Aksesorë udhëtimi praktik dhe të transportueshëm për qen

Një qen argëtohet duke parë peizazhin e udhëtimit

Pavarësisht nëse do të udhëtoni në Cuenca ose nëse do të vizitoni Pyllin e Zi të largët, vera po afron dhe defekti i udhëtimit ka filluar të bëjë të vetën. Kjo është arsyeja pse ka të ngjarë që po mendoni të shkoni diku me kafshën tuaj shtëpiake, apo edhe që duhet ta bëni atë nga nevoja: në çdo rast, ka shumë të ngjarë që të keni nevojë për aksesorë udhëtimi për qentë.

Në këtë artikull Ne kemi përgatitur shumë aksesorë të ndryshëm udhëtimi për qentë në mënyrë që të dy të shkoni shumë të përgatitur dhe përveç kësaj do t'ju japim shumë këshilla për udhëtimin.. Ne rekomandojmë gjithashtu këtë artikull tjetër të lidhur me Mbrojtës i sediljeve të makinës për qen.

Aksesori më i mirë i udhëtimit për qentë

peceta udhëtimi për qen

produkti më i mirë, Më e dobishme dhe ajo që padyshim do të vlerësoni të keni në dorë nëse shkoni në një udhëtim me qenin tuaj është diçka shumë më e thjeshtë dhe më themelore nga sa mund ta imagjinoni: disa peceta.. Këto janë të dizajnuara posaçërisht për kafshën tuaj shtëpiake, janë hipoalergjike, pa aroma dhe pak të lagështa, për të hequr papastërtitë me lehtësi, si dhe janë shumë të buta dhe ideale për vende të tilla si veshët, putrat ose bubullima. Përveç kësaj, ato janë me madhësi udhëtimi, kështu që mund t'i merrni kudo.

Katër kupa të palosshëm

As më shumë e as më pak se katër tasa silikoni të palosshëm, me kapacitet 350 ml, është ajo që do të gjeni në këtë renditje. Duke qene prej silikoni, lahen shume lehte dhe teper rezistente, pervec kesaj mund te palosen derisa te jene nje lloj rrethi shume i sheshte dhe i menaxhueshem dhe secila vjen me karabinerin e vet ne menyre qe t'i mbani te varura. ku të doni dhe keni gjithmonë në dorë Kupat janë blu, jeshile, rozë dhe të kuqe.

Udhëtimi me feromone kundër stresit

Ndonjëherë udhëtimi mund të jetë një tmerr i vërtetë, veçanërisht nëse qeni juaj e ka të vështirë. Kjo është arsyeja pse ka feromone si këto nga Adaptil, një markë e specializuar në produkte natyrale për të reduktuar stresin e kafshës suaj. Kjo vjen në format udhëtimi, kështu që ju mund ta çoni kudo që dëshironi dhe mund ta qetësoni kafshën tuaj shtëpiake. Sidoqoftë, mbani në mend se çdo qen reagon ndryshe ndaj këtyre llojeve të produkteve dhe se disa funksionojnë më mirë se të tjerët.

Ushqyes dhe pije e lirë e udhëtimit

Marka gjermane Trixie ka këtë produkt interesant, që kushton rreth 8 euro, me të cilin mund të bartni deri në dy litra ushqim dhe i cili gjithashtu përbëhet nga dy pijanec (ose një pijetore dhe një ushqyes, varësisht se si e shikoni) 0,750 l secila. Përveç kësaj, mund te futen ne lavastovilje, keshtu qe lahen shume lehte dhe kane baze gome qe te mos rreshqiten.

Ndenjëse e rehatshme përforcuese e makinës

Sepse qeni juaj nuk është thjesht një njeri i zakonshëm, ai është mbreti i shtëpisë dhe si i tillë, ai ka nevojë për fronin e tij kur të hyjë në makinë. Kjo është një ndenjëse shumë e butë dhe e rehatshme, me dy rripa sigurie për ta rregulluar atë në makinë dhe një të tretë për ta mbajtur atë dhe për ta bërë atë të rehatshme, por të sigurt. Përveçse ka një dizajn të lezetshëm, është shumë i lehtë për t'u pastruar, sepse mund ta vendosni në lavatriçe, dhe ka një xhep anash që të mund të ruani atë që ju nevojitet juve ose qenit tuaj.

