Furçat më të mira për qentë dhe si t'i përdorni ato

Parukierja është një alternativë e mirë për furçat

Furçat e qenve janë një element bazë që duhet të kemi në shtëpi për të mbajtur të pastër gëzofin e tyre, e ndritshme dhe veçanërisht e shëndetshme, edhe pse ne e kuptojmë se ndonjëherë gjetja e furçës së përsosur ose larja e saj mund të jetë paksa e dhimbshme.

Kjo është arsyeja pse ne kemi përgatitur këtë artikull shumë të plotë në të cilin jo vetëm do të gjeni furçat më të mira për qentë për shitje në Amazon, por edhe përfitimet e larjes së kafshës shtëpiake, këshilla se si ta bëni dhe të mësoheni me të dhe shumë më tepër. Përveç kësaj, ju rekomandojmë që t'i hidhni një sy këtij artikulli tjetër të lidhur në heqës flokësh.

Furça më e mirë për qentë

Furçë dhëmbësh që tërhiqet

Një klasik ndër klasikët, por me një kthesë më të rehatshme: kjo furçë ka qime metalike për të depërtuar thellë në gëzofin e kafshës dhe për ta lënë atë si avionë ari. Ka magjistarin ergonomik dhe një funksion shumë të dobishëm: fijet janë të tërheqshme, kështu që ju mund të hiqni të gjitha qimet e grumbulluara në furçë me shtypjen e një butoni. Së fundi, furça rekomandohet për qentë me gëzof të gjatë ose mesatar, pasi nëse janë shumë të shkurtër, qimet mund të jenë të pakëndshme apo edhe të shkaktojnë plagë të vogla. Për të njëjtën arsye, nuk rekomandohet përdorimi i tij tek macet me flokë të shkurtër.

Krehër kundër nyjeve

Një tjetër produkt i mirë nga Amazon, këtë herë pa thumba, duke e bërë atë perfekt për të gjitha llojet e qenve. Në këtë rast, krehja përbëhet nga dymbëdhjetë pjesë të rrumbullakosura që mbledhin flokët e vdekur dhe zgjidhin nyjet. Si të mos mjaftonte kjo, furça shoqërohet me një krehër, me qime aspak të mprehta dhe më larg njëri-tjetrit, në mënyrë që të shpëtoni nga nyjet më të vështira. Megjithatë, komentet theksojnë se nëse nuk tregoheni të kujdesshëm dhe i krehni flokët me butësi, ato mund të jenë disi agresive.

Furçë e dyfishtë e butë dhe e fortë

Furminator është një nga furçat më të rekomanduara për të krehur flokët e kafshës suaj, në fakt, ju mund ta përdorni atë te qentë e të gjitha llojeve të flokëve dhe madje edhe te macet. Furça ka dy fytyra, njëra me gjemba teli të përfunduar në një top në mënyrë që të mos dëmtojë, të cilat mbledhin plotësisht papastërtitë dhe qime të vdekura të grumbulluara në pallto, dhe një anë tjetër me qime më të buta për t'i dhënë shkëlqim dhe për t'i pastruar flokët në një mënyrë më sipërfaqësore. Përveç kësaj, ajo ka një dorezë ergonomike shumë të rehatshme.

Pastrues qimesh për qen të vegjël

Për shkak të madhësisë së saj, kjo furçë me qime metalike, megjithëse e përfunduar në një top plastik për të shmangur dëmtimin e lëkurës, është e përkryer për qentë e vegjël dhe madje edhe macet. Operacioni është shumë i thjeshtë: thjesht duhet të krehni për të hequr qimet e vdekura. Heqësi i qimeve përfshin një lloj piskatore për ta pastruar më mirë, si dhe një buton në anën e pasme për të hequr shumë më lehtë qimet e vdekura.

