Batanijet më të mira të qenve të të gjitha llojeve

Një qen strehohet në palosjet e një batanije

Batanijet e qenve jo vetëm që përmbushin funksionin e tyre si mbrojtës të divanit ose për ta bërë më të ngrohtë dhe më të rehatshëm shtratin e mikut tonë më të mirë, por ato përmbushin edhe shumë funksione të tjera, si p.sh. ofrojnë ngrohtësi, por edhe freski dhe rehati.

Për atë Është jetike të dimë, përveç llojeve të ndryshme të batanijeve për qentë, se si të zgjedhim produktin më të mirë për qenin tonë. Sot do ta shohim dhe do t'ju tregojmë gjithashtu produktet më të mira që mund të merrni nga Amazon në mënyrë që zgjedhja juaj të jetë perfekte. Meqenëse jemi këtu, dhe se nxehtësia së shpejti do të fillojë të forcohet, ne rekomandojmë gjithashtu këtë artikull tjetër rreth dyshekët më të mirë ftohës për qentë.

Batanija më e mirë për qentë

Paketë me tre batanije me model shumë të butë

Nuk ka dyshim se kjo paketë me tre batanije për qen është një nga produktet më të vlerësuara për të mbuluar kafshën tonë dhe për ta mbrojtur atë nga i ftohti. nga Amazon. Përveçse mund të zgjidhni madhësinë (S, M dhe L) ju keni edhe shumë modele për të zgjedhur, cili është më i lezetshëm, me pika shumëngjyrëshe, gjurmë këmbësh, elefantë të vegjël... Që të mund të krahasoni lehtësisht madhësive, mund të kontrolloni një krahasues në seksionin e imazheve të produktit. Dhe, sigurisht, ato janë aq të buta dhe të këndshme sa shitësi i krahason me njomjen në një banjë me qumësht të ngrohtë.

Batanije që të mos ngjiten qimet

Nëse jeni duke kërkuar për një batanije ku flokët nuk ngjiten, mos bëni gabim: është më e vështirë sesa t'i kërkoni qenit tuaj të shkojë të marrë bukën tuaj në supermarketin poshtë. Ndoshta një nga opsionet më të mira që keni është kjo jastëk dysheku që mund të përdoret gjithashtu si batanije (ose më mirë jorgan), me një prekje të butë, por në të cilat qimet nuk do të ngjiten aq lehtë. Gjithashtu, mund të pastrohet mjaft lehtë me një leckë të lagur.

Batanije ftohëse për verën

Tashmë kemi folur edhe në raste të tjera për batanijet freskuese, të cilat falë xhelit që përfshijnë brenda, lëreni kafshën tuaj të ftohet gjatë verës. Kjo rekomandohet veçanërisht sepse mund ta përdorni si jashtë ashtu edhe brenda, përveç kësaj, ftohet nga kontakti me trupin (d.m.th. kur kafsha shtrihet mbi të) dhe është e palosshme, duke e bërë shumë të lehtë ruajtjen.

Batanije termale super të ngrohta

Dhe ne shkojmë me një batanije që është krejtësisht e kundërta, pasi ajo që bën është reflektimi i nxehtësisë së trupit për të mbajtur qenin (i cili duhet të jetë i vogël në këtë rast) ngrohtë falë një fletë metalike brenda, me të cilën rekomandohet veçanërisht për ata. qentë më të ftohtë. Thjesht duhet ta vendosni në dysheme ose sipër shtratit të tij. Përveç kësaj, ky model mund të lahet lehtësisht në lavatriçe me ujë të ftohtë.

Dyshekë nuhatjeje për argëtim

Ne kemi folur edhe në raste të tjera për batanijet e nuhatjes, me të cilat qeni juaj jo vetëm që mund të kalojë mirë duke nuhatur, por rekomandohen gjithashtu shumë për të lehtësuar stresin, për të ushtruar mendjen dhe shqisën e nuhatjes dhe, natyrisht, për t'u argëtuar. Ky model është veçanërisht i bukur, dhe është gjithashtu i disponueshëm në ngjyra të ndryshme. Funksionimi i tij është shumë i thjeshtë, pasi ju duhet vetëm të vendosni çmime midis fijeve në mënyrë që qeni juaj t'i kërkojë ato me feçkën e tij.

