Pse shohim kore në lëkurën e qenit tonë?

Nëse qeni juaj ka kore, ai mund të gërvishtet

një kore në lëkurë e mikut tonë me gëzof zakonisht ndodh në një zonë të caktuar, mund të jetë një plagë që është shkaktuar sepse qeni u gërvisht shumë, nga një goditje ose ndonjë kafshim që një kafshë tjetër ka dhënë, edhe pse përkundrazi, një sasi e caktuar e kore mund të jetë një shenjë që shkaku i tyre është një problem shqetësues më i madh.

Kështu që do të kemi mundësinë të bëjmë një analiza e pamjes së zgjebës, madhësia dhe sa janë afër njëri-tjetrit, është një nga hapat kryesorë që duhet të bëjmë në mënyrë që të kemi njohuri pse qeni ynë ka kore në lëkurën e tij.

Shkaqet e koreve

Qeni juaj mund të ketë kore të dermatitit

Si dhe gjithashtu duhet të jemi shumë të vëmendshëm ndaj sjelljes që mund të ketë qeni ynë, nëse shohim se ka shenja që tregojnë se ka dhimbje, nëse karakteri i tij ka ndryshuar ose, përkundrazi, ndalon së ngrëni. Për këtë arsye dhe në këtë artikull ne ju sjellim disa nga shkaqet e koreve, simptomat dhe cilat mund të jenë zgjidhjet.

pezmatim i lëkurës

Një nga sëmundjet që mund të shkaktojë kryesisht kore në lëkurën e qenit tonë është dermatiti. Ekzistojnë lloje të ndryshme të pezmatim i lëkurës, por ka vetëm dy që bien në sy pasi prodhojnë këtë problem në lëkurën e qenit dhe këto dy lloje janë këto:

Dermatiti atopik

Kjo është një sëmundje e lëkurës që nuk mund të prekë thjesht njerëzit, por gjithashtu mund të prekë lëkurën e kafshëve. Shkaqet e kësaj sëmundje nuk dihen ende plotësisht.

Ekspertët thonë se është një sëmundje e përhershme e lëkurës, e cila shfaqet kur janë të pranishëm agjentë të caktuar që irritojnë lëkurën dhe që zakonisht simptomat e para shfaqen në moshën 3 dhe 6 muajshe.

zakonisht, një nga simptomat e sëmundjes është kruajtja e rëndë, diçka që shpesh gërvishtet, plagë dhe natyrisht zgjebe shumë të përmendura në lëkurë.

Në të njëjtën mënyrë, ne mund të shohim skuqje në zona të caktuara të lëkurës së qenit dhe mund të ndodhë që ai të vuajë nga humbja e leshit. Kjo është një sëmundje që nuk ka shërim, por mund të kontrollohet nëse qeni merr të gjithë kujdesin e treguar që do të ndihmojë shumë për të lehtësuar simptomat.

Dermatiti Seborrheik

Njihet gjithashtu me emrin seborrea e qenit, kjo është një sëmundje tjetër që prek lëkurën dhe ndodh shumë shpesh tek qentë, e cila Kryesisht prek ato zona të fytyrës, këmbëve dhe gjithashtu trungut.

Kjo lloj sëmundjeje shkaktohet sepse karremi i tepërt krijohet nga ato që janë gjëndrat dhjamore, kështu që mund të shohim që shfaqen luspa të verdha ose të bardha që janë të bashkangjitura në flokë, në kore të vogla në lëkurë për shkak se kafsha gërvishtet tepër dhe shtohet për këtë ne mund të perceptojmë një erë në trupin e qenit që nuk është e këndshme.

zgjebe

La zgjebe Isshtë një sëmundje e lëkurës që shkaktohet nga marimangat, të cilat kërkojnë lëkurën e qenit si një vend për të jetuar në mënyrë që të ushqehen me keratinën dhe gjithashtu sebumin që ajo ka, kështu që ato riprodhohen shumë shpejt dhe përhapen në të gjithë lëkurën e trupit të kafshës .

