Aksesorë për banjën e qenve: kafsha juaj e pastër dhe me shkëlqim

Ju mund të lani qenin tuaj në kopsht

Larja e qenit tuaj mund të jetë edhe një moment gazmor dhe një sprovë (veçanërisht nëse i gjori nuk i pëlqen uji). Ndonjëherë zgjedhja e aksesorëve më të mirë për banjën e qenve mund të bëjë dallimin midis një banje të mirë dhe një mediokre, në të cilën qeni del pothuajse aq i ndyrë si më parë.

Kjo është arsyeja pse ne kemi përgatitur këtë artikull mbi aksesorët e banjës për qentë, dhe përveç kësaj ne kemi përgatitur edhe një sërë këshillash për ta bërë këtë moment kaq të nevojshëm, por ndonjëherë edhe kaq kompleks, diçka më të lehtë për të dy ne. Dhe, nëse keni mbetur duke kërkuar më shumë, ne ju rekomandojmë gjithashtu këtë artikull tjetër çfarë të bëni nëse qeni ka frikë nga banja.

Aksesori më i mirë i banjës së qenve

Aksesorë dushi 2 në 1

Nëse qeni juaj ka frikë nga uji, ky aksesor është një opsion shumë i mirë për t'u marrë në konsideratë: është një lloj tubi që mbaron me një dorashka që mund të futet në dush ose në zorrë (edhe pse përshtatet vetëm me ato të Mbretërisë së Bashkuar) . Të bashkuar). Thjesht duke shtypur një buton në qendër të dorezës mund të aktivizoni ujin. Përveç kësaj, ka një rrip të rregullueshëm që të mos ju rrëshqasë nga dora dhe një dizajn ergonomik përmes të cilit jo vetëm del uji, por ka edhe efekt masazhues te qeni.

Shampo për të gjitha llojet e qenve

Një tjetër opsion shumë interesant për të larë qenin tonë është ky shampo i markës Men For San, specialist në këtë lloj produkti. Ka ekstrakte aloe vera dhe rekomandohet për shumicën e racave dhe veshjeve, si dhe për lëkurën e irrituar apo edhe me kruarje, falë përbërjes natyrale dhe hidratuese. Së fundi, Ka aromë shumë të mirë, edhe pse pa erë të fortë, për të mos e shqetësuar qenin.

Rroba e butë dhe e rehatshme

Ky rroba banjo është një tjetër nga aksesorët e banjës për qentë që mund të jetë shumë i dobishëm. Është shumë i butë dhe i rehatshëm, ka një kapuç, një mbyllje velcro dhe një rrip dhe madje një peshqir të vogël për të tharë putrat e tyre. Është në dispozicion në tre ngjyra (gri, blu dhe kafe) dhe gjashtë madhësi të ndryshme (nga madhësia XXS në XL). Shqyrtimet rreth produktit gjithashtu theksojnë se sa kohë dhe sa shpejt thahet.

tharëse qensh

Por nëse ajo që i nevojitet qenit tuaj është diçka më e fuqishme, kjo tharëse do të funksionojë mirë. Edhe pse komentet vënë në dukje se është mjaft e zhurmshme, e vërteta është se më shumë se sa të tjerat: ka disa koka, thahet dhe heq ujin pothuajse në çast dhe madje ka dy të rregullta, një për energji dhe një për ngrohje, dhe kështu. Shmangni djegien e lëkurës së kafshës suaj, si dhe një tub prej gati dy metrash. Duhen 15 deri në 20 minuta për të tharë qentë e vegjël dhe të mesëm dhe gjysmë ore për ata të mëdhenj.

dush portativ për qen

Është e qartë se dushi i ofruar nga ky produkt nuk do të ketë të njëjtën cilësi si dushi në shtëpi ose me një profesionist, por Është padyshim një produkt shumë i dobishëm nëse shkoni për kampe ose udhëtime. Është një llambë dushi që mund ta vendosni në një shishe me dy litra (megjithëse duket se funksionon vetëm me shishe sode) dhe që ofron më shumë se një minutë dush, perfekte për të pastruar qenin tuaj para se të hipni në makinë, për shembull.