Qese pëlhure për të mbajtur ushqimin

Një zgjidhje tjetër shumë e përshtatshme nëse doni të merrni me vete ushqimin e qenit tuaj është kjo çantë praktike në të cilën mund të ruani deri në 5 kilogramë ushqim. Ka pëlhurë që rrotullohet, mund ta pastroni me makinë dhe gjëja më e mirë është se e mban ushqimin të freskët derisa qeni të dëshirojë të hajë. Përveç kësaj, ajo ka një xhep praktik për të mbajtur ushqyesin e palosshëm dhe një tjetër me rrjetë për të mbajtur, për shembull, çelësat.

shishe me ujë udhëtimi

Dhe përfundojmë me këtë lista e aksesorëve të udhëtimit për qentë me një element më jetik nëse do të udhëtoni me kafshën tuaj: një shishe uji udhëtimi. Kjo është shumë praktike sepse ka një mbyllje sigurie dhe, përveç kësaj, një nga skajet është në formën e një tasi në mënyrë që qeni juaj të mund të pijë rehat pa pasur nevojë për një tas. Gjithashtu, nëse ka mbetur ujë, mund ta ktheni në pjesën tjetër të enës shumë lehtë.

Rekomandime për të udhëtuar me qenin tuaj

Kur udhëtoni me avion duhet të merrni masa paraprake shtesë

Tani që vera po afron, ju mund të planifikoni të shkoni diku me pushime me qenin tuaj për të thyer rutinën dhe për t'u çlodhur. Megjithatë, të udhëtosh me qen nuk është tamam njësoj si t'i marrësh për një shëtitje në park. Kjo është arsyeja pse ne kemi përgatitur këtë listë me këshilla që mund t'i zbatoni për çdo lloj transporti, por veçanërisht për makinën:

Përgatitni qenin tuaj për udhëtim

Nuk ka asgjë më pak të rekomandueshme sesa të shkoni nga zero në njëqind me kafshët tona shtëpiake, prandaj, shmangni në çdo mënyrë mbylljen e qenit tuaj në makinë për një udhëtim të gjatë pa u trajnuar më parë. Dhe si stërviteni? Epo, pak nga pak, dhe siç e kemi rekomanduar herët e tjera: në këtë rast, filloni ta mësoni qenin tuaj me makinën, për shembull, duke e afruar, duke e lënë të nuhasë, në zhurmat... kur përdoret. për të, ju mund të filloni të bëni udhëtime të shkurtra dhe të shkoni në to duke u zgjatur gradualisht.

Përgatitni një komplet të përshtatshëm udhëtimi

Dhe me i përshtatshëm nuk nënkuptojmë disa kikirikë për të ngrënë, por i përshtatet nevojave tuaja dhe atyre të qenit tuaj. Për shembull, një transportues i miratuar është jetik në rastin e aeroplanëve, duke ofruar siguri me rripa dhe një transportues në makinë, dhe, natyrisht, një shishe dhe një ushqyes udhëtimi, veçanërisht nëse është një udhëtim i gjatë. Është gjithashtu e dobishme të përgatisni një çantë të ndihmës së parë (nëse është e nevojshme me ilaçe që tashmë i merrni), qese plastike për kur duhet të bëni jashtëqitje dhe çdo gjë tjetër që mund t'ju nevojitet.

lini një takim tek veterineri

Gjithashtu rekomandohet shumë që të lini një takim me veterinerin disa ditë përpara se të bëni ndonjë udhëtim. Në këtë mënyrë ju mund të kontrolloni kafshën tuaj dhe të kontrolloni nëse është në gjendje të mirë shëndetësore, si dhe të pyesni veterinerin për mjekimin, madje edhe nëse është e këshillueshme t'i jepni një pilulë për sëmundjet e lëvizjes ose ta bëni atë të flejë dhe të kalojë më mirë. .

