Arsyet pse një qen pi ujë dhe vjell

Nëse qeni pi ujë dhe vjell ju duhet të shqetësoheni

Uji është thelbësor për jetën dhe ju dhe qeni juaj keni nevojë për të në doza të përditshme. Kur qeni është i sëmurë, marrja e ujit rekomandohet gjithmonë si pjesë e kujdesit të rekomanduar, pasi që hidratimi është thelbësor për shëndetin dhe procesin e shërimit të çdo sëmundjeje.

Sidoqoftë,çfarë duhet të bëj kur qeni im pi shumë ujë dhe vjell? Një situatë si kjo ngre shqetësime, duke mos ditur çfarë të bëjmë ose të paktën pse trupi i qenit reagon kështu, kështu që ju ftojmë të lexoni artikullin vijues.

Kur të shqetësohemi?

Gjeni se çfarë të bëni nëse qeni juaj vjell

Kur ka dehidrim

Kjo në përgjithësi është shkaku kryesor i të vjellave të qenve menjëherë pas pirjes së ujit. Çfarë është dehidrimi? Ndodh kur sasia e ujit të konsumuar nga qeni nuk është e mjaftueshme, kështu që trupi fillon të prishet.

Tani nëse qeni është i dehidruar, A nuk do të ishte më normale që problemi të përmirësohej nëse përdorni ujë? ¿Pse po vjell? Kur qeni ndihet i dehidruar dhe ka një burim uji afër, ai do të përpiqet të pijë sa më shumë që të jetë e mundur ekuilibroni trupin tuaj; Sidoqoftë, kontrasti midis gjendjes së trupit të tij dhe sasisë së papritur të ujit do të shkaktojë një lloj shoku, e cila do të shkaktojë të vjella.

Si rezultat, ai lejon që qeni të ketë qasje në sasi të moderuar të ujit në varësi të tij madhësia dhe pesha, duke ndaluar pirjen për disa minuta para se të vazhdoni të pini. Kjo do t'ju ndihmojë gjatë transferimit te një veteriner, i cili do të jetë në gjendje t'ju rekomandojë. masa të tjera në varësi të gjendjes së qenit, përveç përcaktimit të shkaqeve të dehidrimit.

Kur ka parazitë të zorrëve

L parazitët e zorrëve janë një problem që mund të prekë të dy këlyshët dhe qentë e rritur, disa janë të qetë dhe vështirë të thuhet se po përdorin qenin e tyre mikpritës, ndërsa të tjerët sjellin të ndryshme probleme shëndetësore, si të vjella.

Nëse qeni juaj vuan a infektimi parazitar, ju mund të vjella pasi të keni pirë ujë në një moment, i cili do të shoqërohet nga një tjetër simptoma si diarreja dhe në këlyshë, distension i stomakut.

Kur ka diabet

Diabeti në qen është më e zakonshme sesa mendoni dhe një nga kryesore simptomat e diabetit te qentë është një rritje e konsiderueshme e konsumit të ujit, pasi sëmundja parandalon që trupi i qenit të thithë siç duhet lëndët ushqyese nga ushqimi.

Gjithashtu, ndër simptomat e tjera të diabetit janë të vjella dhe humbje peshe, kështu që nuk është e çuditshme që nëse është sëmundje që prek qenin tuaj pas pirjes së ujit. Nëse dyshoni për këtë, ju rekomandojmë që të shkoni menjëherë te veterineri dhe ta paraqisni qenin tuaj tek të gjithë testet e nevojshme.

Kur ka dëmtime renale

La dështimi i veshkave Isshtë një sëmundje tjetër që ndikon në cilësinë e jetës së qenit tuaj dhe mund të jetë fatale. Shkaktohet nga a larmi të problemeve shëndetësore, duke filluar nga kanceri në helmim, i cili kërkon shumë kujdes, siç është përdorimi i ushqimeve specifike për qentë me probleme të veshkave.

Ka disa simptomat e pamjaftueshmërisë dhe midis tyre, ne gjejmë një etje e tepruar, gjë që mund të çojë në të vjella të qenit tuaj.

Kur ekziston një paaftësi për të thithur natriumin

Ky problem quhet hipokalciemi, paaftësia e trupit të qenit për të thith natriumin nga ushqimi dhe uji. Ky çrregullim, si sëmundjet e tjera, duhet të diagnostikohet nga një veteriner.