Në dy llojet e zgjebës ka, qeni është kruar intensivisht në fazën e hershme të sëmundjes. Ndërsa kjo sëmundje përparon, ne mund të shohim që lëkura ngurtësohet derisa të çahet dhe kore të dallohen shumë më tepër. Në të njëjtën mënyrë, ndodh rënia e flokëve dhe aroma e keqe e trupit.

Leishmania qenit

Njihet gjithashtu si leishmaniaza, Përbëhet nga një patologji kronike pa kurim, kështu që trajtimi i sëmundjes bëhet vetëm për të zbutur simptomat dhe t'i sigurojë qenit një cilësi më të mirë të jetës. Pas infeksionit ekziston një fazë inkubacioni që mund të zgjasë minimumi 3 deri në 18 muaj, pas së cilës simptomat do të fillojnë të shfaqen.

Ndryshimet në lëkurë do të jenë progresive dhe do të bëhen më të trashaNë të, do të shfaqen kore dhe plagë, do të vërehet humbje e peshës së kafshës dhe humbje e lokalizuar e flokëve, veçanërisht në këmbë, bisht dhe kokë.

Qeni, përkundër kësaj sëmundje pa kurim, mund të ketë një jetë të mirë për sa kohë që mjekimi i treguar nga veterineri ndiqet dhe përforcohet me ushqim të shëndetshëm dhe adekuat për këto raste.

Infeksion maja

Infeksion lokal i kërpudhave mund të ketë origjinën e saj në disa shkaqeNjëri prej tyre, banjot shumë shpesh, gjithashtu vazhdon ekspozimi në ambiente me lagështi të lartë, kontakti me kafshë që janë të sëmura, mbindjeshmëria ndaj alergjenëve në mjedis dhe sëmundjet imunosupresive.

Qeni i prekur nga kërpudhat e lëkurës do të paraqesë simptoma specifike, të tilla si rënie e lokalizuar e flokëve, kruajtje dhe gërvishtje intensive, pezmatim, skuqje, kore dhe zbokth. Në rastin e koreve, ato zakonisht kanë një formë të rrumbullakosur.

Pyoderma qenit

Kjo është një sëmundje bakteriale e lëkurës e shkaktuar nga një pushtim i pleshtave në qen, i cili konsiderohet si një infeksion i thjeshtë ose mund të burojë nga një çrregullim shëndetësor ose patologji tjetër dhe të kthehet në një infeksion kompleks. Ndër çrregullimet që mund të sjellin infeksion kompleks kemi: leishmaniazë, mbindjeshmëri të lëkurës dhe të tjera.

Përhapja e pyoderma Shtë shumë i shpejtë dhe prek çdo zonë të lëkurës së kafshës, megjithëse trungu, koka dhe këmbët janë më të zakonshme. Simptomat janë ënjtja, skuqja, kruajtja e tepërt, prania e koreve dhe plagëve, këto të fundit duhet të ndiqen në mënyrë që gjendja të mos përkeqësohet nga infeksionet, prania e kore, gjakderdhja dhe qelbja.

Dietë e dobët ose higjienë e papërshtatshme

Përgjigja e koreve në lëkurën e qenit mund të jetë në dietë, zakone higjenike dhe në përgjithësi kujdesi që merr. Kur i siguroni qenit një dietë të ekuilibruar dhe cilësore, në një farë mënyre, ju jeni duke garantuar një jetë të shëndetshme që ndihmon në forcimin e sistemit të tij imunitar.

Mund të vërehet kur dieta ka mungesë të ushqyesve dhe proteinave, në pallto dhe lëkurë, pasi që të dy do të duken të shurdhërlëkurë e thatë, e pajetë, e çarë, e fortë, me kore dhe me luspa.

Nëse nuk e dini se çfarë lloji të ushqimit duhet të jepni, pyesni veterinerin tuaj për këshillë, i cili me siguri do të rekomandojë një që është në gjendje të mbulojë të gjitha nevojat e tij.