Krehër me kokë të lëvizshme

Ky krehër ka edhe qimet prej teli. Është një model mjaft i thjeshtë, por me një veçori shumë interesante që e bën një opsion shumë të rekomanduar për ata që e duan pastërtinë dhe rregullin, një kokë e lëvizshme me të cilën mund ta pastroni sipas dëshirës tuaj. Operacioni është i njëjtë me atë të furçave të tjera. Komentet theksojnë shkathtësinë e tij kur bëhet fjalë për përdorimin e tij te qentë me flokë të shkurtër dhe me flokë të fortë dhe se funksionon shkëlqyeshëm gjatë derdhjes.

Furça dorezash me efekt masazhi

Dorezat me një efekt masazhi si këto janë një opsion për t'u marrë parasysh për ata që kanë kafshë shtëpiake që nuk i pëlqejnë furçat, pasi ata do të mendojnë se po i përkëdhelni. Ndonëse janë të shëmtuara nga dëshira, duhet pranuar se ato e përmbushin shumë mirë funksionin e tyre duke eliminuar qimet e ngordhura të kafshës suaj dhe, përveç kësaj, mund t'i përdorni edhe në raste të tjera, si në kohën e banjës. Nyjet janë prej gome, kështu që nuk ka rrezik të lëndoni qenin tuaj.

Furçë e butë masazhuese

Dhe përfundojmë me një Mjet shumë i lehtë për t'u përdorur dhe i përsosur për ata qen që janë veçanërisht të ndjeshëm, meqenëse thumbat e tij janë prej gome dhe nuk bëjnë asnjë dëm. Edhe pse me koston e heqjes së qimeve pak më pak se qimet tradicionale, ky masazhues i lë flokët e kafshës suaj mjaft të pastër, ai është gjithashtu shumë fleksibël dhe është më i këndshëm për ta. Funksionon veçanërisht me qen me flokë të shkurtër dhe ka një velcro për ta përshtatur në dorën tuaj.

Përfitimet e larjes së qenit tuaj

Furçat e qenve heqin qimet e vdekura

Larja e qenit është një nga gjërat që njerëzit e tyre duhet të bëjnë, po ose po, pasi bie në mirëqenien që duhet të ndjejnë. Përveç kësaj, ajo ka shumë përfitime, si në vijim:

 • Kur kreh flokët e saj, hiqni të gjithë lëkurën dhe flokët e vdekur që është grumbulluar në pallto, gjë që do ta bëjë atë të duket më e shëndetshme dhe më e ndritshme, si dhe do të mbetet pa nyje. Sikur të mos mjaftonte kjo, eliminimi i qimeve të ngordhura do të zvogëlojë gjithashtu sasinë që gjeni në shtëpi ose në rroba.
 • Përveç kësaj, ju gjithashtu ndihmoni zgjeroni vajrat natyralë të pranishëm në pallto dhe ju stimuloni lëkurën, diçka që gjithashtu ndihmon për ta mbajtur qenin tuaj shumë të shëndetshëm.
 • Së fundi, duke u njohur më shumë me trupin e tij, do të jeni në gjendje të zbuloni më shpejt nëse ka pleshta ose rriqra, ose nëse diçka ose pëson disa ndryshime për ta çuar te veterineri.

Sa shpesh duhet ta lani atë?

Në varësi të llojit të qimeve që ka qeni, do t'ju duhet t'i krehni pak a shumë shpesh. Për shembull, qentë me qime shumë të gjata, të prirur për nyje, të tilla si Collies, do të duhet të lahen të paktën një herë në javë. Nga ana tjetër, qentë me flokë të shkurtër do të duhet të lahen një herë në disa ditë, ndërsa ata me flokë jashtëzakonisht të shkurtër do të kenë nevojë vetëm për një larje çdo dy deri në tre javë për të mbajtur pallton dhe lëkurën e tyre të shëndetshme.

Gjithsesi, Rekomandohet shumë që të bëni një larje të shpejtë çdo dy ditë për të mbajtur veshjen e qenit tuaj të shëndetshme dhe të bukur.. Dhe, edhe nëse i çoni në parukeri, nuk është ide e keqe t'i lyeni herë pas here që të mos krijojnë nyje.

