Racat Mini: Pembroke Welsh Corgi

Pembroke Uellsisht Corgi

El Pembroke Uellsisht Corgi Isshtë një qen race i vogël, me trup të gjatë dhe veshë të mëdhenj dhelpra që e bëjnë atë shumë miqësor. Ata janë aq të mirë sa kafshët shtëpiake, saqë familja mbretërore angleze ka disa prej tyre në Pallatin Buckingham. Ai është një qen me origjinë britanike dhe tani është bërë përfaqësues i vendit të tij.

Kjo racë është përdorur që nga fillimi i saj për tufë. Janë aktiv dhe i gjallë nga natyra, por ato i përshtaten një jete të ulur në banesa, kështu që mund ta kesh qetësisht në shtëpinë tënde pa shkatërruar asgjë. Këtij personazhi, ju duhet të shtoni inteligjencën e tij të madhe, e cila do ta bëjë trajnimin shumë më të lehtë. Nëse keni fëmijë, ata janë gjithashtu qen që tregojnë durimin dhe karakterin e tyre të mirë, kështu që nuk do të keni ndonjë problem.

Raca karakterizohet nga këmbët e shkurtra dhe trupi i gjatë. Vitet e aktivitetit, të pasuara nga një jetë më e ulur, kanë bërë trashje bëhen problem për këtë racë. Përveç kësaj, ata priren të kenë një oreks të shkëlqyeshëm, duke ngrënë në mënyrë të pakontrolluar, prandaj është më mirë që gjithmonë të raciononi marrjet e tyre dhe t'i merrni për të ushtruar në terren. Rrjedhur nga kjo mbipeshë, ekziston një problem tjetër, osteoartriti, i cili mund të dëmtojë cilësinë e jetës tuaj, prandaj rëndësia e kujdesit për shëndetin tuaj.

Megjithatë, Pembroke Uellsisht Corgi Shtë një racë e mirë për stilin e jetës së sotme, në banesa dhe me aktivitet të moderuar. Do të shkojë mirë me kafshët shtëpiake të tjera, do t'ju mbajë shoqëri, është pak lehje dhe kërkon pak kujdes. Thjesht lani një herë në kohë dhe shikoni sytë kur jeni më të rritur, pasi ato janë gjithashtu të prirura për katarakt. Përndryshe, jetëgjatësia e tij arrin 14 vjet, kështu që ju do ta vlerësoni atë kompani e madhe kohe e gjate.

Më shumë informacion - Racat mini: Zagar Italian

Imazhi - snauzi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.