Entlebuch Mountain Dog, një qen i adhurueshëm

Kujdesuni për qenin tuaj malor Entlebuch për ta bërë atë të lumtur

Qeni i racës Entlebuch Boyero është një qen me gëzof me një fytyrë dhe pamje shumë të ëmbël.. Ai e bën veten të dashur që në momentin e parë kur arrin në shtëpi dhe kjo është diçka që të vegjlit në familje me siguri do ta duan.

Nuk është e vështirë të stërvitesh, për sa kohë që pas çdo seance shpërblehet me një lojë tjetër, kështu që mund të themi pa gabim se është një racë shumë, shumë e njohur. Zbuloni atë.

Origjina dhe historia e Entlebuch Boyero

Blegtori Entlebuch pëlqen të jetë jashtë

Protagonisti ynë është një qen vendas në Alpet Zvicerane, konkretisht nga një komunë e quajtur Entlebuch. Besohet se ajo rrjedh nga një molos që u soll në atë vend nga Romakët e lashtë në shekullin I para Krishtit. C. Raca ishte e ndryshme nga ai në 1889, dhe në 1913 katër ekzemplarë u treguan në një panair me bishtin e prerë. Prej atëherë e tutje, ai mund të gjendet në katalogun e »Klubit të Keneve Zvicerane».

karakteristika fizike

Qeni i deleve Entlebuch është një qen shumë i njohur

Shtë një qen me madhësi mesatare, me peshë midis 20 dhe 30 kg. femra është pak më e vogël. Ajo ka përmasa midis 42 dhe 52 cm, dhe ka një trup të fortë, me këmbë të gjera gati për të udhëtuar në distanca të gjata. Koka e saj është e zgjatur dhe ka veshë të varur. Feçka e saj është e zgjatur dhe sytë, me ngjyrë kafe, janë në proporcion të mirë me pjesën tjetër të trupit. Flokët janë me gjatësi mesatare dhe janë trengjyrësh (të zezë, të bardhë dhe kafe).

Ka një jetëgjatësi prej 11 deri 15 vjet.

Sjellja dhe personaliteti i Entlebuch Boyero

Sjellja e këtij gëzofi madhështor është e dashur. Ai është inteligjent, shumë i shoqërueshëm dhe besnik. Atij i pëlqen të jetë me familjen e tij shumë, por gjithashtu do të kënaqet me ushtrime, diçka që duhet ta bëjë çdo ditë në mënyrë që të jetë i lumtur dhe, rastësisht, të gëzojë shëndet të mirë.

Gjithashtu, ai është shumë i mirë me fëmijët, kështu që ai është një racë e shkëlqyer për ta.

kujdes

ushqim

Në treg ka një larmi të gjerë të markave të ushqimit të qenve, disa janë më të shtrenjta se të tjerët, dhe natyrisht disa do të rekomandohen më shumë se të tjerët. Prandaj, ndonjëherë është e vështirë të zgjedhësh një, pasi të gjithë premtojnë të njëjtën gjë: se ato janë ushqimi më i mirë për qenin tuaj. Por pastaj lexoni etiketën e përbërësit dhe ... gjërat ndryshojnë.

Dhe është se shumë prej ushqimeve më të lira në treg janë ato që bëhen me një nga përbërësit më të lirë: drithërat. Kështu që, për një kafshë mishngrënëse siç është qeni, ideali do të ishte t'i jepnin ushqim të pasur me proteina shtazore, dhe natyrisht siguroji atij ujë çdo ditë.

higjienë

Higjiena duhet të jetë pjesë e jetës së çdo qeni shtëpiak. Meqenëse është një qenush i adhurueshëm, duhet të filloni të lani flokët një herë në ditë, duke rritur frekuencën në dy ose edhe tre gjatë sezonit të derdhjes, pasi që sa më shumë flokë të lëshojë. Përveç kësaj, duhet të mësoheni të laheni, një herë në muaj.

ushtrim

Nga dita e parë që kaloni jetën tuaj me të, duhet ta nxirrni për një shëtitje, përveç nëse nuk jeni i sëmurë sigurisht. Për sa kohë që është i shëndetshëm, ai duhet të shohë njerëz të tjerë dhe qen të tjerë, të nuhas aroma të ndryshme, të luajë jashtë shtëpisë, short me pak fjalë, të sillet si çdo qen tjetër.

Por po, mos harroni të luani me të edhe brenda shtëpisë dhe / ose kopshtit nëse keni një të tillë. Isshtë një kafshë që kënaqet të argëtohet me familjen e saj, dhe sigurisht që do të kaloni shumë mirë me të.

Duhet të keni parasysh se një qen që ka djegur tërë energjinë e tij duke u argëtuar është një qen me gëzof që do të jetë shumë më i qetë në shtëpi. Kjo do të thotë që ata nuk do të lehin, nuk thyejnë gjëra ose nuk do të sillen mirë. Prandaj, rekomandohet shumë që gjithmonë të merrni pak kohë për të luajtur sport me të, sepse përfitimet janë për të dy ju.

shëndetësor

Shëndeti i qenit malor Entlebuch është i mirë, për sa kohë që ai merr të gjithë kujdesin që është i duhur për të. Kjo do të thotë që nëse hani ushqim cilësor, dilni për stërvitje dhe merrni rregullisht veterinerin tuaj për ekzaminim, familja juaj njerëzore do të jetë në gjendje të pushojë lehtë. Por është e rëndësishme që ju të dini se mund të pësoni një kthesë në stomak, një sëmundje mjaft të zakonshme në racat e mëdha të qenve dhe dysplasia e hip.

Pra, nëse e shihni që ai fillon të ecë në një mënyrë të çuditshme, ose nëse ankohet kur e përkëdhelni në ndonjë pjesë të trupit të tij, kontaktoni veterinerin tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur.

Këlyshët e qenve entlebuch janë të adhurueshëm

çmim 

A jeni i vendosur ta zgjeroni familjen tuaj me një qen malor Entlebuch? Gjëja e parë është që t'ju përgëzojmë, sepse ju dhe familja juaj prisni disa vjet argëtim dhe dashuri. Çmimi i një këlyshi të kësaj race do të ndryshojë shumë në varësi të faktit nëse e blini në dyqan apo në stelë, por nëse e blini në një qendër profesionale, të specializuar në këta qen, kostoja është rreth 1000 euro.

Fotografitë e Entlebuch Boyero

Nëse jeni kurioz dhe doni të shihni më shumë imazhe të këtij qeni të bukur, ja disa prej tyre:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.