Australian Cattle Dog, miku më i mirë i sportdashësve

Qeni Australian i Gjedhit pëlqen të jetë jashtë vendit

A e doni sportin? A keni ëndërr të jeni në gjendje të praktikoni një me një partner me gëzof? Nëse është kështu, atëherë Australian Cattle Dog ka të ngjarë të jetë qeni që po kërkoni. Dhe është se kjo kafshë madhështore është… si ju: një adhuruese e ushtrimeve fizike. Ai i pëlqen të dalë për shëtitje të gjata dhe të vrapojë.

Nuk është një racë shumë e njohur, por ne besojmë se ky artikull do të shërbejë për ta bërë atë edhe më shumë. Zbuloni si është Qeni Australian i Gjedhit.

Origjina dhe historia e Qenit Australian të Gjedhit

Që bariu juaj i bagëtive Australiane të jetë i lumtur, duhet ta nxirrni për një shëtitje të përditshme

Protagonisti ynë, i njohur si lopa australiane ose, në anglisht, qen australian bagëti, është një qen që e ka origjinën në Australi. Kolonëve evropianë që migruan në territorin në fund të shekullit të XNUMX-të dhe fillimit të shekullit të XNUMX-të kishin nevojë për qen bagëti që mund të drejtonin dhe kontrollonin bagëtinë në kushte ekstreme të nxehta dhe të thata në pjesën më të madhe të Australisë. Fatkeqësisht, ata nuk ishin në gjendje ta bënin këtë.

Në vitin 1849, një burrë me emrin Hall kaloi në mal malin e zogjve me dingo.. Rezultati ishte fillimi i racës që ne e njohim sot si Australian Australian Cattle Dog. Sidoqoftë, për ta bërë atë më të bindur, ai kaloi shtigje me Dalmat, turi i demit dhe leshterikët australianë, me të cilët në fund u arrit, jo vetëm që ishte më i shoqërueshëm, por edhe më rezistent.

karakteristika fizike

Shtë një qen me trup të fortë dhe të shkathët e mbrojtur nga një shtresë e dyfishtë: ajo e jashtme përbëhet nga qime të forta dhe të lëmuara dhe ajo e brendshme nga qime të shkurtra dhe të dendura. Mund të jetë thembra blu ose blu, ose thembra e kuqe ose e kuqe me njolla. Koka është e fortë dhe ka sytë vezake, të mesme, kafe të errët. Veshët janë mesatar, të ngritur dhe pak të theksuar.

Qeni mashkull ka një lartësi në thahet midis 46 dhe 51 cm, dhe femra është midis 43 dhe 48 cm. Peshon midis 25 dhe 50 kg.

Ka një jetëgjatësi prej 12 deri 14 vjet.

Sjellja dhe personaliteti

Qeni i Gjedhit Australian është një kafshë besnike, trime, inteligjente dhe energjike. Ai merr shumë dashuri dhe besim te një person, megjithëse kjo nuk do të thotë që ai nuk e do pjesën tjetër të familjes. Në fakt, mund të jetë një shoqërues i mirë për fëmijët më aktivë, për sa kohë që merret për shëtitje dhe ushtrime fizike çdo ditë, pasi nuk është i përshtatshëm për njerëzit që janë ulur.

Kujdesi Australian Dog Dog

ushqim

Ideali është t'i jepni asaj një ushqim cilësor, të pasur me mish. Meqenëse është mishngrënës, nëse i japim një vakt që përmban drithëra, mund të përfundojë me një intolerancë ushqimore, apo edhe të ketë probleme shëndetësore. Por duhet ta dini se në treg ka shumë marka ushqimesh, kështu që për të zgjedhur atë që ju bind më shumë, duhet të lexoni etiketën e përbërësve, të cilët renditen nga përqindja më e lartë në më të ultën.

Kohë pas kohe, dhe si shpërblim, është interesante t'i ofrosh atij kanaçe me ushqim të lagur. Por kini kujdes, vetëm në mënyrë sporadike. Nëse e jepni shumë shpesh, mund të mësohet dhe të refuzojë ushqimin e thatë.

higjienë

Qeni Australian i Gjedhit është një qen sportiv, i gjallë, prandaj është normale që ai të ndotet rregullisht, veçanërisht nëse e merrni përreth fushës. Duke marrë parasysh këtë, lajeni atë një herë në muaj, dhe nëse është e nevojshme, pastroni pallton e tij me një leckë më parë. Nëse preferoni, mund të përdorni shampo të thatë, pasi ky është një produkt që nuk ka nevojë për ujë për të përmbushur funksionin e tij.

Çdo ditë këshillohet që t'u hidhni një sy veshëve të tyre. Nëse janë shumë të ndotura, pastroni ato me pika specifike veshi që rekomandon veterineri juaj.

ushtrim

Siç thamë më parë, është një qen i përsosur për atletët. Ai është një bari, dhe si i tillë Shtë një kafshë që duhet ta nxirrni për të bërë sport çdo ditë. Për më tepër, nëse keni një fermë me dele (ose bagëti të tjera) ose keni mundësinë të shkoni në një, mos hezitoni ta trajnoni atë për të zhvilluar aftësitë e tij si një qen i deleve.

Por mos u shqetëso sepse nëse nuk mundesh, ke gjithmonë mundësinë ta marrësh me vete për një vrapim, ose për shëtitje të gjata kudo që jeton, ose në fshat.

shëndetësor

Bariu i Gjedheve Australian është një barishte që gëzon shëndet të mirë të përgjithshëm, por për fat të keq ka disa sëmundje që janë specifike për racën: dysplasia hip, shurdhim, atrofi progresive dhe çrregullime obsesive kompulsive. Kjo e fundit, duke qenë më shumë mendore sesa fizike, mund të shmanget, ose të paktën të zvogëlojë rrezikun e vuajtjes prej tij, me trajnimin e duhur dhe ushtrimet fizike të përditshme.

Australian Australian Cattle Dog ka një pamje simpatike.

Sa kushton një qen bagëti australian?

A mendoni se ju dhe familja juaj mund të siguroni një shtëpi të mirë për një qenush Australian Cattle Dog? Kujdesuni për të gjatë gjithë jetës së tij, nxirreni një shëtitje dhe / ose vraponi, sigurohuni që ai të ketë vëmendje veterinare kur ka nevojë për të ...

Nëse jeni të vendosur, atëherë duhet të dini se një qenush kushton rreth e rrotull 500 euro.

Fotografitë Australian Cat Dog

Shijoni këto foto të kësaj race të bukur:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.