Si të lani qenin tuaj

Një qen lahet

Çfarë është me të vërtetë e rëndësishme kur lani qenin Nuk është vetëm mënyra për ta larë, por edhe për t'u mësuar me të që të mos bëhet një sprovë.. Këtu janë të dhëna për të dy.

Si të mësoheni me furçën

Nëse jeni i rregullt në MundoPerros, këshilla që do t'ju japim me siguri do t'ju duket e njohur, por në të vërtetë është edukimi i shumë kafshëve bazohet në besim… Dhe çmimet. Sepse:

 • Kur bëhet fjalë për larjen e qenit tuaj, mos e filloni drejtpërdrejt. Lëreni kafshën nuhatni furçën dhe familjarizohuni me të në mënyrë që të mos e trembni.
 • Më pas filloni ta lani me furçë. Flisni butësisht dhe shpërblejeni nëse është i qetë. Nëse ai nervozohet, hiqni dorë dhe provoni më vonë, jepini pak kohë që të qetësohet.
 • Truku, me të vërtetë, është të filloni me të vogël seanca larëse shumë të shkurtra dhe të përforcuara me çmime dhe duke i rritur gradualisht ato ndërsa qeni mësohet me të.

Këshilla për një larje të mirë

Tani që e dini se si ta mësoni qenin tuaj me furçën, le të flasim si të kryeni një larje të mirë, në mënyrë që përvoja të jetë e këndshme për të dy.

 • Furçoni gjithmonë nga lart poshtë dhe nga brenda në jashtë.
 • Asnjëherë mos i lani flokët në drejtim të kundërt të rritjes së flokëve, qentë e urrejnë.
 • Bëhu shumë të kujdesshëm për të shmangur tërheqjen e flokëve dhe lëndimin e saj.
 • Nëse gjeni shumë nyje, mund të përdorni a balsam për flokët e thate
 • Mos harroni jepini ëmbëlsira ose shpërqendroni me një lodër përtypëse nëse ai është shumë nervoz.
 • Së fundi, nëse shihni se larja është e pamundur, merrni parasysh ta çoni atë në një parukier për qentë.

Ku të blini furça për qen

Flokët e qenit shihen nga afër

Furçat e qenve janë tepër të lehta për t'u gjetur, megjithëse jo gjithmonë kanë cilësinë që ne kërkojmë. Ndër vendet më të rekomanduara, gjejmë:

 • Amazona, pa dyshim një nga vendet ku do të gjeni më shumë larmi, e cila është perfekte nëse kërkoni diçka shumë specifike. Ka shumë vota nga përdoruesit e tij, gjë që ju lejon të gjeni atë që kërkoni, edhe pse mes kaq shumë produkteve të ndryshme ndonjëherë mund të jetë e lodhshme. Më në fund, me opsionin e tyre Prime ata jua sjellin në shtëpi në një kohë të shkurtër.
 • L dyqane të specializuara Për kafshë si Kiwoko ose TiendaAnimal ato janë të shkëlqyera nëse dëshironi një mendim më profesional. Përveç kësaj, duke pasur dyqane fizike, mund ta kontrolloni produktin pikërisht atje dhe të shihni nëse i përshtatet asaj që kërkoni.
 • Së fundi, ka shumë vende të tjera, si p.sh sipërfaqe të mëdha të tilla si Carrefour ose El Corte Inglés, ku do të gjeni një seksion për kafshët me disa modele furçash që mund t'ju nxjerrin nga telashet në çdo moment.

Shpresojmë t'ju kemi ndihmuar të gjeni furçat e qenve që i përshtaten më mirë nevojave tuaja dhe atyre të qenit tuaj. Na tregoni, çfarë lloj furçe përdorni? Dëshironi të ndani ndonjë teknikë me ne? Qeni juaj i pëlqen të lahet apo duhet ta lini në duart e një kujdestari?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.