Shih Tzu

Shih Tzu i artë me flokë të gjatë

kjo qen me origjine kineze Shtë një ekzemplar i vogël që pushton të gjithë me pamjen e tij të hijshme dhe karakterin e mirë. Shih Tzu është emëruar pas fjalëve kineze "qen luani", pasi ishte edukuar për t'i ngjarë një luani, edhe pse madhësia e tij është shumë afër luanit.

Aktualisht është një qen që është bërë shumë popullor në vende si Anglia. Madhësia e saj e bën atë ideal për çdo lloj shtëpie dhe sjellja e saj siguron afeksionin e të gjithë familjes. Këta qen kanë shumë tipare me Pekinezët dhe Lhasa Apso dhe janë jashtëzakonisht të popullarizuar.

Histori Shih Tzu

Shih Tzu me flokë të shkurtër

Origjina e saktë e kësaj race, e njohur gjithashtu si 'qen luani' ose 'qen krizanteme'. Me sa duket kishte tashmë qen të ngjashëm në vitin VII para Krishtit nga pikturat që janë gjetur. Ajo u prezantua në Kinë gjatë dinastisë Tang. Në Tibet ai u rrit si një perëndi Budiste, për shkak të paraqitjes së tij. Këta qen janë rritur në Qytetin e Ndaluar. Gjatë komunizmit, si kjo dhe racat e tjera të qenve shtëpiak ishin në prag të zhdukjes, pasi ato konsideroheshin luks i klasave të larta. Gjatë shekullit të XNUMX-të, këta qen u bënë të famshëm në kontinentin Evropian, gjë që siguroi vazhdimësinë e racës dhe përhapjen e saj në vendet e tjera. Sot është një racë tjetër popullore e qenve në të gjithë botën, e cila është ideale për shtëpi të vogla për shkak të madhësisë së saj.

karakteristika fizike

Shih Tzu

El Qeni Shih Tzu është i vogël, me një lartësi prej rreth 26 centimetra. Shtë pak më e gjatë se e gjatë dhe ofron një pamje qesharake. Koka e saj është e vogël në raport me trupin e saj dhe ka sy të mëdhenj dhe një surrat të shkurtër. Veshët e tij janë të vegjël, por shumë flokë, gjë që i jep asaj pamjen e vogël të luanit. Palltoja e saj është e gjatë, si në fytyrë ashtu edhe në trup, prandaj duhet të ketë kujdes të vazhdueshëm. Ka një bisht të gjatë që kaçurrela mbrapa. Ngjyra e flokëve të saj ka shumë nuanca ari, të bardhë dhe kafe.

Karakteri i qenit

Qenush Shih Tzu

Shih Tzu është një qen ideal për të gjitha llojet e familjeve, i cili është i aftë të përshtatet me të gjitha llojet e mjediseve. Ju të dy mund të shijoni një shtëpi me një kopsht dhe një apartament të vogël. Qeni ai ka një karakter shumë të mirë nga vetë natyra e tij, duke e bërë të lehtë komunikimin me të. Shtë një qen që i jep hua vetes për të luajtur dhe që zakonisht ka një humor shumë të mirë kur bëhet fjalë për të qenë me familjen e tij. Ai do të jetë një qen që do të na bëjë të shijojmë shoqërinë e tij çdo ditë. Kur janë këlyshë, kjo aspekt mund t'i bëjë disi të padisiplinuar.

Është një qen i zgjuar dhe zgjuar nuk do të vonojë shumë për të mësuar porositë. Ashtë një racë që mund të jetë paksa kokëfortë, prandaj duhet të jemi të durueshëm dhe mbi të gjitha të praktikojmë çdo ditë me ta në mënyrë që ata të përmirësojnë karakterin e tyre. Edukimi i qenit është mjaft i thjeshtë, pasi ai mëson shpejt dhe është një qen me karakter të mirë. Nëse dimë të qëndrojmë të vendosur para kokëfortësisë së tij herë pas here, do të kemi një qen shumë të bindur.

Qenush Shih Tzu

kjo qeni është gjithmonë vigjilent. Pavarësisht se është një qen i vogël, është një kafshë që është një kujdestare e mirë. Do të paralajmërojë familjen për praninë e të huajve dhe do të jetë një qen i guximshëm që është i gatshëm të mbrojë të vetët. Kjo nuk do të thotë se është një qen agresiv, por është i fortë dhe besnik.

El qeni duhet të shoqërohet me qen të tjerë dhe njerëzit. Ai është një qen i mirë dhe i shoqërueshëm, por gjithsesi duhet të mësojë të tregojë. Do të jetë e lehtë për qenin të mësojë të shoqërohet dhe të jetë me fëmijë dhe kafshë të tjera.

Shih Tzu kujdes

Shih Tzu me flokë të gjatë

Ky qen do të ketë nevojë kujdes specifik sidomos në pallto. Flokët e tij janë rritur që kur ishte qenush. Shtë një pallto mjaft e gjatë që do të ketë nevojë për shumë kujdes pastrimi. Ju duhet të blini një krehër të veçantë për flokë të gjatë që nuk prishin ose thyejnë pallton e saj. Duhet të krihet dhe detangohet çdo ditë për të shmangur nyjet dhe bllokimet e tmerreve. Padyshim, nëse pallto është e gjatë ne do të duhet të kalojmë më shumë punë. Një mundësi tjetër është prerja e flokëve në floktar në mënyrë që t’i stiloni më lehtë për një sezon. Kur qeni mban flokë të gjatë, mbajeni larg fytyrës së tij, pasi mund t’i shqetësojnë sytë.

e tyre sytë e mëdhenj mund të shkaktojnë disa probleme, kështu që duhet të shmangni që flokët t'ju shqetësojnë. Ne duhet t'i pastrojmë ato nëse shohim se kanë papastërti dhe t'i shikojmë për infeksione. Gryka e tyre e shkurtër është gjithashtu një problem për ta, pasi ata mund të kenë probleme kur marrin frymë dhe nganjëherë edhe gërhijnë.

Shëndeti i qenit

Këlyshë shih tzu

Qeni Shih Tzu është një kafshë i cili është mjaft mirë me shëndet, meqenëse jetëgjatësia e tyre është rreth 13 vjet. Ekzistojnë një numër sëmundjesh që mund të ndodhin tek qeni, të tilla si entropioni, atrofia progresive e retinës ose dysplasia e hip. Veshët e tij të trazuar dhe shumë flokë mund të jenë gjithashtu një problem që e çon atë të vuajë nga otiti.

Su ushqimi duhet te jete i mire të kujdeset për pallton e tij dhe ai duhet të ushtrojë çdo ditë për të qenë një qen i ekuilibruar dhe plotësisht i shëndetshëm. Ata priren të kenë një stomak delikat, por me një ushqim cilësor nuk do të kenë probleme kur bëhet fjalë për të ushqyerit.

Pse të mbash një Shih Tzu në shtëpi

Qentë Shih Tzu ata janë simpatikë sapo t’i takoni. Shfaqja e tyre e kafshëve të vogla të mbushura i bën të gjithë t'i adhurojnë ata që në momentin e parë, një përshtypje që riafirmohet nga karakteri i tyre i mirë dhe personaliteti i tyre i gjallë. Shtë një qen ideal për një shtëpi me fëmijë, pasi të gjithë do të kënaqen me lojërat e tyre. Shtë një qen që stërvitet lehtë dhe tregon inteligjencë të madhe. Madhësia e tij e bën atë qen të përsosur për banesa të vogla dhe të gjitha llojet e shtëpive.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.