Batanije të mëdha dy metra për qen

Kjo batanije qeni nuk është e madhe, është gjigante: dy metra nga njëra anë nga një metër e gjysmë nga ana tjetër. Edhe pse disa komente thonë se është shumë i hollë, prandaj nuk mund të përdoret si shtrat, e vërteta është se shumë të tjera nxjerrin në pah një prekje shumë të këndshme, si pellushi, si dhe se është shumë e butë. Përveç kësaj, ka disa ngjyra në dispozicion për ju për të zgjedhur atë që i përshtatet më mirë qenit tuaj ose shtëpisë tuaj: gri, rozë, blu ose e bardhë.

Batanije e vogël shumë e butë

Meqenëse kemi folur për batanije të mëdha, le t'u japim një duartrokitje batanijeve të vogla si kjo: të buta, të disponueshme në ngjyra të ndryshme (krem, blu dhe gri) dhe madhësi (meqë ra fjala, jo vetëm të vogla). kjo batanije është ideale për t'u përdorur në divan, në shtrat apo edhe në dysheme, dhe aq e ngrohtë dhe e këndshme sa që kafsha juaj me siguri nuk do të dëshirojë të ndahet për asnjë moment prej saj.

Llojet e batanijeve për qen

Një qenush në një batanije të bardhë

Ka shumë lloje të batanijeve për qen, secila me funksionin e vet, kështu që ndonjëherë mund të jetë dërrmuese të zgjedhësh më të mirën mes kaq shumë ofertave. Përpara se t'ju japim disa këshilla për ta bërë këtë, ne ju tregojmë llojet e ndryshme:

Termike

Batanijet termike, siç sugjeron edhe emri i tyre, janë një lloj tapeti që i lejon kafshës suaj të ruajë nxehtësinë e trupit. Në përgjithësi, ekzistojnë dy lloje: ato që ngrohen nga pesha e vetë kafshës dhe ato që e bëjnë këtë duke u lidhur me rrymën, si një dyshek elektrike. Zgjedhja e njërës ose tjetrës do të varet kryesisht nga mënyra se si është qeni juaj. Nëse është shumë vapë, më mirë për dimër që nuk është e lidhur me rrymën apo edhe normale. Nga ana tjetër, nëse i gjori ftohet menjëherë, mund të jetë një ide e mirë t'i blini një elektrike.

freskuese

Në antipodet e batanijeve termike gjenden batanijet ftohëse për qentë, të cilat, siç tregon edhe emri i tyre, Ato ofrojnë freski dhe janë ideale për verën. Normalisht këto lloj batanije janë si një lloj dysheku i mbushur me një xhel që ftohet vetë ose duke e vendosur në ngrirje. Janë diçka shumë e dobishme (dhe në disa raste pothuajse e detyrueshme) për ato raca qensh që kalojnë kohën më të keqe në vapë, si p.sh.

Batanijet u japin qenve ngrohtësi dhe rehati

E flokëve

Qilimat prej gëzofi janë më të këndshëm për t'u prekur, pasi ato janë bërë nga një pëlhurë që duket si ajo, lesh. Disa qen (dhe shumë njerëz) duan ta ndiejnë këtë prekje (kush e di nëse i kthen ata në kohën kur ishin këlyshë të adhurueshëm që flinin me nënën e tyre), me të cilat këto lloj batanije janë të rendit të ditës.

pelushi

Batanijet prej pelushi kanë gjithashtu një prekje shumë të bukur (në fakt, prekja është një nga gjërat që mund të përcaktojë nëse qenit tuaj i pëlqen apo jo një batanije), megjithëse ato nuk janë aq të trasha sa gëzofi. Ato dallohen sepse, nëse i prekni kundër kokrrës, ngjyra ndryshon pak. Ato janë më të gjithanshmet në këtë listë, pasi përveç që palosen shumë mirë (të peliçet, si zakonisht, janë më të mëdha) janë të përshtatshme për shumicën e stinëve të vitit dhe mbi të cilat kanë shumë dizajne të ndryshme.

nuhatëse

Dhe ne përfundojmë me Qilimat e nuhatjes, batanijet më qesharake për qenin tuaj. Funksioni i tyre është që qeni juaj të ushtrojë shqisën e nuhatjes. Ato janë shumë të lehta për t'u përdorur, pasi ju duhet të fshehni çmimet vetëm midis rripave të rrobave, në mënyrë që kafsha juaj, e ndihmuar vetëm nga hunda, t'i gjejë dhe t'i hajë.