vaskë e palosshme e qenve

Nëse keni një qen të vogël, një vaskë e palosshme si kjo është një mundësi shumë e mirë për të larë qenin tuaj. Duke qenë se paloset, zor se zë hapësirë, dhe mund ta përdorni edhe për punë të tjera si për ruajtjen e rrobave, lodrave... materiali është plastik, shumë i fortë dhe i qëndrueshëm dhe është rreth dyzet centimetra i gjatë dhe 21 i lartë. Ajo gjithashtu ka një vrimë të mbuluar me një tapë silikoni në bazë, kështu që ju mund të kulloni ujin pasi të keni mbaruar.

kondicioner për qen

Përfundojmë me një tjetër produkt shumë interesant me të cilin ju mund të kombinoni banjën e qenit tuaj, një kondicioner në mënyrë që leshi i tij të jetë në gjendjen më të mirë të mundshme. Është nga marka Artero, një klasik në mesin e kafshëve shtëpiake, dhe ky kondicioner në veçanti është bërë me produkte natyrale dhe rekomandohet si për macet ashtu edhe për qentë me flokë të dyfishtë, të trashë ose të shkurtër.

Banjo dhe qeni juaj: gjithçka që duhet të dini

Qeni në vaskë me zinxhir që të mos i ikë

Qeni juaj e di se si është të jetosh jetën në maksimum: rrotullimi në baltë, vrapimi nëpër park, ndjekja e pëllumbave dhe spërkatja në lumë janë disa nga idetë e tij për argëtim. Kjo është arsyeja pse qentë kërkojnë një dush të mirë herë pas here për t'i lënë ata të rinj dhe të butë si një kafshë pellushi. Por, sa shpesh duhet të lahet qeni? Dhe çfarë nevojitet? E shohim më poshtë.

Sa shpesh duhet të lahet një qen?

Përgjigja për këtë pyetje nuk është e lehtë, pasi Do të varet nga çdo qen në varësi të racës së tij dhe veçanërisht nga gjatësia e shtresës. Për shembull, qentë me një shtresë të mesme rekomandohet të lahen një herë në gjashtë javë ose më shumë. Qentë me pallto më të shkurtra, nga ana tjetër, kanë nevojë për banjë më të shpeshta, ndërsa ata me pallto më të gjata, ndryshe nga sa mund të pritej, kanë nevojë për më pak banjë.

Përveç kësaj, qentë kanë nevojë për një minimum yndyre natyrale për të mbajtur shtresën e tyre në gjendje optimale, kjo është arsyeja pse rekomandohet shumë që herën e parë që të shkoni te veterineri me qenin tuaj, të pyesni se sa shpesh duhet ta lani atë. Një mundësi tjetër është ta çoni te një kujdestar qensh, ku ata jo vetëm që mund t'i bëjnë banjë, por edhe t'i thajnë leshin dhe ta lënë si furçë.

Çfarë ju nevojitet për t'i bërë atij një banjë?

Një qen i lagur pas banjës

Edhe pse ne kemi parë më parë një përzgjedhje të produkteve shumë të rekomanduara për larjen e qenit tonë, mund të jetë e dobishme të kemi një listë me minimumin produktet që do t'ju nevojiten:

