Dogo argjentinas

dogo i bardhë argentino i shtrirë dhe me kokën të kthyer

Raca imponuese e quajtur 'Dogo Argentino' e ka zanafillën në Argjentinë, vendin e tangos. Mund të thuhet për të se së bashku me ekzemplarin 'Perro Pila Argentino' ato janë garat e vetme në vend që janë ende në fuqi.

Historia e saj korrespondon me vitin 1920 kur Dr. Norman Martínez në kërkimin e tij për një kafshë loje mblodhi të gjitha cilësitë për t'u marrë një racë gjuetie me forcë superiore. Përveç kësaj, emri është krijuar pikërisht nga qentë e gjuetisë të quajtur gjithashtu qen të fuqishëm.

karakteristika të

Dogo Argentino mbahet nga pronari i tij dhe anash në mënyrë që trupi të mund të shihet

Kjo race karakterizohet nga të qenit një ekzemplar i madh dhe në lidhje me pamjen e saj zakonisht është e fortë dhe e fortë. Leshi i saj është i bardhë që e bën atë shumë të shkëlqyeshëm, po kështu është e shkurtër dhe me disa njolla të zeza që mund të shihet në surrat dhe veshë.

Ai është shumë aktiv kështu kërkon shëtitje të gjata disa herë në ditë derisa të jetë i lodhur, edhe pse më pas është e vështirë për të që të hyjë përsëri në shtëpi.

Trajnimi përmes shëtitjeve të gjata duhet të jetë konstant sepse është një ekzemplar shumë aktiv. Nëse e neglizhoni atë pjesë, kjo racë e qenve nuk ka asnjë mënyrë për të kanalizuar energjitë e saj dhe ai mund të bëhet nervoz dhe madje edhe agresiv. Nuk është temperamenti juaj por ju duhet të çlironi stresin e natyrës tuaj.

Duke pasur një temperament mjaft të dëgjueshëm, kjo e bën një pjesë të rutinës së trajnimit jo komplekse, kështu që trajnimi i tyre është i lehtë.

Sa i përket karakteristikave të shtëpisë, ato përshtaten me të gjitha llojet e tyre. Siç e kemi përmendur tashmë, kjo racë e qenve shkon shumë mirë me njerëzit dhe kafshët e tjera, por duhet të keni parasysh që gjithashtu Ju mund të jeni disi dyshues ndaj njerëzve që nuk i njihni.

Lidhur me bashkëveprimin me qen të tjerë, ai mund të jetë disi dominant, nuk do të thotë që nuk mund të bashkëveprojë pozitivisht me ta dhe kjo është nuk i pelqen te merzitet. Pesha e tij mund të shkojë midis 40 dhe 45 kg, ngjyra e saj është e bardhë dhe jetëgjatësia mesatare mund të arrijë deri në dymbëdhjetë vjet.

Ai është shumë besnik dhe vigjilent në karakter, disi dyshues ndaj të huajve dhe lidhje të forta familjare. Situatat që gjenerojnë këtë pushim patjetër që ndikojnë në gjendjen tuaj emocionale.

Ka një vështrim të vëmendshëm, sytë janë me ngjyrë të errët, ndahen gjerësisht nga njëri-tjetri dhe kanë formë vezake. Veshët amputohen tradicionalisht për t'i dhënë asaj formën trekëndore, megjithëse shumë vende aktualisht e ndalojnë këtë praktikë.

stërvitje

dogo argentino i shtrirë në bar me një njollë të errët në njërin sy

Si pjesë e trajnimit duhet të theksohet se ky është një qen shumë i gjallë, në mënyrë që të ketë cilësitë e nevojshme për të mbajtur më të voglin e ndërmarrjes së shtëpisë.

Përkundër faktit se temperamenti i tij është i ndryshëm nga racat e tjera, me një proces socializimi të zbatuar në mënyrë korrekte Ai do të jetë në gjendje të ndërveprojë me qen të tjerë. Në Spanjë ka shumë teknika trajnimi duke filluar nga mësimi individual deri tek teknikat e grupeve.

Trajnimi duhet të kryhet në kushte shumë të relaksuara në një mjedis të këndshëm mjedisor, mbi të gjitha, duhet të ketë vlera të forta në shtëpi.

