Arsyet më të mira për të adoptuar sesa për të blerë

Grua me dy qen.

Sipas një studimi të kryer nga Fondacioni i Afinitetit, vitin e kaluar ata u shpëtuan 104.447 qen dhe 33.335 mace të braktisura në Spanjë. Kjo shifër alarmante jo vetëm që shkakton vdekjen e qindra prej tyre për shkak të dehidratimit, përplasjes dhe incidenteve të tjera të rënda, por është gjithashtu shkas për aksidente të shumta rrugore dhe sulme nga këto kafshë, të cilat ndihen të frikësuar dhe të hutuar. Prandaj, adoptimi mund të jetë një ide e shkëlqyeshme.

Si rezultat, strehimoret mezi mund të strehojnë një numër të madh të kafshëve që kanë nevojë për të çdo vit. Problemi përkeqësohet nëse, përveç kësaj, ata që dëshirojnë të blejnë një kafshë shtëpiake drejtohen në dyqane dhe mbarështues, në vend që të japin një shans i dytë atyre që kanë më shumë nevojë.

Shumë herë këta njerëz veprojnë sipas miteve të rreme që gjejmë për kafshët e braktisura. Nuk është e vështirë të dëgjosh deklarata të tilla si qentë e braktisur pësojnë trauma të pariparueshme ose se janë të sëmurë nga bashkëjetesa me kafshë të tjera në strehimore. Në këtë artikull ne i hedhim poshtë këto deklarata të gabuara dhe paraqesim disa arsye bindëse për të zgjedhur birësimin.

Ofroni një shans të dytë për dy kafshë

Duke birësuar një kafshë ju jo vetëm hapni dyert e shtëpisë tuaj dhe zemrën tuaj; Ju gjithashtu lejoni që dikush tjetër të shijojë hapësirën e lirë të lënë nga i pari në strehën që e ka marrë brenda. Le të kemi parasysh se përqindja joproporcionale e kafshëve shtëpiake të braktisura e bën jashtëzakonisht të vështirë ofrimin e strehimit për ata që kanë më shumë nevojë për të.

Shtë më ekonomike

Shumica e mbrojtësve shpërndajnë kafshët e tyre pasi të jenë sterilizuar, vaksinuar dhe identifikuar zyrtarisht. Kjo përfaqëson një kursim të rëndësishëm ekonomik për menaxherët e tyre të ardhshëm, sepse megjithëse këto shoqata marrin një shumë minimale për të mbajtur kartën e vaksinimit të azhurnuar, ai është akoma një proces shumë më i lirë sesa ai që kërkohet nga klinikat veterinare. Gjithashtu, disa raca mund të bëhen vërtet të shtrenjta përmes shitjes në dyqane dhe mbarështues.

Ne shmangim bashkëpunimin në shitjen korruptive të kafshëve shtëpiake

Megjithëse ka shumues të cilët respektojnë standardet themelore të higjienës dhe kujdesit për mirëqenien e kafshëve të tyre shtëpiake, është gjithashtu e vërtetë që pas shumë prej këtyre bizneseve ekziston një korrupsion i fuqishëm. Industria e blerjes dhe shitjes së kafshëve shtëpiake shpesh përfshin kafaze të mbipopulluara, kushte të mjerueshme higjienike, shfrytëzim të femrave për të arritur një riprodhim më të madh, madje edhe vdekje nga sëmundjet dhe mungesa e kujdesit. Duke paguar për një kafshë, ju mund të ndihmoni në mirëmbajtjen e kësaj situate të rëndë.

Kënaqësia personale

Të jesh i vetëdijshëm se po i jep një shans të dytë një kafshe në nevojë është vërtet shpërblyese. Për më tepër, të jetosh me të sjell përfitime të panumërta. Në rastin e qenve, ata na ndihmojnë të ulim stresin, të përmirësojmë gjendjen shpirtërore, të shoqërohemi me të tjerët dhe, në fund të fundit, të jemi më të lumtur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)