Mjetet juridike në shtëpi për infeksionin e urinës në qen

Nëse qeni juaj urinon shumë, ai mund të ketë probleme

Infeksionet e traktit urinar në qen janë një nga kushtet më të zakonshme që miqtë tanë mund të vuajnë si rezultat i baktereve që përfundojnë të futen në fshikëz, duke e infektuar atë.

Edhe pse është më e zakonshme tek femrat sesa tek meshkujt, Ne duhet të jemi të vëmendshëm ndaj çdo simptome që mund të shfaqet për të marrë masat e nevojshme. Një nga ato masa është t'u jepni atyre ilaçe shtëpiake për infeksionin e urinës në qen.

Si mund ta di nëse qeni im ka një infeksion të urinës?

Mustaqet janë thelbësore për orientimin

Nëse jeni shumë i vëmendshëm ndaj kafshës suaj, do të dini sasinë e urinës që prodhon sa herë që bën biznesin e saj, veçanërisht kohën e vlerësuar në të cilën e bën. Për të përcaktuar nëse qeni juaj ka një infeksion të urinës, do të duhet të merrni parasysh sa vijon:

Urinimi ose veprimi i urinës është më i shpeshtë

Më shumë gjasa, ju do të filloni ta vëreni atë ai përpiqet të shurrë por në fund të fundit nuk mund të bëjë asgjë. Somethingshtë diçka e ngjashme me atë kur shkoni të urinoni, por duhet shumë kohë për ta arritur atë dhe në fund nuk arrin të derdhni asgjë. E njëjta gjë ndodh me qenin tuaj, nëse e vëreni këtë, është shenja e parë e një infeksioni urinar.

Sasia e ulët e shurrë në krahasim me herë të tjera

Kjo është e lidhur ngushtë me simptomën e mëparshme, sepse qeni ka vështirësi në urinim, më e sigurta është se sasia e urinës është shumë e dobët. Kjo është një tjetër nga simptomat që mund të paraqesë qeni juaj.

Do të jetë më aktiv për shkak të shqetësimit dhe dhimbjes

Me këtë nënkuptojmë atë vazhdimisht do të lëvizë, duke ecur nga një vend në tjetrin dhe mbi të gjitha, duke shkuar në vendin ku ata zakonisht lehtësohen. Kjo është për shkak të shqetësimit që ndjeni kur nuk mund të urinoni ose dhimbjes që ndjeni gjatë kësaj.

Gjaku në urinë

Në këtë pikë infeksioni është shumë më i përparuar dhe bëhet më e dukshme për shkak të pranisë së gjakut në urinë. Sasia mund të ndryshojë në varësi të fuqisë së infeksionit, pasi që ndërsa disa qen dëbojnë më shumë gjak, të tjerët jo aq shumë, deri në kthimin e urinës me një ton të lehtë të kuqërremtë.

Erë e keqe në urinë

Ky është sistemi më karakteristik nga të gjithë, pasi qentë që kanë një infeksion urinar, aroma që jep urina juaj është shumë e fortë dhe të pakëndshme. Më shumë gjasa do të vini re se ai ka një problem kur vëreni erën e urinës së tij.

Shkaqet e infeksionit të urinës në qen të moshuar

Infeksionet e urinës tek qentë janë më të zakonshme sesa mendoni, dhe te femrat është shumë më e zakonshme nëse janë të rritura. Këto infeksione ato janë për shkak të baktereve që arrijnë të hyjnë në traktin urinar nga jashtë, duke arritur në fshikëz, dhe madje mund të arrijë deri në veshka.

Ndër aspektet që mund të favorizojnë qenin tuaj të kontraktojë një infeksion, mund të jetë për shkak të një diete të dobët, mungesës së higjienës në vendin ku urinon, zhvillimit të gurëve dhe / ose tumoret, ndër të tjera. Por si i tillë, shkaqet e UTI tek qentë janë për shkak të:

  • Baktere të tilla si Escherichia Coli, e cila është vendosur në prostatën e qenit (nëse është mashkull), dhe madje arrin të jetojë në zonën anale dhe rreth organeve gjenitale.
  • Nëse qeni nuk urinon me frekuencën e nevojshme, ai do të përfundojë duke marrë këtë bakter të përmendur, pasi që urina mbart të gjithë agjentët e infeksionit sapo të arrijë të hyjë përmes uretrës.
  • Në rastin e qenve femra, meqenëse nuk kanë uretër më të madhe se meshkujt, ata tentojnë të urinojnë më pak, e cila nënkupton një shans më të madh të prekjes nga një infeksion. Ushqimet që alkalizojnë urinën rrit gjasat që qeni juaj të ketë një infeksion.

Pra, ushqimi është gjëja më e rëndësishme kur bëhet fjalë për të shmangur ndërlikimet e këtij lloji.

A mund të kenë këlyshë infeksione në urinë?

Pushtë shumë e vështirë për këlyshët të paraqesin infeksione të këtij lloji, pasi teorikisht atyre u bëhet injeksione dhe vaksina për t’i mbrojtur, kështu që është shumë e rrallë që të ndodhë kjo.

Në rast se ndodh diçka e tillë, gjëja më e shëndetshme dhe më e arsyeshme para se të aplikoni ndonjë ilaç shtëpiak është që ta merrni atë sa më shpejt që të jetë e mundur tek veterineri, pasi kjo është një situatë e pazakontë dhe nëse nuk kurohet me kohë mund të krijojë komplikime serioze në jetën e kafshës.