Si të zgjidhni batanijen më të përshtatshme për qen

Ka shumë lloje të batanijeve, nëse janë të buta dhe të lehta, aq më mirë

Tani që kemi parë llojet e ndryshme të batanijeve për qentë, le të shohim disa këshilla për zgjedhjen e produktit më e përshtatshme.

masë

Me sa duket, matja është një nga gjërat e para që duhet të keni parasysh nëse dëshironi të blini një batanije. Nëse është shumë i madh, qeni juaj do të humbasë në pëlhurë dhe mund të jetë i pakëndshëm. Nga ana tjetër, një batanije shumë e vogël nuk do të përmbushë funksionin e saj, gjë që mund të jetë edhe një pengesë.

funcion

Pasi të keni vendosur për masën, ka ardhur koha të mendoni se për çfarë saktësisht e dëshironi batanijen. Nëse është për verën, zgjidhni një batanije freskuese, një nga ato me xhel të ftohtë. Nëse është për dimër, një termale. Nëse dëshironi që qeni të përmirësojë shqisën e nuhatjes, një nuhatje. Dhe, nëse doni një batanije të gjithanshme, nuk ka asgjë si një batanije prej pelushi: ato janë të buta, super të lezetshme dhe po aq të mira për një të grisur sa për një të grisur.

Ngjyra

Duket budallallëk, por siç thoshte mamaja ime (që nuk më lejoi kurrë të zgjidhja atlete Victoria të bardha) e zeza dhe bluja janë ngjyra shumë të gjata… nëse nuk keni një qen të bardhë. Kini parasysh se në varësi të gëzofit të saj, qimet që kafsha hedh, diçka e pashmangshme në këtë lloj zone ku prehet, do të jenë më të dukshme ndaj pëlhurës. Në mënyrë të ngjashme, papastërtia gjithashtu ka tendencë të jetë më e dukshme në ngjyrat e lehta.

Shijet e qenit

Së fundi, Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh shijet e qenit tuaj në mënyrë që produkti t'i pëlqejë dhe mos e lini më të braktisur se një byrek me dardhë në një garë byreku me mollë. Për ta bërë këtë, shikoni se çfarë preferencash ka në batanijet që ka përdorur deri më tani, dhe nëse është hera e parë ku tenton të vendosë më shumë: në batanije të divanit, në çarçafë, në dysheme...

ku të blini batanije për qen

Batanijet e buta janë shumë të rehatshme

Atje miliona faqe ku mund të blini batanije për qen, meqenëse janë një produkt shumë i dobishëm, dhe pothuajse i domosdoshëm për këdo që ka një kafshë shtëpiake (në fakt, mund të përdorë edhe batanije njerëzore). Këtu janë disa:

  • En AmazonaPa dyshim, do të gjeni një shumëllojshmëri të madhe të batanijeve të të gjitha llojeve (freskuese, pelushi, gëzofi, të mëdha, termike...). Për më tepër, ato kanë çmime shumë të mira dhe, nëse keni opsionin e tyre Prime, do ta keni batanijen tuaj në shtëpi brenda një kohe të shkurtër.
  • Nga ana tjetër, ky produkt gjithashtu mund të gjendet shumë lehtë në dyqanet e kafshëve shtëpiake të tilla si Kiwoko ose TiendaAnimal. E mira e këtyre dyqaneve është se ato kanë versione fizike, kështu që mund të kontrolloni nëse ajo batanije që kemi parë në internet është aq e butë sa duket.
  • Më në fund në dyqan si El Corte Inglés mund të gjeni edhe batanije, megjithëse nuk ka aq shumë larmi sa në vende të tjera. Megjithatë, priren të jenë cilësore dhe me dizajne shumë të bukura, ndaj nëse po mendoni të bëni një dhuratë, janë vende shumë të rekomanduara.

Shpresojmë që ju ka pëlqyer ky artikull për batanijet e qenve dhe e keni bërë jetën më të lehtë kur zgjidhni një për qenin tuaj. Na tregoni, a keni një lloj të veçantë batanije që kërkoni? Mendoni se na ka munguar ndonjë? Cili mendoni se është i preferuari i qenit tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.