Pika tjetër e rëndësishme është higjiena e qenit, pasi nëse nuk është e saktë, do të lindin një sërë patologjish që do të sjellin zgjebe, zbokth, dëmtime etj. Këto janë zakonet e këqija të higjienës që duhet të shmangni:

Përdorni ndonjë shampo

Ideali është produkt i krijuar për lëkurën e kafshëve shtëpiake, veçanërisht kur keni lëkurë të ndjeshme ose keni dermatit pasi produkti duhet të jetë specifik për atë patologji.

Duke e larë tepër

Qeni duhet të lahet çdo muaj ose muaj e gjysmë, dhe vetëm kur ndoten dukshëm. Nëse laheni më shpesh, shtresa mbrojtëse e lëkurës tuaj prishet, duke shkaktuar kore.

Larja e qenve
Artikulli i lidhur:
Si të lahet qeni im në shtëpi

Krehni atë me furçën e gabuar

Ekziston një furçë e përshtatshme për çdo lloj pallto. Kur përdoret një i gabuar ekziston rreziku i gjenerimit të plagëve të lëkurës. Për më tepër, ato mund të shfaqen edhe nëse i krehni flokët shumë shpesh.

Qeni im ka kore në kokë

Qentë mund të kenë kore në kokë

Nëse qeni juaj ka kore në kokë, ai mund janë produkt i ndonjë prej sëmundjeve të lëkurëssiç janë leishmaniasis, mbindjeshmëri e lëkurës, zgjebe, ndër të tjera, të cilat në të gjitha rastet gjenerojnë kruajtje të tepruar që e bën qenin të gërvishtet dëshpërimisht deri në thyerjen e lëkurës, duke shkaktuar plagë, ulçera dhe kore.

Gjëja e parë është të shkoni te veterineri për një vlerësim të plotë, teste diagnostikuese që janë shumë të thjeshta të cilat do të lejojnë të përjashtoni shkaqet e mundshme dhe të gjeni origjinën e problemit.

Pse shfaqen njolla të zeza në lëkurën e qenit?

Këto njolla të zeza mund të shfaqen tek qentë e çdo moshe ose race dhe kryesisht është problemi i hiperpigmentimit, i cili ndodh kur ngjyra e lëkurës rritet tepër për shkak të prodhimit të lartë të melaninës.

Këto njolla të zeza nuk duhet të gjenerojnë alarm nëse nuk shoqërohen me simptoma të tjera anormale, megjithatë dhe për një paqe më të madhe shpirtërore, nëse shfaqen duhet të vizitoni veterinerin për të përjashtuar që është një tjetër problem shëndetësor.

Këto janë disa nga shkaqet e njollave të zeza në lëkurën e qenit:

 • Ekspozimi në diell: ato janë po aq të ndjeshme sa ne ndaj diellit dhe kur këto njolla janë produkt i ekspozimit, ato duhet të jenë të vendosura në kokë dhe mbrapa.
 • Sipas moshës: ndërsa plaken mund të shfaqen këto njolla, të cilat janë krejtësisht të padëmshme.
 • Nga fërkimi: shkaktuar nga fërkimi kur lëvizni dhe zakonisht ndodhin nën këmbë dhe sqetulla.
 • Hipotiroidismo: el hypothyroidism prodhon këto njolla së bashku me simptoma të tjera në qen të çdo race.
 • Sindroma e Cushing: të shkaktuara nga hormonet e tepërta për shkak të tumoreve në gjëndrën mbiveshkore ose hipofizës, gjithashtu nga marrja e tepërt e steroideve. Kjo gjeneron njolla të zeza në lëkurë midis simptomave të tjera.
 • Lëkura e elefantit në qen: Njihet gjithashtu si Malassezia, sepse është në një kërpudhat që është e pranishme në zona të caktuara të lëkurës së qenit. Sëmundja ndodh kur këto kërpudha infektohen dhe gjenerojnë një kruarje intensive, është kur lëkura e prekur ndryshon pamjen e saj dhe i ngjan asaj të elefantit. Majaja aktivizohet dhe zgjerohet në mënyrë të pakontrollueshme për arsye të ndryshme, sekretimin e shtuar të yndyrës në lëkurë, lagështinë e tepërt, pështymën e pleshtit, alergjitë ushqimore, mbrojtjen e ulët, seborrhea, etj.
 • Kruarje dhe lëkurë e zezë në qen: nëse qeni gërvishtet shumë dhe gjithashtu ka lëkurë të zezë, kushtojini vëmendje, pasi mund të jemi në prani të një sëmundje kronike të dermës. Në fakt, lëkura do të ndryshojë jo vetëm ngjyrën, por edhe trashësinë, një produkt i kaq shumë gërvishtjesh dhe kështu e gërryer atë.
 • Infeksioni i lëkurës me qen antibiotik: në rastet e infeksioneve të lëkurës, veterineri është i autorizuar për të përshkruar antibiotikë shumë specifik, vetëm nëse e konsideron të nevojshme. Në përgjithësi përdoren ato që përmbajnë amoksicilinë dhe klavulanat, ideale për trajtimin e infeksioneve të shkaktuara nga bakteret, veçanërisht në lëkurë dhe indet e buta të kafshës.