Një qen nxjerr kokën nga dritarja

Mos e lini kafshën tuaj vetëm

Sidomos nëse udhëtoni me makinë, mos e lini kafshën tuaj brenda automjetit, jo vetëm sepse mund t'ju rrëmbejë nga vapa, por sepse është mizore. Në fakt, në disa vende mund të gjobitesh edhe për abuzim me kafshët.

Konsiderata shtesë nëse udhëtoni me avion

Nëse udhëtimi me aeroplan si njeri është tashmë një odise, mbajtja e kafshës suaj është një detyrë pothuajse titanike. Kjo është arsyeja pse ne shpresojmë që ju këto këshilla janë të dobishme që kemi përgatitur:

 • Së pari, mbani gjithmonë dokumentet tuaja udhëtimet dhe se ato janë të përditësuara.
 • Siç thamë më parë, udhëtoni gjithmonë me një transportues të miratuar posaçërisht për udhëtimet ajroreveçanërisht për sigurinë tuaj.
 • Në transportues, për më tepër, vendosni një etiketë identifikimi me emrin e kafshës suaj, një foto, si dhe emrin dhe të dhënat tuaja (telefoni është veçanërisht i rëndësishëm) dhe, me shkronja të mëdha, "live cargo" ('live cargo'), për të treguar se është një kafshë dhe se duhet të kenë kujdes. Gjithashtu këshillohet që të mbani një foto të kafshës suaj në rast se ajo shpëton.
 • Tregojini të gjithë stafit në bord se po udhëtoni me kafshën tuaj (jo për t'ju bërë të dukeni të lezetshëm, por për t'i bërë të vetëdijshëm se në avion ka edhe një qenie të gjallë dhe ta marrin parasysh atë).
 • Së fundi, nëse avioni vonohet, njoftoni stafin e linjës ajrore dhe kërkojuni të kontrollojnë nëse ai është mirë.

Ku të blini aksesorë udhëtimi për qen

Një qen shikon nga dritarja e trenit

Ndoshta sepse janë një produkt shumë specifik, nuk është veçanërisht e zakonshme të gjesh produkte udhëtimi projektuar posaçërisht për qen. Ndër vendet më të zakonshme, për shembull, gjejmë:

 • En Amazona, mbreti i produkteve të të gjitha llojeve, do të gjeni një numër të madh produktesh të dizajnuara posaçërisht për të udhëtuar me qenin tuaj, si p.sh., mbajtëse, rripa që janë të lidhur në rripin e sigurimit, shishe dhe ushqyes udhëtimi... gjithashtu... , me opsionin e tij Prime i keni në shtëpi në një moment.
 • En dyqane të specializuara në kafshë si TiendaAnimal ose Kiwoko do të gjeni gjithashtu shumë produkte për të udhëtuar me kafshën tuaj. E mira e këtyre dyqaneve është se, pavarësisht se kanë më pak larmi, ato janë të cilësisë së lartë dhe mund t'i vizitoni edhe personalisht për t'i kontrolluar nga dora e parë.
 • Së fundi, në disa veterinar mund të gjeni transportues dhe ndonjë produkt tjetër, megjithëse nuk është e zakonshme. Edhe çmimi ka tendencë të jetë disi më i lartë se në dyqanet e tjera, por e mira është se mund të kërkoni këshilla nga një profesionist dhe gjithashtu mund të blini ilaçet që ju nevojiten për udhëtim.

Shpresojmë që ky artikull mbi aksesorët e udhëtimit për qen t'ju ketë ndihmuar të planifikoni Më mirë ai arratisje apo ai udhëtim i gjatë që duhet të bëni me kafshën tuaj shtëpiake. Na tregoni, a keni udhëtuar ndonjëherë diku me qenin tuaj? Si ishte përvoja? Mendoni se na ka munguar rishikimi i një produkti interesant?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.