Nga ana tjetër, ju mund të përcaktoni nëse qenushja juaj ka një infeksion të urinës nëse vëreni se rutina dhe aktiviteti juaj ndryshojnë në mënyrë drastikeAta fillojnë të urinojnë në të gjithë vendin ose i vini re sikur janë të lodhur ose me pak energji.

Mund të jetë për shkak të një infeksioni ose ndonjë problemi tjetër. Por gjëja më e rëndësishme është që të vini re ngjyrën e urinës së tij. Nëse vini re se është shumë e verdhë (më shumë se normale), mund të jetë një shenjë e infeksionit.

Ne duhet të nxjerrim në pah një pikë jetike që nuk mund ta anashkaloni: vetë-mjekimin për këlyshin tuaj. Asnjëherë nuk duhet të jepni antibiotikë para se të këshilloheni me një veteriner. Ju mund ta përkeqësoni situatën e tij dhe në rastin më të keq, ta vrisni.

Çfarë të bëj nëse qeni im ka një infeksion urinar?

Nëse dyshoni se gëzofi juaj ka një infeksion të urinës, Gjëja e parë që do të rekomandojmë është që ta çoni te veterineri për ju për të shqyrtuar, pasi në rast se keni llogaritjet këto do të kërkojnë vëmendje veterinare në mënyrë që kafsha t'i dëbojë ato.

Duke supozuar që keni një qen të moshuar dhe jo një qenush, nëse filloni të vini re disa nga simptomat që përmendëm në seksionet e para, ju mund të parandaloni që infeksioni të përkeqësohet dhe ta ngadalësoni derisa të blini ilaçet e nevojshme.

Kështu që, ajo që ne do t'ju rekomandojmë ka një funksion të dyfishtë: të parandalojë rikthimet dhe të ndihmojë shërimin nga infeksioni, dhe midis tyre janë:

Mjetet juridike në shtëpi për infeksionin e urinës

Nëse qeni pi ujë dhe vjell ju duhet të shqetësoheni

Përmirësoni hidratimin e qenit tuaj

Nëse rishikojmë se si veprojnë infeksionet e urinës tek qentë, do të kuptohet se gjithçka qëndron në kohën kur qeni juaj urinon. Meqenëse ky është një sistem themelor që parandalon bakteret të vendosen në uretër dhe të kalojnë në fshikëz ose veshkat.

Nëse qeni juaj pi mjaft ujë, ai do të jetë në gjendje të urinojë sa herë që të jetë e nevojshme për të qenë i shëndetshëm. Gjithashtu, është e këshillueshme që të jepni hidratim më të mirë të kurvave pasi ato zakonisht nuk urinojnë mjaft shpesh. Një mënyrë praktike për t'i mbajtur kafshët shtëpiake të hidratuara është t'u jepni atyre supë shtëpie, por nuk përmbajnë kripë ose ushqime që nxisin shtimin e peshës.

Ushqeni qenve tuaj boronicat

Ndër frutat ose ushqimet që përfitojnë nga sistemi urinar i qenve është boronica. Sigurisht konsumi i tij është për të parandaluar infeksionin në vend që të veprojë, tashmë kur kafsha juaj është i sëmurë.

Ushqime dhe lëngje të pasura me vitaminë C

Gjëja kryesore që duhet të bëni kur qeni juaj tregon simptoma të një infeksioni në urinë është të përpiqeni të rrisni aciditetin në urinën e tij. Meqenëse ka vështirësi në urinim, lëngjet e portokallit, marrja e ushqimeve të pasura me vitaminë C do ta ndihmojë kafshën të dëbojë lëngjet më lehtë.

Siç mund ta imagjinoni, portokall, mandarina, boronica, kivi dhe çdo burim tjetër i pasur me vitaminë C do të jenë të dobishme për qenin tuaj. Kjo sepse vetë urina do të ketë më shumë veti acidike, të cilat do të krijojnë një ambient shumë më të pakëndshëm për bakteret e vendosura në uretër dhe të gjithë sistemin urinar të qenit.

Përdorni uthullën e mollës si pastrues “natyral”

Jo vetëm që uthulla e mollës ka veti të dobishme për njerëzit kur kanë një problem urinar, por gjithashtu favorizon qentë njësoj. Prandaj, ky ilaç i thjeshtë në shtëpi mund të ndihmojë në masë të madhe kanalet e urinës që të mos kenë aq shumë pengesa dhe kështu shmangni akumulimin e baktereve.

Shtoni pika të limonit në ujë

Ashtu si me portokallin, mandarinën dhe ushqime të tjera të pasura me vitaminë C, limoni është një ilaç i fuqishëm në shtëpi për infeksionin e urinës tek qentë. Për shkak të aciditetit, ose me fjalë të tjera, aftësia e tij për të rritur nivelet e pH në gjak, do ta bëjë kafshën tuaj të ndiejë më pak dhimbje dhe djegie gjatë urinimit.

Mbani në mend se ilaçet shtëpiake në vetvete nuk shërojnë infeksionin e urinës, ato vetëm përmirësojnë procesin e shërimit dhe i bëjnë ato më të durueshme përballë një problemi të tillë. Ajo që duam të themi është se duhet te shkosh tek veterineri dhe të jenë në përputhje me trajtimin që rekomandon.

Por, ndërkohë, mund të aplikoni disa nga ilaçet shtëpiake. Vetë qentë kanë një proces shërimi natyror shumë më të fuqishëm sesa njerëzit, kështu që ekziston mundësia që të shërohet vetvetiu nëse ushqehet dhe hidratohet mirë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.