të caktuar me Pastor Gjerman. Në këtë racë ekziston një ndryshim në madhësi midis gjinive, pasi mashkulli mund të matet midis 52 dhe 58 cm, ndërsa femra midis 46 dhe 53 cm. Sapo të rriturit, ata mund të peshojnë midis 18 dhe 36 kilogramë për meshkuj dhe 17 dhe 29 për femra.

Koka ka një formë trekëndëshi dhe është e lehtë, sytë janë me ngjyrë vezake dhe qelibar ose ngjyrë kafe, hunda duhet të jetë gjithmonë e zezë, veshët janë të mesëm në një trekëndësh dhe me palosje dhe qafa është e shkurtër dhe muskulore dhe mbështet një trup drejtkëndor të ndërtuar mirë. Lartësia dhe gjatësia manifestohen në një raport 1: 1.2. Kofina është e drejtë dhe gjoksi i thellë dhe këmbët e pasme dhe të përparme janë të forta dhe me muskuj të përcaktuar. Karakteristikat në lidhje me pallton do të përcaktohen në varësi të shumëllojshmërisë së qenit bask.

Temperamenti

El karakteri i bariut bask Ai është ndër më të butët, mbrojtës dhe inteligjentë. Qentë e Sheep kryesojnë listën për inteligjencën dhe tiparet më të mira të kafshëve shtëpiake. Ndoshta kjo është për shkak të punës që ata kanë bërë për mijëra vjet, e vërteta është se krijojnë lidhje të shkëlqyera me pronarët e tyre dhe ato janë shumë mbrojtëse.

Në lidhje me fëmijët, ata jo vetëm që janë mjaft të durueshëm, por zënë vendet e para për të jetuar me të vegjlit. Ata janë territoriale dhe mosbesues ndaj të huajve Dhe si racat e tjera, ata do të zhvillojnë instiktet e tyre shoqërore nëse rriten nga këlyshë. Edukimi i tij është shumë i rrjedhshëm, pasi ai mëson shumë shpejt.

Kujdesi, shëndeti dhe sëmundjet

dy qen të së njëjtës race por njëri me ngjyrë më të çelët se tjetri

Bariu Bask është një qen i kujdesshëm që mund të jetojë midis 12 dhe 15 vjet. Kjo racë nuk ka ndonjë problem shëndetësor me origjinë gjenetike, kjo për shkak të moshës së vjetër. Si çdo qen kërkon kujdes themelor dhe ka disa sëmundje tipike për racat e mesme ose të mëdha. Një pjellë bariu bask mund të ketë nga 7 deri në 9 të rinj dhe dieta e tyre duhet të jetë ekskluzivisht qumështi i gjirit deri në shkëputjen e gjirit.

Më pas ata do të ushqehen me një ushqim të zbutur për këlyshët e racave të mesme ose të mëdha në formën e qullit deri në tre herë në ditë. Ndërsa janë këlyshë ata do të hanë tri herë në ditë dhe kur të jenë të rritur dy. Si të gjitha kafshët mishngrënëse, ato duhet të kenë një dietë që u jep përparësi proteinave. Kjo gjithashtu do të varet nga aktiviteti fizik dhe sigurisht që ndryshimet duhet të bëhen nën mbikëqyrje veterinare.

Ndër kujdesin themelor që duhet të merret parasysh është ai i bëjini vaksinat e tyre në kohën e duhur dhe kujdesi i veçantë për higjienën e dhëmbëve dhe veshëve për të parandaluar humbjen e një gjymtyre ose shfaqjen e infeksioneve. Displasia e hipit është një sëmundje e zakonshme në qen të racës së mesme ose të madhe dhe mund të paraqitet nga Bariu Bask. Mund të shmanget me një dietë të shëndetshme, dhe nëse ndodh, me mbikëqyrje mjekësore dhe terapi kontrollohet.

Fryrja e stomakut gjithashtu prek ata dhe është veçanërisht e rrezikshme, është gjithashtu famëkeqe dhe duhet të shkoni te veterineri menjëherë. Shtë e rëndësishme të lani dhëmbët dhe pallton e Bariut tonë Bask çdo ditë, për të cilën ata duhet të mësohen që nga fëmijëria, por nuk këshillohet që t'i lani shpesh, një herë në muaj do të jetë më se e mjaftueshme. Shtë e rëndësishme të mbani mend që të përdorni gjithmonë produktet e rekomanduara për racën.

La besnikërinë dhe inteligjencën Kjo racë është shumë karakteristike së bashku me aftësitë e saj sportive, prandaj kërkon ushtrime të përditshme për të ruajtur ekuilibrin e saj fizik dhe mendor. Pavarësisht se është një kafshë shtëpiake e shkëlqyer shoqëruese, rekomandohet të keni hapësirë ​​të mjaftueshme për të ushtruar dhe për të luajtur lojëra inteligjente.

Nëse ju pëlqeu dhe doni të dini më shumë rreth kësaj dhe racave të tjera të qenve, na ndiqni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.