 • Shampo dhe balsam. Është e rëndësishme që ato të mos jenë për njerëzit, pasi janë shumë agresivë dhe mund të dëmtojnë lëkurën e tyre.
 • Ujë Natyrisht, për t'i kombinuar me shampo dhe balsam dhe për t'i nxjerrë nga gëzofi sapo të jetë gati, na duhet ujë. Mund të jetë në dush, por do të funksionojë edhe një zorrë kopshti.
 • Një vend për të vendosur qenin tuaj gjatë banjës. Duket budallallëk, por një legen, një banjë për fëmijë, apo edhe një pishinë e fryrë janë shumë të dobishme për të shmangur rrëmujën, për të mbajtur qenin tuaj dhe për të pasur ujë shtesë për ta larë.
 • Çmime dhe disa lodra. Ju mund t'i përdorni ato për të shpërqendruar qenin tuaj nëse nuk lahet shumë.
 • Nja dy peshqir. Duhet ta thani mirë në fund të banjës për të siguruar që të mos ketë mbetur asnjë shampo dhe të mos ftoheni.
 • Një furçë. Lyejeni atë para dhe pas larjes për ta bërë gëzofin sa më të shndritshëm dhe të imët, si dhe për të hequr nyjet apo edhe për të gjetur rriqrat.

Truket për t'i larë pa dramë

qenve u pëlqen të spërkasin

Nëse qeni juaj nuk është adhurues i madh i ujit dhe çdo herë që dëshironi ta lani, ai e bën rrëmujë, ka një sërë truket që mund të jenë të dobishme:

 • Përdorni lodra dhe çmime. E kemi thënë edhe më parë, do ta përsërisim shumë shkurt: të shpërqendroni qenin tuaj me lodra dhe qen që ta konsiderojnë kohën e banjës si një moment pozitiv, është një ide e mirë për t'i mësuar gradualisht.
 • Vishni një jakë dhe zinxhir. Sidomos nëse banjat tuaja janë jashtë, si në një oborr spanjol ose kopsht, është shumë mirë të përdorni një jakë dhe një zinxhir (përpiquni t'i bëni ato të papërshkueshëm nga uji që të mos dëmtohen). Në këtë mënyrë jo vetëm që do të mund ta kontrolloni më mirë, por edhe do ta parandaloni që të ikë.
 • Shfrytëzojeni rastin për ta bërë atë kur jeni të lodhur. Nëse qeni juaj ka qenë në një zbavitje për ndjekjen e ketrit në park, një kohë e mirë për ta larë është kur ai është i lodhur, kështu që ai do të ketë më pak energji për të rezistuar dhe madje mund ta pëlqejë dhe ta relaksojë.

Ku të blini aksesorë për banjën e qenve

Një kujdestar qensh

Në varësi të produktit, gjetja e aksesorëve të banjës së qenve mund të jetë më e vështirë ose më e lehtë. Pra, janë produkte që mund t'i gjejmë deri diku në dyqanet e përgjithshme. Për shembull:

 • En Amazona Do të gjeni një përzgjedhje të madhe aksesorësh. Megjithëse mund të ia vlen të blini një shampo të markës ose nga veterineri, ka pajisje të tjera, si peshqirë, legena, lodra... që Amazon ju vë në dispozicion dhe që do t'i dërgojë menjëherë sapo ta blini. qe ta kesh sa me shpejt ne shtepi.sa me shpejt.
 • En dyqane të specializuara të tilla si TiendaAnimal ose Kiwoko do të gjeni gjithashtu një përzgjedhje shumë të mirë të produkteve të banjës për kafshën tuaj. Këto janë dyqanet ku do të gjeni më shumë ekuilibër mes cilësisë dhe sasisë dhe diçka shumë pozitive është se ato kanë versione online dhe fizike.
 • Më në fund në dyqan si El Corte Inglés, ju gjithashtu mund të gjeni disa aksesorë interesantë dhe të lezetshëm. Nga ana tjetër, tek veterinerët mund të gjeni edhe produkte të mira dhe nëse keni dyshime, është vendi më i mirë për t'i sqaruar ato.

Shpresojmë që ky artikull mbi aksesorët e banjës së qenve të ketë qenë i dobishëm për ju për të gjetur atë që po kërkoni. Na tregoni, a pëlqen qeni juaj të lahet? Çfarë truke përdorni për ta mbajtur nën kontroll? A ka ndonjë produkt që kemi harruar ta rishikojmë dhe që ju e rekomandoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.