Pse qeni im ka një zgjebe në vesh?

Këto janë produkt i dermatozat që rrjedhin nga zgjebja kryesisht, megjithëse ato mund të kenë origjinën e tyre edhe në patologji të tjera si hipotiroidizmi, seborrea, alopecia me ndjeshmëri të butë, vaskuliti i buzës së veshit, seborrea, atopia ose miiaza, ndër të tjera.

Ato shoqërohen me simptoma të tjera si alopecia, ulçerimi, nekroza ose seborrea.

Pse shfaqen kore në surratin e qenit?

Kur surrat i qenit ndryshon dhe nëse lëkura bëhet më e trashë, e çngjyrosur dhe e korosur, duke dhënë një pamje të përgjithshme të vrazhdësisë dhe thatësisë, mund të jemi përballë një pamje të lezioneve të hiperkeratozës. Bestshtë më mirë të vizitoni një veteriner.

Trajtimi i koreve në qen

Nëse qeni juaj ka kore, çojeni tek veterineri

Trajtimi i këtyre sëmundjeve do të varet nga sa e rëndë është gjendja e qenit, përgjithësisht është një kombinim i ilaçeve orale dhe produkteve të ditës.

Temat

Pelqej shampo për të zhdukur dhjamin e tepërt Së bashku me një anti-kërpudhave, frekuenca dhe koha e përdorimit duhet të përcaktohet nga specialisti. Këto do të rekomandohen nga veterineri.

Me gojë

Medikamente antifungale orale dhe ato gjithashtu zakonisht përfshijnë disa antibiotikë për të luftuar infeksionin bakterial që shoqëron këtë lloj sëmundjeje.

Objektivi i trajtimit është përqendrimi i vëmendjes dhe çrrënjosja e gjendjes primare të lëkurës dhe në të njëjtën kohë trajtimi i infeksionit dytësor bakterial që gjeneron zgjebe.

Ky trajtim i dytë mund të zgjasë disa javë kur infeksionet janë të thella dhe kronike. Këshillohet që të administrohet në mënyrë rigoroze antibiotiku çdo ditë dhe në kohën e treguar nga specialisti, pa anashkaluar një dozë.

Trajtimi duhet të kryhet nga fillimi në fund, edhe kur vërehet se zgjebe dhe lezione janë shëruar, ndërsa lëkura gradualisht rimëkëmbet pamjen e saj të shëndetshme; Kjo pasi nëse mjekimi ndërpritet dhe bakteret mbeten akoma, sëmundja mund të riaktivizohet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ariet Haumer dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, qeni im 4 muajsh ka llojin e dytë të zgjebës ku humbet flokët dhe del një zgjebe e verdhë e çarë ... si mund ta trajtoj ...

 2.   Melisë dijo

  Përshëndetje, qeni im është 4 muaj e gjysmë, ajo po paraqet disa postime në ballin e saj që po kuptohen nga koka, flokët e saj nuk i kanë rënë në atë vend. Nuk e di pse është kjo