Nëse qeni juaj vuan nga diarre, jo vetëm që do të pijë shumë më shumë ujë, por edhe do të pijë vjell dhe vuan nga diarreja, ndër shenjat e tjera që kërkojnë vëmendje. Ekzistojnë disa shkaqe të pamundësisë për të thithur natriumin, duke përfshirë dështimin e veshkave dhe disa ilaçe.

Kur të shqetësohemi? të vjella të rastit Nuk duhet të jetë shqetësim për ju, pasi nganjëherë mund të shkaktohet nga ushqime që shqetësojnë stomakun tuaj dhe madje edhe nga ushqimi i regurgituar për t'ju ndihmuar t'i tretni ato, gjë që është krejt normale.

Shkaqe të tjera pse qeni juaj mund të vjellë

Zbuloni pse qeni vjell

Përveç arsyeve pse duhet të shqetësoheni për qenin tuaj nëse pi ujë dhe vjell, e vërteta është se ka shumë më tepër arsye pse ai mund ta bëjë këtë, jo vetëm ato që kemi përmendur. Dhe disa janë të rëndësishme për tu mbajtur në mend pasi kafsha juaj po ju jep një paralajmërim.

Prandaj, ne do të komentojmë këtu arsye të tjera pse të vjella mund të ndodhë me ujë (nga më të butët, te ato që përfshijnë pak më shumë rrezik):

ushtrim

Imagjinoni që keni një qen që sapo ka ardhur nga ushtrimet me ju. Ai ka qenë duke vrapuar, duke kërcyer dhe duke u argëtuar pranë jush, dhe kur të kthehet në shtëpi, ai shkon direkt te kova e tij me ujë dhe fillon të pijë. Çfarë mendoni se mund t’i ndodhë? Gjëja më logjike është se ky ujë nuk ndihet mirë për të dhe, në fund të fundit, ajo që e bën atë të vjellë sepse është shumë i ngazëllyer dhe, kur ai "mbush veten" me ujë në atë gjendje, trupi i tij e refuzon atë.

Nëse kjo ju ndodh, thjesht duhet të përpiqesh të mos pish ujë sapo të mbërrishPor jepi pak kohë për tu rikuperuar. Ju gjithashtu duhet t’i sillni një shishe ujë kur të jeni jashtë në mënyrë që kur të ndaloni ushtrimet dhe të relaksoheni, ai të pijë pak që të mos dehidrohet (ose uji të ndihet keq).

pancreatitis

Pankreatiti, si kjo sëmundje te njerëzit, është një sëmundje shumë e rëndë që duhet të trajtohet shpejt. Dhe po, mund të jetë një nga arsyet pse qeni juaj vjell kur pi ujë. Ne shpjegojmë.

Pankreasi është midis stomakut dhe zorrës së hollë. Responsibleshtë përgjegjës për tretjen e ushqimit, por edhe për kontrollimin e niveleve të sheqerit në gjak. Sidoqoftë, kur nuk funksionon mirë, dhimbja ndodh papritmas në të gjithë barkun, sikur ju dogjën. Gjithashtu, ju nuk doni të hani, por dëshironi të pini. Problemi është se pankreasi, duke qenë i përflakur, e sheh ujin si një substancë të rrezikshme dhe ju bën të vjella. Në fakt, edhe nëse nuk keni asgjë në stomak, do të jeni në gjendje të vjellni një lëng të holluar me ujë (i cili gabimisht quhet pështymë).

tumor

Po, diçka që jo shumë e dinë është se disa tumore në stomak janë të afta të shkaktojnë të vjella në qen kur pinë, ose gjithashtu kur hanë.

Në fakt, Në varësi të vendit ku ndodhet tumori, mund të jetë më i shpeshtë (ose më pak), shfaqja e të vjellave. Për shembull, nëse është në tru, ai ka një zonë që është përgjegjëse për dhënien e urdhrit për të vjella dhe, nëse shtypet mbi të, qeni nuk do të jetë në gjendje të bëjë asgjë më shumë se kaq.

Toksike

Së fundmi, ne duam të flasim me ju në lidhje me ushqimet, ose substancat që qeni juaj mund të hajë brenda ose jashtë shtëpisë dhe që mund të shkaktojnë të vjella. Gjëja më normale është ajo qoftë me ushqim, por edhe vetë uji mund të jetë toksik.