Sigurisht qeni është e nevojshme të bëhet e qartë pozicioni që zë brenda shtëpisë, Kjo lloj race është shumë inteligjente por gjithashtu guxon të jetë shumë dinake, mos harroni se ata kanë lindur pushtues.

Ky qen pëlqen të lutet dhe i pëlqen të provojë rojet e tij, por unë ju siguroj që ata i kuptojnë të gjitha urdhërat.

Ai është gjithashtu një atlet i shkëlqyeshëm kështu që mund të jetë një shok i shkëlqyeshëm në aktivitete të ndryshme, duke qëndruar shumë në këtë fushë ku tregon vërtet potencialin e saj, dhe është se është akoma një qen gjahu.

Ky ekzemplar është shumë i prekshëm nga abuzimi dhe britmat, prandaj as mos mendoni ta ndëshkoni atë fizikisht (këtë racë dhe çdo lloj kafshe). Ata duan të shpërblehen për sjelljen e tyre, kjo përforcohet pozitivisht në sjellje. Në këtë mënyrë, është e mundur që ai të mësojë shumë shpejt, duke e mbajtur qenin të qëndrueshëm dhe të lumtur.

Ju mund të përdorni teknika korrigjuese në mënyrë të vazhdueshme dhe të përsëritur, por qëndroni të sjellshëm. Mundohuni të përdorni teknikat e trupit sesa ato verbale, vetëm në raste të veçanta mund të përdorni një ton të fortë zëri.

Sa lehtë mërzitem seancat mësimore duhet të zgjasin maksimumi 15-20 minuta.

Ndryshoni aktivitetet, luani lojëra të ndryshme duke përfshirë detyra argëtuese dhe të zakonshme. Nëse shkoni duke alternuar, do të vini re se qeni do të reagojë me entuziazëm në vend që t'i injorojë ato si të mërzitshëm, është e pazakontë, por ai është i tillë!

Ju kujtojmë përsëri se trajnimi juaj duhet të jetë intensiv, duhet të provoni shumë stërvitje për të qenë një racë shumë aktive dhe kërkon shumë relaksim dhe stabilitet.

Si është një qen gjahu dhe nëse ka arritur një lidhje familjare, nëse vëzhgoni diçka të çuditshme ka tendencë për të mbrojtur pa menduar as për të. Duhet të shoqërohet kur janë këlyshë, kjo nuk do të thotë që nuk mund të bëhet si i rritur, por është më lehtë ta bësh në moshë të re.

Higjiena dhe kujdesi

Femër Dogo Argentino pranë pronarit të saj

Ky ekzemplar në përgjithësi është një qen i fortë dhe i fortë shumë i shëndetshëmNuk është shumë e zakonshme ta shihni atë të sëmurë, por gjithmonë duhet të keni kujdes. Më e zakonshmja që mund të paraqesë është dysplasia e hip, si dhe problemet e kyçeve, por për këtë ushqimi është thelbësor. Mos harroni se ata kanë tendencë të jenë mbipeshë!

Quiteshtë mjaft e rëndësishme që ju të shkoni te veterineri rregullisht për kontroll, ka prova të rasteve të kopjeve të racës Dogo Argjentinase kushtet e shurdhimit.

Lëkura e tyre është shumë e ndjeshme dhe ata mund të marrin djegie serioze nga ekspozimi i zgjatur në diell. Gjithashtu kur ecni gjatë ushtrimeve tuaja të përditshme merrni masa paraprake që të mos infektoheni me rriqra ose parazitë të tjerë.

Ju duhet ta pastroni shpesh për të hequr papastërtitë, disa herë në muaj do të jetë më se e mjaftueshme. Higjiena e saj në sy, gojë dhe veshë është e nevojshme që ajo të jetë e shëndetshme dhe e bukur.

Një tjetër gjë shumë e rëndësishme është se duhet të kujdesesh për sytë e tij, me një pastrim pothuajse të përditshëm për të minimizuar rreziqet e inflamacionit për shkak të së keqes së 'syve të përlotur'.

Me pak fjalë, kjo racë nuk është aspak agresive, ato janë të adhurueshme dhe janë shumë kujdestare fëmijësh. Ky është i famshmi Dogo Argentino, shok i fuqishëm, i qetë, i guximshëm, i shkëlqyeshëm madje edhe tolerant pa harruar se ai është një mbrojtës i madh i familjes sepse zhvillon një lidhje të fortë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.