Për shembull, kur pini në zona ku është mbushur uji, apo edhe jo ujë i pijshëm. Në rastin e shtëpisë tuaj, duhet të siguroheni që kova ose vendi ku qeni ka ujë të jetë i pastër, uji është i pastër dhe mbi të gjitha që nuk ka krimba, pasi gjithçka që do të bëjë dëmtojë atë (shumë) në trupin tuaj.

A është kjo arsyeja pse pirja e ujit ju bën të vjella? Ka shumë të ngjarë të ndodhë, sepse trupi juaj refuzon ujin dhe përpiqet të mbrohet kundër diçkaje që është e rrezikshme për të.

Çfarë të bëj nëse qeni im pi ujë dhe vjell?

Bëni kujdes me ujin që pi qeni

Tani që i dini shkaqet e shumta pse qeni juaj pi ujë dhe vjell, është koha të zbuloni se çfarë të bëni nëse kjo i ndodh kafshës suaj. Pavarësisht nëse caktoni një takim me veterinerin tuaj, është e rëndësishme që të ndiqni këto udhëzime, sepse ato do t'ju ndihmojnë të dini se sa serioze mund të jetë situata.

Kontrolloni të vjellat

Po, e dimë. Nuk është e këndshme ajo që po ju kërkojmë, por nëse qeni juaj ka pirë ujë dhe ka të vjella, duhet të dini nëse ka ndonjë shenjë në atë të vjella që mund të na vërë në gatishmëri. Për shembull, në atë pellg që keni bërë, a ka gjak? Ka ushqim Ndoshta biliare?

Në varësi të asaj që gjeni, këshillohet të shkoni urgjentisht tek një specialist.

Shikoni nëse ai e përsërit atë

Shumë qen mund të pinë ujë, të vjellin dhe pastaj të vazhdojnë si asgjë. Edhe kthehuni tek uji i pijshëm dhe mos lejoni që asgjë t’i ndodhë. Shtë një sjellje që, nëse nuk vërehen simptoma të tjera, as nuk përsëritet shpesh, nuk duhet të shqetësohemi shumë.

Tani, për të qëndruar i qetë, duhet të vëzhgoni qenin tuaj për disa ditë. A po vazhdon si zakonisht? A keni ndaluar së ngrëni? A jeni ende të vjella? Ne e dimë që ju nuk mund ta vëzhgoni atë 24 orë në ditë, por Rekomandohet që të përpiqeni të dini nëse ende keni probleme dhe, mbi të gjitha, të vjella pa ndonjë arsye të dukshme.

Bëni kujdes me ujin

Nëse një qen pi ujë dhe vjell, gjëja më e keqe që mund të bësh është t'i japësh më shumë ujë (ose të kesh më shumë mundësi). Uji është i aftë të irritojë stomakun, dhe të shkaktojë më shumë të vjella. Prandaj, ju duhet ta kontrolloni atë dhe që, për një kohë, ai nuk ka qasje në lëng.

Kjo nuk do të thotë që e keni pa orë të pijshëm, por do të thotë që ju duhet që stomaku juaj të qetësohet për të parë nëse e njëjta gjë do të ndodhë përsëri (dhe nëse po, këshillohuni me veterinerin tuaj).

Nëse përsëritet disa herë, tek veterineri!

Normalisht, një qen mund të pijë ujë dhe të vjella disa herë; por më pas mund të ndihet mirë. Pra, nuk është diçka për të cilën duhet të shqetësoheni. Tani, që nëse ndodh vetëm në mënyrë sporadike.

Çfarë ndodh nëse fillon të jetë një konstante? Epo, atje ju duhet të merrni masa për këtë çështje, dhe kjo fillon me caktoni një takim me veterinerin tuaj dhe tregojini se çfarë ju çon tek ai. Ai ndoshta do të bëjë disa analiza për të kontrolluar sistemin tuaj të tretjes për të gjetur shkakun dhe, në rast se nuk e shihni dhe vazhdoni me problemin, ai do të hetojë më tej.

Të vjellat shpesh mund të jenë simptomë e problemeve mjekësore; por shumë të tjerë janë thjesht "se ai ka një trup të keq në atë moment".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.